Σελ. 27 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 391-405 από 432
  1. #391
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marvelx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hρθε ενα sms σημερα στο κινητο μου, απο εοππυ.
    Καθως δεν εχω δηλωσει κινητο στον εοππυ, ισως το τραβηξαν απο την ηλεκτρονικη συνταγογραφηση;

    Το sms ελεγε 'Εκτελεση γνωματευσης' ταδε-αριθμος, με αμκα ταδε, την 16/9/2021.
    Ενημερωθειτε στο https://fay.eopyy.gov.gr'.

    Μπηκα μεσα στην διευθυνση, για πρωτη φορα στα χρονικα, και ειχε μεν κατι στην θυριδα, αλλα δεν με αφηνε να δω, αν δεν εδινα στοιχεια επικοινωνιας.
    Εν τω μεταξυ, δεν εχω ζητησει κατι προσφατα απο τον εοππυ...

    Ομοιως μπηκα με κωδικους και αμκα ενος γονεα μου, επισης 2 μηνυματα εντος, χωρις να μπορω να τα δω, αν δεν επικαιροποιησω στοιχεια επικοινωνιας....

    Σαν κατι 'μαζικο' μου φαινεται.
    Και οπως ειπα, δεν εχω ζητησει καμια 'γνωματευση' τους τελευταιους μηνες απο εοππυ, και μου κανει εντυπωση.
    Φυσικα, πηρα κατι φαρμακα πριν καιρο με το αμκα μου, μου τα ειχε συνταγογραφησει γιατρος,
    αλλα δεν καταλαβαινω τι γινεται τωρα με τις 'γνωματευσεις' του εοππυ.

    Φανταζομαι λοιπον οτι κατι 'μαζικο' γινεται.
    Ξερει κανεις τι παιζει;
    Υπάρχει περίπτωση κάποιος απ τους γονείς να παίρνει αναλώσιμα σακχαρώδη διαβήτη; Πλέον οι γιατροί υποχρεωτικά ενημερώνουν το σύστημα με το κινητό τηλέφωνο του ασθενούς, και στην περίπτωση εκτέλεσης γνωμάτευσης ΣΔ έρχεται sms. Το ίδιο και για οποιαδήποτε άλλη γνωμάτευση, αλλα προϋποθέτει να έχει ενεργοποιηθεί η άυλη συνταγογράφηση.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  2. #392
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση κάποιος απ τους γονείς να παίρνει αναλώσιμα σακχαρώδη διαβήτη; Πλέον οι γιατροί υποχρεωτικά ενημερώνουν το σύστημα με το κινητό τηλέφωνο του ασθενούς, και στην περίπτωση εκτέλεσης γνωμάτευσης ΣΔ έρχεται sms. Το ίδιο και για οποιαδήποτε άλλη γνωμάτευση, αλλα προϋποθέτει να έχει ενεργοποιηθεί η άυλη συνταγογράφηση.
    Ναι οντως παιρνουν αναλωσιμα διαβητη.
    Και τι ακριβως αλλαζει σε σχεση με τον εοππυ και τις αλλες συνταγογραφησεις;

  3. #393
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Αναλώσιμα για διαβήτη και άλλα πολύ δύσκολα να πάρει κάποιος μέσω άυλης συνταγογράφησης αφού το σύστημα έχει πρόβλημα και δεν γίνεται αποστολή της συνταγής στον ασθενή μέσω e-mail ή SMS.
    Δεν το γνωρίζουν οι γιατροί αν και υπάρχει η δυνατότητα τουλάχιστον απομακρυσμένης έκδοσης της συνταγής. Αφού μάλιστα το νόημα είναι να περιορίζεται όσο το δυνατόν η μετακίνηση λόγω covid-19
    Θα πρέπει να την στείλει ο γιατρός σε προσωπικό e-mail πράγμα που δεν κάνει ο ιατρός του δημοσίου.
    Αντιθέτως όμως η εγγραφή γίνεται στον ιατρικό φάκελο και από εκεί μπορεί να την δει και να την εκτυπώσει ο δικαιούχος ή έστω αν δεν ξέρει κάποιος να ζητήσει βοήθεια από τον φαρμακοποιό του.
    Λίγο μπέρδεμα μέχρι να φτιαχτεί το bug

  4. #394
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναλώσιμα για διαβήτη και άλλα πολύ δύσκολα να πάρει κάποιος μέσω άυλης συνταγογράφησης αφού το σύστημα έχει πρόβλημα και δεν γίνεται αποστολή της συνταγής στον ασθενή μέσω e-mail ή SMS.
    Δεν το γνωρίζουν οι γιατροί αν και υπάρχει η δυνατότητα τουλάχιστον απομακρυσμένης έκδοσης της συνταγής. Αφού μάλιστα το νόημα είναι να περιορίζεται όσο το δυνατόν η μετακίνηση λόγω covid-19
    Θα πρέπει να την στείλει ο γιατρός σε προσωπικό e-mail πράγμα που δεν κάνει ο ιατρός του δημοσίου.
    Αντιθέτως όμως η εγγραφή γίνεται στον ιατρικό φάκελο και από εκεί μπορεί να την δει και να την εκτυπώσει ο δικαιούχος ή έστω αν δεν ξέρει κάποιος να ζητήσει βοήθεια από τον φαρμακοποιό του.
    Λίγο μπέρδεμα μέχρι να φτιαχτεί το bug
    Ευχαριστω για το ξεκαθαρισμα!
    Οταν λες 'ιατρικο φακελο', εννοεις στο site του εοπυ ή καπου αλλου;
    Δωσε λινκ

  5. #395
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    ΕΔΩ Πατώντας πάνω εκεί που λέει "Είσοδος στον Ατομικό Φάκελο Ασφάλισης Υγείας" Είναι λίγο αχταρμάς μέσα αλλά το παλεύουν και ίσως κάποια στιγμή γίνει πιο ευκολόχρηστο ή να δοθούν οδηγίες να γίνονται πιο σωστά οι καταχωρήσεις. Για τον διαβήτη και άλλα αναλώσιμα ίσως βρεις τις καταχωρήσεις
    εκεί που λέει "Εκτελέσεις Ιατροτεχν. Υλικού" Μπορεί όμως να έχουν κάνει την καταχώρηση και σε άλλο πεδίο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 18-09-21 στις 17:36.

  6. #396
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marvelx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οντως παιρνουν αναλωσιμα διαβητη.
    Και τι ακριβως αλλαζει σε σχεση με τον εοππυ και τις αλλες συνταγογραφησεις;
    Πλέον ο γιατρός για να συνταγογραφήσει αναλώσιμα ΣΔ χρειάζεται και το κινητό τηλέφωνο του ασθενή. Προφανώς οι γονείς όταν θα πήγαν για να τους ετοιμάσει για το κλασσικό τρίμηνο θα έδωσαν το δικό σου τηλέφωνο και πλεον όταν ο φαρμακοποιός τους εκτελεί την γνωμάτευση σου έρχεται ειδοποιητικό sms για την εκτέλεση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναλώσιμα για διαβήτη και άλλα πολύ δύσκολα να πάρει κάποιος μέσω άυλης συνταγογράφησης αφού το σύστημα έχει πρόβλημα και δεν γίνεται αποστολή της συνταγής στον ασθενή μέσω e-mail ή SMS.
    Δεν το γνωρίζουν οι γιατροί αν και υπάρχει η δυνατότητα τουλάχιστον απομακρυσμένης έκδοσης της συνταγής. Αφού μάλιστα το νόημα είναι να περιορίζεται όσο το δυνατόν η μετακίνηση λόγω covid-19
    Θα πρέπει να την στείλει ο γιατρός σε προσωπικό e-mail πράγμα που δεν κάνει ο ιατρός του δημοσίου.
    Αντιθέτως όμως η εγγραφή γίνεται στον ιατρικό φάκελο και από εκεί μπορεί να την δει και να την εκτυπώσει ο δικαιούχος ή έστω αν δεν ξέρει κάποιος να ζητήσει βοήθεια από τον φαρμακοποιό του.
    Λίγο μπέρδεμα μέχρι να φτιαχτεί το bug
    Η αλήθεια ειναι οτι για ιατροτεχνολογικό υλικό δεν ισχύει η κλασσική άυλη συνταγογράφιση και όντως πρέπει να υπάρξει επικοινωνία ιατρού-ασθενή. Η εκτέλεση αυτών, όμως, εχει αλλάξει και πλέον απαιτείται κινητό τηλέφωνο για να έρθει ειδοποίηση στον ασθενή μολις εκτελεσθεί η γνωμάτευση. Έχουν γίνει άπειρες καφρίλες με αναλώσιμα σε οτι νά 'ναι ΑΜΚΑ και ετσι προσπαθούν να το περιορίσουν λιγακι. Πίκρα γενικότερη το όλο συστημα, αλλα απο το τίποτα...
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  7. #397
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Η σημασία είναι ότι υπάρχει δυνατότητα απομακρυσμένης συνταγογράφIσης. Ασχολήθηκα για δικό μου άνθρωπο αφού την μία ο γιατρός την είχε κοπανίσει, την άλλη δεν λειτουργούσε το σύστημα και ο άνθρωπος ταλαιπωριόταν από εδώ και από εκεί.
    Όταν άρχισαν τα e-mai στον διευθυντή του ΕΦΚΑ της περιοχής στην ΥΠΕ και οι κοινοποιήσεις στο Υπουργείο Υγείας ήρθαν και οι συνταγές με την μία. Αν χάσεις στο μεταξύ το ραντεβού θα βρεις η στην άλλη άκρη της Αττικής ή οριακά στο τρίμηνο για την συγκεκριμένη ειδικότητα του ενδοκρινολόγου. Μάλιστα ο άνθρωπος δεν χρειάζεται και τόσες ταινίες για να λέμε και την αλήθεια.

    Είναι μάλιστα αυτονόητο ότι για λόγους covid-19 θα έπρεπε να περιορίζονται και οι μετακινήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 19-09-21 στις 15:21.

  8. #398
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Υπήρχε, σχεδόν, εξαρχής με την έλευση της άυλης συνταγογράφησης. Απλά αρκετοί γιατροί σφύριζαν αδιάφορα γιατι έχαναν το 20άρικο απ την επίσκεψη.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  9. #399
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σημασία είναι ότι υπάρχει δυνατότητα απομακρυσμένης συνταγογράφIσης. Ασχολήθηκα για δικό μου άνθρωπο αφού την μία ο γιατρός την είχε κοπανίσει, την άλλη δεν λειτουργούσε το σύστημα και ο άνθρωπος ταλαιπωριόταν από εδώ και από εκεί.
    Όταν άρχισαν τα e-mai στον διευθυντή του ΕΦΚΑ της περιοχής στην ΥΠΕ και οι κοινοποιήσεις στο Υπουργείο Υγείας ήρθαν και οι συνταγές με την μία. Αν χάσεις στο μεταξύ το ραντεβού θα βρεις η στην άλλη άκρη της Αττικής ή οριακά στο τρίμηνο για την συγκεκριμένη ειδικότητα του ενδοκρινολόγου. Μάλιστα ο άνθρωπος δεν χρειάζεται και τόσες ταινίες για να λέμε και την αλήθεια.

    Είναι μάλιστα αυτονόητο ότι για λόγους covid-19 θα έπρεπε να περιορίζονται και οι μετακινήσεις.
    Κανονικά τις μισές έπρεπε να γράφει πάντως για T2 διαβήτη... τυχερούλη


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #400
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Και ο άγιος φοβέρα θέλει. Για ινσουλοθεραπευόμενο τόσο είναι. Όσοι έχετε πρόβλημα ψάξτε το. Είναι για την μητέρα μου αλλά δεν χρειάζεται τόσες πολλές.

  11. #401
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Mε SMS οι δωρεάν προληπτικές εξετάσεις
    Οπως μας εξήγησαν οι εμπλεκόμενοι, στο πρότζεκτ πλέον υπάρχει ισχυρή βάση δεδομένων που πηγάζει κυρίως από τον αξιόπιστο μηχανισμό ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και υποστηρίζεται από τα δεδομένα που προστέθηκαν στη διάρκεια των εμβολιασμών.
    Περισσότερα

  12. #402
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο άγιος φοβέρα θέλει. Για ινσουλοθεραπευόμενο τόσο είναι. Όσοι έχετε πρόβλημα ψάξτε το. Είναι για την μητέρα μου αλλά δεν χρειάζεται τόσες πολλές.
    Αν παίρνει ινσουλίνη τότε το πράγμα αλλάζει. Εχεις δίκιο.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  13. #403
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Σήμερα μου ακύρωσαν ένα ραντεβού με γιατρό που είχα σε λίγες μέρες. Ευτυχώς έχω κλείσει άλλο ένα ραντεβού σε άλλο υποκατάστημα σε διπλαμή ημερομηνία.
    Η ακύρωση έγινε πρώτη φορά μέσω SMS και e-mail όχι τηλεφωνικά όπως έχει ξανασυβεί.
    Επόμενο διαθέσιμο ραντεβού σε όλη την Αττική με παθολόγο σε 2 μήνες τουλάχιστον.
    Αν μου ακυρώσουν και αυτό που έχω θα πρέπει να πάω σε ιδιώτη.

  14. #404
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Είναι στα όριά του το σύστημα. Πριν τους 2 μήνες δεν βρίσκεις, μετά τους 2 μήνες δεν σου κλείνει το σύστημα. Και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο έχουν τις διάφορες επιλογές αφού σε νοσοκομεία, ιδιώτες και άλλες επιλογές πλην Κ.Υ. δεν βγάζει ραντεβού διαθέσιμο ούτε για αστείο. Έχουν πάει πολλούς παθολόγους, καρδιολόγους και άλλες ειδικότητες στα εμβολιαστικά κέντρα. Ελπίζω σύντομα να επανέλθουμε και σε αυτό στην κανονικότητα.
    hnesne

  15. #405
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Έχει τύχει και έχω βρει την ίδια μέρα ή την επόμενη.
    Φίλος που δούλευε διοικητικός με σύμβαση προ covid 19 μου είχε πει ότι τα ραντεβού τα <<κρατάνε>> από μέσα πολλοί γιατροί ή διευθυντές από μόνοι τους και τα δίνουν όπου αυτοί θέλουν.
    Τον είχαν βάλει να κάνει αυτή την δουλειά.
    Μάλιστα μου είχε πει αν ήθελα να μου κλείσει ραντεβού.
    Φαίνεται να έχει δόση αλήθειας το παραπάνω.
    Είχε φτιαχτεί ως beta αρχικά αλλά δεν βλέπω βελτίωση και μάλλον δουλεύει σχεδόν στον αυτόματο
    Αδύνατον να μην υπάρχει διαθέσιμος ένας παθολόγος σε όλη την Αττική στο προσεχές διάστημα

Σελ. 27 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. To thread του Adobe Flash plugin
    Από zutmazut στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 329
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 20:55
  2. Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ
    Από akaliptos69 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-15, 13:45
  3. To thread του FreeBSD 9
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 81
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-12, 09:52
  4. To thread του Ubuntu - "Oneiric Ocelot" 11.10 - episode XIII
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-12, 00:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας