Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    25-11-2012
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hodad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το fanless καλύτερα κάτω γιατί ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι ζεματάει καλύτερα να επιβαρύνει την κάρτα γραφικών (ουσιαστικά όλα τα υποσυστήματα μες το κουτί) παρά να επιβαρύνεται το ίδιο.

    Είναι πάντως πολύ ζόρικη περίπτωση να κρατήσεις τελείως fanless ένα σύστημα ειδικά με τα ελληνικά καλοκαίρια με τελείως κλειστό κουτί.
    Tελειως fanless δε γινεται με 4πυρηνο επεξεργαστη. Υπαρχει exhaust fan στη ραχη που βγαζει εξω το ζεστο αερα.
    Το καλοκαιρι μπαινει fan και στη ψυκτρα του cpu. Aλλιως με το πρωτο game που θα τρεξω εχω τηγανιστει
    Νομιζω οτι καλυτερα να ειναι τελειως κλειστο το κουτι και να βγαζει ο exhaust fan τον ζεστο αερα εξω απο πισω, παρα να υπαρχουν τρυπουλες απ οπου θα μπαινει μεσα ο εξωτερικος αερας.

    Παντως αν το psu ειναι με ανεμιστηρα πρεπει να μπαινει λες κατω και με το fan προς τα κατω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hodad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια καλή περίπτωση με τις προϋποθέσεις που θέτεις είναι το Fractal Refine R4 και το Corsair Obsidian 550D αλλά στο skroutz ξεκινάνε από ~120€ και ~140€ έκαστο.
    Το Silencio 550 έχει από τις πιο προσιτές τιμές σ αυτό που θες αλλά δυστυχώς υποστηρίζει μέχρι 154 εκατοστά ψύκτρες.Παρόλα αυτά ψάξε στο internet μήπως και κανένας έχει καταφέρει να βάλει αυτή που έχεις να σαι σίγουρος.
    To Corsair μοιαζει καλο, θα το σκεφτω. Το fractal εχει κι αυτο τρυπες πανω και στο πλαι.
    Στο silencio το θεμα ειναι οτι η ακρη των fins της γομαροψυκτρας ακουμπαει στον αφρο του πλαϊνου καπακιου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iml Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω παραγγείλει τελικά το p280 από amazon αγαπητέ Hodad, και είμαι σε διαδικασία αναμονής
    Τι μεταφορικα πληρωνεις?

    Ποιος θα πληρωσει τα μεταφορικα σε περιπτωση που χρειαστει να το στειλεις πισω λογω εγγυησης?

  2. #17
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    οι οπες στο πλαι (και ολη η πορτα) και πανω στο define R4 ειναι καλυμμενες εσωτερικα με αφρωδες ηχομονοτικο υλικο (οπως και η μπροστινη πορτα και η αλλη πλαινη πορτα). Αν θες το βγαζεις και τις χρησιμοποιεις για ανεμιστηρες, αν δεν θες το αφηνεις πανω και εχεις ηχομονοση.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Το συνολικό ποσο είναι 114 ευρώ.
    Από amazon.co.uk δεν πληρωνεις μεταφορικά αν στο αποστέλουν οι ίδιοι και δεν μεσολαβεί άλλο ηλεκτρονικό κατάστημα.
    Αν είναι με δική τους ευθύνη πληρώνουν αυτοί εντός 30 ημερών, αλλιώς εσύ (εκτός και αν το προιόν που παίρνεις έχει εγγύηση "on site" οπότε μπορεί να αναλαμβάνει ο κατασκευστής τα έξοδα και μιλάς κατευθείαν μαζί του). Επειδή η antec (δεν κοίταξα αλλά) δεν νομίζω να έχει τέτοιο πρόγραμμα, είναι λίγο ρίσκο. Σε κουτί όμως, το μόνο που μπορεί να πάει στραβά και να χρειαστείς εγγύηση είναι να έχει χτυπήσει η πρόσοψη κατά την μεταφορά (που πρέπει να είσαι και λίγο άτυχος γιατί λόγω βάρους-μεγέθους δεν τα πετάνε όπως τα άλλα) οπότε βλέπεις τότε τι λύσεις έχεις. Γενικά πάντως μπορείς να βγάλεις περισσότερη άκρη με καταστήματα εξωτερικού σε θέματα εγγυήσεων, παρά με τα εντός Ελλάδος.
    Το fractal (αν είχε καλύτερη τιμή σε σχέση με το antec και δεν ηταν πλαστικό το καπάκι μπροστά) θα το είχα προτιμήσει παρά το λίγο μικρότερο μέγεθος. Θα έβαζα 1 καλό ανεμιστήρα κάτω και 1 πίσω για πιο ήσυχο. Πιστεύω ότι χρειάζεται τουλαχιστον έναν ανεμιστήρα για εισαγωγή.
    Το τροφοδοτικό αν ήταν fanless θα προτιμούσα να το βάλω πάνω για να μην θερμαίνει το εσωτερικό του κουτιού, αλλά δεν θα έσκαγα αν έμπαινε κάτω.
    Αν είχε ανεμιστήρα θα το έβαζα κάτω με τον ανεμιστήρα να κοιτάει κάτω. Εξαίρεση, άν η εισαγωγή κάτω είχε μικρή τρύπα και κάλυπτε μερος του ανεμιστήρα ΑΝ άκουγα θόρυβο θα έβαζα το psu ανάποδα (θα τραβούσε και σχετικά ζεστό αέρα έξω)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iml : 02-02-13 στις 15:46.
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  4. #19
    Εγγραφή
    25-11-2012
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ωστε στις τιμες του Amazon περιλαμβανονται και τα μεταφορικα?
    Αnyway, προτιμω να αγοραζω απο Ελλαδα που υπαρχει αμεση προσωπικη επαφη.

    Καποιος μου ειπε οτι σε καθε περιπτωση πρεπει το psu να τοποθετειται κατω, γιατι στο κατω μερος του κουτιου ο αερας ειναι ψυχροτερος.
    Και οτι δεν θα επιβαρυνθει ο θερμικως η καρτα γραφικων, γιατι ολος ο ζεστος αερας θα βγαινει εξω απ αυτο. Συμφωνησε στο αναποδο(fan κατω)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neshtar Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι οπες στο πλαι (και ολη η πορτα) και πανω στο define R4 ειναι καλυμμενες εσωτερικα με αφρωδες ηχομονοτικο υλικο (οπως και η μπροστινη πορτα και η αλλη πλαινη πορτα). Αν θες το βγαζεις και τις χρησιμοποιεις για ανεμιστηρες, αν δεν θες το αφηνεις πανω και εχεις ηχομονοση.
    Απ οτι ειδα σε video του utube, πισω απο τη μπροστινη πορτα υπαρχει ενα "διχτακι" με 2 ευμεγεθεις αμεμιστηρες. Αυτο δε μου φαινεται και τοσο αεροστεγες.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-11-2012
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ερωτημα για τα κουτια με το psu κατω,

    Αφου η mobo ανεβαινει η καρτα γραφικων θα βγει στη ραχη απο την πανω-πανω εξοδο?
    Αρα δε θα μπορω να χρησιμοποιησω την pci_xpress x1 θυρα που βαζω τη καρτα ηχου...

  6. #21
    Εγγραφή
    07-08-2006
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 4.5(dB)

  7. #22
    Εγγραφή
    25-11-2012
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ωραιο τεμαχιο μοιαζει αυτο, απ οτι ειδα στο Skroutz μονο ενας το εχει στην Ελλαδα στη φιλικη τιμη των 140€, σε ασπρο χρωμα. Χωραει το 160mm cpu cooler μου αλλα εχω την ιδια ερωτηση με πριν.
    Απο το μπροστινο 'διχτακι' (με τους δυο ευμεγεθεις ανεμιστηρες) δε θα βγαινει θορυβος?

  8. #23
    Εγγραφή
    07-08-2006
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 4.5(dB)
    Πίσω απο το 'διχτακι' έχει αυτό Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  987.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  108,9 KB 
ID: 119531

  9. #24
    Εγγραφή
    25-11-2012
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Aυτο ειπα κι εγω, οτι υπαρχουν δυο ευμεγεθεις ανεμιστηρες. Απο κει περναει ηχος και αερας.
    Η μονη λυση θα ηταν το καπακι να εκλεινε αεροστεγως.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέο PC για gaming
    Από nik_bel στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 23:58
  2. Καινούριο pc για gaming budget 1000-1300(Τower+Monitor)
    Από alexandrosro στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-13, 02:29
  3. Σύνθεση PC για gaming
    Από giwrgos27 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 00:32
  4. Σύνθεση ΝΕΟ desktop PC (με οθόνη), για απαιτητικά ΓΡΑΦΙΚΑ & gaming.
    Από lupus_Hegemonia στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-12, 00:49
  5. Σύνθεση Desktop PC για gaming έως 1.500€
    Από PGC στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-12, 23:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας