Σελ. 33 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 13232831323334 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 500
  1. #481
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Τώρα κανονικά εκεί που είναι η κ..οκαμπίνα είμαι σε δίλημμα που πρέπει να γράφω. Η 295 ανήκει κέντρο ΑΓ. Γεωργίου (Πειραιά) αλλά βρίσκεται τέρμα πάνω Σπάρτης στην Γωνία σχεδόν με Λαοδικείας (πιο Κερατσίνι δεν γίνεται.. έτσι όπως τα χει κάνει ο ΟΤΕ πανάθεμα με....) και εγώ 480 καλωδιακά μέτρα μακριά (τόσα δείχνει το fritzbox 7530 όπως και 65-68mbps max ταχύτητα σε 17a που είναι η καμπίνα).. και έρχεται η ερώτηση για την οποία δεν έχω βρει απάντηση όσο έψαξα (ίσως είμαι γκαβός βέβαια)

    Για όσες καμπίνες είναι ακόμα 17a σε περιοχές που έχουν γεμίσει με 35b καμπίνες ήδη, υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα για αναβάθμιση τους σε 35b ή αυτό είναι εντελώς άγνωστο;

    Πλησιάζει σε 2-3 μήνες η εποχή που θα μπορώ να πω bye bye στην Nova και θα ήθελα για πολλούς και διάφορους λόγους (εργασίας κυρίως) να πάω σε 100ρι.. με το 17a και την απόσταση απ το καφαο αυτό είναι αδύνατο καθώς πάνω απο 60 δεν θα πιάσω αλλά με 35b φαντάζομαι ακόμα και αν δεν πιάσω τα 100, θα τα πλησιάσω αρκετά.
    Και μια λίγο ανόητη ερώτηση... υπάρχει περίπτωση η καμπίνα να υποστηρίζει πχ 35b και ένα μόντεμ 35b σαν το fritzbox 7530 που έχω, να συνδέεται σε 17a είτε λόγω προφίλ (50ρι)είτε λόγω παρόχου (nova). Φαντάζομαι πως όχι και πως εφόσον το modem είναι 35b, έτσι και θα συνδεόταν(..
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  2. #482
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Να φαντάζεσαι ναι! Το ότι ένα DSLAM έχει ενεργό το προφίλ 35b, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ενεργό σε όλες τις κάρτες ή τις θύρες. Ανάλογα τι πακέτο έχει ο χρήστης και τις δυνατότητες και υποδομή του DSLAM. Και δεν είναι θέμα επιλογής του όποιου παρόχου, αλλά αποκλειστικά αυτού που του ανήκει η καμπίνα.
    Υπό προϋποθέσεις και το απλό vectoring παίζει έως 100Mbps. Εκτιμώ όχι στην δικιά σου απόσταση.

  3. #483
    Εγγραφή
    14-10-2019
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Καλησπέρα κι από μένα. Φοιτητής πια, Νοίκιασα σπίτι στα Καμίνια. Είμαι στη Μουτσοπούλου κοντά στη διασταύρωση με δωδεκανήσου...Βλέπω είναι σχετικά φρέσκια η άσφαλτος, υπάρχει ελπίδα για vdsl; Στον έλεγχο διαθεσιμότητας των περισσότερων, αν όχι όλων των εταιριών, πιάνω μέχρι 24 (βέβαια μετά από όσα διάβασα στο thread, ο έλεγχος διαθεσιμότητας είναι για τα πανηγύρια, αλλά τέλος πάντων)

  4. #484
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilisbgr7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα κι από μένα. Φοιτητής πια, Νοίκιασα σπίτι στα Καμίνια. Είμαι στη Μουτσοπούλου κοντά στη διασταύρωση με δωδεκανήσου...Βλέπω είναι σχετικά φρέσκια η άσφαλτος, υπάρχει ελπίδα για vdsl; Στον έλεγχο διαθεσιμότητας των περισσότερων, αν όχι όλων των εταιριών, πιάνω μέχρι 24 (βέβαια μετά από όσα διάβασα στο thread, ο έλεγχος διαθεσιμότητας είναι για τα πανηγύρια, αλλά τέλος πάντων)
    Αν σου βγάζει και ο ΟΤΕ έως 24, πιθανότατα να δίνουν όλες το ίδιο...

    https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=res

  5. #485
    Εγγραφή
    14-10-2019
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου βγάζει και ο ΟΤΕ έως 24, πιθανότατα να δίνουν όλες το ίδιο...

    https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=res
    24 ειναι διαθεσιμο...Ολα καλα ως εδω...Πηγα απο την κοσμοτε σημερα και μου ειπαν οτι ο πρωτος διαθεσιμος τεχνικος ειναι στις 3/12, δηλαδη σε 1.5 μηνα! Τι μπορει να κανουν για να θελουν 1.5 μηνα?! Παντου φιαβαζω οτι οι συνδεσεις ενεργοποιουνται μεσα στις επομενες μερες! Αν ο τεχνικος θα ερθει να μου συνδεσει το ρουτερ χαιρω πολυ μπορω και μονος μου...Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?

  6. #486
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilisbgr7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα κι από μένα. Φοιτητής πια, Νοίκιασα σπίτι στα Καμίνια. Είμαι στη Μουτσοπούλου κοντά στη διασταύρωση με δωδεκανήσου...Βλέπω είναι σχετικά φρέσκια η άσφαλτος, υπάρχει ελπίδα για vdsl; Στον έλεγχο διαθεσιμότητας των περισσότερων, αν όχι όλων των εταιριών, πιάνω μέχρι 24 (βέβαια μετά από όσα διάβασα στο thread, ο έλεγχος διαθεσιμότητας είναι για τα πανηγύρια, αλλά τέλος πάντων)
    Νομίζω πως είσαι στην περιοχή που βάζει καμπίνες η Vodafone..
    Για να σου πω σίγουρα πράγματα τι παίζει με εσένα πρέπει να μου πεις τον αριθμό του καφάο του OTE που παίρνει σύνδεση το σπίτι σου..

    Δες εδώ πως θα τον βρεις..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...60#post6572560
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #487
    Εγγραφή
    14-10-2019
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως είσαι στην περιοχή που βάζει καμπίνες η Vodafone..
    Για να σου πω σίγουρα πράγματα τι παίζει με εσένα πρέπει να μου πεις τον αριθμό του καφάο του OTE που παίρνει σύνδεση το σπίτι σου..

    Δες εδώ πως θα τον βρεις..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...60#post6572560
    Αν πρεπει να βρω τη διευθυνση μου στη λιστα αυτη η αληθεια ειναι οτι δε τη βρισκω... :P Τι μπορω να κανω τωρα?

    EDIT: Απο οτι ειδα απο ενα αλλο thread, λογικα παιρνω απο KV133 ή 150...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasilisbgr7 : 16-10-19 στις 00:04.

  8. #488
    Εγγραφή
    03-06-2018
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Γείτονα ατύχησες γιατί στην Μουτσοπουλου 24άρα μέχρι να μας θυμηθούν, αντιθέτως η δωδεκανήσου έχει 50άρα vdsl. Απο το 2022 και έαν αναμένουμε αναβάθμιση σε vdsl εμείς

  9. #489
    Εγγραφή
    14-10-2019
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Το αστείο της υπόθεσης ξέρεις ποιο είναι? Πήγα στην κοσμοτε πριν 2-3 βδομάδες και μου λένε 3 Δεκέμβρη είναι ο πρώτος διαθέσιμος τεχνικός...Γιατί κάνουν έργα λέει και δεν έχουν τεχνικούς...Λες και το να τρυπησουν τους δρόμους για να περάσουν ίνες είναι πιο εύκολο από το να συνδέσουν τη γραμμή μου στο ΑΚ...

    EDIT: Το έγραψα πιο πάνω αλλά είχαν περάσει μέρες και το ξέχασα :P

  10. #490
    Εγγραφή
    02-10-2016
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Καλησπέρα παιδιά,

    Ψάχνω να βάλω ίντερνετ VDSL/Fiber στον Πειραιά (κέντρο, Σωτήρος Διός). Έχω ήδη vodafone 24αρα γραμμή αλλά κάνει κάτι νερά η σύνδεση και χάνεται το σήμα που και που, ίσως να φταίει και το ρούτερ που είναι εποχής HOL. Τεσπα, ήθελα να αλλάξω σε cosmote (μιας και τελειώνει το συμβόλαιο) γιατί με εξυπηρετεί η υπηρεσία Wifi Fon που προσφέρει, μόνο που δεν είναι διαθέσιμο ούτε VDSL της cosmοΠote!!! στην οδό μου.

    Γνωρίζουμε αν και όποτε θα υπάρξει η επέκταση του δικτύου του ΟΤΕ στην περιοχή; Η εναλλακτική είναι να βάλω φοιτητικό 24αρι/50αρα από vodafone πάλι. Σαν ταχύτητες VDSL πιάνει τόσο ή όχι;

    Ευχαριστώ.

  11. #491
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    ZTE ZXDSL 831C
    Για οποιον ενδιαφέρεται. https://prnt.sc/sysvm1
    Μολις ενεργοποιηθηκα.
    Καμίνια.

  12. #492
    Εγγραφή
    03-06-2018
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα στην ομάδα. Χθες γυρνώντας στο σπίτι μετά απο απουσία 3 εβδομάδων, αντίκρυσα σκαψίματα περιμετρικά της οικείας μου. Πήγα και έριξα μια ματιά και είδα πορτοκαλί και μαύρους σωλήνες περασμένους. Άσχετος γαρ θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί δεν ξέρω τί να υποθέσω. Συνημμένο Αρχείο 226976 Είδα όμως οτι το πορτοκαλί καλώδιο τελειώνει στην γωνία ενώ τα μαύρα καλώδια τα πέρασαν κάτω απο το πεζοδρόμιο προς την νέα καμπίνα που θα βάλουν. Συνημμένο Αρχείο 226978 Όποιος μπορεί να μου εξηγήσει τί είναι αυτό, θα το εκτιμούσα Συνημμένο Αρχείο 226977

  13. #493
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς - Καμίνια
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Wind - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Baudtec
    Path Level
    Interleaved
    Σωστά υποθέτεις, περνάνε οπτική μπροστά μας. Εγώ μένω στο επόμενο τετράγωνο, Μουτσοπούλου 71, και ευελπιστώ να μην μείνουν 40 μέτρα μακρυά απ'την πολυκατοικία μου. :P
    Τώρα πότε θα ενεργοποιηθεί αυτή η γραμμή βέβαια ένας θεός ξέρει.

  14. #494
    Εγγραφή
    03-06-2018
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πήγα και ρώτησα,αλλά δυστυχώς δεν είναι για εμάς. Πρόκειται για εταιρική σύνδεση και όχι για οικιακή όπως μου είπαν. Άτυχήσαμε γείτονα

  15. #495
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς - Καμίνια
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Wind - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Baudtec
    Path Level
    Interleaved
    Καλά μας γλεντήσανε... :P

Σελ. 33 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 13232831323334 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  2. Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 18:00
  3. hol φοιτητικό στον πειραιά
    Από paulotsa στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 20:33
  4. Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-12, 15:05
  5. Μηνύματα: 119
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 21:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας