Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpa2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους,η έλευση της HTML 5.0 να αλλάξει τα δεδομένα με τα αν-ασφαλή και βαριά plug-ins.
    αν μας δώσει και ενσωματωμένο viewer(π.χ. pdf) όπως άλλοι browsers για κάποια ήδη υπάρχοντα plug-ins ακόμα καλύτερα.
    Σε επόμενη έκδοση του (νομίζω 19) θα υποστηρίζει built in pdf viewer ο οποίος είναι εξ ολοκλήρου γραμμένος σε javascript και html5.
    Για τις εκδόσεις πριν την 19 μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως plugin. https://addons.mozilla.org/el/firefo...js/?src=search
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  2. #17
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Η τελευταία έκδοση του flash γιατί θεωρείται δηλαδή έμπιστη; Η τέλευταία έκδοση της java (τυχαίο παράδειγμα; δε νομίζω) γιατί να μη θεωρείται αυτόματα οκ;

  3. #18
    Εγγραφή
    15-10-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1.020 / 8.188
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    SNR / Attn
    7(dB) / 39,5(dB)
    τα add-ons συγκαταλέγονται στα plugins? Όχι, εφόσον εγκαθίστανται από τον χρήστη;

  4. #19
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Εγώ λέω να το γυρίσουν στο text. Θα είναι ακόμα καλύτερα και με μεγαλύτερη ταχύτητα. Να αλλάξουν και το όνομα και να τον βγάλουν lynx-zilla.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τελευταία έκδοση του flash γιατί θεωρείται δηλαδή έμπιστη; Η τέλευταία έκδοση της java (τυχαίο παράδειγμα; δε νομίζω) γιατί να μη θεωρείται αυτόματα οκ;
    Μάλλον επειδή το flash είναι αναγκαίο κακό. Από την άλλη java ελάχιστοι χρησιμοποιούν εν γνώσει τους, και επιπροσθέτως υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης για αυτούς. Νομίζω καλή κίνηση.

    - - - Updated - - -

    Πρέπει κάποια στιγμή και οι devs να σταματήσουν να χρησιμοποιούν plugins για δουλειά που υποστηρίζεται natively. Π.χ. το slideshow στο outlook.com θέλει silverlight, ενώ στο skydrive δουλεύει κανονικότατα χωρίς κάποιο plugin.

  6. #21
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφορά στον browser βλέπω έτσι και αλλιώς...Τώρα όποιος δεν ξέρει να ρυθμίζει τις plug-ins βάζει τότε τι να πώ ......

    Και το Click n Play να έχεις πάλι θα πατάς ότι να ναι και πάλι την ίδια κατάληξη θα έχεις... Το μόνο που σωζει είναι να καταλάβει χρήστης ότι πρέπει να ασχολείται με το παίζει με το browser του όπως π.χ εγώ...Τρία plug-ins έχω όλα και όλα !
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, να μπλοκάρει και το Flash. Θα γλυτώσει τους χρήστες από πολλές άκρως ενοχλητικές διαφημίσεις (π.χ. με ήχο που ξεκινά αυτόματα) που επιβαρύνουν τον υπολογιστή και φυτεύουν Flash cookies.

    Σημαντικό είναι να υπάρχει ένας εύκολος τρόπος για να καθορίζουν οι χρήστες εξαιρέσεις στο μπλοκάρισμα, ανά σελίδα και plugin.
    Εγώ το έχω ενεργοποιημένο από τότε που εγκατέστησα τον Firefox, αλλά δε σκοπεύω να βάλω εξαιρέσεις, ούτε καν στο youtube.

    Στο youtube χρησιμοποιούσα το Flashblock για να μην παίζουν τα videos κατευθείαν, ώστε να μπορώ να ανοίγω το προηγούμενο session μου χωρίς να μου ξεκινούν 3-4 τραγούδια μαζί. Τώρα δε χρειάζεται πια να εγκαθιστώ το Flashblock, ούτε γι' αυτό, ούτε για τις διαφημίσεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ λέω να το γυρίσουν στο text. Θα είναι ακόμα καλύτερα και με μεγαλύτερη ταχύτητα. Να αλλάξουν και το όνομα και να τον βγάλουν lynx-zilla.
    Τίποτα πιο προς το ανθρώπινο και λιγότερο προς άλλα πλάσματα (π.χ. trolls, εντελώς τυχαίο παράδειγμα) έχεις να πεις;

    Η λειτουργία εξαλείφει τις ενοχλητικές διαφημίσεις Flash. Και μόνο γι' αυτό αξίζει τον σεβασμό μας. Τώρα αν χρειάζεται να κάνεις ένα κλικ παραπάνω για να δεις βιντεάκια, αυτό είναι ασήμαντο μπροστά στη χρησιμότητα, ειδικά αν αναλογιστούμε πως μπορείς να βάλεις σε Whitelist τις ιστοσελίδες που χρησιμοποιείς συχνά και δεν έχουν πολλή σαβούρα.

    Πιστεύω πάντως πως η Mozilla δε θα την κάνει αυτήν την κίνηση τελικά επειδή θα επηρέαζε αρνητικά όσους χρησιμοποιούν τέτοιου είδους ads.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  7. #22
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στα addons υπάρχει και το noscript που μπλοκάρει όλα τα scripts και σου δίνει την δυνατότητα να τα ενεργοποιήσεις ήτε προσωρινά για μια σελίδα, ήτε μόνιμα για την συγκεκριμένη σελίδα αν την εμπιστεύεστε.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  8. #23
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα addons υπάρχει και το noscript που μπλοκάρει όλα τα scripts και σου δίνει την δυνατότητα να τα ενεργοποιήσεις ήτε προσωρινά για μια σελίδα, ήτε μόνιμα για την συγκεκριμένη σελίδα αν την εμπιστεύεστε.
    Το NoScript δεν μπλοκάρει όλα τα Flash.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  9. #24
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    ala ie και ο ff.
    έχει τα συν και τα πλην. πιο πολλά συν. χμμ, καλό μου φαίνεται.. Ο χρήστης θα μπερδεύεται αλλά και τι να γίνει? Οι πιο πολλοί θα μάθουν να διαλέγουν.

    Υ.Γ. χρησιμοποιώ chrome, αλλα συμπαθώ τους νέους FF. ο ie ειναι επίσης καλός αλλα δεν εχει ενσωματωμένο ορθογράφο στα ελληνικά και έναν που βρηκα ενώ ήταν δωρεάν προέκυψε trial
    There is nothing like 127.0.0.1

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-13, 01:41
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-12, 12:15
  3. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-12, 20:23
  4. Μηνύματα: 95
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-12, 18:50
  5. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-12, 19:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας