Σελ. 21 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 111619202122232631 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 500
  1. #301
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Ακριβώς αυτό. Τα συνεργεία θα "παραδώσουν" (δεν ήταν καν Έλληνες οι περισσότεροι btw... εννοείται), παίζεται αν κανείς επόπτευσε και εννοείται δεν θα φανεί τίποτα μέχρι να αρχίσουν αιτήσεις για VDSL/fiber και θα βλέπουν οι τεχνικοί τους ότι "δεν".

    Ίσως είναι και θέμα μη άδειας για το σκάψιμο γιατί οι δρόμοι που δεν έσκαψαν έχουν στρωθεί (πάλι με φωνές - δικές μου κυρίως που έφτασα τότε στον αρμόδιο αντιδήμαρχο) πρόσφατα σχετικά και μπορεί ο δήμος να απαγόρευσε να σκαφτούν (αν και η "ζημιά" των οπτικών είναι αρκετά διακριτική). Η γνωστή μπανανία που ζούμε, που όλα γίνονται χωρίς συνεννόηση και χωρίς πρόβλεψη.

    Θα κοιτάξω και μέσω δήμου μπας και βρω καμιά άκρη.
    ---
    NLS

  2. #302
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως είναι και θέμα μη άδειας για το σκάψιμο γιατί οι δρόμοι που δεν έσκαψαν έχουν στρωθεί (πάλι με φωνές - δικές μου κυρίως που έφτασα τότε στον αρμόδιο αντιδήμαρχο) πρόσφατα σχετικά και μπορεί ο δήμος να απαγόρευσε να σκαφτούν (αν και η "ζημιά" των οπτικών είναι αρκετά διακριτική). .
    Δεσποτα, αφου εσυ εισαι η πετρα του σκανδαλου, ξερεις και τον αντιδημαρχο. Περιμενουμε να μας ενημερωσεις για το τι ακριβως παιχτηκε.

  3. #303
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    χαχαχαχα λες;
    ---
    NLS

  4. #304
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλη χρονια! Μόλις ήρθε μήνυμα απο το sfbb οτι η διεύθυνσή μου είναι διαθέσιμη για ftth (Προφήτης Ηλίας)! Πράγματι, είδα οτι δίνουν 100/10 Mbps και 200/20 και οι τρεις μεγάλοι πάροχοι.
    Θα το κοιτάξω αναλυτικά όταν γυρίσω απο διακοπές αλλά το ερώτημα είναι το εξης: Μεταξύ Vodafone και cosmote, ποια να επιλεξω, με κριτήριο καθαρά την αξιοπιστία και την ποιοτητα υπηρεσίας, αποκατάσταση βλαβών κλπ (στα 100 Mbps είναι λίγο πιο φθηνή η voda, ενω στα 200 η Cosmote)??? Με τα παλιά δεδομένα θα έβαζα σίγουρα Cosmote αλλά τώρα που το δίκτυο είναι της Vodafone,μήπως η τελευταία είναι πιο ασφαλής επιλογή?

  5. #305
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε όποιον κι αν πας, ο συγχρονισμός και τα όποια πιθανά θέματα αυτού, θα είναι ακριβώς τα ίδια. Λογικότατο αφού μιλάμε για σύνδεση από το ίδιο DSLAM και το ίδιο χάλκινο ζεύγος μέχρι εσένα.
    Αυτό που αλλάζει είναι η εμπειρία στο διαδίκτυο, όπου εκεί παίζει ρόλο το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο εκάστου παρόχου. Κοινώς είναι παραδεκτό, ότι εδώ υπερέχει ο ΟΤΕ.

  6. #306
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη χρονια! Μόλις ήρθε μήνυμα απο το sfbb οτι η διεύθυνσή μου είναι διαθέσιμη για ftth (Προφήτης Ηλίας)! Πράγματι, είδα οτι δίνουν 100/10 Mbps και 200/20 και οι τρεις μεγάλοι πάροχοι.
    Θα το κοιτάξω αναλυτικά όταν γυρίσω απο διακοπές αλλά το ερώτημα είναι το εξης: Μεταξύ Vodafone και cosmote, ποια να επιλεξω, με κριτήριο καθαρά την αξιοπιστία και την ποιοτητα υπηρεσίας, αποκατάσταση βλαβών κλπ (στα 100 Mbps είναι λίγο πιο φθηνή η voda, ενω στα 200 η Cosmote)??? Με τα παλιά δεδομένα θα έβαζα σίγουρα Cosmote αλλά τώρα που το δίκτυο είναι της Vodafone,μήπως η τελευταία είναι πιο ασφαλής επιλογή?
    τι είπες τώρα;;; ήρθε;;; είμαι διστόμου προς τα σχολεία της Τζαβέλα! έσκαψαν πριν το καλοκαίρι εάν θυμάμαι καλά!

    είδα και ενώ η βοντα και η κοτε δίνουν, η wind λέει είναι στα πλάνα της αλλά ακόμα δεν έχει ενεργοποιήσει τις υπηρεσίες!

  7. #307
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Καλή χρονιά σε όλους.
    Γεια σου γείτονα (εγώ είμαι πίσω από τα σχολεία).

    Οι άνθρωποι είναι καραγκιόζηδες. Μου ήρθε και εμένα το μήνυμα από το sfbb, αλλά ο ΟΤΕ μου λέει τις γνωστές βλακείες "να δείτε το site μας για διαθεσιμότητα" (που το είχα δει και ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ να δείχνει ότι δεν υπάρχει ούτε VDSL!)...
    Τρομερά αυτά τα help desk με την εκπληκτική εκπαίδευση να σου μιλάνε χωρίς στην πράξη να σου λένε τίποτα.

    Όσο αφορά την ερώτηση, τα fiber στην περιοχή είναι από Voda και υπενοικιάζονται από τους άλλους. Το καλύτερο backbone είναι καθαρά της COSMOTE. Όμως το να μην έχεις να παίξεις "χαλασμένο τηλέφωνο" αν κάτι δεν πάει καλά (δηλαδή να μιλάς COSMOTE και αυτός να ρωτάει VODA) είναι ένας παράγοντας.
    Εγώ με την ISDN δεν ξέρω αν έχω πάντως επιλογή.

    Βέβαια ΑΣ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΠΡΩΤΑ!
    ---
    NLS

  8. #308
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γιατί να μην έχεις επιλογή με το ISDN; Τι σε προβληματίζει;

  9. #309
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Εμένα τίποτα... τους παρόχους εκτός cosmote έχω δει να τους απασχολεί.
    ---
    NLS

  10. #310
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προσωπικά έκανα μετάβαση από ISDN ΟΤΕ σε VoIP (αρχικά) HOL πριν πολλά χρόνια, αλλά και σήμερα δεν έχω αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα το να κάνεις φορητότητα από ISDN σε άλλον πάροχο. Το μόνο θέμα που ίσως αντιμετωπίσεις είναι αν έχεις πολλαπλά MSN, αλλά και με αυτά υπάρχει λύση.
    Βασικά κάνοντας φορητότητα, μεταφέρεις τον κεφαλικό αριθμό της σύνδεσης, κάτι που είναι παντελώς άσχετο με τι είδους τηλεφωνία έχεις και που θα καταλήξεις. Μαζί με αυτόν μπορείς αν θέλεις να μεταφέρεις και τα επιπρόσθετα MSN ή να τα πας σε άλλον VoIP πάροχο ή να τα καταργήσεις.

    Επιπρόσθετα σε FTTH ξεχνάς την παραδοσιακή TDM (PSTN/ISDN) τηλεφωνία. Εδώ έχουμε αποκλειστικά VoIP, εκτός αν κρατήσεις ταυτόχρονα και την παλιά σε ξεχωριστή σύνδεση μέσω του χάλκινου καλωδίου.

  11. #311
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Τα ξέρω αυτά και γι' αυτό μου έκανε εντύπωση η "δισκοιλιότητα" όποτε τους μίλησα για ISDN (και έχω και 3 MSN σύνολο).
    ---
    NLS

  12. #312
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν ξέρω τι σου είπανε (και αν είχαν ιδέα τι ρωτούσες) και έχεις αυτή την άποψη, αλλά σε Vodafone σίγουρα μεταφέρεις τα πάντα. Σε ΟΤΕ δεν το συζητώ καν, αν θέλεις να παραμείνεις σε αυτόν.

  13. #313
    Εγγραφή
    04-11-2011
    Περιοχή
    Πειραιάς,Πασαλιμάνι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ που βρίσκομαι δίπλα από το πανεπιστήμιο δεν μου βγάζει ακόμα διαθεσιμότητα για vdsl, ftth αλλά στο site για τα κουπούνια μου λέει οτι τα πακέτα είναι διαθέσιμα και από τους 3 παρόχους.
    Έχεις κανένας άλλος το ίδιο θέμα;

  14. #314
    Εγγραφή
    08-05-2015
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Και εμένα μου ήρθε το email.Πήρα την Vodafone και δεν είχαν ιδέα, Cosmote δεν απάνταγε. Το θέμα είναι ποιος ψεύδεται το υπουργείο ή οι εταιρίες αν και έχω μία υποψία ότι τα έκαναν διαθέσιμα στο sffb γιατι έληξε η διάρκεια του έργου Q4 2018.
    Μού είπαν να ξαναπάρω στις 15/1 στην Vodafone, πάντως το θέμα δεν θα το αφήσω έτσι, διότι ή το υπουργείο έστειλε fake ενημέρωση οπότε θα πρέπει να τους επιβληθούν οι ανάλογες κυρώσεις σε όσους την έστειλαν ή θα κόψουν τον λαιμό τους οι εταιρίες να μου φέρουν οπτική ίνα σπίτι. Αρκετά πλέον με το ADSL με ταχύτητες χελώνας , σε καμμία περίπτωση δεν θα χάσω το κουπόνι το οποίο λήγει το Μάρτιο, ας βρούν τον υπεύθυνο και ας πληρώσει.

  15. #315
    Εγγραφή
    19-03-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10383/979
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Netgear DGND3700v2
    SNR / Attn
    5.1(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pulsedia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμένα μου ήρθε το email.Πήρα την Vodafone και δεν είχαν ιδέα, Cosmote δεν απάνταγε. Το θέμα είναι ποιος ψεύδεται το υπουργείο ή οι εταιρίες αν και έχω μία υποψία ότι τα έκαναν διαθέσιμα στο sffb γιατι έληξε η διάρκεια του έργου Q4 2018.
    Μού είπαν να ξαναπάρω στις 15/1 στην Vodafone, πάντως το θέμα δεν θα το αφήσω έτσι, διότι ή το υπουργείο έστειλε fake ενημέρωση οπότε θα πρέπει να τους επιβληθούν οι ανάλογες κυρώσεις σε όσους την έστειλαν ή θα κόψουν τον λαιμό τους οι εταιρίες να μου φέρουν οπτική ίνα σπίτι. Αρκετά πλέον με το ADSL με ταχύτητες χελώνας , σε καμμία περίπτωση δεν θα χάσω το κουπόνι το οποίο λήγει το Μάρτιο, ας βρούν τον υπεύθυνο και ας πληρώσει.
    Συμφωνώ απόλυτα. Μου ήρθε επίσης μύνημα απ' το SFBB, με την Vodafone (στην οποία είμαι) και την Cosmote, να μην έχουν ιδέα αν υπάρχει ή θα υπάρξει ποτέ FTTH. Καλά δεν περίμενα να τελειώνανε το Q4 του 18, αλλά μου έδωσε μια ελπίδα το SFBB με το notification.

Σελ. 21 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 111619202122232631 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  2. Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 18:00
  3. hol φοιτητικό στον πειραιά
    Από paulotsa στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 20:33
  4. Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-12, 15:05
  5. Μηνύματα: 119
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 21:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας