Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2012
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    HOL
    Την προηγούμενη εβδομάδα, ήρθε στο σπίτι μου κάποιος που υποτίθεται ότι δούλευε σε εταιρία προώθησης της HOL. Μου εξήγησε για την προσφορά που είχε να μου κάνει σε σχέση με τη μεταφορά της γραμμής μου από Connex σε Hol.

    Όταν του είπα ότι έχω δώσει κάποια εγγύηση για το Connex, μου είπε ότι θα μου επιστραφεί αυτούσια κι ας έχω μόνο 5 μήνες που έκανα το συμβόλαιο.

    Στη συνέχεια (επειδή είδε ότι ενδιαφερόμουν) μου ζήτησε να του σκανάρω έναν προηγούμενο λογαριασμό τηλεφώνου και την ταυτότητά μου, ώστε να συμπληρώσουμε τα έντυπα της πιθανής μεταφοράς. "Πιθανής" λέω, γιατί μου είπε πως θα συμπληρώσουμε όλα τα φυλλάδια (μαζί με τις υπογραφές!) όμως για το τελικό οκ, θα μου τηλεφωνήσουν από τη Hol για να με ρωτήσουν εάν τελικά θέλω να μεταφέρω τη γραμμή μου στη Hol ή όχι.
    Παρά τους ενδοιασμούς μου, τελικά πείστηκα να τα υπογράψω.(αφού είχα και ένα περιθώριο 15 ημερών μέχρι να μου τηλεφωνήσει η Hol για να τους πω το οκ ή όχι)

    Μετά από κάποιες μέρες, χτύπησε το κινητό μου αλλά δεν το πρόλαβα και ήταν από κάποιο άγνωστο νούμερο.
    (Πιθανότατα μπορεί να ήταν και από τη Ηol. To κινητό μου έχει πρόβλημα και δεν κρατάει τις αναπάντητες κλήσεις)

    Τελικά, μετά από μια εβδομάδα, άρχισαν να καταφθάνουν μηνύματα στο κινητό μου, σε σχέση με την αίτηση μεταφοράς που έκανα (???) μέχρι του σημείου να μου λένε για την τελική ημερομηνία μεταφοράς (!!!).

    Το ξέρω ότι ήταν βλακεία από μέρους μου να υπογράψω, αλλά πραγματικά, δε φαντάστηκα ότι θα μπορούσαν να λένε τέτοια ψέμματα. Να φτάσουν στο σημείο δηλαδή να παρακάμψουν το τελικό οκ μέσω του τηλεφωνήματος.

    Έχει ακούσει κανένας κάτι άνάλογο.....?
    Έχει κάποιο νόημα να απευθυνθώ στον συνήγορο του πολίτη.....?
    Έχει κανείς ιδέα, εάν θα μου επιστραφεί τελικά η εγγύση από την Connex, στην περίπτωση που αποδεχτώ την προσφορά της Hol....?
    Γνωρίζει κανείς οτιδήποτε σε σχέση με την "υποστήριξη" που παρέχει η Ηol....? (Γιατί μου είπε πως η Hol αγόράζει από τον ΟΤΕ πλέον τις γραμμές που δίνει, οπότε, όταν και αν υπάρξει πρόβλημα , να μήν "παίζει" το γνωστό σε όλους "φταίει" ο ΟΤΕ).


    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας....
    .....καλές γιορτές......
    .......και καλά ξεμπερδέματα.....

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    να στο πω απλά, την πάτησες...

    όπως λες κι ο ίδιος καλά ξεμπερδέματα

    πήρες στην HOL για να ακυρώσεις τη διαδικασία;

    το σίγουρο είναι ότι την ποινή από τον ΟΤΕ για πρόωρη διακοπή συμβολαίου δεν θα τη γλιτώσεις, ούτε φυσικά θα στην πληρώσει η HOL

    όσο για τον αν "αγοράζει" η HOL τις γραμμές από τον ΟΤΕ ή αν τις κάνει εισαγωγή από την Σαγκάη...

  3. #3
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Περισσος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    παρε στην HOL για να ακυρώσεις τη διαδικασία.
    το σίγουρο είναι ότι την ποινή από τον ΟΤΕ για πρόωρη διακοπή συμβολαίου δεν θα τη γλιτώσεις και θα πληρωσεις 35 ευρω στην HOL για συνδεση.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2012
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σημερα, μου τηλεφώνησαν από ACS για να μου πούνε ότι ήρθε το router της Hol...!!!

    Τηλεφώνησα στη Hol και μου είπανε πως το τελικό οκ χρειάζεται εφόσον η Hol ΔΕΝ έχει όλα τα στοιχεία που θέλει για την μεταφορά της γραμμής. Άρα στην περίπτωσή μου, ΔΕΝ χρειάζεται το τελικό τηλεφώνημα από τη Hol. Ξεκαθάρισα στην "κυρία" που μίλησα ότι προφανώς πρόκειται για απάτη, παρά το γεγονός ότι η ίδια ήθελε να το βαφτίσει "λάθος στην κατανόηση των λεγόμενων του κυρίου που ήρθς στο σπίτι μου"...!!! Πρόσθεσα μάλιστα, πως μιας και η συνομιλία μας καταγράφεται καλό θα ήταν να αναφέρει στους ανωτέρους της τη συνομιλία μας, μιας και στην περίπτωση που δεν γίνει δεκτή η ακύρωση της συνδιαλλαγής μας, προτίθεμαι να χρησιμοποιήσω τη συνομιλία μας σε όποια νόμιμη-δικαστική διαδικασία ακολουθήσω.

    Προκειμένου να σιγουρέψω την ακύρωση, μίλησα επίσης και με την Connex και τους ζήτησα να ΜΗΝ γίνει δεκτή καμία αίτηση για μεταφορά γραμμής που αφορά το άτομό μου.

    Η αλήθεια είναι πως αν είχαν ακολουθήσει τη διαδικασία που μου είχαν πει και δεν έκαναν τη γνωστή "αρπαγή πελάτη", μπορεί και να έκανα τη μεταφορά. Όμως σιχαίνομαι πραγματικά, αυτή την εκμετάλλευση της νομικής άγνοιας των περισσότερων από εμάς....

    Θα σας κρατώ ενήμερους, μιας και τα φόρουμ είναι ίσως το κυριότερο μέσο που έχουν στα χέρια τους οι καναλωτές, για την σωστή ενήμέρωσή τους...

  5. #5
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοίταξε, όσο και αν η στρατηγική του υπαλλήλου που εργάζεται σε εταιρία, που αποσκοπει να ψαρεύει πελάτες για παρόχους να είναι παπατζήδικη, η εταιρία και οι υπηρεσίες της είναι πολύ καλές. Η γνώμη μου είναι να μιλήσεις με το τμήμα προσφορών και να διεκδικήσεις να σου αποσβέσουν τα έξοδα πρόωρης διακοπής απο τον ΟΤΕ. Με άλλα λόγια ζήτησε τους τρίμηνη δωρέάν παροχή υπηρεσιών και δωρέαν το τέλος ενεργοποίησης, και οτι έτσι μόνο θα δεχτείς να γίνεις πελάτης τους. Σίγουρα θέλουν να σε κάνουν πελάτη τους και κατι θα κάνουν γι αυτο. Γενικά η hol πάντα προσπαθεί να αφήνει τους πελάτες της ικανοποιημένους. Πιστεύω όμως οτι θα μείνεις ικανοποιημένος και απο την εξυπηρέτηση και απο τις υπηρεσίες τελικά. Η τελική επιλογή βέβαια είναι δική σου. Αν θες δώσε μας και τα στατιστικα της γραμμής σου για να σου πούμε και πώς θα συμπεριφερθει η γραμμή σου σου, αν και η hol χεσηιμοποιει τα ίδια χαρακτηριστικά με τον ΟΤΕ στο ιντερνετ.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Μαλακωντα Ευβοιας & Πλ. Αμερικης - Πατησια
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.951
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 36,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Anyway οτι και να γινει ΠΡΕΠΕΙ να κανεις καταγγελια στην Ε.Ε.Τ.Τ και στον συνηγορο του καταναλωτη για την HOL και την εταιρία προώθησης της HOL , και εαν εχεις φιλο δικηγορο ρωτα τον εαν μπορεις να κινηθεις νομικα για δολο κλπ ( αλλα δεν εχεις αποδειξεις ) .....
    Prima pensa, poi parla, perché parole poco pensate portano pena

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kwkaran2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προκειμένου να σιγουρέψω την ακύρωση, μίλησα επίσης και με την Connex και τους ζήτησα να ΜΗΝ γίνει δεκτή καμία αίτηση για μεταφορά γραμμής που αφορά το άτομό μου.
    δυστυχώς δεν γίνεται αυτό... αν τα στοιχεία που στέλνει η HOL είναι σωστά και δεν χρωστάς στον ΟΤΕ, δεν μπορεί να απορρίψει την αίτηση.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-Περισσος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δεν φταιει η HOL αλλα ο πλανοδιος πωλητης ο οποιος κυνηγα συνδεσεις λεγωντας οτι τον βολευει. Στειλε και fax οτι δεν επιθυμεις την συνδεση στην HOL και στον ΟΤΕ οτι δεν επιθυμεις την διακοπη για να εχει κατι στα χερια σου.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saltjon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φταιει η HOL αλλα ο πλανοδιος πωλητης ο οποιος κυνηγα συνδεσεις λεγωντας οτι τον βολευει. Στειλε και fax οτι δεν επιθυμεις την συνδεση στην HOL και στον ΟΤΕ οτι δεν επιθυμεις την διακοπη για να εχει κατι στα χερια σου.
    δεν μπορούμε να το λέμε αυτό έτσι απλά. για ποιόν δουλεύει ο πλανόδιος πωλητής; νομίζεις η HOL δεν ξέρει τι λένε και τι κάνουν αυτοί οι πωλητές; νομίζεις ότι τώρα που ενημέρωθηκαν για τον συγκεριμένο πωλητή θα του πούνε τίποτα;

    φταίει λοιπόν ΚΑΙ η HOL και σε μεγάλο βαθμο.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karetsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορούμε να το λέμε αυτό έτσι απλά. για ποιόν δουλεύει ο πλανόδιος πωλητής; νομίζεις η HOL δεν ξέρει τι λένε και τι κάνουν αυτοί οι πωλητές; νομίζεις ότι τώρα που ενημέρωθηκαν για τον συγκεριμένο πωλητή θα του πούνε τίποτα;

    φταίει λοιπόν ΚΑΙ η HOL και σε μεγάλο βαθμο.
    Συμφωνώ και θεωρώ οτι η εταιρεια βλάπτεται απο αυτή τη μορφη πωλησεων, που εχει συνδεθεί με το όνομα της καιρό τωρα (πανω απο δυο χρόνια Προφανώς ομως τα κερδη ειναι σημαντικα και απο τετοιες κινησεις, γι αυτό και δεν εχει φροντισει να κανει κατι γι αυτο. Η ΕΕΤΤ τοσο καιρο προφανώς δεν εχει κανει τίποτα, οποτε......

  11. #11
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Δηλαδη αν καταλαβα καλα, θελεις να πας στην HOL με την προυποθεση να μην πληρωσεις το τελος αποσυνδεσης στον ΟΤΕ.
    Σου κανα καποια αλλη προσφορα-δωρο π.χ δωρο τα 3 πρωτα παγια η κατι αλλο?
    Μπορεις να εξιρισοπησεις ετσι την χασουρα του τελους αποσυνδεσης.

    Δεν ξερω ποσο χρονων εισαι, αλλα ετσι για να μαθαινεις στην ζωη σου μερικα πραγματα κανε το εξης.
    Οταν σε καλουν η περνουν απο το σπιτι σου για προσφορες, δωρα, μοναδικες προσφορες απο την ταδε εταιρεια λογω καποιας συγκεκριμενης ημερας (ετσι με πηραν κα εμενα απο τον ΟΤΕ οτι λογω της ημερας θα μου καναν μια καλη προσφορα) λες πολυ απλα οτι θα το σκεφτεις και ζητας το ονομα του και το τηλεφωνο και θα τους απαντησεις. Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα βιαστικα.
    Network, Software & Hardware Solutions

  12. #12
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vitruvian78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε, όσο και αν η στρατηγική του υπαλλήλου που εργάζεται σε εταιρία, που αποσκοπει να ψαρεύει πελάτες για παρόχους να είναι παπατζήδικη, η εταιρία και οι υπηρεσίες της είναι πολύ καλές. Η γνώμη μου είναι να μιλήσεις με το τμήμα προσφορών και να διεκδικήσεις να σου αποσβέσουν τα έξοδα πρόωρης διακοπής απο τον ΟΤΕ. Με άλλα λόγια ζήτησε τους τρίμηνη δωρέάν παροχή υπηρεσιών και δωρέαν το τέλος ενεργοποίησης, και οτι έτσι μόνο θα δεχτείς να γίνεις πελάτης τους. Σίγουρα θέλουν να σε κάνουν πελάτη τους και κατι θα κάνουν γι αυτο. Γενικά η hol πάντα προσπαθεί να αφήνει τους πελάτες της ικανοποιημένους. Πιστεύω όμως οτι θα μείνεις ικανοποιημένος και απο την εξυπηρέτηση και απο τις υπηρεσίες τελικά. Η τελική επιλογή βέβαια είναι δική σου. Αν θες δώσε μας και τα στατιστικα της γραμμής σου για να σου πούμε και πώς θα συμπεριφερθει η γραμμή σου σου, αν και η hol χεσηιμοποιει τα ίδια χαρακτηριστικά με τον ΟΤΕ στο ιντερνετ.
    συγνώμη για το offtopic αλλά με αυτό

    Γενικά η hol πάντα προσπαθεί να αφήνει τους πελάτες της ικανοποιημένους
    δεν κρατήθηκα.


    Πρόσφατα μου κόψανε τη σύνδεση γιατί καθυστέρησα να πληρώσω για λίγες μέρες. Κατανοώ ότι το γράφει στο λογαριασμό, αλλά δεν διαβάζω τι γράφουν οι λογαριασμοί εδώ και χρόνια. Είμαι συνδρομητής 6 χρόνια, πληρώνω τα 20 ευρώ (σχεδόν 20, μόνο για ιντερνετ) κάθε μήνα, δεν τους πήρα ΠΟΤΕ τηλέφωνο να ζητήσω έκπτωση που είναι γνωστό ότι κάνουν.
    Δεν με ειδοποιήσανε ότι θα κόψουν το ίντερνετ, ο υπάλληλος είπε ότι μου στείλανε SMS, μόνο που δεν έχουν το κινητό μου. Έχουν όμως το email μου ( ....@hol.gr) και το σταθερό μου.
    Κανείς δε μου είπε να πληρώσω γιατί θα το κόψουν.
    Στο κάτω κάτω ας περιμένανε λίγες μέρες, 6 χρόνια πελάτης είμαι -χωρίς εκπτώσεις χωρίς τίποτα. Τί θα χάνανε;

    Όταν στις αρχές του 2012 έμεινα για πάνω από 20 μέρες χωρίς ίντερνετ (δεν ξέρω αν ήταν δικό τους θέμα ή του ΟΤΕ - και ούτε με νοιάζει, εγώ αυτούς πληρώνω) δε μου αφαιρέσανε τις αντίστοιχες μέρες και τις πλήρωσα κανονικά. Δεν τους ζήτησα βέβαια κάτι τέτοιο , δεν είχα το χρόνο να ασχοληθώ, αλλά εκεί το σύστημα δεν λειτούργησε αυτόματα....

    Με λίγα λόγια με γράψανε στα Π@@@ρια τους και για αυτό τους έγραψα και εγώ πλέον και πηγαίνω στον ΟΤΕ

  13. #13
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.104
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα μου κόψανε τη σύνδεση γιατί καθυστέρησα να πληρώσω για λίγες μέρες. Κατανοώ ότι το γράφει στο λογαριασμό, αλλά δεν διαβάζω τι γράφουν οι λογαριασμοί εδώ και χρόνια. Είμαι συνδρομητής 6 χρόνια, πληρώνω τα 20 ευρώ (σχεδόν 20, μόνο για ιντερνετ) κάθε μήνα, δεν τους πήρα ΠΟΤΕ τηλέφωνο να ζητήσω έκπτωση που είναι γνωστό ότι κάνουν.
    Δεν με ειδοποιήσανε ότι θα κόψουν το ίντερνετ, ο υπάλληλος είπε ότι μου στείλανε SMS, μόνο που δεν έχουν το κινητό μου. Έχουν όμως το email μου ( ....@hol.gr) και το σταθερό μου.
    Κανείς δε μου είπε να πληρώσω γιατί θα το κόψουν.
    Στο κάτω κάτω ας περιμένανε λίγες μέρες, 6 χρόνια πελάτης είμαι -χωρίς εκπτώσεις χωρίς τίποτα. Τί θα χάνανε;

    Όταν στις αρχές του 2012 έμεινα για πάνω από 20 μέρες χωρίς ίντερνετ (δεν ξέρω αν ήταν δικό τους θέμα ή του ΟΤΕ - και ούτε με νοιάζει, εγώ αυτούς πληρώνω) δε μου αφαιρέσανε τις αντίστοιχες μέρες και τις πλήρωσα κανονικά. Δεν τους ζήτησα βέβαια κάτι τέτοιο , δεν είχα το χρόνο να ασχοληθώ, αλλά εκεί το σύστημα δεν λειτούργησε αυτόματα....

    Με λίγα λόγια με γράψανε στα Π@@@ρια τους και για αυτό τους έγραψα και εγώ πλέον και πηγαίνω στον ΟΤΕ
    Και όλα αυτά τα κάνει ο ΟΤΕ;
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-10, 15:38
  2. Μεταφορα γραμμης απο ΟΤΕ σε HOL
    Από arial στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 106
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-10, 00:48
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-10, 13:33
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-08, 22:35
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-08, 15:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας