Καλησπέρα παιδιά. Η ιστορία έχει ως εξής:

Πριν από ενάμιση μήνα περίπου μετακόμισα και μετέφερα την τηλεφωνική γραμμή στο νέο σπίτι. Γι'αυτή τη διαδικασία υπέγραψα μόνο τη σχετική αίτηση που εκτύπωσε επί τόπου η υπάλληλος εκεί, με τα στοιχεία μου, τηε νέα διεύθυνση και κανένα άλλο πεδίο συμπληρωμένο πέραν αυτού που έλεγε "Μεταφορά Σύνδεσης". Το χαρτί δεν έχει ψιλά γράμματα πάνω ή στο πίσω μέρος. Μάλιστα επειδή γινόταν χαμός εκείνη τη μέρα στο κατάστημα του ΟΤΕ, η κοπέλα μου το έδωσε χωρίς καν Σφραγίδα-Πρωτόκολλο (δεν την έβρισκε και είχα κόσμο). Βλακεία μου που το δέχτηκα, αλλά η διαδικασία έγινε κανονικά, οπότε δεν έδωσα σημασία.

Ενάμιση μήνα μετά, σκέφτομαι να βάλω VDSL forthnet. Λογαριασμός δεν έχει έρθει ακόμα μετά τη μεταφορά, οπότε το παιδί από το υποκατάστημα της Forthnet μου πρότεινε να πάω στον ΟΤΕ και να πάρω κάποιου είδους βεβαίωση για να ξεκινήσει η διαδικασία. Πηγαίνοντας στον ΟΤΕ και εξηγώντας τι θέλω και γιατί, ξεκινάει η ...κολοκυθιά. Αρχικά μου έκαναν αντίστοιχες (χειρότερες) προσφορές που απέρριψα, μετά (δε λέω πως ήταν σκόπιμο αυτό, αλλά συνέβη) δεν έβρισκαν τον καινούριο αριθμό στην database. Στο τέλος μου πετάνε και τη βόμβα: "Έχετε ανανεώσει το συμβόλαιό σας κατά τη μεταφορά της γραμμής, οπότε αν αλλάξετε πάροχο θα πρέπει να πληρώσετε ρήτρα."

...Τι έκανα λέει;

Μετά είχαμε ένα σύντομο διάλογο του στυλ:
-Τη σύνδεση την έκανα πριν 5 χρονια+
-Ναι αλλά βάλατε καινούριο πρόγραμμα πριν 1μιση μήνα και δεσμεύεστε απ'αυτό.
-Δεν υπέγραψα ποτέ τίποτα τέτοιο.
-Ναι, γίνεται αυτόματα με τη μεταφορά.
-Και η πολιτική σας είναι να το κρατάτε κρυφό καθ'όλη τη διάρκεια της διαδικασίας;
-Θα σας πρότεινα να πάτε στο κατάστημα που κάνατε την προηγούμενη αίτηση και να κάνετε εκεί τα παράπονά σας.
-Ποια παράπονά μου; Κινούμουν υπό την εντύπωση ότι δεν έχω κάνει καινούριο συμβόλαιο επειδή απλά δεν υπέγραψα καινουριο συμβόλαιο.
-Ίσως δε συνεννοηθήκατε καλά.

Μάλλον εννοούσε "Ίσως να σας πιάσαμε μ****α"

Τέλος πάντων, τι επιλογές έχω τώρα; Υπάρχει κάποιο δημόσιο έγγραφο του ΟΤΕ που να αναφέρει ξεκάθαρα κάτι περί ανανέωσης συμβολαίου/ρήτρας κατά τη μεταφορά, να αναφέρει ότι μπορούν να την κάνουν χωρίς τη συναινεσή μου και υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία που να αναφέρει ότι εγώ είμαι υποχρεωμένος να το ξέρω αυτό; Υπάρχει κάποιος όρος στο αρχικό συμβόλαιο (που δεν έχω εδώ για να τσεκάρω) που να τους δίνει τέτοια δυνατότητα; Επαναλαμβάνω πως έχω υπογράψει ένα μόνο χαρτί, το οποίο δεν αναφέρει τίποτα σχετικό και η υπάλληλος δε με ενημέρωσε.

Μου φαίνεται χλωμό να πάω στα γραφεία τους, να τους τα εξηγήσω αυτά και να μου πούνε "Ναι δίκιο έχεις, πήγαινε στη forthnet" (θα το δοκιμάσω βέβαια) αλλά πλέον, τι μπορώ να κάνω;