Σελ. 117 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 97107112115116117118119122127137 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.741-1.755 από 3281
  1. #1741
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nasty Pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαράδεκτη η Vodafone. Αυτό έχω να πώ...
    Εντάξει το έγραψες σε ένα topic πρέπει να το γράψεις σε όλα; Εγώ θεωρώ ότι η Vodafone αυτό τον καιρό τουλάχιστον λειτουργεί πιο στρωτά από όσους παρόχους πέρασα ποτέ και έκατσα και 2-3 χρόνια στον καθένα. Για τη Wind αντιθέτως έχω τη χειρότερη γνώμη. Ο αδερφός μου 3 ορόφους κάτω από εμένα πίνει νερό στο όνομα της Wind όμως. Φίλος μου σε διπλανή συνοικία έχει σιχτηρίσει με τον ΟΤΕ. Δεν έχουν νόημα αυτές οι συζητήσεις. Προσωπικές απόψεις εξαχθείσες από το μικρόκοσμο τους καθενός είναι. Ειδικά όταν -πλέον- μιλάμε για προϊόντα που παρέχονται στο μεγαλύτερο ποσοστό τους από κοινές υποδομές (χάλκινο δίκτυο ΟΤΕ+καμπίνες ΟΤΕ).

  2. #1742
    Εγγραφή
    06-05-2016
    Περιοχή
    Μελισσια
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H267A
    Σε συνεχεια προηγουμενων posts μου, σχετικα με την νεα συνδεση μου (Fiber 100):

    Σημερα ηλθε ο τεχνικος της Vodafone και αφου εκανε τις μετρησεις του στην εισαγωγη του σηματος (στην πολυκατοικια) και στην πριζα,ανεφερε τα εξης:

    - Υπαρχει βλαβη στην καμπινα ( η οποια δοθηκε στον ΟΤΕ για διορθωση) που αφορα στο attainable rate που ειναι 46 Mbps αντι για πανω απο 100.
    - Υπαρχουν απωλεις της ταξης των 8-11 Mbps μεσα στο διαμερισμα που μπορει να οφειλονται στις διπολικες πριζες που υπαρχουν (παροτι το router ειναι συνδεδεμενο με κανονικη πριζα)
    - Το line attenuation (14,4) το θεωρησε κανονικο
    - Ανεφερε οτι τα FEC errors δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια σε αντιθεση με τα CRC errors που εχουν και ειναι πολυ λιγα.
    - Τελος σε ερωτηση μου γιατι το modulation type ειναι VDLS2 και οχι VDSL2_Vectoring, που ειπε οτι δεν εχει καμια σημασια στην αποδοση και εξαρταται απο τον τυπο της συνδεσης (

    Η εικονα της συνδεσης τωρα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Today.png 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  32,5 KB 
ID: 194332

    Θα παρακαλουσα για καποια σχολια σας σχετικα με την ορθοτητα των λεγομενων του τεχνικου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Thanassis T : 06-06-18 στις 17:09.

  3. #1743
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.875
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Το modem σου έχει επιλογή στο modulation για Vectoring? Αν ναι για δοκίμασε να την απανεργοποιήσεις. Κανονικά αν είναι ενεργοποιημένη στην καμπίνα θα πρέπει να σου ρίξει τον συγχρονισμό...

  4. #1744
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το modem σου έχει επιλογή στο modulation για Vectoring? Αν ναι για δοκίμασε να την απανεργοποιήσεις. Κανονικά αν είναι ενεργοποιημένη στην καμπίνα θα πρέπει να σου ρίξει τον συγχρονισμό...
    Οι επιλογές modulation στο ΖΤΕ που δίνει η Voda είναι όλες ενεργές και κλειδωμένες. Δεν μπορεί να κάνει αυτό που του ζητάς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanassis T Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Το line attenuation (14,4) το θεωρησε κανονικο
    Δεν είναι κανονικό. Είναι "εικονικό". Και επειδή προφανώς οφείλεται στη βλάβη που υπάρχει όπως σου είπε στην καμπίνα, μόλις αυτή η βλάβη αποκατασταθεί θα δεις που κι αυτό θα μειωθεί πολύ. Να γράφετε σε ποιά πόλη/περιοχή είστε όμως. Είναι απαραίτητη πληροφορία γιατί μπορούν να βγουν συμπεράσματα. π.χ. αν έγραφες ότι είσαι στη Σύρο υπάρχει πιθανότητα να ήσουν όντως πραγματικό 1,5 χλμ από την καμπίνα. Στο Μαρούσι όμως δεν υπάρχει περίπτωση να βρισκόσουν τόσο μακριά.

  5. #1745
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.875
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι επιλογές modulation στο ΖΤΕ που δίνει η Voda είναι όλες ενεργές και κλειδωμένες. Δεν μπορεί να κάνει αυτό που του ζητάς.
    Κρίμα, τουλάχιστον να σιγουρευόταν ότι έχει ενεργοποιηθεί το vectoring στο KV., γιατί μερικά router δεν το "γράφουν" κι ας είναι enabled...

  6. #1746
    Εγγραφή
    06-05-2016
    Περιοχή
    Μελισσια
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H267A
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι επιλογές modulation στο ΖΤΕ που δίνει η Voda είναι όλες ενεργές και κλειδωμένες. Δεν μπορεί να κάνει αυτό που του ζητάς.

    - - - Updated - - -



    Δεν είναι κανονικό. Είναι "εικονικό". Και επειδή προφανώς οφείλεται στη βλάβη που υπάρχει όπως σου είπε στην καμπίνα, μόλις αυτή η βλάβη αποκατασταθεί θα δεις που κι αυτό θα μειωθεί πολύ. Να γράφετε σε ποιά πόλη/περιοχή είστε όμως. Είναι απαραίτητη πληροφορία γιατί μπορούν να βγουν συμπεράσματα. π.χ. αν έγραφες ότι είσαι στη Σύρο υπάρχει πιθανότητα να ήσουν όντως πραγματικό 1,5 χλμ από την καμπίνα. Στο Μαρούσι όμως δεν υπάρχει περίπτωση να βρισκόσουν τόσο μακριά.
    Εχεις δικιο. Βρισκομαι στα συνορα Μελισσιων - Ν. Πεντελης

  7. #1747
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Πίο πακέτο έχεις 50 η 100 γτ συνήθως 10 upload δίνει το 100

  8. #1748
    Εγγραφή
    06-05-2016
    Περιοχή
    Μελισσια
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2015 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίο πακέτο έχεις 50 η 100 γτ συνήθως 10 upload δίνει το 100
    Εχω το 100

  9. #1749
    Εγγραφή
    06-05-2016
    Περιοχή
    Μελισσια
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H267A
    Η συνεχεια της ιστοριας μας....( μια συνδεση 100 Mbps που φτανει στο router ta 34 Mbps)

    Η Vodafone εδωσε βλαβη στον ΟΤΕ και χθες ηλθε τεχνικος του ΟΤΕ. Μετρησε την εισoδο του σηματος στην πολυκατοικια, το βρηκε 45-46 Mbps, μου ειπε οτι απεχω 261 μ. απο την καμπινα που ειναι μεγαλη αποσταση για να μπορεσω να παρω 100 Mbps και δηλωσε οτι μολις διορθωσει τη βλαβη στην καμπινα (δηλ. στα επομενα 10 λεπτα) , το σημα στην εισοδο θα φτασει τα 70-80 Mbps. Στη συνεχεια εφυγε, μετα απο 10 λεπτα κοπηκε η συνδεση για 5-10 δευτερολεπτα, και οταν αποκατασταθηκε ειχε ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα που ειχε και πριν !!!

    Μετα απο 1-2 ωρες με πηρε τηλεφωνο η Vodafone και μου ειπε οτι ο τεχνικος του ΟΤΕ δηλωσε οτι δεν μπορει να παρασχεθει συνδεση 100 Mbps απο τη συγκεκριμενη καμπινα ( την οποια η Vodafone την βλεπει στα 210 μ αποσταση, αρα εντος οριου). Η Vodafone αμφισβητει την γνωματευση του ΟΤΕ και ζητησε την δημιουργια μικτου συνεργειου απο τεχνικους Vodafone και ΟΤΕ να επανεξετασουν την καμπινα, την πιθανη βλαβη, την υπαρξη η μη 'εξοδων' στη καμπινα και να καταληξουν στο τελικο συμπερασμα για το τι ταχυτητες συνδεσης μπορει να μου προσφερει η Vodafone!!

    Με λιγα λογια ειμαι ακομη στο περιμενε 10 μερες μετα την εναρξη της συμβασης, δεν ξερω ποσο ακομα θα παρει να λυθει το θεμα και δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θα λυθει.

  10. #1750
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanassis T Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο 1-2 ωρες με πηρε τηλεφωνο η Vodafone και μου ειπε οτι ο τεχνικος του ΟΤΕ δηλωσε οτι δεν μπορει να παρασχεθει συνδεση 100 Mbps απο τη συγκεκριμενη καμπινα ( την οποια η Vodafone την βλεπει στα 210 μ αποσταση, αρα εντος οριου). Η Vodafone αμφισβητει την γνωματευση του ΟΤΕ και ζητησε την δημιουργια μικτου συνεργειου απο τεχνικους Vodafone και ΟΤΕ να επανεξετασουν την καμπινα, την πιθανη βλαβη, την υπαρξη η μη 'εξοδων' στη καμπινα και να καταληξουν στο τελικο συμπερασμα για το τι ταχυτητες συνδεσης μπορει να μου προσφερει η Vodafone!!

    Με λιγα λογια ειμαι ακομη στο περιμενε 10 μερες μετα την εναρξη της συμβασης, δεν ξερω ποσο ακομα θα παρει να λυθει το θεμα και δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θα λυθει.
    Από τη στιγμή που η vodafone ζήτησε μικτό κλιμάκιο τεχνικών για να δουν την καμπίνα και κατ' επέκταση το θέμα σου... ανέμενε το πόρισμα τους.

  11. #1751
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.129
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν έπαιξε με την πρώτη τότε δεν είναι vectoring ...
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  12. #1752
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Έχω την εντύπωση ότι σύμφωνα με τα στατιστικά της γραμμής σού ότι δεν υπάρχει vectoring στην καμπίνα σου.

  13. #1753
    Εγγραφή
    06-05-2016
    Περιοχή
    Μελισσια
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι σύμφωνα με τα στατιστικά της γραμμής σού ότι δεν υπάρχει vectoring στην καμπίνα σου.
    Αν εχω καταλαβει καλα η υπαρξη vectoring βελτιωνει (ισως διπλασιαζει ) το attainable rate αλλα επιτευξη της επιθυμητης ταχυτητας μπορει, σε καποιες περιπτωσεις, να γινει και χωρις την υπαρξη vectoring.Κατι τετοιο μου ανεφερε και ο τεχνικος της Vodafone στην παρατηρηση μου οτι δεν βλεπω VDSL2_vectoring αλλα VDSL2

  14. #1754
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εφόσον έχεις πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωση φτιαχτην πρώτα. Αλλά εφόσον με τα λεγόμενα του τεχνικού οι απώλειες από τον κατανεμητη είναι της τάξεως των 11 Mbps μην περιμένεις θαύματα

  15. #1755
    Εγγραφή
    06-05-2016
    Περιοχή
    Μελισσια
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanassis T Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συνεχεια της ιστοριας μας....( μια συνδεση 100 Mbps που φτανει στο router ta 34 Mbps)

    Η Vodafone εδωσε βλαβη στον ΟΤΕ και χθες ηλθε τεχνικος του ΟΤΕ. Μετρησε την εισoδο του σηματος στην πολυκατοικια, το βρηκε 45-46 Mbps, μου ειπε οτι απεχω 261 μ. απο την καμπινα που ειναι μεγαλη αποσταση για να μπορεσω να παρω 100 Mbps και δηλωσε οτι μολις διορθωσει τη βλαβη στην καμπινα (δηλ. στα επομενα 10 λεπτα) , το σημα στην εισοδο θα φτασει τα 70-80 Mbps. Στη συνεχεια εφυγε, μετα απο 10 λεπτα κοπηκε η συνδεση για 5-10 δευτερολεπτα, και οταν αποκατασταθηκε ειχε ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα που ειχε και πριν !!!

    Μετα απο 1-2 ωρες με πηρε τηλεφωνο η Vodafone και μου ειπε οτι ο τεχνικος του ΟΤΕ δηλωσε οτι δεν μπορει να παρασχεθει συνδεση 100 Mbps απο τη συγκεκριμενη καμπινα ( την οποια η Vodafone την βλεπει στα 210 μ αποσταση, αρα εντος οριου). Η Vodafone αμφισβητει την γνωματευση του ΟΤΕ και ζητησε την δημιουργια μικτου συνεργειου απο τεχνικους Vodafone και ΟΤΕ να επανεξετασουν την καμπινα, την πιθανη βλαβη, την υπαρξη η μη 'εξοδων' στη καμπινα και να καταληξουν στο τελικο συμπερασμα για το τι ταχυτητες συνδεσης μπορει να μου προσφερει η Vodafone!!

    Με λιγα λογια ειμαι ακομη στο περιμενε 10 μερες μετα την εναρξη της συμβασης, δεν ξερω ποσο ακομα θα παρει να λυθει το θεμα και δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θα λυθει.
    Συνεχεια της ιστοριας μας...

    Ο ΟΤΕ δεν εχει απαντησει ακομα στο αιτημα της Vodafone για μικτο συνεργειο ελεγχου, παροτι (συμφωνα με τα λεγομενα της Vodafone ) υποχρεουται να ανταποκριθει εντος 2 εργασιμων. Καθε 2-3 μερες με παιρνει τηλεφωνο ο τεχνικος τηw Vodafone και με ενημερωνει για την μη ανταποκριση του ΟΤΕ. Εχουν κανει και καταγγελια στον Συνδεσμο Παροχων για αντισυμβατικη συμπεριφορα του ΟΤΕ και ειναι βεβαιοι οτι θα υπαρξει ανταποκριση και επιλυση του ζητηματος!
    Και εγω ακομα περιμενω για την 100αρα συνδεση που ειναι 30αρα για 26η ημερα!
    Δεν ξερω αν εχει ξανακουσει καποιος παρομοια ιστορια με παροχους....

Σελ. 117 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 97107112115116117118119122127137 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  2. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  3. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-16, 15:41
  5. CISCO 887VA σε γραμμή VDSL της VODAFONE
    Από stinggr στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-16, 13:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας