Σελ. 96 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.426-1.440 από 3281
  1. #1426
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Περιοχή
    ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1023/13832
    ISP
    Wind
    Router
    Tp Link 8960N
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα. Εδω και μια εβδομαδα εκανα και εγω αιτηση για VDSL VODAFONE HOME . Εγινε ελεγχος και με διαβεβαιωσαν οτι υπαρχει γραμμη VDSL . ΟΤΕ ξερω οτι υπαρχει σιγουρα στην περιοχη. Το θεμα ειναι οτι μια εβδομαδα τωρα δεν μου ηρθε ουτε ενα μηνυμα απο την Vodafone αλλα ουτε και απο την εταιρια που ειμαι για να μου κανει αντιπροσφορα. Μιλησα με το καταστημα και μου ειπε ειναι σε φαση υλοποιησης. Συνηθως σε οποια εταιρια ειχα κανει αιτηση μετα απο 2-3 μερες με επαιρνε τηλεφωνο η εταιρια που ημουν για προσφορα . Τι να κανω να περιμενω ? γιατι σκεφτομαι να παω αυριο και να ακυρωσω την αιτηση γιατι με τον ρυθμο που παει η vodafone η συνδεση θα γινει με μεγαλη καθυστερηση.

  2. #1427
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.132
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Θέλει 15-20 ημέρες
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  3. #1428
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Προς ενημέρωση σας...

    Αυτή την νοοτροπία/λειτουργία της Vodafone, με το να βγάζει στο site διαθεσιμότητα αλλά μετά να λένε ότι ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σου... την έφαγα στη μάπα πέρυσι. Μόλις έκανα αίτηση φορητότητας στο ΟΤΕ, να δείτε τι καλά και ωραία βρέθηκε και η VDSL διαθεσιμότητα.

    Απλά σε βάζουν σε διαδικασία φορητότητας & αντρίστροφης φορητότητας. Θέλει επιμονή, υπομονή και γερό στομάχι

  4. #1429
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Και σε εμένα πέρισυ το ίδιο περίπου.
    Όταν ακύρωσα την αίτηση μετά δεν μου έδινε διαθεσιμότητα για vdsl.
    Να τονίσω ότι στην περίπτωση μου μόλις είχε δωθει η διαθεσιμότητα για vdsl απο οτε.
    Νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει..

  5. #1430
    Εγγραφή
    25-05-2008
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    Thomasbor
    ISP
    Thomasbor
    Router
    Thomasbor
    Path Level
    Fastpath
    εχω vdsl vodafone απο αστικο κεντρο. Ο οτε εβαλε τον αυγουστο καινουρια καμπινα και πριν μια βδομαδα αριχσε να κανει θορυβο, λογικα οπου να ναι ο οτε θα δωσει διαθεσιμοτιτα vdsl απο καμπινα, οταν ειναι διαθεσιμο και στην vodafone, θα μου γυρισει αυτοματα απο αστικο, να παιρνω απο καμπινα, η πρεπει να παρω να τους πω να με αλαξουνε;

  6. #1431
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.109
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διαθεσιμότητα θα δώσει ο ΟΤΕ από το νέο δίκτυο και τη συγκεκριμένη καμπίνα αλλά αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι αν η Voda αποφασίσει να δώσει vdsl από KV στη συγκεκριμένη περιοχή γιατί, όπως έχει συμβεί σε πολλές άλλες περιοχές, δεν δίνει για δικούς της ανεξήγητους λόγους.

  7. #1432
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilismf Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω vdsl vodafone απο αστικο κεντρο. Ο οτε εβαλε τον αυγουστο καινουρια καμπινα και πριν μια βδομαδα αριχσε να κανει θορυβο, λογικα οπου να ναι ο οτε θα δωσει διαθεσιμοτιτα vdsl απο καμπινα, οταν ειναι διαθεσιμο και στην vodafone, θα μου γυρισει αυτοματα απο αστικο, να παιρνω απο καμπινα, η πρεπει να παρω να τους πω να με αλαξουνε;
    Τα στοιχεία της σύνδεσης πως είναι;
    Λογικά θα πρέπει να τους παρεις αλλά αν τα στοιχεία είναι καλά, δύσκολο το βλέπω..

  8. #1433
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Καλημέρα παιδιά, ύστερα από αρκετό καιρό έκανα κι εγώ την αναβάθμιση σε VDSL 50/5 (εξυπηρετικότατο το customer service της Vodafone, και το εννοώ -- δεν έκανα καν παζάρια για το κόστος της VDSL. Ίσως να παίζει ρόλο το ότι είμαι 10 χρόνια πελάτης HOL).

    Εν πάσει περιπτώσει. Η ενεργοποίηση πήρε 2-3 εβδομάδες, αλλά δεν καιγόμουν. Με το που έγινε όμως άρχισαν τα παρατράγουδα. Συγχρονισμός μεταξύ 29-31 Mbps με max attainable rate τα 37... Attenuation 12, SNR 9.

    Προφανώς τα παραπάνω είναι απαράδεκτα, οπότε γίνεται δήλωση βλάβης (καλά αρχίσαμε). Έρχεται ο τεχνικός της VF, κάνει τις μετρήσεις, τις βρίσκει ίδιες στο modem και στον κατανεμητή στην είσοδο του κτιρίου, και μετά ψάχνει να βρει το ΚΑΦΑΟ με το συγκεκριμένο ID. Αυτό βρίσκεται τελικά σε απόσταση 250m, 2 τετράγωνα μακριά. Με μια γρήγορη έρευνα βλέπω ότι θα έπρεπε να έχω attenuation ~3.5dB και max attainable rate ~80Mbps. Δηλώθηκε λοιπόν η βλάβη στον ΟΤΕ και περιμένουμε...

    Το ερώτημα είναι, υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί την ευθύνη ο ΟΤΕ, και αν ναι πώς μπορώ να το κυνηγήσω; Είναι όντως τόσο άθλιο το last mile, και αν ναι, μπορώ να τους υποχρεώσω να το φτιάξουν;

  9. #1434
    Εγγραφή
    12-01-2014
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    ΖΧΗΝ H267A
    SNR / Attn
    8/7(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrosn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά, ύστερα από αρκετό καιρό έκανα κι εγώ την αναβάθμιση σε VDSL 50/5 (εξυπηρετικότατο το customer service της Vodafone, και το εννοώ -- δεν έκανα καν παζάρια για το κόστος της VDSL. Ίσως να παίζει ρόλο το ότι είμαι 10 χρόνια πελάτης HOL).

    Εν πάσει περιπτώσει. Η ενεργοποίηση πήρε 2-3 εβδομάδες, αλλά δεν καιγόμουν. Με το που έγινε όμως άρχισαν τα παρατράγουδα. Συγχρονισμός μεταξύ 29-31 Mbps με max attainable rate τα 37... Attenuation 12, SNR 9.

    Προφανώς τα παραπάνω είναι απαράδεκτα, οπότε γίνεται δήλωση βλάβης (καλά αρχίσαμε). Έρχεται ο τεχνικός της VF, κάνει τις μετρήσεις, τις βρίσκει ίδιες στο modem και στον κατανεμητή στην είσοδο του κτιρίου, και μετά ψάχνει να βρει το ΚΑΦΑΟ με το συγκεκριμένο ID. Αυτό βρίσκεται τελικά σε απόσταση 250m, 2 τετράγωνα μακριά. Με μια γρήγορη έρευνα βλέπω ότι θα έπρεπε να έχω attenuation ~3.5dB και max attainable rate ~80Mbps. Δηλώθηκε λοιπόν η βλάβη στον ΟΤΕ και περιμένουμε...

    Το ερώτημα είναι, υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί την ευθύνη ο ΟΤΕ, και αν ναι πώς μπορώ να το κυνηγήσω; Είναι όντως τόσο άθλιο το last mile, και αν ναι, μπορώ να τους υποχρεώσω να το φτιάξουν;

    Με ενδιαφερει η περιπτωση σου γτ και εγω, εχει ενα 24ωρο, που παραγγειλα το vdsl -με 30 mbps μονο μου ειπε η υπαλληλος, οτι γινεται στην περιοχη που μενω Αγ. Ιωαννης Ν. Κοσμου.. και οτι εχει ενα αρχικο κοστος 16 ευρω περιπου στο πρωτο λογαριασμο, και σε καθε μηνιαιο καπου στα 4 ευρω plus απο οτι δινω μεχρι τωρα.. κοινως καπου στα 26 ευρω και κατι..

    αλλα αυτο που με ενδιαφερει στην δικια σου περιπτωση ειναι οτι στην 24 που ημουν, επρεπε να πιανω καπου 19-20 λογω αποστασης απο βρονγχο 800 μ. και καφαο στα 10 μετρα, στο μοντεμ ερχοταν καπου στο 14-15 και πραγματικη (speedtest, ps4 κλπ.. εδινε 12-13 max..)

    τι θα γινει τωρα με vdsl προφιλ και εαν θα ερθει κανεις.. να το ελεγξει..


    https://www.adslgr.com/forum/threads...29#post6164929
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pmike26 : 08-06-17 στις 14:50. Αιτία: οι ταχυτητες απο μοντεμ adsl

  10. #1435
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrosn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά, ύστερα από αρκετό καιρό έκανα κι εγώ την αναβάθμιση σε VDSL 50/5 (εξυπηρετικότατο το customer service της Vodafone, και το εννοώ -- δεν έκανα καν παζάρια για το κόστος της VDSL. Ίσως να παίζει ρόλο το ότι είμαι 10 χρόνια πελάτης HOL).

    Εν πάσει περιπτώσει. Η ενεργοποίηση πήρε 2-3 εβδομάδες, αλλά δεν καιγόμουν. Με το που έγινε όμως άρχισαν τα παρατράγουδα. Συγχρονισμός μεταξύ 29-31 Mbps με max attainable rate τα 37... Attenuation 12, SNR 9.

    Προφανώς τα παραπάνω είναι απαράδεκτα, οπότε γίνεται δήλωση βλάβης (καλά αρχίσαμε). Έρχεται ο τεχνικός της VF, κάνει τις μετρήσεις, τις βρίσκει ίδιες στο modem και στον κατανεμητή στην είσοδο του κτιρίου, και μετά ψάχνει να βρει το ΚΑΦΑΟ με το συγκεκριμένο ID. Αυτό βρίσκεται τελικά σε απόσταση 250m, 2 τετράγωνα μακριά. Με μια γρήγορη έρευνα βλέπω ότι θα έπρεπε να έχω attenuation ~3.5dB και max attainable rate ~80Mbps. Δηλώθηκε λοιπόν η βλάβη στον ΟΤΕ και περιμένουμε...

    Το ερώτημα είναι, υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί την ευθύνη ο ΟΤΕ, και αν ναι πώς μπορώ να το κυνηγήσω; Είναι όντως τόσο άθλιο το last mile, και αν ναι, μπορώ να τους υποχρεώσω να το φτιάξουν;
    Είναι που θα πέσεις, ο ΟΤΕ και VODA είναι καλυμμένοι με το "εως 50..." στη σύμβαση...

  11. #1436
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σ' εκείνο το θέμα σου πρότειναν να κάνεις εσωτερικό έλεγχο της καλωδίωσης για να δεις αν είναι δικό σου θέμα η χαμηλότερη από το φυσιολογικό ταχύτητα συγχρονισμού, ή εξωτερικό ώστε να γίνει έλεγχος από τον πάροχο.
    Το έκανες;

  12. #1437
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι που θα πέσεις, ο ΟΤΕ και VODA είναι καλυμμένοι με το "εως 50..." στη σύμβαση...
    Το "έως 50" πιάνει και το 40, και το 30, και το 1, και το 0.5. Κάπου θα πρέπει να υπαρχει ένα ελάχιστο επίπεδο service. Και νομίζω ότι για τις αποστάσεις που μιλάμε, τα νούμερα μου είναι εκτός.

  13. #1438
    Εγγραφή
    25-05-2008
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    Thomasbor
    ISP
    Thomasbor
    Router
    Thomasbor
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα στοιχεία της σύνδεσης πως είναι;
    Λογικά θα πρέπει να τους παρεις αλλά αν τα στοιχεία είναι καλά, δύσκολο το βλέπω..
    είμαι στα 750μ από κέντρο και πιάνω γύρο στα 24-28 και με αλλαγμένη καλωδίωση σπιτιού! δεν τα θεωρω και καλά!

  14. #1439
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.132
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Το ΚΑΦΑΟ είναι VDSL ή παλιό ;;;
    Αν είναι παλιό παίρνεις απο κέντρο απευθείας άρα μην περιμένεις κάτι καλύτερο ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι που θα πέσεις, ο ΟΤΕ και VODA είναι καλυμμένοι με το "εως 50..." στη σύμβαση...
    Μπα μάλλον ο βρόγχος έχει κάπου πρόβλημα
    Σε άλλη περιοχή που ήμουν πριν το ΚΑΦΑΟ ηταν στα 200 μέτρα και κλειδωνα κανονικά 49/4.9
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  15. #1440
    Εγγραφή
    25-05-2008
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    Thomasbor
    ISP
    Thomasbor
    Router
    Thomasbor
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΚΑΦΑΟ είναι VDSL ή παλιό ;;;
    Αν είναι παλιό παίρνεις απο κέντρο απευθείας άρα μην περιμένεις κάτι καλύτερο ...

    - - - Updated - - -



    Μπα μάλλον ο βρόγχος έχει κάπου πρόβλημα
    Σε άλλη περιοχή που ήμουν πριν το ΚΑΦΑΟ ηταν στα 200 μέτρα και κλειδωνα κανονικά 49/4.9


Σελ. 96 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  2. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  3. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-16, 15:41
  5. CISCO 887VA σε γραμμή VDSL της VODAFONE
    Από stinggr στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-16, 13:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας