Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-38 από 38
  1. #31
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από equilibrium1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα ρωτησω, γιατι επελεξες debian και οχι ubuntu based εκδοση του mint?
    Βασικά για δύο κυρίως λόγους! Ο πρώτος το ότι παλαιότερα ειχα μια πολυ καλή εμπειρία με debian... Το έβαλα να δουλεύει άψογα σε παμπαλαιο λάπτοπ και μάλιστα χωρίς σκληρό δίσκο! Ο δεύτερος το γεγονός πως είναι rolliing.
    Επίσης πρεπει να σημειώσω πως ...αν και η προσπάθεια είναι πολυ καλή και αξιόλογη, χωρίς να ξέρω γιατί κάτι δεν μου κάθεται καλα με το Ubuntu. Δεν ξέρω ωστόσο τι ακριβώς;

    Debian-Mint= (pure Debian testing + mint or cinammon desktop + tweaks) x rolling release.

    Ο συνδυασμός μου άρεσε και όσο μπόρεσα να δουλέψω τα LMDE μου άρεσε επίσης. Τώρα τι θα κάνω με την μαύρη οθόνη που μου έβγαλε δεν ξέρω; ...δεν βλέπω και καμία πρόταση λύσης εδώ...

  2. #32
    Εγγραφή
    05-08-2008
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Mηπως αυτο βοηθαει? Κοιτα στην μεση περιπου που δινει την λυση.

    http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=30&t=71688

  3. #33
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κατάφερα να μπω τελικά !

    Δεν ξέρω πως ακριβώς γιατί έκανα διάφορα και τελικά μπήκα... :huh:

    Οπότε συνχίζω να παραθέτω κάποιες απορίες ερωτήσεις που έχουν να κάνουν με την δυνατότητα της αποκλειστικής λειτουργίας σε LMDE ή αλλιώς της αππαλλαγής από τα γνωστά παράθυρα!

    Όπως είπα και νωρίτερα δεν έχει το cinammon ως default κάτι σαν το recent τελικά έχει το έβαλα να είναι αυτόματα στην μπάρα (βλεπε και εικόνα) αλλά το παράξενο είναι πως δεν βλέπω όλα τα αρχεία επειδή υπάρχει ένα αρχείο με σχετικά μεγάλο όνομα! δηλ. κάτι σε bugάκι μου κάνει αυτό!!! παρόλαυτά ψάχνω να έχω το recent κάπου στο βασικό MENU!

    Επίσης θέλω να μπορώ να μπω από άλλον υπολογιστή στην "επιφάνεια εργασίας" (οι "Windows-όροι" δεν κόβονται! ) βρήκα προς τούτο το Desktop Sharing Preferences (βλέπε εικόνα) αλλά δεν ξέρω πως θα μπορούσα να μπω από κάποιον άλλον υπολογιστή π.χ. έναν MAC έστω σε πρώτη φάση που να βρίσκεται στο ίδιο δίκτυο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot at 2013-01-18 14:25:39.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  317,6 KB 
ID: 118511

  4. #34
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    και γιατι δεν εβαλες σκετο debian unstable αφου ειναι για desktop ?
    Πιστευω οτι ειναι η καλυτερη διανομη για desktop μαζι με το debian-multimedia repository.

    Να βαλεις δηλαδη το γνησιο απο την αρχη.

  5. #35
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    @gio4

    ποια έκδοση cinnamon τρέχει το LMDE; Εδώ και λίγες μέρες τρέχω το κανονικό Mint με cinnamon και αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει λίστα recent.
    btw γιατί δε προτίμησες το κανονικό mint; Έχει λιγότερα θέματα γενικά.

  6. #36
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν και ευχαριστώ για τις απαντήσεις μου φαίνονται λίγο του στυλ:
    Ερώτηση: αγόρασαν ένα σπίτι στο κέντρο και έχω πρόβλημα με τα υδραυλικά έχει κάποιος λύση;
    Απαντηση1: Και γιατί δεν αγοραστές σπίτι στην Καλαμαριά;
    Απαντηση2: Γιατί δεν αγοραστές ένα σπίτι στον Ευοσμο; ...

    Φυσικά θα μπορούσε να βάλω και windows 8 αλλά τότε το thread θα είχε τίτλο windows 8 something

    Μιλάμε για LMDE με Cinnamon Desktop Environment (DE) και πάνω σε αυτό θα ήθελα, αν υπάρχουν απαντήσεις!

  7. #37
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με το τελευταίο update λύθηκε το θεματάκι γιατί μου πρόσθεσε το recent@documents και στο βασικό μενού και υπήρχε κάτω κάτω επιλογή clear list οπότε ΟΚ!

    Παρατηρώ ωστόσο, πως αν σώσω ένα αρχείο π.χ. Από το LibreOffice Writer, στα ελληνικά και το στείλω μέσω του Thunderbird. Τότε το όνομα του αρχείου σε άλλον υπολογιστή π.χ. Σε Μακ αλλά και σε windows φαίνεται ψιλοκινέζικα. Για την ακρίβεια οι πρώτοι 10 περίπου χαρακτήρες, του ονόματος του αρχείου, είναι ΟΚ και μετά γίνονται κινέζικα. Αν υπάρχουν και λατινικούς χαρακτήρες φαίνονται κανονικά μεταξύ των κινέζικων...
    ...καμιά ιδέα για την επίλυση αυτού;

    - - - Updated - - -

    Αλήθεια τί είναι το "Looking Glass" και πως απενεργοποιείτε...

    Πάω λοιπόν στην κάτω μπάρα στα Settings ουσιαστικά το βελάκι (μυτούλα προς τα πάνω ^ ) βλέπω Settings> και Troubleshooting > στο Troubleshooting βλέπω την επιλογή Looking Glass και σκέφτομαι καλό μου ακούγεται το επέλεξα εμανίστηκε ένα "γυαλί" που δεν πολυ-κατάλαβα τι ακριβώς κάνει αλλά δεν μπόρεσα να το απενεργοποιησώ παρά μόνο με Logout και login δηλ. η κλασική μέθοδος που μάθαμε τόσα χρόνια με τα Windows "βγες και ξαναμπές"...

    Ξέρει κανείς πως απενεργοποιείται (αφού το ενεργοποιήσεις / επιλέξεις) και τί ακριβώς κάνει;

  8. #38
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ... Ξαναεξηγώ πως συνεχίζω με διάφορες παρατηρήσεις με σκοπό την δυνατότητα της χρήσης του LMDE Cinnamon ως βασικής χρήσης λειτουργικό.

    Μου λείπει το να κάνω δεξί κλικ σε ένα αρχείο και να έχω την επιλογή "Send to E-mail as attach..." ή κάτι αντίστοιχο.

    ...

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Linux Mint Debian
    Από Vtester στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 466
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-13, 01:14
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 16:01
  3. Linux Mint 13
    Από johnson στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-12, 19:14
  4. Linux Mint 12 is here
    Από Vtester στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 20:12
  5. Linux Mint 12 Πρόβλημα Περιβάλλοντος
    Από grovolis στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-12, 02:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας