Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    27-03-2024
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας,

    Διαπίστωσα ότι το Wi-Fi του router μου μεταδίδει συνεχώς δεδομένα, ακόμα κι όταν όλες οι Wi-Fi συσκευές του σπιτιού είναι απενεργοποιημένες.

    Στο χάρτη των https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/new_my_wifi.html το σπίτι μου εμφανίζεται ως HotSpot FonOTE:GR, χωρίς ποτέ να έχω ζητήσει κάτι τέτοιο.

    Παρ’ όλα αυτά η υπάλληλος στο COSMOTE support με ενημέρωσε ότι η συγκεκριμένη υπηρεσία δεν λειτουργεί πια κι ότι δεν οφείλεται σε αυτό η συνεχής εκπομπή.

    Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό;

    Με εκτίμηση

  2. #2
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.662
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως έχεις δώσει σε κανέναν γείτονα τον κωδικό σου του WiFi; Αν ξέρεις πως, αλλαξέ τον, κάνε επανεκκίνηση το ρούτερ και δες πάλι αν θα αναβοσβήνει το λαμπάκι, χωρίς φυσικά να συνδέσεις συσκευές εσύ.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.941
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Πως γνωρίζεις οτι το wifi μεταδιδει δεδομένα;

  4. #4
    Εγγραφή
    27-03-2024
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχεις δώσει σε κανέναν γείτονα τον κωδικό σου του WiFi; Αν ξέρεις πως, αλλαξέ τον, κάνε επανεκκίνηση το ρούτερ και δες πάλι αν θα αναβοσβήνει το λαμπάκι, χωρίς φυσικά να συνδέσεις συσκευές εσύ.
    Όχι φυσικά. Άλλαξα όμως προληπτικά το password, το κανάλι εκπομπής, το SSID, έκρυψα το SSID και πάλι τα ίδια.
    Επιπλέον, στο μενού του router όταν κλείνω τις συσκευές μου, αδειάζει τελείως η λίστα των συσκευών που είναι συνδεδεμένες.

    - - - Updated - - -


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γνωρίζεις οτι το wifi μεταδιδει δεδομένα;
    Το βλέπω με ένα RF meter που έχω. Παλαιότερα, πριν τουλάχιστον δύο χρόνια, όταν έκλεινα το wi-fi στις συσκευές μου, το router έστελνε σποραδικά σήματα (ενδεχομένως control signals). Τώρα στέλνει υψηλό και συνεχές σήμα, όπως για παράδειγμα όταν κάνεις κάποιο telco ή παρακολουθείς κάποιο stream video.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    τι άλλα WIFI υπαρχουν γύρο και με τι ισχύ ?

    πως ξέρεις ότι μετρας το δικό σου WIFI και όχι κάποιου γείτωνα ή κάτι άλλο ?

    > RF meter measures RF exposure from phones, towers WiFi, 5G antennas, radio frequency transmitters.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-03-2024
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Άλλα WIFI υπάρχουν αλλά με ασθενικό σήμα. Το ξέρω διότι το σήμα μεγιστοποιείται όταν φτάνω τον RF meter δίπλα στη συσκευή.
    Σε κάθε περίπτωση, λόγω εμπειρίας στη χρήση αυτών των συσκευών, είναι σίγουρο ότι το σήμα εκπέμπεται συνεχώς και με μεγάλη ένταση από το δικό μου router.

    Εδώ μέσα ψάχνω να βρω εάν έχει κάποιος αντιμετωπίσει αυτή τη συμπεριφορά (εκ μέρους του router) κι αν έχει βρει λύση σε αυτή.
    Σας ευχαριστώ

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.920
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Θα είχε ενδιαφέρον να δοκιμάσεις με μια κάρτα που να μπαίνει σε monitor mode και κάποιο tool σαν το airodump για να δεις αν όντως εκμπέμπει και τι εκπέμπει. Με σκέτο RF meter δεν βγαίνει συμπέρασμα.

    WiFi FON πάντως δεν είναι, έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό η υπηρεσία. Θα το έβλεπες κι εσύ αν λειτουργούσε και έβγαζε το αντίστοιχο SSID. Ποιο router είναι;

  8. #8
    Εγγραφή
    27-03-2024
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είχε ενδιαφέρον να δοκιμάσεις με μια κάρτα που να μπαίνει σε monitor mode και κάποιο tool σαν το airodump για να δεις αν όντως εκμπέμπει και τι εκπέμπει. Με σκέτο RF meter δεν βγαίνει συμπέρασμα.

    WiFi FON πάντως δεν είναι, έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό η υπηρεσία. Θα το έβλεπες κι εσύ αν λειτουργούσε και έβγαζε το αντίστοιχο SSID. Ποιο router είναι;
    Το Speedport plus 2, το μαύρο.

    Δείτε το ακόλουθο, νομίζω ότι σχετίζεται: https://www.adslgr.com/forum/threads...Speedport-PLUS
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eliasv : 28-03-24 στις 17:39.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.920
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliasv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Speedport plus 2, το μαύρο.
    Αυτό δεν υποστηρίζει καν το FON, πρέπει να είχε καταργηθεί όταν βγήκε. Πριν 2 χρόνια που είπες ότι μετρούσες πάλι, λογικά είχες άλλο router.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliasv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείτε το ακόλουθο, νομίζω ότι σχετίζεται: https://www.adslgr.com/forum/threads...Speedport-PLUS
    Καμία σχέση. Δεν είναι καν για αυτό το router. Αν λες για το battery drain, είχε λυθεί με firmware update.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-03-2024
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν υποστηρίζει καν το FON, πρέπει να είχε καταργηθεί όταν βγήκε. Πριν 2 χρόνια που είπες ότι μετρούσες πάλι, λογικά είχες άλλο router.



    Καμία σχέση. Δεν είναι καν για αυτό το router. Αν λες για το battery drain, είχε λυθεί με firmware update.
    Ναι, τότε είχα άλλο router.
    Ευχαριστώ

  11. #11
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.941
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Το beacon frame εκπέμπεται διαρκώς από το wifi ακόμη κι αν δεν υπάρχει καμια συνδεδεμένη συσκευή. Αυτό ανιχνεύεις.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-10-2005
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Κατεβασε το Wireless Network Watcher και δες με ποιες mac address ειναι συνδεδεμενο.
    Επισης στο interface του ρουτερ ορισε ποιες mac address θελεις να μπαινουν στο ρουτερ.
    Ολες οι αλλες αποκλειονται.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-03-2024
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το beacon frame εκπέμπεται διαρκώς από το wifi ακόμη κι αν δεν υπάρχει καμια συνδεδεμένη συσκευή. Αυτό ανιχνεύεις.

    Με τη λογική αυτή, δεν θα έπρεπε και παλαιότερα (με άλλο router) να συμβαίνει το ίδιο; (Δεν αρνούμαι αυτό που λέτε)

    Σας ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Το έχω κάνει και δεν δείχνει καμμία συσκευή (και άρα mac address) συνδεδεμένη (ενώ εκπέμπει).

    Σας ευχαριστώ πάντως

  14. #14
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    εχεις πανω στο router κατι αλλο συνδεμενο ? πχ usb drive ?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας