Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ForthNet
    Router
    SPEEDPORT 2 PLUS
    Εχω το παραπάνω router. Επειδή δεν μου εμφανίζει ρυθμίσεις γιά το IPV6 και απ' ότι διάβασα δεν μπορώ να τiς αλλάξω, χρησιμοποποίησα το No-IP μιάς και είδα ότι το υποστηρίζει.

    Ετρεξα το DNS LEAK και μου βγάζει ότι η IP μου έχει ISP το Cloudflare.
    Εχω αλλάξει τις IPV4 και IPV6 από το control panel των Windows.

    Αυτό σημαίνει ότι κατάφερα να αλλάξω την IPV6;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alfa457 : 08-02-24 στις 10:23. Αιτία: Διόρθωση tvn σε των

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.605
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Τι σχεση εχουν τα windows με το router ?

    To router εχει την εξωτερικη IP του provider. Τα windows τις εσωτερικές του δικτύου σου.

    Το no-ip εννοεις για D-DNS ?

    Τι θέλεις να κάνεις γενικα ? (ίσως ειναι πιο ευκολο να βοηθησουμε ετσι)

  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ForthNet
    Router
    SPEEDPORT 2 PLUS
    Ευχαριστώ πολύ που ενδιαφέρθηκες.

    Θέλω να αλλάξω την IPV6 του router, αλλά δεν μου την βγάζει στο menu ρυθμίσεων. (θα μου πεις "πάρε ένα άλλο router και παράτα μας" και θα έχεις δίκιο)
    Θέλω να δω πως γίνεται να περιορίσω την παρακολούθηση του provider. Χρησιμοποιώ το NordVPN, αλλά δεν ξέρω αν καλύπτει πλήρως. Υπ' όψιν ότι αυτά τα κάνω για την πλάκα μου και όχι από ανάγκη να καλύψω κάτι. Ξέρω ότι είναι μάλλον αδύνατον να είμαι αόρατος στο δίκτυο. Με ενδιαφέρει να δω αν γίνεται, αλλά δεν μου είναι απαραίτητο, μιάς και δεν κάνω και τίποτε παράνομο. Αντε να κατεβάσω κανένα torrent.

    Ασχολούμαι με τους υπολογιστές από το 1987! Τότε δεν είχαμε internet. Είχαμε Dos και τα modem που έτρεχαν στα 128 k! Tρέχαμε τα Telix, Procom Plus και παίρναμε τηλέφωνο για να συνδεθούμε. Υπήρχαν οι BBS , όπως η Acrobase, Gate, Insomnia, Ανάδραση, Αριάδνη κ.λ.π. που ήταν το αντίστοιχο Facebook, αλλά τότε φροντίζαμε να συναντηθούμε μεταξύ μας, ζωντανά όσοι μπαίναμε στις Bulletin Board System (BBS).
    Με το Internet, τρέχαμε το Νetscape (πρόγονος του Firefox) και φτιάχναμε σελίδες με αυτό.
    Είμαι λοιπόν ερασιτέχνης του είδους, όπως ήμουν γιά την πλάκα μου και ραδιοερασιτέχνης στα μεσαία.
    Εχω το μικρόβιο του ψαξίματος, δηλαδή.

    Σε ζάλισα, αλλά το μικρόβιο φταίει.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν γινεται, και ποτε δεν γινοταν να αλλαξεις τις Ip's που σου δινει ο παροχος. Ειτε ipv4 ειτε ipv6.

    Μια μανια καταδιωξης την εχεις παντως. Αφου πιστευεις οτι σε παρακολουθει ο παροχος , και οχι το nord vpn, η microsoft , η google και τα υπολοιπα παιδια.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ForthNet
    Router
    SPEEDPORT 2 PLUS
    Α, όχι, μανία δεν έχω. Ενδιαφέρον να μάθω έχω. Ξέρω ότι έχουν την δυνατότητα να με παρακολουθούν όλοι αυτοί που ανέφερες και μάλιστα είμαι και υπέρ των καμερών, γιατί σκοπός είναι η ελάττωση της εγκληματικότητος. Εμένα γιατί να με παρακολουθήσουν; Δεν είμαι κανένα σημαντικό πρόσωπο.

    Η απάντησή σου πάντως, κλείνει το θέμα της ερώτησης μου, οπότε σταματάω να ασχολούμαι
    και σ' ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες και μου απάντησες λύνοντας μου την απορία.
    Να 'σαι καλά και να ευημερείς όπως έλεγε και ο Dr. Spock στο Star Trek.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.605
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfa457 Εμφάνιση μηνυμάτων
    από το 1987! Τότε δεν είχαμε internet. Είχαμε Dos και τα modem που έτρεχαν στα 128 k!
    ξεχνας μάλλον, τότε ειχαμε 2400 μοδεμακια (και πολυ δυσκολα τα 9600). το 128 ήρθε με την ISDN με χρήση των 2 καναλιών φωνής καμια 10ετια μετα

  7. #7
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ForthNet
    Router
    SPEEDPORT 2 PLUS
    128 K εννοώ. Με Amstrad 128. Στα PC είχαμε πλέον 2400 και λέγαμε αν θα τα καταφέρουν. 9600 ήταν όνειρο. Εμ, το string που έπρεπε να δώσεις για να συνδεθείς με το modem;
    ΑΤΖ κ.λ.π; Με το ISDN ήλθε η ευτυχία. Μέχρι πέρισυ κράτησα το δεύτερο νούμερο που μας έδινε δώρο ο ΟΤΕ άμα βάζαμε ISDN (NETMODE). Και δεν είχαμε διακοπή τηλεφώνου με την διακοπή ρεύματος. Eίχες το UPS στο PC και χαμπάρι δεν έπαιρνες.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας