Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Πρόσφατα καταστράφηκε ο σκληρός του υπολογιστή που χρησιμοποιώ στο εργαστήριο, πιθανότατα από αλλεπάλληλες διακοπές ρεύματος. Για καλή μου τύχη, είχα κρατήσει backup κανα μήνα πριν!!! Το πρώτο backup εδώ και περισσότερο από 1 χρόνο. Και έχω ένα -μπερδεμένο μεν, αλλά- αντίγραφο των δεδομένων που είχα εκεί, στον οικιακό μου υπολογιστή. Απίστευτη κωλοφαρδία!

    Επειδή όμως, τέτοια τύχη δε θα έχω πάντα και ήθελα εδώ και καιρό να ασχοληθώ με αυτόματα backup κλπ, θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Έχω μπερδευτεί λίγο με κάτι sync κάτι rsync κλπ.

    Έχω έναν εξωτερικό σκληρό 2TB. Χωράει τη μουσική μου, τις ταινίες μου, τις φωτογραφίες μου και εννοείται τα πολύτιμα έγγραφά μου.

    Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου εξηγήσει κάποιος γνώστης, πως γίνεται να κρατιέται αντίγραφο συγκεκριμένων φακέλων του συστήματός μου, ή πχ όλου του homefolder μου κάθε 1 εβδομάδα ας πούμε.
    Αλλά θα ήθελα αυτό να συμβαίνει ως εξής: να δημιουργείται στον εξωτερικό σκληρό μια ΑΚΡΙΒΗΣ εικόνα του homefolder μου. Να συγκρίνει εβδομαδιαία τις αλλαγές και να τις επαναλαμβάνει στο backup. Να ΜΗΝ ξεκινάει κάθε βδομάδα από την αρχή αντιγραφή όλου του homefolder, αλλά να προσθέτει σε αυτό ότι προσέθεσα και να σβήνει ότι έσβησα. (αυτό αν έχω καταλάβει καλά ότι γίνεται, πρέπει να λέγεται sync)

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Μηνύματα
    531
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    παιζουν καποιες εφαρμογες που το απλοποιουν αυτο..
    π.χ. luckybackup..
    νομιζω θα σου ειναι πιο ευκολο να το ρυθμισεις απο εκει και πιθανοτατα υπαρχει και στη διανομη που χρησιμοποιεις..
    # apt-get install anarchism

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    με rsync θα κάνεις αυτό που θες, θα αντιγράψει/αλλάξει μόνο τα αρχεία που έχουν αλλάξει
    μπορείς να το βάλεις στο crontab για να το κάνει αυτόματα
    αν θες να συμπιέσεις το backup-folder θα το κάνεις με tar, αλλά θα σου αντιγράψει ξανά τα πάντα, όχι μόνο ότι έχει αλλάξει

  4. #4
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Ubiquiti USG
    SNR / Attn
    (dB) / 14db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    +1 rsync, εδώ υπάρχει ενα πολύ καλό documentation γι αυτό ακριβώς που θέλεις

  5. #5
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το luckybackup που πρότεινε ο dpdt1 είναι καλό, όπως και το deja-dup. Ειδικά το δεύτερο θα το ρυθμίσεις (εύκολα) μια φορά και θα... ξεχάσεις ότι υπάρχει
    It is wrong to put temptation in the path of any nation,/For fear they should succumb and go astray;
    So when you are requested to pay up or be molested,/You will find it better policy to say: --
    "We never pay any-one Dane-geld,/No matter how trifling the cost;
    For the end of that game is oppression and shame,/And the nation that plays it is lost!"
    Rudyard Kipling

  6. #6
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet

  7. #7
    Εγγραφή
    23-08-2012
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    +1 κι από εμένα για luckybackup που είναι και από Έλληνα developer

    Το dropbox θα σώσει τα δεδομένα σου κάπου μακριά από τον υπολογιστή σου, ανάλογα με τα δεδομένα σου αυτό μπορεί να είναι ή να μην είναι πρόβλημα...

  8. #8
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    cronjob με αυτόματα backup

    πχ

    #Purpose = Backup of Important Data
    #Created on 17-1-2012
    #Author = Hafiz Haider
    #Version 1.0
    #START

    TIME=`date +"%b-%d-%y"` # This Command will add date in Backup File Name.
    FILENAME="backup-$TIME" # Here i define Backup file name format.
    SRCDIR="/srcdir" # Location of Important Data Directory (Source of backup).
    DESDIR="/media/BackUP/$FILENAME" # Destination of backup file.
    mkdir $DESDIR
    chown -R george:george $DESDIR
    cp -pRvu $SRCDIR $DESDIR

    #END

    και στο crontab βάζεις:

    01 01 * * 2,3,4,5,6 sh /home/george/backup

    για να σου τρέξει το script στις μία κάθε βράδυ εκτός Κυριακής

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paris1871 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έχω έναν εξωτερικό σκληρό 2TB. Χωράει τη μουσική μου, τις ταινίες μου, τις φωτογραφίες μου και εννοείται τα πολύτιμα έγγραφά μου.

    .
    Πάρε και δεύτερο και κλωνοποιησέ τους. Και αυτοί χαλάνε και ας είναι στην εγγύηση και μάλλον πολλά από τα δεδομένα σου τα έχεις μόνο εκεί και όχι σε δίσκους εσωτερικούς
    Think before you cry

    +1 rsync / grsync

    Το δουλεύω manual, δεν ξέρω αν ο υπολογιστής θα είναι ανοικτός όταν θάρθει η ώρα για auto
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 26-12-12 στις 01:09.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Έχω στήσει ένα sync από το /home/user στο /media/externalHD/user

    Μετά σβήνω δοκιμαστικά ένα αρχείο, πχ το /home/user/test-file

    Πατάω στο luckybackup να μου ξανατρέξει το sync. Λογικά θα έρπεπε να διαγράψει το αρχείο test-file από τον εξωτερικό σκληρό (δηλαδή το /media/externalHD/user/test-file). Αντιθέτως, επανεγγράφει το αρχείο test-file από τον εξωτερικό, στο homefolder...

    Αφού η διαγραφή που έκανα χειροκίνητα έχει μεταγενέστερο timestamp από το αντίγραφο, το λογικό δε θα ήτανε να το διαγράψει και από το αντίγραφο; Κάνω κάτι λάθος;

    Για να γίνω πιο κατανοητός, αυτό που θέλω, είναι ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ homefolder μου στον εξωτερικό μου δίσκο. Μπορώ να το κάνω αυτό με το luckybackup???

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paris1871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω στήσει ένα sync από το /home/user στο /media/externalHD/user

    Μετά σβήνω δοκιμαστικά ένα αρχείο, πχ το /home/user/test-file

    Πατάω στο luckybackup να μου ξανατρέξει το sync. Λογικά θα έρπεπε να διαγράψει το αρχείο test-file από τον εξωτερικό σκληρό (δηλαδή το /media/externalHD/user/test-file). Αντιθέτως, επανεγγράφει το αρχείο test-file από τον εξωτερικό, στο homefolder...

    Αφού η διαγραφή που έκανα χειροκίνητα έχει μεταγενέστερο timestamp από το αντίγραφο, το λογικό δε θα ήτανε να το διαγράψει και από το αντίγραφο; Κάνω κάτι λάθος;

    Για να γίνω πιο κατανοητός, αυτό που θέλω, είναι ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ homefolder μου στον εξωτερικό μου δίσκο. Μπορώ να το κάνω αυτό με το luckybackup???
    Εχει και used guide

    The next thing you have to define is the task type. There are 2 types available:

    1. Backup source inside destination
    Select this type to create a backup of the source inside the destination directory.

    2. synchronize source & destination
    Use this task type in order to sync the source with the destination by keeping the most recent files at both of them.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Το διάβασα το user guide. Γι' αυτό έγραψα και παραπάνω ότι "αφού ΔΙΕΓΡΑΨΑ χειροκίνητα το ΠΡΟΤΟΤΥΠΟ, θα έπρεπε ΜΕΤΑ το sync να ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ και το ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ". Αντιθέτως, μετά το sync επανεμφανίστηκε το αρχείο ξανά στην πηγή. Γιατί συνέβη αυτό;

    Μήπως θέλει κάποια custom εντολή;

  13. #13
    Εγγραφή
    19-05-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    μπορείς οπως είπαν να το κάνεις με rsync αλλα κ με rdiff-backup ή rsnapshot..υπάρχει κ αυτό με γραφικό περιβάλλον http://www.teejeetech.in/p/timeshift.html. Ουσιαστικά ολα αυτά χρησιμοποιοιυν το rsync απο κάτω.....
    για να σβήσει κάτι κ στο αντίγραφο χρειάζεσαι κατι σε

    Κώδικας:
    rsync -auv --delete data backupData/


    επειδή δεν ειδα να το αναφέρεις ο εξωτερικός τι file system ειναι; αν ειναι σε ntfs δε θα δουλέψουν τα backup σωστά (λογω ownership/permissions κτλ )
    δοκιμασε το crontab εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimr : 19-01-14 στις 09:57.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paris1871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διάβασα το user guide. Γι' αυτό έγραψα και παραπάνω ότι "αφού ΔΙΕΓΡΑΨΑ χειροκίνητα το ΠΡΟΤΟΤΥΠΟ, θα έπρεπε ΜΕΤΑ το sync να ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ και το ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ". Αντιθέτως, μετά το sync επανεμφανίστηκε το αρχείο ξανά στην πηγή. Γιατί συνέβη αυτό;

    Μήπως θέλει κάποια custom εντολή;
    Σε παρακαλώ μην μας κοροιδεύεις. Διάβασε το manual και αυτά που γράφουμε

    Το sync συγχρονίζει τα αρχεία στα source/destination ώστε να είναι ίδια. Οπότε καλά κάνει και στο ξαναγράφει στο source directory

    Αν το task το ορίσεις σαν Backup source inside destination, δεν κάνει συγχρονισμό των directories, απλά κοπιάρει το source στο destination
    Αν τσεκάρεις το delete files on destination τότε ότι αρχείο δεν υπάρχει στο source διαγράφεται και από το destination, από το manual το διάβασα όπως το διάβασες κι εσύ κι είναι αυτό που θέλεις να κάνεις

    Δεν χρησιμοποιώ luckybackup, προτιμάω το grsync

    over and out

  15. #15
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άκου φιλαράκο... Θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι με κοροϊδεύεις εσύ. Γιατί ακόμα κι αν ακολουθήσω τις οδηγίες σου κατά γράμμα (που ΣΩΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ) ΔΕΝ καταφέρνω το αποτέλεσμα που θέλω. Οπότε λίγη ψυχραιμία. Το μανουάλι μια χαρά το έχω διαβάσει και έχω ξεστραβωθεί εκεί πάνω. Αλλού είναι το πρόβλημα.

    Κατ' αρχάς όταν πάω να κάνω validate την εντολή δε βλέπω ΠΟΥΘΕΝΑ το όρισμα "destination is FAT/VFAT". Επίσης, το "delete files on destination" ξετικάρεται κάθε φορά που πατάω OK, κάτι που άλλωστε φαίνεται και στην εντολή.

    rsync -h --progress --stats -r -t --modify-window=1 -l -D --update --exclude=**/*tmp*/ --exclude=**/*Trash*/ --exclude=**/*trash*/ /home/user/ /media/external/user/

    Είχα μια υποψία βέβαια για το που οφείλεται αυτή η δυσλειτουργία:
    το αντίγραφο στον external έχει γίνει με απλό backup και όχι με sync. Για να το αποκλείσω κι αυτό δοκίμασα να φτιάξω το αντίγραφο ενός φακέλου με περιεχόμενα αυτή τη φορά από την αρχή με sync για να δω αν επιμένει αυτή η δυσλειτουργία. Πράγματι, για κάποιο λόγο αρνείται να συγκρατήσει το "delete files on destination".

    Είδες που δε σας κοροϊδεύω;

    Έβαλα κι εγώ το grsync και από όσο έχω δει μέχρι τώρα με κάποιους πειραματισμούς που έκανα δουλεύουν όλα καλά. Του "delete files on destination" συμπεριλαμβανομένου. Και είναι και gtk.
    Ευχαριστώ όλους!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paris1871 : 19-01-14 στις 15:06.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παντελως αρχαριος!!Βοηθεια
    Από Neos στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-09, 16:27
  2. Kubuntu 6.10 άσχετος – Βοήθεια please!!!
    Από Blackened στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-07, 00:49
  3. Ασχετος Ζητα Βοήθεια!
    Από trilos021 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-06, 14:45
  4. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-06, 18:38
  5. [Crypto] ασχετος ζητα βοήθεια !!!!!!!!!!!!!
    Από leras στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-05, 14:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας