Σελ. 131 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 111121126129130131132133136141151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.951-1.965 από 2270
  1. #1951
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Γεία και από εμένα. Μετά από τις διακοπές επέστρεψα στην Αθήνα και άνοιξα το μοντεμάκι. Όμως δεν μπορεί με τίποτα να συνδεθεί στην γραμμή. Προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση, reboot, restore default, hw reset αλλά το λαμπάκι του DSL δεν λέει να ανάψει με τίποτα, ενώ το status είναι Connecting Not Trained. Είμαι σε Forthnet και έχω βάλει το FW που προτείνει η εταιρία στο site. Προφανώς και έλεγξα τη γραμμή με το παλιό και αγαπημένο SIEMENS CL-100.
    Μήπως έχει κανείς άλλες ιδέες να δοκιμάσω; Ευχαριστώ

  2. #1952
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Μηνύματα
    4.271
    Downloads
    51
    Uploads
    21
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N,ST 530v6
    SNR / Attn
    31(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bruno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεία και από εμένα. Μετά από τις διακοπές επέστρεψα στην Αθήνα και άνοιξα το μοντεμάκι. Όμως δεν μπορεί με τίποτα να συνδεθεί στην γραμμή. Προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση, reboot, restore default, hw reset αλλά το λαμπάκι του DSL δεν λέει να ανάψει με τίποτα, ενώ το status είναι Connecting Not Trained. Είμαι σε Forthnet και έχω βάλει το FW που προτείνει η εταιρία στο site. Προφανώς και έλεγξα τη γραμμή με το παλιό και αγαπημένο SIEMENS CL-100.
    Μήπως έχει κανείς άλλες ιδέες να δοκιμάσω; Ευχαριστώ
    αν δεν μπορει να συγχρονισει καθολου και εισαι μεσα στην εγγυηση ζητησε αλλαγη.
    το νεο firmware εγκατασταθηκε σωστα?μπορεις να επιστρεψεις στη προηγουμενη version του firmware?
    ετσι οπως τα λες,μαλλον πρεπει να κοιταξεις για καινουργιο.

  3. #1953
    Εγγραφή
    07-01-2009
    Περιοχή
    Χαλανδρι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    6144
    ISP
    Tellas
    Router
    speedstream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drhouse Εμφάνιση μηνυμάτων
    To CD που συνοδεύει τον ρούτερ, έχει επιλογές με τους Έλληνες παρόχους, δοκίμασε να σετάρεις τον ρουτερ απο εκεί. Επιλέγεις μόνο τον πάροχο, βάζεις το username / pwd και είσαι έτοιμος θεού θέλοντος
    Ναι το δοκιμασα και αυτο πολλες φορες, αλλα δεν δουλεψε...και δεν είμαι και ασχετος αλλα φως δεν έχω δει ακομα...

  4. #1954
    Εγγραφή
    10-10-2008
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις σελίδες ρυθμίσεων του router, ποιές ρυθμίσεις έχεις κάνει στα Basic Wireless Settings και στο Wireless Security;
    http://www.adslgr.com/forum/newreply...eply&p=2561417

    παιδια sorry που δεν απαντησα αλλα τωρα καταφερα να βρω χρονο..τελικα τα καταφερα με το κλειδωμα και δ μου κλεβουν πλεον..
    οι ρυθμισεις ειναι ως εξης:
    wireless network mode:mixed
    SSID:sprite(!!ετσι το ονομασα για να μη βλεπει αυτος που μου εκλεβε το linksys)
    wireless channel:11-2.462GHz
    SSID broadcast:enable
    εχω κανει κατι λαθος?εχω την εντυπωση οτι φταιει ο υπολογιστης και η καρτα δικτυου..δ εχω τσεκαρει αν πιανει καποιο αλλο ασυρματο,αν ανγνωριζει δλδ καποιο αλλο η αν δ αναγνωριζει κανενα γενικα

    ........Auto merged post: eironia πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από melian Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωχ, κάτι μου θυμίζουν όλα αυτά... σχεδόν το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ τις 6 τελευταίες μέρες. Το λαπτοπ δε συνδέεται με τίποτα με το wireless. Στην αρχή απλά με πετούσε και τώρα δε βρίσκει καν το ρούτερ. Αυτή τη στιγμή συνδέθηκα με ethernet ενώ το router είναι ενεργοποιημένο στο wireless. Η μόνη διαφορά είναι ότι το δίκτυο μου είναι κλειδωμένο και δε μου κλέβουν ταχύτητα ή έστω έτσι φαίνεται στις ρυθμίσεις του router.

    To Wireless Network Mode το έχω Mixed.
    Wireless Channel: 1-2.462 Ghz
    Wireless SSID Broadcast Enable
    Το Security το έχω στο WPA-Personal.

    Eironia, μήπως έχεις Vista στο laptop? Μου είπαν ότι ενδέχεται να φταίνε τα vista, γι'αυτό σε ρωτάω...
    σορρυ για την καθυστερηση φιλε..οχι δ εχω vista..xp professional εχω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eironia : 19-01-09 στις 06:13. Αιτία: auto merged post

  5. #1955
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eironia Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.adslgr.com/forum/newreply...eply&p=2561417

    παιδια sorry που δεν απαντησα αλλα τωρα καταφερα να βρω χρονο..τελικα τα καταφερα με το κλειδωμα και δ μου κλεβουν πλεον..
    οι ρυθμισεις ειναι ως εξης:
    wireless network mode:mixed
    SSID:sprite(!!ετσι το ονομασα για να μη βλεπει αυτος που μου εκλεβε το linksys)
    wireless channel:11-2.462GHz
    SSID broadcast:enable
    εχω κανει κατι λαθος?εχω την εντυπωση οτι φταιει ο υπολογιστης και η καρτα δικτυου..δ εχω τσεκαρει αν πιανει καποιο αλλο ασυρματο,αν ανγνωριζει δλδ καποιο αλλο η αν δ αναγνωριζει κανενα γενικα
    (...)
    Στην καρτέλα «Wireless Security» τι ρυθμίσεις έχει κάνει; Εκείνες είναι που έχουν σχέση με το κλείδωμα.
    Όσο για το SSID, όσο είναι ενεργοποιημένο το SSID broadcast, όποιος κάνει αναζήτηση δικτύων απλά θα βλέπει «sprite» αντί για «linksys» που έβλεπε μέχρι τώρα (η απενεργοποίηση του SSID broadcast δεν σου προσφέρει ασφάλεια).
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  6. #1956
    Εγγραφή
    10-10-2008
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην καρτέλα «Wireless Security» τι ρυθμίσεις έχει κάνει; Εκείνες είναι που έχουν σχέση με το κλείδωμα.
    Όσο για το SSID, όσο είναι ενεργοποιημένο το SSID broadcast, όποιος κάνει αναζήτηση δικτύων απλά θα βλέπει «sprite» αντί για «linksys» που έβλεπε μέχρι τώρα (η απενεργοποίηση του SSID broadcast δεν σου προσφέρει ασφάλεια).
    τo προβλημα με την ασφαλεια το ελυσα τελικα..το τσεκαρα κια με κινητο που πιανει wi fi και δ εχει κανεις προσβαση αν δ ξερει το passphrase..οσο για την αλλαγη του SSID απλα εβαλα sprite χωρις ιδιατερο λογο..το ηξερα πως δ παρεχει αυτο ασφαλεια..αλλα το προβλημα της αναγνωρισης απο το laptop του δικτυου δ το εχω λυσει.μηπωσ φταει που εχω κρακαρισμενα windows και τα updates πλεον δ τα κανει γτι το εχει αναγνωρισει η microsoft και πεταει εκεινο το μηνυματακι για το genuine advantage?δ ξερω ισως να λεω και ασχετα απλα επειδη ειδα πιο πανω για τα updates που αναφερθηκαν οσον αφορα στην καρτα δικτυου..παντως οι ρυθμισεις ειναι οκ ετσι?
    αν μπορει καποιος να μου λυσει το προβλημα θα ημουν ευγνωμων!!!

  7. #1957
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς στο laptop για την ασύρματη κάρτα; Αυτό του κατασκευαστή ή το ενσωματωμένο των Windows;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  8. #1958
    Εγγραφή
    10-10-2008
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    του κτασκευαστη.αυτο δλδ που ειχε το laptop και το εκανα εγκατασταση με το drive που εκανα εγκατασταση και ολα τα αλλα (καρτα γραφικων κλπ.).επισης σαν default οταν παω να φτιαξω ασυρματο δικτυο μου βγαζει realtek rtl8187 wireless 802.11g.τωρα ελπιζω να σου τα λεω σωστα..

  9. #1959
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Άλλα ασύρματα δίκτυα τα βρίσκει; Έχει πρόβλημα μόνο με το δικό σου;

    Αν δηλώσεις ρητά το SSID του δίκτύου σου, δεν σε συνδέει;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  10. #1960
    Εγγραφή
    10-10-2008
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    καποτε πιο παλια ευρισκε ενα ασυρματο connx.καποια στιγμη σταματησε να το εμφανιζει αλλα νομιζα οτι απλα σταματησε να ειναι εντος εμβελειας μου.με αλλα οπως ειπα και πιο πριν δ το εχω τσεκαρει να σου πω την αληθεια.οχι ουτε σαν linksys το βρισκει ουτε σαν sprite που ειναι τωρα."δ βρεθηκε αυρματη συνδεση δικτυου " μου γαζει.ουτε αν αποσυνδεσω το ethernet το βρισκει.οι αλλεσ συσκεθες το αναγνωριζουν κανονικα σαν ασυρματο δικτυο.πρεπει να κανω κατι στο laptop για να βρισκει ασυρματα?δλδ ν φτιαξω ασυρματο δικτυο για το σπιτι η το γραφειο που λεει καπου,η θα επρεπε να το αναγνωριζει αυτοματα απο τη στιγμη που ειναι ενεργοποιημενη η καρτα δικτυου?

  11. #1961
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Μάλιστα, θα κοιτάξεις δύο πράγματα:
    1. Θα κάνεις δεξί κλικ στο «Ο υπολογιστής μου», θα επιλέξεις «Διαχείριση» και «Διαχείριση συσκευών». Στη λίστα δεξιά δες αν υπάρχει κάποια συσκευή με θαυμαστικό ή με κόκκινο Χ.

    2. Σχεδόν όλα τα laptop έχουν ένα διακοπτάκι για την ενεργοποίηση της ασύρματης κάρτας. Κοίτα αν είναι αναμμένο. Συνήθως υπάρχει και κάποιο λαμπάκι.

    Με το εργαλείο των Windows δουλεύει κανονικά η κάρτα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 19-01-09 στις 23:12.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  12. #1962
    Εγγραφή
    10-10-2008
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    1.τπτ δ ειναι κοκκινο η με θαυμαστικο ουτε και στους προσαρμογεις δικτυου
    2.εψαξα πολυ καλα ολο το σασι του laptop και δ βρηκα καποιο κουμπακι.μονο μια ενδειξη που εχει το σημα της ασυρματης εκπομπης και ειναι αναμμενο αλλα δ ξερω αν προκειται για την ενδειξη του ασυρματου δικτυου

    σορρυ αλλα το τελευταιο δ το επιασα πολυ καλα.τι ακριβως εννοεις?(συγγνωμη που σε κουραζω!)

    ........Auto merged post: eironia πρόσθεσε 33 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Skaf μολισ ανακαλυψα οτι στις ιδιοτητες της ασυρματης καρτας realtek που ανεφερα πριν εχει ως καθορισμενη τιμη channel 1.Σαν επιλογες εχει και SSID με τιμη linksys.Να δοκιμασω να αλλαξω μηπως το default με την τιμη αυτη?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eironia : 20-01-09 στις 00:02. Αιτία: auto merged post

  13. #1963
    Εγγραφή
    16-06-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Παιδιά μια διευκρήνηση: από αυτά που διάβασα στο manual μπορείς να κλήσεις την wireless σύνδεση (μιας και τώρα δεν έχω wireless συσκευές και δεν θέλω να δουλέυει). Ισχύει?

  14. #1964
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 12killer12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά μια διευκρήνηση: από αυτά που διάβασα στο manual μπορείς να κλήσεις την wireless σύνδεση (μιας και τώρα δεν έχω wireless συσκευές και δεν θέλω να δουλέυει). Ισχύει?

    Ναι φυσικά, πας στο μενου, wireless, και απο το drop down επιλέγεις disable (κάνεις και ενά reboot)

  15. #1965
    Εγγραφή
    16-06-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Ευχαριστώ sdikr... τώρα μένει να το βρω και να το αγοράσω... Muahahahahaaa

    Hmmmm... με Forthnet πως παίζει το συγκεκρυμένο μηχάνημα?

Σελ. 131 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 111121126129130131132133136141151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας