Σελ. 170 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 150160165168169170171172175180190 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.536-2.550 από 3281
  1. #2536
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Από πλευράς σου όλα καλά;

  2. #2537
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Άξιον απορίας..
    Βρε μπας και σε έβγαλαν από τη καμπίνα και σε έβαλαν στο αστικό κέντρο;
    Δεν εξηγείται η αύξηση του attenuation αλλιώς..
    Μετά μόνο αν υπάρχει θέμα με το ζεύγος χαλκού που σου έδωσαν η αν άλλαξε κάτι σε εσένα..
    Η ακόμα και προφίλ να είχαν αλλάξει, δεν έπρεπε νομίζω να αλλάξει το attenuation..
    Σε αυτή τη κατάσταση τώρα, με snr6 πάντως θα τα πιάσεις τα ~45 νομίζω, με πραγματικά (κατέβασμα) κοντά στα 40.. Το για πόσο καιρό θα τα κρατήσει άγνωστο..
    Αλλά αν όντως σε έβαλαν στο αστικό κέντρο.. It's a no no..
    Τώρα αν έχει πρόβλημα η καμπίνα που ήσουν πριν και δεν μπορεί να εξυπηρετήσει αλλάζει..
    Σε κάθε περίπτωση, εσύ ψάχνεις τα 45 που είναι το πακέτο (50).. Αν και πλέον με το +10% που δίνουν οι πάροχοι για να καλύψουν τις απώλειες του overhead, η 50αρα έπρεπε να πιάνει 55 και εσύ καθαρά 50.. Αν και όπως καταφέρουν στα δώσουν έχει καλώς.. Αν πάλι σου δώσουν έστω τα 45.. Μετά πάλεψε για έκπτωση στο πάγιο για την απώλεια του +10%.. Το θέμα είναι να διατηρηθεί αυτή η ταχύτητα.. Αν έπαιρνες από καμπίνα δεν θα υπήρχε θέμα.. Με το αστικό κέντρο άγνωστο το μέλλον της όλης κατάστασης..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 04-08-20 στις 05:38.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #2538
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Περιοχή
    Κερατέα-Μαρούσι
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άξιον απορίας..
    Βρε μπας και σε έβγαλαν από τη καμπίνα και σε έβαλαν στο αστικό κέντρο;
    Κατι τετοιο σκέφθηκα και εγω.Λοιπον, αν διάβασα σωστά ( ζαλίστηκα) , πριν ειχα attenuation 5,5dB = 362 μέτρα απο το καινούργιο κουτί του ΟΤΕ κοντά μου.
    Σήμερα δείχνει 21dB δηλ. 1500 μέτρα μακριά μου.
    Η απορία μου ειναι γιατι το snr παραμένει 8 dB ,οπως παλιά που με χαλκό ειχα απόσταση 4 Km.
    Απο οτι διάβασα με snr χαμηλό θα εχω πάλι αποσυνδέσεις κ.τ.λ.

  4. #2539
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Λοιπόν, έκανα μερικές διορθώσεις πάνω γιατί μπέρδεψα τις εικόνες με τα στατιστικά από τους χρήστες.. Ίδιο μενού ρουτερ βλέπεις..

    Too much information ε; Σε ζάλισα..

    Το vdsl συνήθως προσθέτει 6-7db σε ότι υπήρχε πριν με το adsl γενικά, οπότε δεν τα υπολογίζουμε αυτά..
    Επομένως η απόσταση θα μπορούσαμε να πούμε ότι τώρα είναι στα 15db=1086μέτρα περίπου.. Από 21db που δείχνει..
    Και πριν από 11db, το πραγματικό να ήταν 5db; Δλδ= ~ 362 μέτρα; Αν δεν μου ξεφεύγει κάτι άλλο..

    Υπάρχει νέα καμπίνα τόσο κοντά;
    Οι νέες καμπίνες εκεί τίνος παρόχου είπαμε ότι είναι;

    Το snr παραμένει 8 γιατί είναι η προεπιλογή τους.. Συνήθως κάπου εκεί παίζει 8-9.. Δεν έχει να κάνει με την απόσταση..
    Μπορεί να ανέβει..
    Όταν έχεις πρόβλημα στο ανεβάζουν για σταθερότητα και υπάρχει και μείωση στη ταχύτητα..
    Η Όταν ανέβει μόνο του σημαίνει ότι η γραμμή έχει να δώσει κ άλλο.. Στο σενάριο αυτό η ταχύτητα παραμένει ίδια.. Και αυξάνεται το attainable..
    Και πέφτει..
    Σε περιπτώσεις προβλήματος, πάλι με αντίστοιχη μείωση στη ταχύτητα..
    Η όταν δεν υπάρχει πρόβλημα, με μείωση του κερδίζουμε σε ταχύτητα, αλλά μπορεί να χάσουμε σε σταθερότητα.. Πράγμα που μπορεί και να μη συμβεί αν η γραμμή είναι καλή.. Δλδ το να μην υπάρξει πρόβλημα με τη σταθερότητα..

    Σε κάθε περίπτωση..
    Αν δεν μπορούν να σου κάνουν κάτι καλύτερο δοκίμασε να ζητήσεις προφίλ 8b, αν όντως πλέον παίρνεις από αστικό κέντρο..
    Αν στο δώσουν το 8b θα είναι επιβεβαίωση ότι είσαι στο αστικό κέντρο..
    Αν το έκαναν, άγνωστο το γιατί επέλεξαν αυτή τη λύση.. Το να γυρίσουν πίσω στο αστικό κέντρο..
    Πολλά αν έβαλα..lol..
    Τώρα.. Να ήσουν και πριν στο αστικό κέντρο και να υπήρχε κανα θέμα με το χαλκό και να υπήρξαν αυτές οι αλλαγές; Τι να πω..
    Η καλωδίωση μπορεί να τα κάνει αυτά...

    Μετά αν δεν κάνει δουλειά το πάνω, χτύπα και ένα snr6 δοκιμαστικά και βλέπεις αν έχεις αποσυνδέσεις η όχι.. Τους ζητάς να το ανεβάσουν μετά όπως ήταν πριν..
    Θεωρώ ότι θα κάνεις τη δουλειά σου προσωρινά..

    Αν δεν σου δώσουν ούτε το 8b ούτε snr6 θα σημαίνει =καμπίνα.. Πράγμα περίεργο με αυτό το attenuation η ότι έχουν δικούς τους λόγους..

    Αναμένουμε νέα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 04-08-20 στις 06:06.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #2540
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Περιοχή
    Κερατέα-Μαρούσι
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, έκανα μερικές διορθώσεις πάνω γιατί μπέρδεψα τις εικόνες με τα στατιστικά από τους χρήστες.. Ίδιο μενού ρουτερ βλέπεις..

    Too much information ε; Σε ζάλισα..

    Το vdsl συνήθως προσθέτει 6-7db σε ότι υπήρχε πριν με το adsl γενικά, οπότε δεν τα υπολογίζουμε αυτά..
    Επομένως η απόσταση θα μπορούσαμε να πούμε ότι τώρα είναι στα 15db=1086μέτρα περίπου.. Από 21db που δείχνει..
    Και πριν από 11db, το πραγματικό να ήταν 5db; Δλδ= ~ 362 μέτρα; Αν δεν μου ξεφεύγει κάτι άλλο..

    Υπάρχει νέα καμπίνα τόσο κοντά;
    Οι νέες καμπίνες εκεί τίνος παρόχου είπαμε ότι είναι;
    Ειναι του Οτε,τους ειδα πριν 2 χρόνια ,ηταν ανοικτή,σκάβανε επι 2 μήνες και εβαλαν καινουργιο κουτί,μου ειπαν οτι βάζουν οπτικές ινες.Η απόσταση σε ευθεία θαναι 350μ.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, σήμερα θαρθει ο τεχνικός τους, να δουμε...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cos_mor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι του Οτε,τους ειδα πριν 2 χρόνια ,ηταν ανοικτή,σκάβανε επι 2 μήνες και εβαλαν καινουργιο κουτί,μου ειπαν οτι βάζουν οπτικές ινες.Η απόσταση σε ευθεία θαναι 350μ.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, σήμερα θαρθει ο τεχνικός τους, να δουμε...

    Τώρα εφυγε ο τεχνικός τους ,ενα νεο παιδί που ολο ρώταγε τους συναδέλφους του...
    Στην δικιά του συσκευή εβγαλε 27 Mbps στην παροχή του Οτε.Στην πρίζα του σπιτιου αλλα στο δικό μου ρουτερ εδειχνε Current Rate 40 Mbps και Maximum Rate 45 Mbps.
    Ο πονηρούλης εγραψε στο χαρτί 45 Mbps και οκ η γραμμή.Οταν τον ρώτησα γιατί δεν εβαλες τα 27 Mbps που σου εδωσε η συσκευή σου,απάντησε οτι δεν ειναι ακριβής!
    Οτι νάναι.... Θα στείλω e mail στην Vodafone για εκπτωση οπως μου ειχε εγγυηθει ο υπάλληλος που εκανε την προσφορά.

  6. #2541
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ρώτησες αν παίρνεις από αστικό κέντρο;
    Πάρε πάντως στο 13840 και ζήτα προφίλ 8b.. Από αστικό κέντρο 8b πρέπει να δίνουν κανονικά και όχι 17a..
    Κάνε και μια δοκιμή για snr6, μόνο αν δεν έχει τερματίσει ήδη η γραμμή με το 8b..
    Να δούμε αν θα στα περάσουν από περιέργεια.. Αν στα περάσουν= παίρνεις από αστικό κέντρο..

    Για τον μετρητή του τεχνικού μου θύμησες αυτό..
    Μια φορά μου είχε έρθει ένας κ εμένα με 3 μετρητές.. lol..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #2542
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Είναι περίεργο το καθεστώς σε εκείνες τις περιοχές (Κερατέα, Ανάβυσσο, Π. Φώκαια). Έχει ξανασυζητηθεί σε άλλο θέμα. Επειδή υπάρχουν εξαιρετικά απομακρυσμένα σπίτια από το εκάστοτε Α/Κ έχουν κάνει -εδώ και αρκετά χρόνια ίσως και πάνω από 10-11 όταν δούλευα εκεί κάτω- περίεργες "πατέντες" με ανάμικτα παλιά καφάο, mini dslam και νέες καμπίνες VDSL.

  8. #2543
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι περίεργο το καθεστώς σε εκείνες τις περιοχές (Κερατέα, Ανάβυσσο, Π. Φώκαια). Έχει ξανασυζητηθεί σε άλλο θέμα. Επειδή υπάρχουν εξαιρετικά απομακρυσμένα σπίτια από το εκάστοτε Α/Κ έχουν κάνει -εδώ και αρκετά χρόνια ίσως και πάνω από 10-11 όταν δούλευα εκεί κάτω- περίεργες "πατέντες" με ανάμικτα παλιά καφάο, mini dslam και νέες καμπίνες VDSL.
    Indeed.. Όπως το λες είναι..
    Σαρωνίδα να φανταστείς που στο α.κ είναι μόνο τα μηχανήματα του οτε μέσα, δεν λειτουργεί το α.κ, οι τεχνικοί έρχονται από Λαγονήσι..
    Οι άλλοι πάροχοι έχουν βάλει σε ένα μέρος καμπίνες για να παρέχουν υπηρεσίες.. Κοινώς δεν υπάρχει φυσική συνεγκατάσταση όπως σε μεγάλα α.κ που λειτουργούν κανονικά..
    Πάντως τώρα που το σκέφτομαι, και το α.κ (οτε) που είναι στη Π.φώκαια, είναι κλειστό και αυτό.. Εκεί βέβαια δεν ξέρω τι ισχύει με τις υπηρεσίες των άλλων παρόχων.. Εκεί έχω την εντύπωση ότι είναι μεγαλύτερο το α.κ..
    Να σημειωθεί ότι δεν αναφέρομαι για απομακρυσμένα σπίτια που εκεί θα πρέπει να υπάρχει κάποια ενδιάμεση καμπίνα λόγω απόστασης.. Αυτή είναι άλλη περίπτωση..

    Στο προφίλ του ο άνθρωπος βέβαια αναφέρει 2 περιοχές, οπότε δεν ξέρουμε με σιγουριά σε ποια αναφέρεται..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #2544
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Περιοχή
    Κερατέα-Μαρούσι
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Indeed.. Όπως το λες είναι..
    Σαρωνίδα να φανταστείς που στο α.κ είναι μόνο τα μηχανήματα του οτε μέσα, δεν λειτουργεί το α.κ, οι τεχνικοί έρχονται από Λαγονήσι..
    Οι άλλοι πάροχοι έχουν βάλει σε ένα μέρος καμπίνες για να παρέχουν υπηρεσίες.. Κοινώς δεν υπάρχει φυσική συνεγκατάσταση όπως σε μεγάλα α.κ που λειτουργούν κανονικά..
    Πάντως τώρα που το σκέφτομαι, και το α.κ (οτε) που είναι στη Π.φώκαια, είναι κλειστό και αυτό.. Εκεί βέβαια δεν ξέρω τι ισχύει με τις υπηρεσίες των άλλων παρόχων.. Εκεί έχω την εντύπωση ότι είναι μεγαλύτερο το α.κ..
    Να σημειωθεί ότι δεν αναφέρομαι για απομακρυσμένα σπίτια που εκεί θα πρέπει να υπάρχει κάποια ενδιάμεση καμπίνα λόγω απόστασης.. Αυτή είναι άλλη περίπτωση..

    Στο προφίλ του ο άνθρωπος βέβαια αναφέρει 2 περιοχές, οπότε δεν ξέρουμε με σιγουριά σε ποια αναφέρεται..
    Αναφέρομαι στην συνδεση στον Κουβαρά (Κερατέα).
    Στο Μαρούσι τώρα εχω adsl με 13 Mbps
    https://www.adslgr.com/forum/threads...%82?highlight=
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cos_mor : 04-08-20 στις 23:15.

  10. #2545
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56319/5639
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    32(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σημερα ενεργοποιηθηκα σε vdsl 50.Πως σας φαινονται τα stats?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200805-184824.png 
Εμφανίσεις:  79 
Μέγεθος:  206,0 KB 
ID: 217648
    root

  11. #2546
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από siemos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα ενεργοποιηθηκα σε vdsl 50.Πως σας φαινονται τα stats?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200805-184824.png 
Εμφανίσεις:  79 
Μέγεθος:  206,0 KB 
ID: 217648
    Μια χαρά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #2547
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Περιοχή
    Κερατέα-Μαρούσι
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Αλλο ειναι το Signal To Noise Ratio που του siemos παραπάνω ειναι 32 dB ,ενω στην γραμμή μου 8,5 dB ,με το SNR 6,9,11 των προφίλ της Vodafone?

  13. #2548
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cos_mor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο ειναι το Signal To Noise Ratio που του siemos παραπάνω ειναι 32 dB ,ενω στην γραμμή μου 8,5 dB ,με το SNR 6,9,11 των προφίλ της Vodafone?
    Ο siemos παίρνει από καμπίνα, και το attainable δείχνει ότι μπορεί να πάει παραπάνω σε ταχύτητα.. Γιαυτό είναι ψηλό και το Signal To Noise Ratio.. Το ίδιο πράγμα είναι αυτά τα 2 που λες.. Στα έγραψα κ πάνω..
    Το snr παραμένει 8 γιατί είναι η προεπιλογή τους.. Συνήθως κάπου εκεί παίζει 8-9.. Δεν έχει να κάνει με την απόσταση..
    Μπορεί να ανέβει..
    Όταν έχεις πρόβλημα στο ανεβάζουν για σταθερότητα και υπάρχει και μείωση στη ταχύτητα..
    Η Όταν ανέβει μόνο του σημαίνει ότι η γραμμή έχει να δώσει κ άλλο.. Στο σενάριο αυτό η ταχύτητα παραμένει ίδια.. Και αυξάνεται το attainable..
    Και πέφτει..
    Σε περιπτώσεις προβλήματος, πάλι με αντίστοιχη μείωση στη ταχύτητα..
    Η όταν δεν υπάρχει πρόβλημα, με μείωση του κερδίζουμε σε ταχύτητα, αλλά μπορεί να χάσουμε σε σταθερότητα.. Πράγμα που μπορεί και να μη συμβεί αν η γραμμή είναι καλή.. Δλδ το να μην υπάρξει πρόβλημα με τη σταθερότητα..
    Από περιέργεια δοκίμασες να ζητήσεις προφίλ 8b να δεις πως θα πάει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 06-08-20 στις 13:28.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #2549
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Περιοχή
    Κερατέα-Μαρούσι
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο siemos παίρνει από καμπίνα, και το attainable δείχνει ότι μπορεί να πάει παραπάνω σε ταχύτητα.. Γιαυτό είναι ψηλό και το Signal To Noise Ratio.. Το ίδιο πράγμα είναι αυτά τα 2 που λες.. Στα έγραψα κ πάνω..


    Από περιέργεια δοκίμασες να ζητήσεις προφίλ 8b να δεις πως θα πάει;

    Ειχα με την γραμμή adsl , καλώδιο χαλκού απόστασης 4 χλμ. απο Κερατέα ,το τεχνικό τμήμα μου αλλαζε το SNR απο 9 (προεπιλογή) σε 6 η 11 ( μονο αυτα τα προφιλ εχουμε) και ειχα πάντα attenuation 45dB ,4 Mbps με attainable 5Mbps.
    Η κατάληξη παντα ιδια : η απόσταση ειναι μεγάλη ,παλι καλα που εχετε 3-4 Mbps.To ακουσα ξανα απο τον τεχνικό: πάλι καλά που εχετε 40 Mbps.
    Με την συνδεση Vdsl ,οπτικες ινες κ.τ.λ. με μικρότερη αποσταση καλωδίου χαλκού δείχνει attenuation 21dB ,δεν θα επρεπε να εχει αλλάξει και αυτο το SNR ,που παρέμεινε το ιδιο?
    9 dB ειχα παλιά με adsl και σήμερα δείχνει 8,1 dB, 40 Mbps με attainable 47 Mbps.

    Οσο για προφίλ 8b ,δεν αντέχω ακόμα να τους τηλ. ,να περιμένω στην γραμμή και να μην μπορώ να συνενοηθώ, αργότερα.
    Εχω αλλα εν τω μεταξυ, η σελίδα του ρούτερ της vodafone ,μία στις 4 φορές δεν μου ανοίγει καθως και αλλα site οπως το adsl.gr,αλλα κυριως η σελίδα του ρουτερ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cos_mor : 06-08-20 στις 17:16.

  15. #2550
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cos_mor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα με την γραμμή adsl , καλώδιο χαλκού απόστασης 4 χλμ. απο Κερατέα ,το τεχνικό τμήμα μου αλλαζε το SNR απο 9 (προεπιλογή) σε 6 η 11 ( μονο αυτα τα προφιλ εχουμε) και ειχα πάντα attenuation 45dB ,4 Mbps με attainable 5Mbps.
    Η κατάληξη παντα ιδια : η απόσταση ειναι μεγάλη ,παλι καλα που εχετε 3-4 Mbps.To ακουσα ξανα απο τον τεχνικό: πάλι καλά που εχετε 40 Mbps.
    Με την συνδεση Vdsl ,οπτικες ινες κ.τ.λ. με μικρότερη αποσταση καλωδίου χαλκού δείχνει attenuation 21dB ,δεν θα επρεπε να εχει αλλάξει και αυτο το SNR ,που παρέμεινε το ιδιο?
    9 dB ειχα παλιά με adsl και σήμερα δείχνει 8,1 dB, 40 Mbps με attainable 47 Mbps.

    Οσο για προφίλ 8b ,δεν αντέχω ακόμα να τους τηλ. ,να περιμένω στην γραμμή και να μην μπορώ να συνενοηθώ, αργότερα.
    Εχω αλλα εν τω μεταξυ, η σελίδα του ρούτερ της vodafone ,μία στις 4 φορές δεν μου ανοίγει καθως και αλλα site οπως το adsl.gr,αλλα κυριως η σελίδα του ρουτερ.
    Για το snr τα είπαμε.. Είναι η προεπιλογή τους το 8-9.. Απλά τώρα μπορεί να έχει πάει 8 επειδή έχει κλειδώσει σε μεγαλύτερη ταχύτητα και ζορίζεται..
    Btw αν το α.κ είναι 4χλμ μακριά τότε δεν νομίζω να παίρνεις από α.κ τώρα που το σκέφτομαι.. Αν πριν είχες 45db attenuation..
    Απλά ίσως είναι μακριά η καμπίνα... Η κάπου στο ενδιάμεσο με το α.κ αφού έπεσε στα μισά το attenuation..
    Αν η καμπίνα ήταν πιο κοντά σου τότε έπρεπε να έχει ανέβει το snr καθώς και το attainable..
    Και σαφέστατα να έχει πέσει το attenuation..
    Περίεργη περίπτωση πάντως η αλλαγή που σου έκανε το attenuation.. Από 11 σε 21..
    Το όλο θέμα θα φανεί στη πράξη από το αν θα σου δώσουν προφίλ 8b η snr6.. Αν είσαι σε καμπίνα δεν νομίζω να στα δώσουν..
    Οι καμπίνες εκεί αλήθεια του οτε δεν είναι; Επομένως σίγουρα δεν θα στα δώσουν αν είσαι σε καμπίνα του..
    Όσο για την διαφορά στο attenuation όταν έγινε αυτή η αλλαγή άλλαξες τπτ στην εσωτερική καλωδίωση; Αν όχι ίσως τότε να είναι θέμα χαλκού έξω από το σπίτι σου.. Αλλά στην τωρινή κατάσταση δεν νομίζω να ασχοληθούν πολύ αφού πιάνεις 40 από τα 50.. Μόνο αν θελήσεις να πας παραπάνω σε ταχύτητα.. Από διαθεσιμότητα τι ταχύτητες σου βγάζει;
    Για τα θεματάκια που αναφέρεις στο τέλος δοκίμασε reset στο ρουτερ, όχι restart.. Και επίσης δες αν στα κάνει και με καλώδιο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 170 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 150160165168169170171172175180190 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  2. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  3. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-16, 15:41
  5. CISCO 887VA σε γραμμή VDSL της VODAFONE
    Από stinggr στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-16, 13:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας