Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλή Χρονιά!! - Ευτυχισμένο το 2013!

    Εδώ και καιρό το σκεφτόμουνα και τελικά το αποφάσισα θα εγκαταστήσω σε δεύτερο σκληρό SSD Τα Mint Debian!

    Τώρα γιατί κατέληξε εκεί; Δεν ξέρω ακριβώς μάλλον 2 κυρίως πράματα με έκαναν να κατασταλάξω σε Mint Debian.
    α. Το γεγονός που ήθελα να έχω παράλληλα ένα λινουξάκι να τρέχει στο PC και να μπορώ να το επιλέξω... με απώτερη σκέψη κάποια στιγμή να περάσω εντελώς σε linux
    β. Μια πρότερη καλή εμπειρία που είχα με debian

    Για τον σκοπό αυτό προμηθεύτηκα με έναν SSD και συγκεκριμένα τον 840 Series της Samsung 120 GB. Ελπίζω να κάνει/φτάνει γιατί δεν το έψαξα και πολύ.
    Αναρωτιέμαι λοιπόν από τι ακριβώς εξαρτάται αν θα κατεβάσω/εγκαταστήσω την 32bit-η ή την 64bit-η έκδοση.
    Αντιλαμβάνομαι πως πρέπει να έχει σχέση με το hardware αλλά και πάλι δεν γνωρίζω με τι ακριβώς!
    Στο σύστημα έχω Windows Vista 32bit, αλλά το τι είχε εγκατασταθεί κάποτε δεν λέει και πολλά!

    Παραθέτω λοιπόν ένα screen capture από το πρόγραμμα CPU-Z μπας και βοηθήσει.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  CPU-Z-CPU.PNG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  40,7 KB 
ID: 117601

    Αυτό που θέλω είναι να μπορώ να επιλέγω κατά την εκκίνηση αν θα μου τρέξει τα Vista ή αν θα μου τρέξει το MINT Debian. Δεν γνωρίζω ωστόσο πως θα το κάνω οπότε για κάποια βοήθεια θα ήμουν ευγνώμων!
    Επίσης θα ήθελα να μπορώ τόσο από τα Vista όσο και από το Mint να βλέπω τα αρχεία στον άλλον (αντίστοιχα) σκληρό. -||-

    Να σημειώσω πώς δεν έχω συνδέσει ακόμα τον SSD και αναρωτιέμαι σε ποιά φάση είναι καλύτερα να το κάνω...
    π.χ.
    - να το συνδέσω και να κάνω μια φορά boot με τα Vista ώστε να τον δούνε;
    - να τον συνδέσω και μετά να κάνω boot από το DVD εγκατάστασης του MINT χωρίς να τον έχουν εντοπίσει τα Vista?
    - ή είναι αδιάφορο πότε θα τον συνδέσω;

    Ελπίζω για μερικά Hint's και ωστόσο βάζω το PC να κατεβάσει το Linux Mint Debian από εδώ


    ΥΓ: Ένας ακόμα λόγος που κατέληξα στο LinUX Mint Debian είναι πως είναι rolling distribution:
    What is a rolling distribution?
    LMDE constantly receives updates. Its ISO images are updated now and then but users do not require to re-install it on their systems.
    δεν είχα ξαναδοκιμάσει...

  2. #2
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν έχεις αρκετή μνήμη βάλε τα 32bit. Πρώτα θα εγκαταστήσεις τα windows χωρίς να πάρεις όλο τον δίσκο (εγώ θα προτιμούσα τα 7 από τα vista) και μετά θα βάλεις lmde , για να μην μπλέξεις. Εκτός αν κατάλαβα λάθος και δεν θες τα windows καθόλου στον ssd επομένως ξεκίνα την εγκατάσταση lmde στον ssd απευθείας . Στην ερώτηση που κάνεις πάντως είναι αδιάφορο το πότε θα τον συνδέσεις. Κάτι που πρέπει να προσέξεις είναι οι θέσεις των δίσκων πάνω στην μητρική , δλδ αν ο υπάρχων δίσκος είναι στην θέση 1 και βάλεις τον ssd στην θέση 2 ;όταν θα βάζεις τον bootloader του lmde θα τον βάλεις στον δίσκο 1 . Αυτό αλλάζει από το bios αν θέλεις για τον πιο δίσκο θα βλέπει πρώτο απλά το θέμα είναι να μην ξεκινάς με τον bootloader των vista.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    64-bit θα βάλεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-01-2013
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή Χρονιά!! - Ευτυχισμένο το 2013!
    Αναρωτιέμαι λοιπόν από τι ακριβώς εξαρτάται αν θα κατεβάσω/εγκαταστήσω την 32bit-η ή την 64bit-η έκδοση.
    Αντιλαμβάνομαι πως πρέπει να έχει σχέση με το hardware αλλά και πάλι δεν γνωρίζω με τι ακριβώς!
    Μια χαρά είναι το Linux Mint. Βάλε 64bit.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    64 bit ασυζητιτί.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

    @σε όλους όσους μου είπαν να βάλω 64-bit. Δηλαδή το σύστημά μου το σηκώνει; (η RAM είναι 3 GB)

    @Vtester προχώρησα πριν διαβάσω το μήνυμά σου και εγκατέστησα τα 32-bit (καλά αυτό αλλάζει) αλλά έκανα το λάθος και για το GRUB επέλεξα τον /dev/sdb δηλαδή όχι εκεί που είναι τα Windows...
    Τώρα όσο για το πως θα το ήθελα. Ναι, δεν θέλω να πειράξω καθόλου τα Windows. Θέλω να συνεχίσουν να υπάρχουν στον παλιό σκληρό δίσκο και στον καινούργιο να έχω μόνο Mint Debian.

    Μου έκαναν εντύπωση τα εξής ( το αναφέρω και ως feedback αλλά και γιατί είναι πολύ πιθανό να ξανακάνω εγκατάσταση λόγω 32/64 ):

    α. Στην αρχή δήλωσα ελληνικά και μετά όταν έπρεπε να βάλω USERNAME PASSWORD HOSTNAME κλπ. δεν μπορούσα να αλλάξω σε Αγγλικούς χαρακτήρες. Οπότε πήγα με το κουμπάκι "πίσω" πίσω-πίσω και το έβαλα στα αγγλικά.

    β. Δεν μου έκανε shutdown και πήγα από το Terminal για τον κλείσω εντελώς!

  7. #7
    Εγγραφή
    27-03-2012
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    kanena
    Άποψη μου είναι ότι τα 64 είσαι στο όριο. Νομίζω από 4 και πάνω βλέπεις διαφορά. Δοκίμασε τα και πες μας.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pros to paron grafo apo to neo egatastithen mint debian sta 32... na evriska kai ta ellinika... apo to Synaptic package manager vazo pros to paron to Skype... to download mou fainetai ligo argo... τεστ... ΟΚ τελικά απλό ήταν όσο αφορά τα ελληνικά αλλά το Skype ? δεν κατέβηκε κάτι δεν μπόρεσε να κατεβάσει από τον Server αν κατάλαβα καλά...

    Στο Computer δεν μου βγάζει (ακόμα) τον δυκτιακό δίσκο Go Flex ...? παράξενο... περίμενα να το κάνει από μόνο του... mint δεν έβαλα; just kidding!
    Αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως θα μπορούσα να τον δω...

    - - - Updated - - -

    Προς κακή μου έκπληξη βλέπω πως δεν μπορώ να μπω στα Windows!
    Επιλέγοντας το από το GRUB, μου πετάει μπλε οθόνη.
    Επίσης δεν μπορώ στο BIOS να ξαναορίσω τον παλιό σκληρό (όπου βρίσκονται τα Windows) σαν 1ο priority στο boot order.
    Σημειώνω πώς για να ορίσω τον SSD 1ο boot priority είχα αλλάξει το IDE Configuration σε ACHI ή κάπως έτσι και μάλλον είχα αλλάξει και την σειρά των σκληρών δίσκων... οπότε για αυτό και δεν μπορώ να επιλέξω ως βοοτ τον δίσκο που αναφέρεται δεύτερος στην σειρά... παράξενο... μάλλον και το Bios μου είναι για τα μπάζα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gio4 : 04-01-13 στις 11:15.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Γύρνα το σε ide , μπες windows , κάνε την αλλαγή στην registry για να δουλεύουν και ξαναγύρνα το σε ahci. Σε γενικές γραμμές αλλά πιστεύω θα το βρεις.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  10. #10
    Εγγραφή
    23-08-2012
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Αν έβαλες τα 32-bit μην κάνεις επανεγκατάσταση. Θεωρητικά η 64-bit έκδοση θα έχει καλύτερη απόδοση αλλά μόνο αν κάνεις δύσκολες και απαιτητικές εργασίες με τον επεξεργαστή (επεξεργασία 3d εικόνας ή βίντεο κλπ). Επίσης δεν είμαι ειδικός αλλά αν θυμάμαι καλά ο περιρισμός των 4GB για τη μνήμη RAM δεν ισχύει σε linux αλλά μόνο σε windows. Τέλος μιας και είσαι νέος χρήστης οι πιθανότητες λένε ότι δεν πρόκειται να κάτσεις και για πολύ καιρό με την ίδια διανομή οπότε θα κάνεις πράγματι επανεγατάσταση όπου να ναι

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Οδηγίες προς ναυτιλομένους
    Είχα LMDE από τότε που βγήκε, μετακόμισα σε Debian Wheezy 64αρι με xfce
    To lmde έβγαινε σε τρείς εκδόσεις, mate, cinnamon kai xfce
    Το xfce το σταματάνε και θα γίνει unofficial και ο θεός βοηθός
    Αρα σου μένουν mate kai cinnamon

    Εκείνο που προσφέρει το lmde σε σχέση με το debian είναι
    1. Εύκολη εγκατάσταση (out of the box)
    2. Είναι semi-rolling διανομή που βασίζεται στο debian testing, άρα μεγαλύτερη σταθερότητα

    Βάζεις 64άρα διανομή κυρίως για να βλέπει περισσότερα από 4g ram. Αυτό ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από λειτουργικό (win,linux,osX)
    Αυριο αγοράζεις και βάζεις παραπάνω ram και δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις άλλο λειτουργικό

    Σε dual boot καταστάσεις, εμένα μ'έχει βολέψει 1 partition για win, 1 partition linux, και ένα τρίτο κοινό (πχ DataNTFS) όπου βάζω ότι θέλω να βλέπουν και τα δύο και ότι είναι για backup. Τα win τα δουλεύω μέσα από virtual machine σε linux

    OTI KAI NA KAΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΕ IMAGE ΤΟ ΔΙΣΚΟ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ

    Κατά τα άλλα, βάλε τον ssd που θα τον διαμορφώσεις σε ext4 και οχι ntfs, οπότε τα win δεν θα τον βλέπουν εκτός και αν εγκαταστήσεις ειδικό πρόγραμμα

    Μετά άλλαξε του τα φώτα

    Επειδή πρόσφατα πέρασα από vista σε win8, αξίζει τον κόπο, μέχρι 31/1/2013 κοστίζουν 30€
    Προσοχή στον upgrade assistant, αναβαθμίζει ότι βρεί και ότι έχεις (32άρι σε 32άρι, ελληνικά win σε ελληνικά win klp)
    Την πάτησα σε ελληνικά vista 32 (και απέκτησα ελληνικά win8 32), σε ένα δεύτερο pc με ελληνικά vista 32 πρώτα έβαλα αγγλικά xp 64 (αυτά είχα) και μετά έκανα upgrade se win8

    Οπότε πρώτα αναβάθμιση win μετά linux

    Καλή τύχη

  12. #12
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blinky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης δεν είμαι ειδικός αλλά αν θυμάμαι καλά ο περιρισμός των 4GB για τη μνήμη RAM δεν ισχύει σε linux αλλά μόνο σε windows.
    Ισχύει σε όλα τα λειτουργικά. Επίσης το 4 είναι θεωρητικό, στην πραγματικότητα πάει στα 3 και κάτι ψιλά GB.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Με kernel 686-pae έχεις όλη τη μνήμη σου αλλά σημαντικότερα και όλα τα cores του cpu.


  14. #14
    Εγγραφή
    23-08-2012
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από birdflesh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με kernel 686-pae έχεις όλη τη μνήμη σου αλλά σημαντικότερα και όλα τα cores του cpu.
    Άρα ισχύει αυτό που έγραψα ή καλά με διόρθωσαν τα παιδιά. Να το ξέρω να μη διαδίδω μπούρδες...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οδηγίες προς ναυτιλομένους
    Είχα LMDE από τότε που βγήκε, μετακόμισα σε Debian Wheezy 64αρι με xfce
    To lmde έβγαινε σε τρείς εκδόσεις, mate, cinnamon kai xfce
    Το xfce το σταματάνε και θα γίνει unofficial και ο θεός βοηθός
    Αρα σου μένουν mate kai cinnamon

    Εκείνο που προσφέρει το lmde σε σχέση με το debian είναι
    1. Εύκολη εγκατάσταση (out of the box)
    2. Είναι semi-rolling διανομή που βασίζεται στο debian testing, άρα μεγαλύτερη σταθερότητα

    Βάζεις 64άρα διανομή κυρίως για να βλέπει περισσότερα από 4g ram. Αυτό ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από λειτουργικό (win,linux,osX)
    Αυριο αγοράζεις και βάζεις παραπάνω ram και δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις άλλο λειτουργικό

    Σε dual boot καταστάσεις, εμένα μ'έχει βολέψει 1 partition για win, 1 partition linux, και ένα τρίτο κοινό (πχ DataNTFS) όπου βάζω ότι θέλω να βλέπουν και τα δύο και ότι είναι για backup. Τα win τα δουλεύω μέσα από virtual machine σε linux

    OTI KAI NA KAΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΕ IMAGE ΤΟ ΔΙΣΚΟ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ
    Είχα κι εγώ LMDE σχεδόν από τότε που βγήκε. Για τον εύκολο install θα διαφωνήσω. Στο σημείο που κάνεις το partitioning είναι ο μόνος installer που κατάφερε να με μπερδέψει. Τελικά δεν έκανα ποτέ λάθος αλλά κάθε φορά το σκεφτόμουν 2 και 3 φορές μέχρι να προχωρήσω. Δεν θυμάμαι ακριβώς πως το έγραφε αλλά με έκανε να μην είμαι σίγουρος για το που θα εγκατστήσει και που όχι. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο χρήστη αλλά κατά τη διάρκεια της περιόδου μου του distro-hopping σε όσες εγκατάστάσεις είχα κάνει ποτέ δεν είχα πρόβλημα όσο σε αυτό το σημείο. Αν έχεις κάνει το partition από πριν τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Σε όλα τα άλλα που κάνω quote συμφωνούμε. Για τα windows δεν έχω άποψη. Για το όριο των 4GB επιφυλάσσομαι, δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει και ψάχνω για λινκ.

  15. #15
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blinky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ισχύει αυτό που έγραψα ή καλά με διόρθωσαν τα παιδιά. Να το ξέρω να μη διαδίδω μπούρδες...
    Απ' όσο ξέρω ισχύει. Το όριο με pae είναι 64 GB.


Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Linux Mint Debian
    Από Vtester στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 466
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-13, 01:14
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 16:01
  3. Linux Mint 13
    Από johnson στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-12, 19:14
  4. Linux Mint 12 is here
    Από Vtester στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 20:12
  5. Linux Mint 12 Πρόβλημα Περιβάλλοντος
    Από grovolis στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-12, 02:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας