Σελ. 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 244
  1. #31
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    έτσι πληροφοριακά και μόνο έχω λιώσει όλο το βράδυ πάνω στο ρουτερ... πολύ διάβασμα .. ! αύριο (σήμερα δηλαδή) θα προσπαθήσω να στήσω και το VoiP.. αν και δεν πρέπει να ειναι κάτι το ιδιαίτερο

  2. #32
    Εγγραφή
    26-10-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46800/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Speedport
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 16,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανήκω και εγώ στην παρέα των hacked CPE. Επιτέλους φυσιολογική πρόσβαση. Ας μην το πετσόκοβαν σε βαθμό κακουργήματος να μην ήταν...ελκυστική επιλογή.

    Ευχαριστώ τους...πρωτεργάτες!

    Για τον φίλο που λέει ότι δεν έχει internet - Είσαι 100% σίγουρος ότι έβαλες το δικό σου username, έτσι? Γιατί παίζει σοβαρή περίπτωση να γράφει connected αλλά να είσαι με το default username της forthnet. Νομίζω το έπαθα και γώ μέχρι να το θυμηθώ. Αν έχεις ΙΡ από 10.Χ.Χ.Χ είναι σίγουρα αυτό.

    Για ρίξε καμιά ματιά!
    Ναι έβαλα το δικό μου user/pass. Παίρνει κανονικά IP και DNS, αλλά το DNS δεν ακούει στο connectivity check. Το αφήνω για την ώρα μιας και δήλωσα βλάβη για το συγχρονισμό μήπως μπουν από remote και κοιτάξουν τίποτα.

    Παρεμπιπτόντως έψαχνα χθες πως μπορεί να μπεί static route από το CLI και βρήκα αυτό. Ίσως φανεί χρήσιμο σε κάποιους

    http://moosy.blogspot.gr/2009/12/tech-stuff-adding-static-route-on.html

  3. #33
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πάντως σε έναν φίλο που το "φτιάξαμε", δεν είχε net με τo 1102 στο data vlan id και δούλεψε με το να κάνουμε disable όλα τα vlan ids στο reconfiguration wizard.
    Βέβαια πρέπει είναι ειδική περίπτωση, γιατί ενώ είχε Admin account ήδη και μπορούσε να αλλάξει το Web Interception σε off out of the box, δεν δούλευε το telnet.
    A very minor case of serious brain damage.

  4. #34
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    σε περίπτωση που κάποιος θέλει τις εντολές του TG788vn μαζεμένες σε PDF μπορεί να τις κατεβάσει απο εδώ: https://www.dropbox.com/s/ohnwgfiud8...-Server_mh.pdf

  5. #35
    Εγγραφή
    07-02-2013
    Περιοχή
    Ambelokipi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    1.498 [Up] /21.122 [Down]
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Technicolor YG788vn
    SNR / Attn
    8,6(dB) / 22,9(dB)
    νταξ, παιδιά, σας προσκυνώ! \m/

  6. #36
    Εγγραφή
    26-01-2013
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημερα παιδια.

    Εκανα και εγω προσπαθεια χθες και καταφερα να ξεκλειδωσω το ενα απο τα δυο TG που εχω στην κατοχη μου (SW 8.C.M.0). Επαιξε κανονικα με το 1102 στο ID (ευχαριστω ολους και τον GSF για τις οδηγιες) ομως,
    δεν δουλευουν πλεων οι θυρες Ethernet.
    Εχω συνδεση ενα NAS σε μια απο τις θυρες. Δεν μου το αναγνωριζει καθολου. Πηγαινοντας στο "Home Network Tab" στις συνδεσεις Ethernet Ports δεν βλεπει τιποτα.
    Το περιεργω ειναι πως παρολλα αυτα, στο Home Network μου και μεσω PC το ανοιγω με πολυ κακες ταχυτητες. Δεν βλεπει ομως καθολου ιντερνετ, με αλλα λογια το NAS μου ειναι κανονικα συνδεδεμενο στο Home Network (ασχετα που δεν φαινεται στο GUI) αλλα οχι στον εξω κοσμο. WEB. Δοκιμασα να ανοιξω καποιες θυρες μιας και το UPnP δεν τις ανοιξε αυτοματα. Ματαιο. Δεν ανοιγουν με Port Forwarding.

    Καποια βοηθεια?

    Σκεφτομαι να το ξανα δοκιμασω σημερα να δω τι γινεται. Καποιες ερωτησεις ομως πριν.

    1, Δεν μου κατεβαινει το user.ini με τιποτα. Μου βγαζει error 404 στον Web Browser. Υπαρχει αλλος τροπος? (Δοκιμασα και τους δυο τροπους)
    2, Στο Wizard επιλεγω Routed PPP, μετα στην επομενη σελιδα ζηταει VPI/VCI, τι βαζω εκει? (Εχει νουμερα απο 0.32 ως 8.81)
    Επισεις απο κατω επιλεγω PPP over Ethernet και στο τελος VDSL PPPoe via PTM.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκανα μερικά αλλα δεν νομίζω οτι το επηρεάζει. τα ίδια ειναι. μόνο στο HTTP πρέπει να βοηθάει το Web Interception...

    2 22 ms 28 ms 26 ms bbras-llu-ath-........

    γενικά πάντως πάει σφαίρα το ρουτερακι... έβαλα να κατεβαίνει ένα torrent με 3 Mb/s και το CPU idle ήταν στο 90%
    Φιλε GSF, την ιδια ταχυτητα ειχα και εγω πριν μιλησω με τεχνικο της Forthnet.
    Ο τεχνικος μου ειναι πως ειναι πολυ αργη και μετα απο καποιες ρυθμισεις στην γραμμη που μου εκανε, πλεων κατεβαζω με 5,2 Mb/s εως κοντα στα 6Mb/s (με το κλειδωμενο απο την Forthnet modem-router που εχω)

  7. #37
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasse3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε GSF, την ιδια ταχυτητα ειχα και εγω πριν μιλησω με τεχνικο της Forthnet.
    Ο τεχνικος μου ειναι πως ειναι πολυ αργη και μετα απο καποιες ρυθμισεις στην γραμμη που μου εκανε, πλεων κατεβαζω με 5,2 Mb/s εως κοντα στα 6Mb/s (με το κλειδωμενο απο την Forthnet modem-router που εχω)
    και εγώ 5+ πιάνω απλα εκεινη την ώρα τόσο είχε το torrent (δεν το άφησα και πολύ παραπάνω...) σαν παράδειγμα το έφερα :P
    στο πρόβλημα που έχεις εγω προτείνω reset και πάλι απτην αρχή. μόλις πάρεις το κολάι θα το στήνεις σε δευτερόλεπτα, εγώ μετά απο ένα κόλημα που μου χε φάει το έκανα πάνω απο 10 φορές.
    ρεσετ κάντο με πατημένο το reset του ρουτερ η μέσα απτο GUI.

    telnet access έχεις?
    αν δεν σου ανοίγουν οι πόρτες σημαίνει οτι έχει φάει σκάλωμα και εσένα, εμένα μου ξύπνησε μετά απο πολύ ωρα και αφού άνοιξα το utorrent και προσπάθησα να κατεβάσω κάτι απο εκεί.. για σιγουριά κάνει και ένα :nat maplist να δείς αν έχουν περαστεί τα port forward στο NAT.
    το wizard που εχει στο http://192.168.1.254/cgi/wizard/?be=0&l0=-1&l1=-1 το κάνεις για να πάρεις admin pass, για τίποτα άλλο. όλη την δουλειά με το user.ini την κάνει το προγραμματάκι που έχω στο dropbox (επίσης έχω βρεί τρόπο να φτιάξουμε και δικό μας template αν χρειαστούμε αλλαγές στο wizard) .. το user.ini λοιπον δεν χρειάζεται να το κατεβάσεις εκτώς και αν θέλεις να δεις τι παίζει γενικότερα απο τις ρυθμίσεις

  8. #38
    Εγγραφή
    26-01-2013
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε GSF.

    Telnet access εχω στο laptop αλλα δεν ξερω τις εντολες για να το δουλευω (μεσω cmd)

    Θα μπορουσες να με βοηθησεις στο πως να κανω ενα :nat maplist ?

    Επισεις εαν ειναι ευκολο να μου πεις πως περνω το αρχειο user. ini (μαλλον θα μου χρειαστει για καποιες περετερο ρυθμισεις)

  9. #39
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    το user.ini μπορείς να το πάρεις με δύο τρόπους.. ο ένας ειναι μέσα απτο web interface του ρουτερ απο το Technicolor Gateway -> Configuration -> Save or Restore Configuration, και ο δεύτερος μέσω FTP που το ενεργοποιείς μέσω τελνετ :contentsharing ftp config state = enabled

    για να μπείς με telnet στο ρουτερ μπορείς να κατεβάσεις ενα client τελνετ για να μην πεδευεσαι με των windows... για παράδειγμα το putty
    μολις συνδεθεις απτο τελνετ λοιπον στο 192.168.1.254 και βάλεις Administrator και κωδικό, εκεί μπορείς γράφοντας help να δείς όλες τις εντολές. μια απο αυτές ειναι το nat. γράφεις νατ και μπαίνεις στο επομενο υπομενου εντολών, οπου έχει π.χ tmpllist και maplist... στο ένα κοιτάς τα rules που εχουν μπεί και στο άλλο τι γίνεται αυτην την στιγμή στο ρουτερ ποιες πόρτες έχουν ανοίξει δηλαδή. αν εκεί τις βλέπεις ανοιχτές αλλα δεν έχεις πρόσβαση τότε σημαίνει δυο πράγματα
    1) ή έχεις κάποιο firewall στο PC/Laptop το οποιο σου μπλοκάρει την σύνδεση
    2) οτι απλά έχει φρακάρει το ρουτερ... και θέλει παρακάλια

    δεν νομίζω να το χρειαστείς πάντως το user.ini προς το παρον τουλαχιστον.. εκτώς και αν έχεις σκεφτεί κάτι που θες να πειράξεις.

    το θέμα ειναι να μην κάνεις όλα τα παραπάνω εφόσον δεν σου βλέπει ethernet κτλπ... δές πρώτα αν φτιάχνουν αυτά και μετά προχώρα το... δοκίμασε reboot, αν δεν φτιάξει reset, αν πάλι δεν φτιαξει... ξαναπέρνα το wizard μήπως και διορθωθει η κατάσταση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GSF : 22-02-13 στις 16:20.

  10. #40
    Εγγραφή
    26-01-2013
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    το user.ini μπορείς να το πάρεις με δύο τρόπους.. ο ένας ειναι μέσα απτο web interface του ρουτερ απο το Technicolor Gateway -> Configuration -> Save or Restore Configuration, και ο δεύτερος μέσω FTP που το ενεργοποιείς μέσω τελνετ :contentsharing ftp config state = enabled

    για να μπείς με telnet στο ρουτερ μπορείς να κατεβάσεις ενα client τελνετ για να μην πεδευεσαι με των windows... για παράδειγμα το putty
    μολις συνδεθεις απτο τελνετ λοιπον στο 192.168.1.254 και βάλεις Administrator και κωδικό, εκεί μπορείς γράφοντας help να δείς όλες τις εντολές. μια απο αυτές ειναι το nat. γράφεις νατ και μπαίνεις στο επομενο υπομενου εντολών, οπου έχει π.χ tmpllist και maplist... στο ένα κοιτάς τα rules που εχουν μπεί και στο άλλο τι γίνεται αυτην την στιγμή στο ρουτερ ποιες πόρτες έχουν ανοίξει δηλαδή. αν εκεί τις βλέπεις ανοιχτές αλλα δεν έχεις πρόσβαση τότε σημαίνει δυο πράγματα
    1) ή έχεις κάποιο firewall στο PC/Laptop το οποιο σου μπλοκάρει την σύνδεση
    2) οτι απλά έχει φρακάρει το ρουτερ... και θέλει παρακάλια

    δεν νομίζω να το χρειαστείς πάντως το user.ini προς το παρον τουλαχιστον.. εκτώς και αν έχεις σκεφτεί κάτι που θες να πειράξεις.

    το θέμα ειναι να μην κάνεις όλα τα παραπάνω εφόσον δεν σου βλέπει ethernet κτλπ... δές πρώτα αν φτιάχνουν αυτά και μετά προχώρα το... δοκίμασε reboot, αν δεν φτιάξει reset, αν πάλι δεν φτιαξει... ξαναπέρνα το wizard μήπως και διορθωθει η κατάσταση
    1000 ευχαριστω

  11. #41
    Εγγραφή
    07-06-2010
    Περιοχή
    Andromeda Galaxy
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    43500/5000
    ISP
    Forthnet VDSL
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ASUS DSL-N17U
    SNR / Attn
    5(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  8479.jpg 
Εμφανίσεις:  210 
Μέγεθος:  169,2 KB 
ID: 120422 ===========>>> Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  8569.jpg 
Εμφανίσεις:  181 
Μέγεθος:  75,5 KB 
ID: 120423

    Thnx GSF για τις οδηγίες και όλα τα υπόλοιπα μέλη του adslgr.

  12. #42
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IronBill Εμφάνιση μηνυμάτων


    Thnx GSF για τις οδηγίες και όλα τα υπόλοιπα μέλη του adslgr.
    δεν κάνει τίποτα (αν και την μιση δουλεια την έκανε ο laserscout όχι εγώ), ειναι εθιστικό το όλο θέμα (χρόνο να χεις) ... αυτές τις μέρες έκανα κάποιες προσπάθειες για να βρώ και το root pass χωρίς όμως αποτέλεσμα.. δεν θα το βάλω εύκολα κάτω όμως ...

  13. #43
    Εγγραφή
    03-03-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα και απο μένα. Κατ'αρχην ευχαριστώ σε όλους για την εως τώρα βοήθεια. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Εχω γραμμή connx vdsl. Πηρα το 788vn σαν backup router. Παρόλο που έκανα όλα τα παραπάνω δεν καταφερα να το κάνω να συνδεθεί με τα στοιχεια μου της οτενετ. Ενω συγχρονίζει κανονικά βγάζει σφάλμα στο ιντερνετ connection. Να σημειωθει οτι εχω προσβαση τελνετ σαν Administrator. Έχει κανεις καμμια ιδέα???

  14. #44
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chubros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και απο μένα. Κατ'αρχην ευχαριστώ σε όλους για την εως τώρα βοήθεια. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Εχω γραμμή connx vdsl. Πηρα το 788vn σαν backup router. Παρόλο που έκανα όλα τα παραπάνω δεν καταφερα να το κάνω να συνδεθεί με τα στοιχεια μου της οτενετ. Ενω συγχρονίζει κανονικά βγάζει σφάλμα στο ιντερνετ connection. Να σημειωθει οτι εχω προσβαση τελνετ σαν Administrator. Έχει κανεις καμμια ιδέα???
    ναι στο VLAN id πρέπει να βάλεις 835 αντί για 1102

  15. #45
    Εγγραφή
    03-03-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι στο VLAN id πρέπει να βάλεις 835 αντί για 1102
    Ευχαριστώ πολύ. Μόλις το βρήκα και κατάφερα να συνδεθώ είδα το post σου. Ευχαριστώ πολύ πάντως... Τελικά ποιός χρήστης έχει τα συνολικά δικαιώματα σ' αυτο το router?? o administrator δεν μπορει να αλλάξει τον tech??

Σελ. 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγη firmware σε Thomson TG 585 v7
    Από chrishalk στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-12, 10:59
  2. Thomson TG 585 v8
    Από Morx στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-12, 16:16
  3. [Other] Thomson TG 585 v7
    Από sibler στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-12, 16:20
  4. Τhomson TG 585V7 και mtorrent
    Από alexgk στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 17:21
  5. thomson TG 585v7 επιλογη χρηστων???
    Από spirpat στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-12, 17:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας