Εμφάνιση 1-15 από 15

Θέμα: NOVA

  1. #1
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Επειδή τα έχω πάρει χοντρά με τη NOVA ακούστε και πείτε μου αν έχω δίκιο ή όχι , γιατί θα τρελλαθώ.

    Έχω nova από τότε που ανέβηκε,και άποκωδικοποιητή (PANASAT 642) αυτόν που έδινε τότε η NOVA.O λόγος: με τον δικό της αποκωδικοποιητή σύμφωνα με την ίδια έχω όλες τις υπηρεσίες της και τις νυν αλλά και τις ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ . (όσοι έχουν NOVA,έχουν υποκύψει σε αυτόν τον εκβιασμό και το ξέρουν).

    Μέχρι φέτος το Μάιο κανένα πρόβλημα όμως , τα έσκαγα κανονικά κάθε μήνα και έβλεπα ό,τι έβλεπα (καλό ή κακό δεν μας απασχολεί) Συνδρομές σύνολο πάνω από 1.000.000 ίσως και κοντά στα δύο !!! (Μα@άκας θα πείτε αλλά και πάλι άσχετο).

    Από το Μάιο όμως αρχίζουν τα ωραία. Η Nova κάνει μέσω του δορυφόρου αναβάθμιση(όχι την πρώτη αλλά ούτε και την τελευταία) πολυδιαφισμένη και στο πρόγραμμά της και στο περιοδικό της . Προσπαθώ να περάσω στο δέκτη μου την αναβάθμιση αλλά όλο απασχολημένη η υπηρεσία και δοκιμάστε αργότερα έβγαζε ...

    Παίρνω τηλ. την ΝΟΒΑ ρωτάω τι συμβαίνει και μου λένε πως ο δέκτης μου όχι μόνο δεν παίρνει την νέα αναβάθμιση γιατί ειναι "παλαιάς τεχνολογίας" αλλά από πρώτης Ιουνίου και πέρα δεν θα δέχεται καμμία από τις ιντεράκτιβ υπηρεσίες της.

    Ωραία λέω και τι κάνω ? Πολύ απλά μου λένε θα φέρετε τον παλαιό σας δέκτη και μονο με 75 euro (!!!!!!) θα σας τον αντικαταστήσουμε . Καλά λέω και η εγγύηση που μου δώσατε πως θα είναι συμβατός με όλες τις υπηρεσίες κλπ που πήγε ; το ότι είμαι συνδρομητής προφανώς από πριν πάτε σχολείο? Μούγγα από την άλλη άκρη. Δεν ξέρουμε αυτές τις οδηγίες έχουμε κλπ. Τον προϊστάμενο σας δεσποινίς; Α... αφήστε μου το τηλέφωνο και θα σας καλέσει εκείνος (ακόμα περιμένω εδώ και ένα μήνα)

    έχω κάνει μια σειρά από διαδικασίες που δεν ενδιαφέρουν εδώ το φόρουμ αλλά σκοπεύω να το πάω όσο πάει -τύπος, ΜΜΕ υπουργείο , προστασία καταναλωτή , μέχρι και δικαστήρια και μόλις μου τον αλλάξουν (ΔΩΡΕΑΝ) και πληρώσουν και όλα τα έξοδα , να κόψω τη συνδρομή ...

    (Δεν είμαι μόνος μου σε αυτό είμαστε καμμιά 20αριά έως τώρα και μαζευόμαστε)

    Έχω δίκιο ή είμαι Δον Κιχώτης ?? (καλά μα@άκας είμαι αυτό δεν το συζητώ αλλά έτσι για την ...Ελλάδα ρε γαμώτο )

    Νίκος

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.621
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αφού είσαι και Αθήνα, σκάσε μύτη στα κεντρική της nova με τον αποκωδικοποιητή υπό μάλλης.
    Με το συμβόλαιο που έκανες μαζί τους κλπ.
    Και με καλό τρόπο ζήτα αντικατάσταση δωρεάν.
    Αν σε γράψουν κανονικά, ε τότε και εσύ βγάλε το εξάσφαιρο.
    Από το τηλέφωνο εσύ μιλάς και ο άλλος ξύνει τα α@@@@α του.

    Άντε γερά.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    To κακό είναι πως η σύμβαση δεν τους υποχρεώνει να αλλάξουν τον αποκωδικοποιητή , μόνο να μειώσουν την συνδρομή. Αλλά το πρόβλημα είναι καθαρά ηθικό , δεν είναι μόνο για πάρτη μου (έτσι και αλλοιώς ποτέ δεν χρησιμοποιώ τις υπηρεσίες αυτές ) Είναι καθαρά ηθικό και είναι σίγουρα ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ , http://www.nova.gr/greek/equipment.asp , προτελευταία σειρά και μάλιστα ΚΑΙ αθέμιτος ανταγωνισμός γιατί αποτρέπει τους συνδρομητές της να πάρουν αποκωδικοποιητές σαφώς καλύτερους και φθηνότερους από την αγορά.

    Άλλωστε σου είπα πως δεν είμαι μόνος μου. Υπάρχουν και άλλοι και το θέμα πρέπει να λυθεί για όλους και όχι για μένα . Λες πως αν είχα πάει μόνος μου δεν θα μου τον άλλαζαν ? Για να μη σου πω πως θα μου έδιναν και άλλον ένα δώρο για να μην το κάνω θέμα!!!!!

    Κάποτε όμως πρέπει να μάθουν όλοι πως οι καταναλωτές αντιδρούν όταν τους τάζεις φύκια για μεταξωτές κορδέλλες .

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το 'χει παραχέ η Nova
    Στην αρχή με τις διαφημίσεις, τώρα με τις ταινίες που τις έχει μειώσει κατά 80%... Η αναβάθμιση μας έλειπε!
    Άσε που ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι σε κάθε ποδοσφαιρικό αγώνα Άνω Δριμύκλαβων με Νέα Κολοπετινίτσα θεωρεί ότι πρέπει να μου στείλει προσωπικό μήνυμα, ενώ για την αναβάθμιση το έμαθα όταν άνοιξα το δέκτη μου και ήταν (για μια ακόμη) φορά άνω-κάτω τα κανάλια!
    Και φυσικά οδηγιές πουθενά!
    (όχι ΔΕ χαλαλίζω τα ευρώ μου για συνδρομή στο περιοδικό τους)

  5. #5
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Καλά ρε παιδιά ακόμα ασχολείστε με αυτή την εταιρία. Αν ξέρετε Αγγλικά (αν όχι ευκαιρία να μάθετε) βάλτε SkyB (ή όπως το λένε). Έχει ασύγγριτα μεγαλύτερο αριθμό επιλογών.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    shaq141a,
    και εγώ θα πήγαινα με την μία εκει, έλα όμως που έδω δεν μπορείς να αγοράσεις, (εναν που έχει βάζει κέρδος σχεδον 100%)
    φυσικά για όσους έχουν άκρες στην αγγλια είναι οτι καλύτερο!!
    το σκέφτομαι εδώ και καιρό , το πρόβλημα είναι οτι η βόρεια ελλάδα έχει προβλήματα με το σήμα

  7. #7
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    sdikr, Με ένα 1.2 πιάτο πιάνεις άνετα σχεδόν το 90% του πακέτου του Sky Digital...

    Το κακό είναι πως θέλει μόνο το δικό του αποκωδικοποιητή για να δουλέψει και αυτός κάνει 650€!!!! (στην Αγγλία είναι τσάμπα)

    Συνδρομή παίρνεις εύκολα μέσω πιστωτικής.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    ermis333, ειμαι απο τους τυχερούς που έχω british address αλλά απο όσο έχω ψάξει στην θεσσαλονίκη το 1.2 δεν φτάνει!

  9. #9
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333
    sdikr, Με ένα 1.2 πιάτο πιάνεις άνετα σχεδόν το 90% του πακέτου του Sky Digital...
    Με 1.20 πιάνεις το 30% του πακέτου Αθήνα και Θεσ/νίκη. Με 1.80 το 50%. Για όλο το πακέτο ξεχάστε το...
    Μη νομίσεις ότι επειδή βλέπεις πολλά κανάλια με το 1.20 αυτό είναι και το 90% του πακέτου! Έχει πολλά περισσότερα κανάλια από αυτά που βλέπουμε εδώ.
    Δες εδώ τα ιχνοδιαγράμματα http://www.lyngsat.com/28east.html

    Όσο αφορά τη Nova δεν βλέπω για πιο λόγο μπορεί κάποιος να δίνει 60-65 € το μήνα... Εκτός αν τα έχει για πέταμα

  10. #10
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333
    sdikr, Με ένα 1.2 πιάτο πιάνεις άνετα σχεδόν το 90% του πακέτου του Sky Digital...
    Με 1.20 πιάνεις το 30% του πακέτου Αθήνα και Θεσ/νίκη. Με 1.80 το 50%. Για όλο το πακέτο ξεχάστε το...
    Μη νομίσεις ότι επειδή βλέπεις πολλά κανάλια με το 1.20 αυτό είναι και το 90% του πακέτου! Έχει πολλά περισσότερα κανάλια από αυτά που βλέπουμε εδώ.
    Δες εδώ τα ιχνοδιαγράμματα http://www.lyngsat.com/28east.html

    Όσο αφορά τη Nova δεν βλέπω για πιο λόγο μπορεί κάποιος να δίνει 60-65 € το μήνα... Εκτός αν τα έχει για πέταμα
    Ωραία... Κάπου καταλήγουμε.
    Μπορείτε να δώσετε περισσότερες πληροφορίες για φυσιολογικό εξοπλισμό (π.χ. όχι τον δίσκο το Arecibo) σε λογική τιμή (<500€), κάποιες ενδεικτικές τιμές και ενδεικτικό περιεχόμενο καναλιών;

    Πιστεύω ότι οι περισσότεροι που έχουν Nova με μικρή έστω δυσκολία μπορούν να παρακολουθήσουν μια εκππμπή στα Αγγλικά.
    Αλλά αν είναι να δίνουμε 50€/μήνα + άλλα 500€ και να ψάχνουμε το δορυφόρο;;;

    Αντιπρόταση;

  11. #11
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκτός αν τα έχει για πέταμα
    Η αν ειναι στην μεση του πουθενα και δεν τον καλυπτουν οχι τα ιδιωτικα, αλλα ουτε και η ερτ που πληρωνει!

  12. #12
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    όχι τον δίσκο το Arecibo
    Ναι. Δεν ειναι μονο το τρελο κοστος κατασκευης. 15 εκατομμυρια δολλαρια το χρονο ειναι η συντηρηση του.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Για να συνεχίσω αυτά που έγραφα παραπάνω , τέλος Ιουνίου θα διακόψω τη συνδρομή στη NOVA και αμέσως μετά πάω Σκάι . Το μόνο κακό δεν είναι το πόσα κανάλια πιάνεις αλλά το ότι δεν υπάρχει καμμία εγγύηση για το πόσο θα συνεχίσεις να τα πιάνεις . (το γιατί είναι μια άλλη ιστορία που ξεφεύγει από τα όρια της συζήτησης αυτής) . Οπότε μετά υπάρχει κίνδυνος να σου μείνει ο δέκτης που είναι ακόμα χειρότερος από αυτόν της NOVA μιας και δεν πιάνει τίποτε άλλο . Κάτι σαν τον δέκτη του ALPHA DIGITAL για όσους τον θυμούνται ακόμα.

  14. #14
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Ναι αλλά τουλάχιστον τα λεφτά σου δε θα πάνε εντελώς μα εντελώς χαμένα. H NOVA είναι ο ορισμός της κλοπής

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    H NOVA είναι ο ορισμός της κλοπής
    i agree!! θα έπρεπε να υπάρχει δίπλα απο την λέξη κλοπη στα λεξικα!!

Παρόμοια Θέματα

  1. NOVA
    Από Redbill στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-08, 22:08
  2. Nova σε 2 τηλεοράσεις
    Από bianconero στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-08, 14:03
  3. NOVA VS IPTV
    Από gosper στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-07, 11:34
  4. Nova
    Από prowler13 στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 03:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας