Σελ. 219 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 199209214217218219
Εμφάνιση 3.271-3.281 από 3281
  1. #3271
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    απ οτι εχω καταλαβει ειναι οπως τα λεει ο NexTin γινεται συνδιαστικο ραντεβου αλλαζει η βοντα και δινει το νεο οριο για να κανει τον καφρεπτισμο απεναντι ο ΟΤΕ στο καφαο.

    Παντως στις κολωνες μετρανε κανονικα οι τενχικοι της βονταφον. τωρα στη περιοχη μου ξεκιναει απτο καφαο υπογεια και μετα παει εναερια
    Μου ειπε μαλιστα οτι μπορει να κανει τις αποσυνδεσεις κ απο καλωδιο της ΔΕΗ που ακουμπαει στο τηλεφωνικο αλλα δε θα ειχε αλλος προβλημα σε εμενα επεσε το λαχειο..

    Ο γειτονας εχει οτε μοιραζομαστε τα 2 τελευταια ζευγη στη κολωνα και του ερχεται 150

  2. #3272
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισο μισο ειναι το συνδετικο μιας και υπαρχει μουφα. Συνηθως πεφτει ενα 200αρι καλωδιο για αρχη. Οριο αλλαζει ειτε απο την μερια της βοντα γιατι βρηκε προβλημα στο MDF / πορτα, ειτε το ζηταει ο ΟΤΕ. Οπως και να’ χει, γινεται μεσω Π.Σ. και οχι αυθαιρετα. Η Voda θα ενημερωσει οτι τον πελατη χονδρικης θα τον αλλαξει οριο λογω δικου της προβληματος και θα τον παει π.χ. απο το οριο 50 στο 35 που ειναι ελευθερο. Αντιστοιχα θα παει εντολη στον ΟΤΕ για να κανει και την αλλαγη στο καφαο. Στην περιπτωση που ζητησει ο ΟΤΕ την αλλαγη, ενημερωνει την Voda, η Voda του λεει πιο οριο εχει ετοιμασει και ο τεχνικος του ΟΤΕ κανει παλι την αλλαγη στο καφαο.
    Thanks for the info..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απ οτι εχω καταλαβει ειναι οπως τα λεει ο NexTin γινεται συνδιαστικο ραντεβου αλλαζει η βοντα και δινει το νεο οριο για να κανει τον καφρεπτισμο απεναντι ο ΟΤΕ στο καφαο.

    Παντως στις κολωνες μετρανε κανονικα οι τενχικοι της βονταφον. τωρα στη περιοχη μου ξεκιναει απτο καφαο υπογεια και μετα παει εναερια
    Μου ειπε μαλιστα οτι μπορει να κανει τις αποσυνδεσεις κ απο καλωδιο της ΔΕΗ που ακουμπαει στο τηλεφωνικο αλλα δε θα ειχε αλλος προβλημα σε εμενα επεσε το λαχειο..

    Ο γειτονας εχει οτε μοιραζομαστε τα 2 τελευταια ζευγη στη κολωνα και του ερχεται 150
    Ότι μετράνε στις κολώνες οι άλλοι πάροχοι μετράνε...
    Νομίζω όμως ότι εκεί αρμοδιότητα κ ευθύνη έχει μόνο ο οτε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #3273
    Εγγραφή
    20-11-2010
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    HG 530 u
    Καλησπέρα. Νέος συνδρομητής με μεταφορά γραμμής από ΟΤΕ σε vodafone. Η γραμμή είναι VDSL 100. Μου έστειλα το SHG3060. Στον ΟΤΕ μέσω PPPoE είχα πίσω από το modem ένα mikrotik που αναλάμβανε όλο το τοπικό δικτύο.
    Πλέον στη vodafone, αφού οι τραγικοί δε δίνουν τη δυνατότητα για PPPoE, αυτό το σενάριο δεν παίζει.

    Άρα έχουμε 2 ενδεχόμενα:
    1. Ενδεχόμενο 1: Συνδέω το mikrotik σαν AP. Θεωρώ πως δεν έχει νόημα γιατί πρέπει να γίνει DMZ και διπλά port forwards.
    2. Ενδεχόμενο 2: Αγοράζω νέο modem - χάνω την τηλεφωνία γιατί η voda δεν δίνει κωδικούς voip. Δεν με πολύ πειράζει, αφού αυτή τη στιγμή δεν έχω καν σταθερή συσκευή στο σπίτι.

    Μάλλον πάω για το 2ο ενδεχόμενο και ελπίζω πως κάποια στιγμή θα μπορέσω - έστω και με πλάγιο τρόπο - να πάρω τους κωδικούς voip.
    Έχετε να μου προτείνετε κάποιο Modem για αυτή τη δουλειά?

  4. #3274
    Εγγραφή
    03-12-2016
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mich_Mich Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Νέος συνδρομητής με μεταφορά γραμμής από ΟΤΕ σε vodafone. Η γραμμή είναι VDSL 100. Μου έστειλα το SHG3060. Στον ΟΤΕ μέσω PPPoE είχα πίσω από το modem ένα mikrotik που αναλάμβανε όλο το τοπικό δικτύο.
    Πλέον στη vodafone, αφού οι τραγικοί δε δίνουν τη δυνατότητα για PPPoE, αυτό το σενάριο δεν παίζει.

    Άρα έχουμε 2 ενδεχόμενα:
    1. Ενδεχόμενο 1: Συνδέω το mikrotik σαν AP. Θεωρώ πως δεν έχει νόημα γιατί πρέπει να γίνει DMZ και διπλά port forwards.
    2. Ενδεχόμενο 2: Αγοράζω νέο modem - χάνω την τηλεφωνία γιατί η voda δεν δίνει κωδικούς voip. Δεν με πολύ πειράζει, αφού αυτή τη στιγμή δεν έχω καν σταθερή συσκευή στο σπίτι.

    Μάλλον πάω για το 2ο ενδεχόμενο και ελπίζω πως κάποια στιγμή θα μπορέσω - έστω και με πλάγιο τρόπο - να πάρω τους κωδικούς voip.
    Έχετε να μου προτείνετε κάποιο Modem για αυτή τη δουλειά?
    Root κωδικοί στο μπρίκι της Vodafone και κάνεις bridge το mikrotik

  5. #3275
    Εγγραφή
    01-05-2013
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας, έκανα αναβάθμιση από ADSL σε VDSL50, μήπως γνωρίζετε πόσες μέρες χρειάζεται περίπου για να ολοκληρωθεί η διαδικασία;

  6. #3276
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα.
    Από 1 έως 12 μέρες, ανάλογα..
    Τσεκάρεις και την πορεία της αίτησης..

    Το ίδιο ακριβώς σε μένα έκανε 10 μέρες.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Others : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE, Samsung S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  7. #3277
    Εγγραφή
    07-09-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    31(dB) / 0(dB)
    Μετά από 20 χρόνια στον ΟΤΕ θα αλλάξω σε vodafone κυρίως λόγω τιμής.
    Αυτό που με ενδιαφέρει τεχνικά, είναι να μπορέσω να χρησιμοποιησω το mesh wifi που εχω ώστε να παιρνει κατευθεία public ip.
    Αυτη τη στιγμή με τον ΟΤΕ μπορώ από το mesh να το σεταρω σε pppoe και δουλευει οκ. Η τηλεφωνία συνεχιζει να ειναι πανω στο ρουτερ του ΟΤΕ.
    Γνωρίζω ότι το θεμα εχει συζητηθεί αρκετα σε αυτό το φορουμ αλλα ειμαι λίγο μπερδεμένος τι υποστηρίζεται τελικά αυτή τη στιγμή.
    Δεν με ενδιαφέρει να εχω και οποιο modem/router της Vodafone συνδεδεμενο για το vdsl και τη τηλεφωνία.
    Εχω διαβάσει τα thread για μεταφορά των κωδικών τηλεφωνίας κλπ, αλλα δεν ξερω αν αυτο χρειαζεται για αυτό που θέλω.

  8. #3278
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Για αυτό που θες, απαιτείται Bridge του Internet VLAN (835) που γενικά η Voda δεν υποστηρίζει για λόγους "ασφαλείας" (αν και τώρα με τον νέο κανονισμό, θέλουν δεν θέλουν επιτρέψουν την χρήση άλλου εξοπλισμού). Αν σου στείλουν το σάπιο Sercomm H300s δεν γίνεται, το ίδιο και με το νέο VOX (Power Station). Αν σου στείλουν το ΖΤΕ 268Q, έχουν βρεθεί τα root credentials, οπότε το Bridge είναι πανεύκολο. Η τηλεφωνία παίζει σε διαφορετικό VLAN οπότε δεν επηρεάζεται με το Bridge του Internet...

  9. #3279
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νεος και εγώ στην εταιρεία σε VSDL 100 μετά από φορητότητα από Cosmote. Δεν ειχα παράπονα από τους πράσινους, η αλλαγή έγινε καθαρά λόγω κόστους.

    Σε γενικές γραμμές ειμαι ΟΚ απλά προβληματίζομαι για την αλλαγή στα ποιοτικά χαρακτηριστικά της γραμμης.

    Μεσα σε 5 ημέρες είχαμε αυτή την μεταβολή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cosmote line  stats 17-03-2023.png 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  66,5 KB 
ID: 247219Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vf status.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  55,6 KB 
ID: 247220

    Βεβαια οταν ξεκίνησα με την Cosmote με VDSL 100/10 είχα actual 110/11 και attainable 135/60 και τώρα, δύο χρόνια μετά φτάσαμε στην εικονα που φαινεται στις φωτογραφίες.. Να σάπισε ο χαλκός στην γειτονιά μου ; Το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ ειναι στα 70 μέτρα και ολη η εσωτερική καλωδιωση εχει αλλαχτεί

    Ρούτερ μου έδωσαν το ZTE 268Q
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prometheas : 29-03-23 στις 13:14.

  10. #3280
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν σαπισε.. αυξηση ταχυτητας, κιαλλοι γειτονες. Οι διαφορες που βλεπεις πιθανοτατα οφειλονται στο διαφορετικο router.
    Εαν δεν κανει διακοπες, δεν εχει καποιο νοημα να ασχοληθεις περισσοτερο.
    Περιμενεις το ftth.

  11. #3281
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ. Ναι προς το παρόν δεν εχω καποιο θέμα ως προς την ποιότητα των υπηρεσιών ούτε διακοπές κλπ..

    Αναμένουμε Fiber to the Home..

Σελ. 219 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 199209214217218219

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  2. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  3. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-16, 15:41
  5. CISCO 887VA σε γραμμή VDSL της VODAFONE
    Από stinggr στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-16, 13:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας