Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα. Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, αν συνδέσω πάνω στο ρουτερ ένα acces point πρέπει να κλείσω το wi-fi?

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν θέλεις το κλείνεις ή το αφήνεις και αυτό ανοικτό. Η επιλογή είναι καθαρά δική σου.
    Αν δουλεύουν και τα 2 μπορείς να τους βάλεις διαφορετικές ρυθμίσεις (κανάλι, ασφάλεια, SSID) ή ίδιες (SSID, ασφάλεια) με διαφορετικό κανάλι.

  3. #18
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επομένως μπορούμε να βάλουμε ίδιες ρυθμίσεις αλλά διαφορετικό κανάλι.
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή ψάχνω κάτι να παίζει σε 360 μοίρες και απ' ότι κατάλαβα το picostation είναι για αυτή τη δουλειά, γνωρίζετε αν είναι εύκολο στο σετάρισμα ή θα μου αλλάξει τα φώτα?

    - - - Updated - - -

    Α και κάτι άλλο με το θέμα της ακτινοβολίας τί γίνεται? Θα μας πιάσει πονοκέφαλος?

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γιατί δουλειά θέλεις το ΑΡ και πως σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις;
    Όλα τα εσωτερικού χώρου έχουν Omni (360°) κεραία.
    Η ρύθμιση του Picostation είναι σχετικά εύκολη και υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο διαδίκτυο.
    Η ακτινοβολία του WiFi, εφόσον τηρούνται τα όρια, είναι πού μικρότερη από την αντίστοιχη των κινητών ή ασύρματων τηλεφώνων.

  5. #20
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πρόκειται για ένα χώρο ισογέιου στο οποίο θα εγκατασταθεί το modem-router. Από εκεί θα τραβήξουμε ένα καλώδιο ethernet περίπου 40-50 μέτρα και εκεί θέλω να βάλω το AP για να πιάνουν ασύρματα σε ένα χώρο περί τα 400 τετραγωνικά γι' αυτό και λέω 360

  6. #21
    Εγγραφή
    05-09-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    προκειτε να παραγγείλω σημερα η αυριο...αναμεσα σε nanostation loco 2 (45μοιρες) και picostation (360μοιρες) γιατι ολοι προτεινετε το nanostation?? καλυτερα δεν ειναι οι 360 μοιρες απ τις 45? please καποιος ας απαντησει γρηγορα...

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε 2 ίδιας ισχύος συσκευές, όσο μεγαλύτερο σε μοίρες είναι το είναι το άνοιγμα της εκπομπής αντίστοιχα μειώνεται η εμβέλεια.
    Και τα 2 κάνουν την ίδια δουλειά αλλά για διαφορετικές απαιτήσεις και εγκαταστάσεις.
    Αν εσύ βάλεις το ΑΡ στο διάδρομο έξω από το διαμέρισμα, θέλεις η εκπομπή να επικεντρώνεται προς εσένα και δεν σ' ενδιαφέρει η κάλυψη του υπόλοιπου κτιρίου.

    Αλήθεια που θα το βάλεις τελικά;

  8. #23
    Εγγραφή
    05-09-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    @jkoukos: ευχαριστω για την απαντηση.. τελικα θα το βαλω οπως ελεγα στην αρχη εξω ακριβως απ την πορτα του σπιτιου μου.

    λοιπον τελικα αγορασα το νανο loco 2. το προβλημα τωρα ειναι οτι η συσκευη πανω εχει μονο μια θυρα που γραφει ethernet.. μα.. δεν επρεπε να γραφει POE? η πριζα εχει 2 θυρες μια ΡΟΕ και μια ΛΑΝ. αν το λαν του τροφοδοτικου παει στο λαν της συσκευης, τοτε το ΡΟΕ του τροφοδοτικου που παει; πανω στο ρουτερ;

    EDIT: ξεχασα να πω οτι αγορασα το Nanostation loco M2 αντι του Nanostation loco 2 που μου προτεινατε οι περισσοτεροι σε αυτο το topic. Ελπίζω να μην εκανα βλακεία. νομιζω παντως οτι το Μ2 μια ποιο καινουρια έκδοση του 2 και οτι κανουν την ιδια δουλεια..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Agahnim : 04-03-13 στις 17:08.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To Nanostation Loco M2 είναι το ίδιο με το απλό Loco με μόνη διαφορά ότι εκτός του πρωτοκόλλου 11b/g δουλεύει και στο 11n, άρα μεγαλύτερες ταχύτητες με συμβατές συσκευές.

    H ονομασία των θυρών στο τροφοδοτικό δείχνει το σήμα που συνδέεται σε κάθε μία:
    α. Στη LAN έχουμε το καλώδιο που φέρνει το δίκτυο (Internet & Data).
    β. Στην POE έχουμε το μικτό σήμα του LAN συν την τροφοδοσία του ρεύματος.

    Άρα, το καλώδιο του router/switch συνδέεται στη LAN του τροφοδοτικού, του οποίου η έξοδος POE συνδέεται με την θύρα LAN (Ethernet) του Nanostation.

  10. #25
    Εγγραφή
    05-09-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Arrow
    απλα ευχαριστω! πολυ κατατοπιστικος

    θα το συνδεσω και θα επιστρεψω σε αυτο το τοπικ για οτι αποριες παρουσιαστουν!!

  11. #26
    Εγγραφή
    05-09-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    θα μπορουσε καποιος να με βοηθισει σχετικα με το πως να ρυθμισω το συγκεκριμενο ΑΡ?? δεν εχω ιδεα..

    τι ρυθμησεις χρειαζεται να κανω στο κανονικο ρουτερ και τι στο ΑΡ?

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Σύνδεση υπολογιστή με Nanostation.
    Spoiler:
    α. Έστω ότι ο router που θα δίνει Internet έχει ip 192.168.178.1 και ο υπολογιστή σου έχει πάρει αυτόματα ή του έχεις βάλει χειροκίνητα διεύθυνση 192.168.178.12, NetMask 255.255.255.0., με Gateway & DNS 192.168.178.1.

    β. Το Nanostation θα συνδεθεί με καλώδιο utp στη θύρα poe του τροφοδοτικού.
    Στη θύρα Lan του τροφοδοτικού θα συνδέσεις τον υπολογιστή σου, στον οποίο θα βάλεις διεύθυνση 192.168.1.12 και θα μηδενίσεις τις αντίστοιχες Gateway & DNS, ώστε να μπορέσεις να συνδεθείς με το Nanostation που αρχικά έχει διεύθυνση 192.168.1.20 (User & Pass = ubnt).

    γ. Να θυμάσαι μετά την επανεκκίνηση του Nanostation και εφόσον έχεις αλλάξει τις επιλογές στο Network μενού, θα πρέπει να αλλάξεις κατάλληλα την διεύθυνση του υπολογιστή σου, ώστε να έχεις πρόσβαση σε αυτό.

    Χρησιμοποιώ σταθερές διευθύνσεις ώστε να τις γνωρίζεις και εύκολα να μπαίνεις στο μενού του Nanostation.
    Θα μπορούσες να βάλεις αυτόματες μέσω του DHCP του router, αλλά στην περίπτωση αυτή δεν θα ήξερες άμεσα ποια έχει πάρει.

    2. Ρύθμιση Nanostation Access Point.
    Spoiler:
    α. Tab Wireless
    1. Wireless Mode: Access Point.
    2. SSID: "oti_onoma_theleis" χωρίς κενούς χαρακτήρες.
    3. Country Code: Greece
    4. IEEE 802.11 Mode: B/G/N Mixed
    5. Channel Width: 20 MHz.
    6. Channel Shifting: Disabled
    7. Security: WPA2-AES
    8. WPA Authentication: PSK
    9. WPA Preshared Key: "enan_dyskolo_kvdiko" ευκολομνημόνευτο με μικρούς αγγλικούς χωρίς κενά χαρακτήρες.
    10.Εφαρμόζεις τις ρυθμίσεις, πατώντας "Change".

    β. Tab Network
    1. Network Mode: Bridge
    2. Disable Network: None
    3. Bridge IP Address: Static για ευελιξία, αλλά μπορείς να επιλέξεις και DHCP οπότε τα 4-8 τ' αγνοείς.
    4. IP Address: 192.168.178.100
    5. Netmask: 255.255.255.0
    6. Gateway IP: 192.168.178.1
    7. Primary DNS IP: 192.168.178.1
    8. Secondary DNS IP: 8.8.8.8
    9 .Εφαρμόζεις τις ρυθμίσεις, πατώντας "Change".

    γ. Πατάς "Apply" ώστε να εφαρμοσθούν οι νέες επιλογές με επανεκκίνηση του Nanostation.
    Μετά την επανεκκίνηση του Nanostation θα πρέπει να αλλάξεις κατάλληλα την διεύθυνση του υπολογιστή σου, σε αυτά που είχες πρώτα (βήμα 1α), ώστε να έχεις πρόσβαση σε αυτό.
    Αν το είχες σε αυτόματη διεύθυνση, βάλτο χειροκίνητα 192.168.178.12.

    Βάζεις το Nanostation στην επιθυμητή θέση λειτουργίας και συνδέεσαι ασύρματα στο SSID και με τους κωδικούς που επέλεξες.
    Τώρα μπορείς να βάλεις στον υπολογιστή σου αυτόματη διεύθυνση, αν αρχικά ήταν σε αυτή την επιλογή.

  13. #28
    Εγγραφή
    05-09-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    αυριο ειναι η μεγαλη μερα που θα το συνδεσω...

    ωστοσο σημερα κανω τα πειραματα μου χωρις ρουτερ.. ψαχουλευω τις ρυθμησεις.. και προσπαθω να βαλω αυτες που μου προτεινες ωστε να ειναι ετοιμες για αυριο...

    και διαπιστωσα κατι πολυ κακο....πραγματικα πιστευω οτι ειναι ελαττωματικο το ΑΡ

    ΟΤΙ ρυθμησεις και αν εχω βαλει στην καρτελα wireless, δεν εχω καταφερει να συνδεθω ασυρματα.. και το εννοω δοκιμασα τα παντα..

    επισης... οταν αλλαζω SSID, αργει παρα μα παρα πολυ να εμφανιστει ξανα η συνδεση στα διαθεσιμα δικτυα. ισως και 15 λεπτα.

    EDIT: ok το φτιαξα! στις αναλυτικες οδηγιες που μου ειχες δωσει.. ξεχασες να γραψεις οτι μαζι με το Channel Width που πρεπει να πεσει στα 20 MHz, πρεπει να κανω και disable το airMAX. παει αυτο.

    εχω και καποια θεματακια με το DHCP αλλα ευελπιστω να τα λυσω την ωρα της συνδεσης στο ρουτερ (δεν ειμαι και εντελως αχρηστος χεχε)οποτε λεω να μην τα γραψω εδω.

    τελος, με απογοητευει λιγο η εμβελεια του σηματος..ακομα και κοντά του 4/5 γραμμες πιανω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Agahnim : 31-03-13 στις 07:21.

  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έγραψα για το Airmax γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι εξαρχής είναι απενεργοποιημένο.

  15. #30
    Εγγραφή
    05-09-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    κι ομως! εξ αρχης ειναι ενεργοποιημενο! θα το διαπιστωσεις αν κανεις restore τα factory settings. αλλα οντως θα πρεπε να ειναι απενεργοποιημενο αφου διαφορετικα δεν γινεται ασυρματη συνδεση (και δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να ξερει οτι φταιει το airMAX:/ )

    λοιπον τελικά το συνδεσα.

    (υπενθιμιζω οτι εχω 20μετρα καλοδιο..)

    1) δεν ξερω γιατι αλλα δεν πιανω την ταχυτητα που πιανει το ρουτερ..

    2) α) παρολο που το χω τοποθετησει σωστα εξω ακριβως απ την πορτα μου (κοιταει δηλαδη προς τους χωρους του σπιτιου) το σημα ειναι ασθενες εκτος κι αν βρησκομαι ακριβως μπροστα του. αν απομακρυνθω λιγο απ αυτο....πεφτει στις 2 γραμμες..

    β) στην καρτελα advanced το distance τι ακριβως ειναι; μηπως απο κει μπορω να βελτιωσω την εμβελεια;;



    αν δεν καταφερω να λυσω αυτα τα 2, τοτε δεν βλεπω συμαντικη βελτιωση απ οτι οταν χρησιμοποιουσα repeater

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση 2 Router με Ethernet
    Από ast4napane στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-12, 22:59
  2. πολλαπλα access points με το ιδιο ssid
    Από FANISTELROOY στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-12, 02:00
  3. [Other] Χρήση n Access Point με modem b-g
    Από JohnisBMW στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-12, 18:39
  4. [Other] Σύνδεση modem netgear3500 με wireless router trendnet 691gr
    Από pmitsios στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-12, 15:24
  5. access point με την μεγαλυτερη ευαισθησια ληψης ποιο?
    Από freelove στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-12, 04:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας