Σελ. 113 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113114115118123133 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.681-1.695 από 3281
  1. #1681
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πιθανώς, επειδή ακόμη δεν το υποστηρίζει η καμπίνα σας ή επειδή είναι offnet η υπηρεσία; Κάποια στιγμή θα γίνει.

    ΥΓ. Το ίδιο ισχύει και για μένα.

  2. #1682
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    οταν ενεργοποιηθηκε η vdsl, η τηλεφωνια δεν επαιζε. οταν τους πηραμε τηλεφωνο να ρωτησουμε το γιατι, μας ειπαν οτι ηταν ενα συστημικο προβλημα που θα επιλυθει τις επομενες ωρες. επι της ευκαιριας του τηλεφωνιματος οταν τους ρωτησα το γιατι γυρισε σε voip, μου ειπαν οτι εχει να κανει με την περιοχη. οτι αναλογα με την περιοχη, εαν βαλει καποιος vdsl θα παρει τηλεφωνια pots η voip

  3. #1683
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Γενικά, VoIP περνάει καθε συνδεση σε ΑΚ που έχει δοθεί προς NGA εκμετάλευση (vectoring κλπ), είτε απο ΟΤΕ ειτε απο πάροχο.

    Σε όσα ΑΚ δεν εχει δοθεί, τοτε το μοντέλο του VPU εξακολουθεί και χρησιμοποιείται (οπότε, μέχρι 50αρα συνδεση απο KV + POTS απο ΑΚ) .

    όταν γίνεται χρήση πχ σε κέντρο ΟΤΕ που έχει δοθεί για Vectoring (πχ, 100αρα συνδεση) , το προιόν χονδρικής προβλέπει χρήση όχι βρόχου απο το ΑΚ, αλλα τοπικού υποβρόχου απο το KV .
    Δεν υπάρχει δηλαδή βρόχος προς το ΑΚ . Εφοσον οι καμπίνες κανενός παρόχου δεν εχουν δυνατότητα παροχής POTS , το voice αναγκαστικά ειναι VoIP.

  4. #1684
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    σημερα με πήραν απο την εταιρεια και καναμε μια κουβεντα σχετικα με τα αιτηματα που ειχα σχετικα με το voip και την προσβαση στο modem.
    το παλικαρι που μιλησα, αν και απολυτα ειλικρινής σε αντικειμενικό επιπεδο, μου ειπε οτι πραγματικα καταλαβαινει αυτα που ζηταω. σε επιπεδο vodafone ομως, απλα δεν δινουν κωδικους ουτε για το voip ουτε για το modem.
    σκαλωνω μιας και πουλανε απλα και μονο υπηρεσιες και τιποτε παραπανω. ας μου τις πουλησουν λοιπον και ας αφησουν το ελευθερο σε οποιον θελει να διαχειριστεί διαφορετικα αυτες τις υπηρεσιες....
    ευγενικά μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει τιποτα, παρολο που το ειπα οτι αυτοματα οδηγουμε στο να αποχωρισω και απλα μου ειπε οτι το ζητημα θα μεταφερθει στο τμημα παραπόνων....

    αυτο που με ενοχλει περισοοτερο ειναι το αυτο το κανουν χωρις να εχουν κανενα μα κανενα απολύτως συμφέρων!!!!!
    γιατι για αυτους ειτε εχω administrator προσβαση στο μοντεμ ειτε μου δωσουν κωδικους για το voip, για την εταιρεια ειναι το ιδιο και το αυτο !!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 30-04-18 στις 22:56.

  5. #1685
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που με ενοχλει περισοοτερο ειναι το αυτο το κανουν χωρις να εχουν κανενα μα κανενα απολύτως συμφέρων!!!!!
    γιατι για αυτους ειτε εχω administrator προσβαση στο μοντεμ ειτε μου δωσουν κωδικους για το voip, για την εταιρεια ειναι το ιδιο και το αυτο !!!!
    Εδώ κάνεις λάθος. Ασφαλώς και έχουν συμφέρον (δικαίωμα μάλλον) να μη σου δώσουν κωδικούς. Γιατί εκτός από την "πώληση" της υπηρεσίας έχουν και υποχρέωση τεχνικής υποστήριξης αυτής. Στα προβλήματα λοιπόν που ενδεχομένως θα προκύψουν είτε λόγω του μη υποστηριζόμενου από αυτούς ρούτερ (αλίμονο αν εκπαιδευόταν το προσωπικό τους για την υποστήριξη ...όλων των ρούτερ του εμπορίου) ή λόγω άλλων παρεμβάσεων δικών σου θα βρεθούν εκτεθιμένοι. Εϊναι ξεκαθαρισμένο αυτό και ισχύει όπως ήδη έχει αναφερθεί πολλές φορές στους περισσότερους παρόχους στον κόσμο: η για οικιακή τουλάχιστον χρήση υπηρεσία παρέχεται με κλειδωμένο εξοπλισμό και οι κωδικοί δεν δίνονται στους συνδρομητές. Θα σου έλεγα να συμβιβαστείς με το γεγονός. Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι προς το "χαλαρότερο". Όσο περνάν τα χρόνια και εξελίσσονται οι υπηρεσίες του είδους η εμπειρία έχει δείξει ότι οι περιορισμοί αυξάνονται.

  6. #1686
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ κάνεις λάθος. Ασφαλώς και έχουν συμφέρον (δικαίωμα μάλλον) να μη σου δώσουν κωδικούς. Γιατί εκτός από την "πώληση" της υπηρεσίας έχουν και υποχρέωση τεχνικής υποστήριξης αυτής. Στα προβλήματα λοιπόν που ενδεχομένως θα προκύψουν είτε λόγω του μη υποστηριζόμενου από αυτούς ρούτερ (αλίμονο αν εκπαιδευόταν το προσωπικό τους για την υποστήριξη ...όλων των ρούτερ του εμπορίου) ή λόγω άλλων παρεμβάσεων δικών σου θα βρεθούν εκτεθιμένοι. Εϊναι ξεκαθαρισμένο αυτό και ισχύει όπως ήδη έχει αναφερθεί πολλές φορές στους περισσότερους παρόχους στον κόσμο: η για οικιακή τουλάχιστον χρήση υπηρεσία παρέχεται με κλειδωμένο εξοπλισμό και οι κωδικοί δεν δίνονται στους συνδρομητές. Θα σου έλεγα να συμβιβαστείς με το γεγονός. Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι προς το "χαλαρότερο". Όσο περνάν τα χρόνια και εξελίσσονται οι υπηρεσίες του είδους η εμπειρία έχει δείξει ότι οι περιορισμοί αυξάνονται.
    μα θα μπορουσαν απλα να δωσουν την εξης δυνατοτητα. να πουν οτι σε περιπτωση που θελεται να βαλετε δικο σας εξοπλισμό, η εταιρεια παυει να εχει ευθηνη για την ποιο τητα της τηλεφωνιας κλπ κλπ!!!
    γιατι σε μια συσκευη σου λεει οτι αμα την ανοιξεις και την κατσαβιδιασεις μονος σου, παυει να υπαρχει εγγυηση!!!!!
    ποσο δυσολο ειναι να που, "δεν βλεπουμε επανω τον εξοπλησμο που σας δωσαμε, δεν μπορουμε να ξερουμε τι μπορει να εχει συμβει" αλλα να μην μας δεσμευει !!!!

    εμενα μου ειπαν κιολας οτι το ZXHN H267A που δινει τωρα η vodafone ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΝ σε bridge mode!!!!!

    και κατι τελευταιο. δεν ειναι θεμα πεισματο ουτε θεμα συμβιβασμου! ειναι οτι θελω να εχω διαχειρηση στον εξοπλισμο γιατι εχω ενα καρο μηχανηματα στο σπιτι, διαφορετικους χρηστες, εχω διαφορετικα subnet κλπ. πως στο καλο θα τα κανω αμα δεν ξεκινησω απο ενα απλο bridge mode ριχνοντας την γραμμη σε δικο μου εξοπλισμο....
    δηλαδη τοσο καιρο που με την adsl και το bridge mode που παιζαμε, επαθε, χαλασε η ζημιώθηκε σε κατι η εταιρεια !!!!!
    ισα ισα που ο πελατης ηταν απολυτα ικανοποιημενος απο τις υπηρεσιες!!
    ταπεινη μου γνωμη ειναι ......

    Υ.Γ. και κατι τελευταιο. ο ΟΤΕ που αυτος ξεκινησε το VoiP, αυτη την στιγμη δινει κωδικους τηλεφωνιας και σε οικιακους πελατες και σε επαγκελματιες. ειτε το κανει επειδη θελει να εξηπηρετησει τους πελατες του ειτε το κανει επειδη τον πηγαν δικαστικά, σιμασια εχει οτι το κανει. ετσι λοιπον θεωρω οτι ειναι θεμα χρονου να το κανουν και η αλλοι. γιατι οταν η τεχνολογια προχωραει και με 50-60€ στηνεις ενα PBX σπιτι σου η στην δουλεια σου, δεν μπορει να ερθει ο αλλος και να σταθει εμποδιο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 01-05-18 στις 08:55.

  7. #1687
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ΟΤΕ που αυτος ξεκινησε το VoiP,
    .... Tι έκανε ο ΟΤΕ λέει ???

  8. #1688
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ. και κατι τελευταιο. ο ΟΤΕ που αυτος ξεκινησε το VoiP, αυτη την στιγμη δινει κωδικους τηλεφωνιας και σε οικιακους πελατες και σε επαγκελματιες. ειτε το κανει επειδη θελει να εξηπηρετησει τους πελατες του ειτε το κανει επειδη τον πηγαν δικαστικά, σιμασια εχει οτι το κανει. ετσι λοιπον θεωρω οτι ειναι θεμα χρονου να το κανουν και η αλλοι. γιατι οταν η τεχνολογια προχωραει και με 50-60€ στηνεις ενα PBX σπιτι σου η στην δουλεια σου, δεν μπορει να ερθει ο αλλος και να σταθει εμποδιο
    H Cyta δίνει VoIP τηλεφωνία, εδώ και πολλά χρόνια... Ίσως από τότε που ήρθε Ελλάδα.

  9. #1689
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Cyta δίνει VoIP τηλεφωνία, εδώ και πολλά χρόνια... Ίσως από τότε που ήρθε Ελλάδα.
    Ναι δίνει εξαρχής, αλλά και πάλι δεν ήταν η 1η νομίζω...

  10. #1690
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Ποιά Cyta... Η Netone και η Algonet έδιναν μαζικά και αποκλειστικά voip τουλάχιστον από το 2005-2006. Η Algonet μάλλον αρκετά νωρίτερα.

    edit: και η Vivodi τώρα που το σκέφτομαι μάλλον ακόμα νωρίτερα.

  11. #1691
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από το 2003 η HOL έδινε αποκλειστικά VoIP σε δικές της συνδέσεις. Μάλιστα εκτός της VoIP τηλεφωνίας του συμβολαίου (κλειδωμένο* με την συσκευή της), έδινε και δεύτερο δωρεάν αριθμό (όποιος το ζητούσε) για χρήση σε οποιαδήποτε συσκευή όπως οι τρίτοι VoIP πάροχοι, που το πλήρωνες ξεχωριστά ανάλογα τις κλήσεις και φορτίζοντάς το μέσω του wallet που είχε. Πολύ αργότερα άλλαξε την πολιτική της, δίνοντας και PSTN τηλεφωνία.

    * Υπάρχουν μερικά σχετικά θέματα στο φόρουμ, με ποιον τρόπο μπορούσαμε να κάνουμες χρήση της τηλεφωνίας σε άλλες συσκευές, εκτός αυτών που έδινε.

  12. #1692
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και ακόμα παλιότερα η Intraconnect, έστω και με περιορισμένη κάλυψη. Όταν ο ΟΤΕ πούλαγε ακόμα τις ISDN.

  13. #1693
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρομοίως
    Και εγω το ιδιο.... δεν εγινε αλλαγη σε voip .

  14. #1694
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ακόμα παλιότερα η Intraconnect, έστω και με περιορισμένη κάλυψη. Όταν ο ΟΤΕ πούλαγε ακόμα τις ISDN.
    Για τηλεφωνία μιλάμε.


    Είχα Intraconnect στην Αθήνα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι την τηλεφωνία της. Κατόπιν με την Netone η οποία έδινε voip.

  15. #1695
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τηλεφωνία μιλάμε.


    Είχα Intraconnect στην Αθήνα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι την τηλεφωνία της. Κατόπιν με την Netone η οποία έδινε voip.
    Και εγώ για την τηλεφωνία λέω, αλλά είναι σχετικό και με το internet.

Σελ. 113 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113114115118123133 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  2. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  3. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-16, 15:41
  5. CISCO 887VA σε γραμμή VDSL της VODAFONE
    Από stinggr στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-16, 13:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας