Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Angry
    Πηγαίνοντας να κάνω edit ένα άρθρο στη wikipedia ήρθα αντιμέτωπος με αυτό:

    Κώδικας:
    You are currently unable to edit Wikipedia. You are still able to view pages, but you are now not able to edit, move, or create them. 
        Editing from 46.103.0.0/16 has been blocked (disabled) by CT Cooper for the following reason(s):
     
     Long term abuse: Range being used by xxxxxxxx.
    
     This block has been set to expire: 00:43, 22 December 2013. 
    Even if blocked, you will usually still be able to edit your user talk page and email other editors and administrators. 
     
     
         Other useful links: Blocking policy · Username policy ·   Appealing blocks: policy and guide 
     If the block notice is unclear, or it does not appear to relate to your actions, please ask for assistance as described at Help:I have been blocked.
    
    Μου έτυχε και προχθές με άλλη ip range (178.???.???.??? νομίζω). Δεν ξέρω ποιος είναι ο χρήστης xxxxxxxx αλλά αν εξαιτίας του έχει μπλοκαριστεί ολόκληρος ISP, τι να πω; Κάτι πρέπει να κάνει η Cyta...
    Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

  2. #2
    Εγγραφή
    19-10-2007
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    14(dB) / 0(dB)
    Και σε μένα το ίδιο βγάζει...

  3. #3
    Εγγραφή
    25-01-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Όλα καλά για εμένα

  4. #4
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Δεν ειναι θεμα τοσο του παροχου, αλλα ip range.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι θεμα τοσο του παροχου, αλλα ip range.
    Ναι αλλά επειδή στην Ελλάδα σχεδόν όλοι έχουν Dynamic IP αυτές θα πρέπει να είναι «καθαρές» από ανάλογα μπλοκαρίσματα με την ευθύνη του ISP. Εγώ νοικιάζω μία IP και η Cyta σαν ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνη για το τι μου δίνει. Δε φταίω εγώ που κάποιος, δεν ξέρω για πιο λόγο, μπλοκαρίστηκε από την wikipedia μαζί με την IP (ακόμα χειρότερα IP range).

  6. #6
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ufontinas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά επειδή στην Ελλάδα σχεδόν όλοι έχουν Dynamic IP αυτές θα πρέπει να είναι «καθαρές» από ανάλογα μπλοκαρίσματα με την ευθύνη του ISP. Εγώ νοικιάζω μία IP και η Cyta σαν ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνη για το τι μου δίνει. Δε φταίω εγώ που κάποιος, δεν ξέρω για πιο λόγο, μπλοκαρίστηκε από την wikipedia μαζί με την IP (ακόμα χειρότερα IP range).
    Αυτο που λες ειναι παραλογο κι εξωφρενικο. Εγω ειτε ως ιδιωτης, ειτε ως παροχος υπηρεσαιων κτλ, μπορω να μπλοκαρω οτι ip ranges μου καπνισει και να μη δωσω λογαριασμο πουθενα. Η Cyta δεν εχει καμια αναμιξη σε αυτο το θεμα, και καλως δεν εχει (αλλα ας μην το αναλυσουμε τωρα).
    Αν θες καθαρη IP, αγορασε static ip, που και παλι δε καλυπτεσαι 100%.

    Και για να κλεισει εδω το θεμα, αν φτιαξεις λογαριασμο στη wikipedia, δεν εχεις τον περιορισμο της ip. Εκτος κι αν θες να κανεις καμια μαγκια. Εκει ομως δεν σου φταιει η Cyta

  7. #7
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που λες ειναι παραλογο κι εξωφρενικο. Εγω ειτε ως ιδιωτης, ειτε ως παροχος υπηρεσαιων κτλ, μπορω να μπλοκαρω οτι ip ranges μου καπνισει και να μη δωσω λογαριασμο πουθενα. Η Cyta δεν εχει καμια αναμιξη σε αυτο το θεμα, και καλως δεν εχει (αλλα ας μην το αναλυσουμε τωρα).
    Αν θες καθαρη IP, αγορασε static ip, που και παλι δε καλυπτεσαι 100%.

    Και για να κλεισει εδω το θεμα, αν φτιαξεις λογαριασμο στη wikipedia, δεν εχεις τον περιορισμο της ip. Εκτος κι αν θες να κανεις καμια μαγκια. Εκει ομως δεν σου φταιει η Cyta
    Επέτρεψέ μου να διαφωνίσω μαζί σου. Για να το αναλύσουμε θα σου πω ένα τραβηγμένο παράδειγμα:
    Είμαι μέλος ενός σκοπευτικού συλλόγου. Επειδή δεν έχω ακόμα τις προϋποθέσεις ή την οικονομική δυνατότητα, δεν έχω δικό μου όπλο και κάθε φορά που πηγάινω για προπόνηση παίρνω ένα του συλλόγου. Αυτό το όπλο έχει παλιότερα χρησιμοποιηθεί για έγκλημα κατά της ζωής. Εγώ είμαι εκτεθιμένος στο νόμο μιας και το όπλο έχει αποτυπώματά μου. Ο σύλλογος δεν έχει ευθύνη;

    Και τέλος επειδή έχω λογαριασμό στη wikipedia όχι για «μαγκιές» όπως λες αλλά γιατί συμπληρώνω αναφορές, το πρόβλημα παραμένει.

    Μην ξεχνάς ότι η wikipedia γράφεται από εμάς και αυτό την κάνει επιτυχημένη.
    Και αν αύριο ένας πελάτης της Cyta με τα blocked ip θελήσει να φτιάξει account στη wikipedia για να συνεισφέρει σε αυτό το δημιούργημα που όλοι μας χρησιμοποιούμε καθημερινά θα λάβει το παρακάτω μήνυμα:

    Κώδικας:
    Cannot create account
    
                                                                                                                                                                                                                                                                   Account creation from this IP address (46.103.0.0/16) has been temporarily restricted. This is probably due to persistent vandalism from the IP address you are editing from, which may be shared by many people if you are connected to the Internet via a proxy server (used by most schools and corporations and some Internet service providers) or dial-up access. 
    To enquire about the block or request that an account be created for you, please fill out the form provided by the Unblock Ticket Request System  using the information provided below. If you would like to request that  an account be created for you, please indicate that in your request. We  apologise for any inconvenience caused to any innocent users. 
     
    
    • Information about the block: account creation from this IP address (46.103.0.0/16) was blocked by CT Cooper, who gave the reason [[WP:Long term abuse|Long term abuse]]: Range being used by xxxxxxxx..
    Return to User talk:46.103.0.9.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.450
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θεωρητικα η οποια εταιρια οφειλει να επικοινωνησει με την σελιδα η την υπηρεσια , να ενημερωθει για την παραβιαση των ορων που εκανε ο συγκεκριμενος χρηστης, την ΙΡ που ειχε, και να επιβαλει κυρωσεις στον παραβατη ενδεχομενως.
    Παντα θεωρητικα γιατι στην πραξη δεν συμβαινει αυτο παρα μονο αν καποια εταιρια κινησει διαδικασιες για παρανομο ανεβοκατεβασμα.
    Δεν μιλαμε για την σελιδα του μπαρμπα μητσου αλλα για μια διεθνως αναγνωρισμενη σελιδα/υπηρεσια.
    Μου θυμιζει κατι Akill που συναντουσα παλια σε διαφορους server στο IRC που εξ'αιτιας καποιου δεν μπορουσα να μιλισω με το μωρο στην αλλη ακρη του κοσμου

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-12, 11:56
  2. Megaupload: H MPAA ζητά δεδομένα από την Carpathia για αγωγές
    Από zx007 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-12, 10:01
  3. Η DDR2 είναι συμβατή με την DDR3;
    Από PiXel στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-12, 13:29
  4. Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-12, 12:06
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-12, 04:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας