Σελ. 128 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 108118123126127128129130133138148 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.906-1.920 από 3281
  1. #1906
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Vodafone μάλλον όχι
    Βοηθήστε τον αόμματο!

  2. #1907
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.101
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μιας και σήμερα έκανα αίτηση, σε αυτούς τους ρούτερ μπορούμε να ανοίξουμε πόρτες.
    Σωστά;;;
    Δεν έχουμε τίποτα προορισμούς;
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  3. #1908
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Επιτέλους, σήμερα επιλύθηκε το συστημικο πρόβλημα που είχε η Vodafone (έλαβα SMS και τηλεφώνημα) και απλά περιμένω να μου πουν την ημερομηνία ενεργοποίησης.

  4. #1909
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akilleas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και σήμερα έκανα αίτηση, σε αυτούς τους ρούτερ μπορούμε να ανοίξουμε πόρτες.
    Σωστά;;;
    Δεν έχουμε τίποτα προορισμούς;
    Δεν έχω διαβάσει να μην μπορείς

    Bridge δεν μπορείς να το κάνεις.

  5. #1910
    Εγγραφή
    25-08-2008
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Altec Telecoms
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω διαβάσει να μην μπορείς

    Bridge δεν μπορείς να το κάνεις.
    Στο H300s ενω εχει επιλογή για port forward, στο μτορεντ την δειχνει κλειστη... Μπορει βέβαια να μην εχω κανει κατι σωστά...

  6. #1911
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.721
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δουλεύει μια χαρά το port forward. Το έχω ρυθμίσει για έναν mail server καθώς και για το deluge και δείχνει τις πόρτες ανοικτές. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει, είναι ότι πρέπει το ports range να είναι μέχρι το 200.

  7. #1912
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.101
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύει μια χαρά το port forward. Το έχω ρυθμίσει για έναν mail server καθώς και για το deluge και δείχνει τις πόρτες ανοικτές. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει, είναι ότι πρέπει το ports range να είναι μέχρι το 200.
    Και σε μένα δούλεψε το port forwarding.
    Με το 200 δεν καταλαβαίνω τι εννοείς; Εκτός εαν εννοείς τις ΙΡ που μπορεί να δώσει.
    Άνοιξα τρεις πόρτες για τρεις εφαρμογές ανάμεσα από 50000-60000 και είναι όλες ανοικτές.
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  8. #1913
    Εγγραφή
    11-06-2008
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΡΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jon1s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update

    Η ενεργοποίηση σε VDSL είχε γίνει από την πρώτη στιγμή όπως φαινόταν και στο screenshot που παρέθεσα. Έχοντας δηλώσει βλάβη ήρθε τεχνικός της Voda και μετρήσαμε στο κουτί όπου έρχεται το καλώδιο απ' έξω 29Mbps, ενώ μέσα έφτανε max τα 20 οπότε εδώ τίθεται θέμα εσωτερικής καλωδίωσης το οποίο και έχω δρομολογήσει να αποκαταστήσω. Η καμπίνα η οποία είναι του ΟΤΕ είναι περίπου στα 1200 μέτρα βάσει των λεγόμενων του τεχνικού.

    Ωστόσο εδώ και δύο μέρες έχω πάρα πολλές αποσυνδέσεις (περίπου μία ανά μισάωρο). Ξαναμίλησα με τεχνική υποστήριξη και θα μου στείλουν ένα νέο router (H300s), αλλά έπειτα παρατήρησα ότι με το που έριχνε κεραυνό (κακοκαιρία γαρ) έπεφτε και το DSL. Βέβαια χθες και προχθές (που είχα τις αποσυνδέσεις) δεν έριχνε βροχή απλά το καταγράφω - να σημειώσω επίσης ότι με ADSL δεν είχα τέτοιο θέμα. Ψάχνοντας το λίγο διάβασα για το χαμηλό SNR που στη περίπτωσή μου είναι όντως στα όρια του κακού και ίσως να σχετίζεται με την τόσο μεγάλη ευαισθησία της γραμμής (και τις αποσυνδέσεις).

    Συνοψίζοντας, περιμένω ηλεκτρολόγο να τραβήξει καλώδιο από το κουτί εξωτερικά του σπιτιού στο χώρο όπου είναι τοποθετημένο το router. Όμως αυτό με το SNR μπορεί να προκαλείται (έστω εν μέρει) από την εσωτερική καλωδίωση ή είναι θέμα δικτύου εκτεθειμένου στα στοιχεία της φύσης (λέγε με εναέριο καλώδιο)? Θα μπορούσα να κάνω κάτι για αυτό?
    Update #2

    Ήρθε ηλεκτρολόγος και τοποθέτησε καλώδιο (UTP) απ' ευθείας εξωτερικά του σπιτιού σε πριζάκι. Πλέον η ταχύτητα συγχρονισμού είναι κοντα στα 28Mbps Down/2Mbps Up. Άφησα να περάσει μία εβδομάδα ώστε να σιγουρευτώ για την συμπεριφορά της γραμμής. Το γεγονός ότι με το πρώτο ψιλόβροχο υπάρχουν οι συχνές αποσυνδέσεις εξακολουθεί. Ο άνθρωπος μου είπε ότι από την κολώνα έρχεται στο σπίτι πεντάζευγο και μάλιστα μετρήσαμε στο κουτί όπου ερχόταν το καλώδιο από το δίκτυο (στο δρόμο) και ενδεικτικά σε ένα από τα άλλα ζεύγη είδαμε upload 4Mbps. Οπότε πιθανολογήσαμε το πρόβλημα των αποσυνδέσεων να οφείλεται σε αυτό το "κακό καλώδιο" (cross-talk στη διαδρομή με κάποιον άλλο γείτονα?). Άντε τώρα να βγάλεις άκρη -αν είναι κάτι τέτοιο και δεν είναι τα αρχαία εναέρια καλώδια του δικτύου και η ευαισθησία του χαλκού στην υγρασία.

  9. #1914
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Οι άνθρωποι είναι για γέλια... Τους πήρα το Σάββατο και τους είπα να στείλουν το ρούτερ στην Αθήνα, όπου θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία (αύριο) και να ΜΗΝ το στείλουν στο πατρικό μου στη Σπάρτη, όπου έχω βάλει διεύθυνση λογαριασμού... Μου λένε ότι το ρούτερ δεν έχει αποσταλεί ακόμα και θα το σημειώσουν να έρθει Αθήνα. Μου είχε συμβεί παλιότερα με τη WIND, γι αυτό πήρα να τους προλάβω.

    Σήμερα κοιτάζω τον κωδικό που μου έδωσε η Speedex και μαντέψτε που πήγε το ρούτερ...

  10. #1915
    Εγγραφή
    01-01-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  34,9 KB 
ID: 200821Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.PNG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  36,9 KB 
ID: 200822

    Καλησπέρα σε όλους.

    Μένω στη Νέα Μάκρη Αττικής. Με κάλεσαν (επιτέλους γιατί στη σελίδα τους δεν δείχνει διαθεσιμότητα) ότι μπορώ να αναβαθμίσω σε πενηντάρα VDSL.
    Η αίτηση αναβάθμισης σε VDSL καταχωρήθηκε 2/1 και έλαβα στις 15/1 SMS ότι στις 16/1 θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.
    Στο μεταξύ είχα παραλάβει τον εξοπλισμό (H300s) και συγχρόνιζε ADSL κανονικά.

    Να σημειώσω εδώ σαν πολύ σημαντική λεπτομέρεια ότι συχνά πυκνά μέσα στη χρονιά σταματούσε να λειτουργεί το σταθερό τηλέφωνο και δεν έβγαζε τόνο, κυρίως όταν έβρεχε πολύ. Μετά απλά επανερχόταν μόνο του. Το internet στο μεταξύ δεν είχε κανένα πρόβλημα και λειτουργούσε σταθερά πάντα. Σε κάθε επίσκεψη από τεχνικούς Vodafone και ΟΤΕ έλεγαν ότι το πρόβλημα οφείλεται στην καλωδίωση από το κουτάκι στο μπαλκόνι μου μέχρι τη μοναδική μπρίζα τηλεφώνου που έχω μέσα, μια απόσταση 20μ το πολύ με καλώδιο ethernet που τοποθέτησε ηλεκτρολόγος πριν 2 χρόνια που έγινε ανακαίνιση στο σπίτι. Απορούσαν μάλιστα κάθε φορά πως γίνεται να έχω internet και όχι τηλέφωνο. Προληπτικά έγινε από τον ίδιο ηλεκτρολόγο και αλλαγή ζεύγους κλώνων καλωδίων με τα ίδια αποτελέσματα μια στο τόσο με το σταθερό και τη βροχή.

    Έρχεται η ημέρα λοιπόν που περίμενα την ενεργοποίηση και τίποτα... Καμία αλλαγή όλη μέρα.
    Μετά από επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη σταματάει να λειτουργεί το σταθερό τηλέφωνο. Το internet ΟΚ με ADSL ακόμα.
    Μετά από δεύτερη επικοινωνία βλέπω μέσα στο router να εμφανίζεται ο αριθμός του τηλεφώνου στο μενού "Τηλέφωνο" και σταματάει να λειτουργεί το internet από όλες μου τις συσκευές ενώ DSL/INTERNET ήταν σταθερά αναμμένα και ενώ έπαιρνε IP ο router, δεν έδειχνε την external IP στο PC οπότε δεν είχα πρόσβαση πουθενά. Με το που είδα ότι εμφανίστηκε ο αριθμός στο μενού έβαλα απευθείας το ασύρματο τηλέφωνο στην υποδοχή TEL1 πίσω από το router και από το router έβγαλα πλέον το splitter και το έβαλα μόνο του στην τηλεφωνική μπρίζα, πράγματα που μου επιβεβαίωσαν τηλεφωνικά ότι είναι ΟΚ σαν συνδεσμολογία.
    Μετά από τρίτη/τέταρτη/πέμπτη επικοινωνία και προσπαθώντας να εξηγήσω τι έχει γίνει με σειρά, καταλήγουν να το έχουν δηλωμένο σαν πρόβλημα και να στείλουν τεχνικό του ΟΤΕ πάλι να το δει σήμερα το πρωί. Δυστυχώς έλειπα στη δουλειά όταν ήρθε και δεν ξέρω που μέτρησε και τί έκανε πάντως μέσα δεν μπήκε ούτε στο μπαλκόνι.

    Με ενημερώνει η κοπελιά μου λοιπόν ότι τώρα έχει ανάψει σταθερά το λαμπάκι DSL αλλά όχι το Internet που αρχικά είναι κόκκινο και μετά σβήνει τελείως.
    Της είπα να μου στείλει φωτογραφία από το μενού του router που φαίνονται τα παραπάνω... EDIT: Ανέβασα screenshots να φαίνονται καθαρά.
    Τους κάλεσε ξανά και της είπαν ότι ο τεχνικός ΟΤΕ τα είδε όλα ότι είναι ΟΚ και τώρα λέει είναι αλλού το πρόβλημα και μάλλον "δεν παίρνουμε IP για κάποιο λόγο" και θα στείλουν άλλη μια φορά τον τεχνικό.

    Να με συγχωρείτε που γράφω κατεβατά αλλά θέλω να είμαι αναλυτικός...
    Να ρωτήσω λοιπόν τώρα... Με τρολλάρουν; Φταίει όντως το καλώδιό μου; Με αυτά τα στατιστικά δεν θα έπρεπε να είναι καρφί η πενηντάρα;
    Να το αλλάξω το ρημάδι το καλώδιο ΟΚ, αλλά σκέφτομαι μη μπω σε έξοδα καλώδιο + ηλεκτρολόγος και τελικά δεν φταίει αυτό...
    Έχω μείνει χωρίς internet τόσες μέρες και αρχίζω να φρικάρω γιατί η δουλειά μου απαιτεί να δουλεύω και από το σπίτι όταν χρειάζεται.

    Σας ευχαριστώ!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 50583769_921144221414278_3968211153397481472_n.jpg  

    50936434_612315389221996_4753770618980139008_n.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MiLToS_666 : 23-01-19 στις 23:55.
    "It is not the spoon that bends, it is only yourself..."

  11. #1916
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάποια π@π@ρι@ έχει κάνει ο ΟΤΕ και το λέω διότι ο συγχρονισμός VDSL 24575/1024 μεταφράζεται σε ακριβώς 24/1 που σημαίνει κλείδωμα σε ταχύτητα ADSL.
    Όταν το φτιάξουν θα έχεις μια χαρά σύνδεση (με μέγιστο 133/52).

  12. #1917
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Ενεργοποιήθηκα σήμερα στη Vodafone, τις ώρες 1μμ-3μμ που έλειπα από το σπίτι. Επειδή το router δεν έχει έρθει ακόμα, μετά τη βλακεία που έκαναν, με έχουν βάλει σε προφίλ 24 ADSL με SNR 11 και συγχρονίζει 12 Mbps, κατεβάζοντας με 10... Εννοείται ότι το σταθερό τηλέφωνο, με το ρούτερ της Cyta, δε λειτουργεί.

    Πιστεύω αν αύριο παραλάβω το μόντεμ της Vodafone, να με βάλουν σε 30άρι προφίλ και να φτιάξουν το σταθερό άμεσα.

  13. #1918
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχουν να φτιάξουν κάτι για την τηλεφωνία. Θα γίνει αυτόματα βάζοντας την συσκευή της Vodafone οπότε θα τραβήξει τα στοιχεία και θα δουλέψει.

  14. #1919
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργοποιήθηκα σήμερα στη Vodafone, τις ώρες 1μμ-3μμ που έλειπα από το σπίτι. Επειδή το router δεν έχει έρθει ακόμα, μετά τη βλακεία που έκαναν, με έχουν βάλει σε προφίλ 24 ADSL με SNR 11 και συγχρονίζει 12 Mbps, κατεβάζοντας με 10... Εννοείται ότι το σταθερό τηλέφωνο, με το ρούτερ της Cyta, δε λειτουργεί.

    Πιστεύω αν αύριο παραλάβω το μόντεμ της Vodafone, να με βάλουν σε 30άρι προφίλ και να φτιάξουν το σταθερό άμεσα.
    Μόλις πριν 5-10 λεπτά, είδα ότι έκανε αποσύνδεση το ρούτερ και όταν συγχρόνισε ξανά, είχα 30άρι VDSL!


  15. #1920
    Εγγραφή
    09-11-2012
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    TP LINK vr600 v2
    SNR / Attn
    42.9(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved

Σελ. 128 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 108118123126127128129130133138148 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  2. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  3. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-16, 15:41
  5. CISCO 887VA σε γραμμή VDSL της VODAFONE
    Από stinggr στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-16, 13:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας