Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φευ...Γάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι, η κατάσταση είναι -λίαν επιεικώς- τραγική... Πρώτη φορά στα 15+ χρόνια που «χτίζω» υπολογιστές για πάρτι μου, πήγα σε AMD με μια 7950, και η κατάσταση εξακολουθεί μετά από ένα ολόκληρο χρόνο να είναι δύσκολη...

    Από που ν΄αρχίσει κανείς... Με το ότι τα περισσότερα Dx9 παιχνίδια παρουσίαζαν "artifacts/corruptions"; Τώρα με την έκδοση 13.2 beta 3 δείχνει να διορθώθηκε το πρόβλημα. Ακόμη δε μπορώ να είμαι σίγουρος. Γι΄αυτό το λόγο έστειλα μετά από μήνες τη κάρτα πίσω για αλλαγή και μου την αλλάξαν κανονικά. Φυσικά, το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει. Έτοιμος ήμουν να τη στείλω πίσω και να πάω αναγκαστικά σε Nvidia.

    Stuttering κανείς; Ότι απαιχθάνομαι περισσότερο... Ακόμη και στο BF3 παίζω με VSync ενεργοποιημένο. Τώρα λένε θα διορθώσουν/ξανά γράψουν τον κώδικα διαχείρισης μνήμης διότι το latency είναι υψηλό και προφανώς προκαλεί το stuttering. Περάστε μια βόλτα απ΄το TechReport να καταλάβετε τι εννοώ.

    Κατά καιρούς ακούω, «απενεργοποίησε την επιτάχυνση υλικού στον Firefox, απενεργοποίησε την επιτάχυνση υλικού στο Flash» κ.τ.λ... σε σημείο που αναρωτιέσαι: γιατί στο κόρακα έχουμε κάρτα γραφικών; Το Catalyst Manager κάθε φορά που το ανοίγεις γεμίζει την εικονική μνήμη... Αν ανοίξει, διότι ούτε γι΄αυτό δε μπορούν να γράψουν έναν ποιοτικό κώδικα. Μαύρες οθόνες στη «Ποιότητα Βίντεου» και άλλα κουλά. Παίζουν και κωμικοτραγικές καταστάσεις... Στις beta διορθώνουν κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες βίντεου οι οποίες ήταν σπασμένες για αρκετό καιρό, και στην τελική έκδοση τις ξανά σπάνε...

    Ακόμη και παιχνίδια που υποτίθεται είχαν συνεργασία με την AMD, σέρνονται. Εν πάση περιπτώσει, λεπτομέρειες... Αυτά τα ολίγα για το παιδί παραπάνω που κάνει λόγο για αοριστολογίες. Και έχετε υπόψιν, δε τα ξεφούρνισα όλα. Άλλη φορά τα υπόλοιπα.

    Εν ολίγοις, προσωπικά επιβεβαιώνω πως οι «φήμες» για τους οδηγούς της AMD, ισχύουν και με το παραπάνω. Ένας χρόνος πέρασε και τώρα αρχίζουμε να απολαμβάνουμε τις κάρτες στο έπακρο. Έχει δρόμο ακόμη...

    πάνω κάτω τα ίδια παράπονα είχα και εγώ από κάρτα........ από επεξεργαστή κανένα σχεδόν ίσως λίγο χαμηλότερες επιδόσεις από αντιστοιχου της intel αλλά αυτό καλύπτει η εξαιρετικά καλή τιμή του.... κατά τα άλλα σκυλί.......... κάρτα όμως......... από θέμα drivers ούτε στις εποχές των win 95 να ήμασταν........ μετά από 3 μηνάς αναγκαστικά και πήρα μια msi 570 oc της nvidia και όλα τα προβλήματα έμειναν πίσω

  2. #17
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    nobody loves me
    Αγαπάμε νινινι

    Με εκείνη την κληρωσούλα αν μπορούμε να κάνουμε κάτι...ένα ρουσφετάκι...ένα χακινγκ στο random.org...κάτι βρε αδερφέ, γιατί ακόμη και η αγάπη θέλει ανταλλάγματα


  3. #18
    Εγγραφή
    22-02-2010
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παρεμπιπτόντως, μ΄αυτά και μ΄αυτά, αφήσαμε το κυρίως θέμα στην απ΄έξω... Τώρα, μόνο η 8000 σειρά θα είναι «ικανή» να τρέξει το OverDrive 6; Δεν είναι κάτι που ρυθμίζεται μ΄ένα νέο BIOS ή δια μέσω Drivers ώστε να «επωφεληθεί» και η 7000 σειρά;

  4. #19
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φευ...Γάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι, η κατάσταση είναι -λίαν επιεικώς- τραγική... Πρώτη φορά στα 15+ χρόνια που «χτίζω» υπολογιστές για πάρτι μου, πήγα σε AMD με μια 7950, και η κατάσταση εξακολουθεί μετά από ένα ολόκληρο χρόνο να είναι δύσκολη...

    Από που ν΄αρχίσει κανείς... Με το ότι τα περισσότερα Dx9 παιχνίδια παρουσίαζαν "artifacts/corruptions"; Τώρα με την έκδοση 13.2 beta 3 δείχνει να διορθώθηκε το πρόβλημα. Ακόμη δε μπορώ να είμαι σίγουρος. Γι΄αυτό το λόγο έστειλα μετά από μήνες τη κάρτα πίσω για αλλαγή και μου την αλλάξαν κανονικά. Φυσικά, το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει. Έτοιμος ήμουν να τη στείλω πίσω και να πάω αναγκαστικά σε Nvidia.

    Stuttering κανείς; Ότι απαιχθάνομαι περισσότερο... Ακόμη και στο BF3 παίζω με VSync ενεργοποιημένο. Τώρα λένε θα διορθώσουν/ξανά γράψουν τον κώδικα διαχείρισης μνήμης διότι το latency είναι υψηλό και προφανώς προκαλεί το stuttering. Περάστε μια βόλτα απ΄το TechReport να καταλάβετε τι εννοώ.

    Κατά καιρούς ακούω, «απενεργοποίησε την επιτάχυνση υλικού στον Firefox, απενεργοποίησε την επιτάχυνση υλικού στο Flash» κ.τ.λ... σε σημείο που αναρωτιέσαι: γιατί στο κόρακα έχουμε κάρτα γραφικών; Το Catalyst Manager κάθε φορά που το ανοίγεις γεμίζει την εικονική μνήμη... Αν ανοίξει, διότι ούτε γι΄αυτό δε μπορούν να γράψουν έναν ποιοτικό κώδικα. Μαύρες οθόνες στη «Ποιότητα Βίντεου» και άλλα κουλά. Παίζουν και κωμικοτραγικές καταστάσεις... Στις beta διορθώνουν κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες βίντεου οι οποίες ήταν σπασμένες για αρκετό καιρό, και στην τελική έκδοση τις ξανά σπάνε...

    Ακόμη και παιχνίδια που υποτίθεται είχαν συνεργασία με την AMD, σέρνονται. Εν πάση περιπτώσει, λεπτομέρειες... Αυτά τα ολίγα για το παιδί παραπάνω που κάνει λόγο για αοριστολογίες. Και έχετε υπόψιν, δε τα ξεφούρνισα όλα. Άλλη φορά τα υπόλοιπα.

    Εν ολίγοις, προσωπικά επιβεβαιώνω πως οι «φήμες» για τους οδηγούς της AMD, ισχύουν και με το παραπάνω. Ένας χρόνος πέρασε και τώρα αρχίζουμε να απολαμβάνουμε τις κάρτες στο έπακρο. Έχει δρόμο ακόμη...
    Δεν μπορώ να μην απαντήσω. Το ποστ σου έχει πάμπολες ανακρίβειες.

    -Λες 'τα περισσότερα περισσότερα Dx9 παιχνίδια παρουσίαζαν "artifacts/corruptions"'. Δεν ξέρω πως κατέληξες στο περισσότερα. Γιατί εγώ ότι τρέχω σε DX9, παίζει σωστά. Και στα διάφορα forums, κάποιοι αναφέρουν artifacts, κάποιοι όχι, στα ίδια games. Κι εδώ υπάρχει και η άλλη παράμετρος. Το κατά πόσο ο εκάστοτε χρήστης έχει ενημερωμένο DX redistributable στο PC του. Δεν είναι μια παράμετρος που μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα, παρόλα αυτά, μας αρέσει η καταστροφολογία.

    -Λες για stuttering στο BF3. Μιλάμε για το πλέον μπακαλογραμμένο game το οποίο πρέπει να βγουν αρκετά patches για να το φέρουν στα ίσια. Επειδή πάλι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, σε προτρέπω να δεις αυτό το video. Να μου πεις εσύ αν είναι αποδεκτό αυτό. Μπορούμε βέβαια πάντα να κατηγορήσουμε την AMD και γι'αυτό.

    -Το πρόβλημα με το hardware acceleration στο Firefox ήταν πρόβλημα του Firefox. To είχα αναφέρει από την πρώτη μέρα στο support forum της Mozilla, υπήρχε στο Bugzilla τους. Υπήρχε memory leak όταν ήταν ενεργοποιημένο το CF. Σε καμία άλλη περίπτωση δεν υπήρχε πρόβλημα, σε stand alone κάρτα εννοώ, μόνο με CF και αυτό ελέω FF.

    -Οι μαύρες οθόνες τώρα... Υπάρχει δημοσίευση και στο forum εδώ. Η ίδια η Sapphire παραδέχθηκε πρόβλημα το οποίο είναι hardware issue. Έχει βγάλει κι επίσημη ανακοίνωση. Κατά τα άλλα, πάλι οι Catalyst φταίνε.

    Με αυτά και με αυτά, συντηρείται καλά όλο αυτό το παραμυθάκι περί drivers. Ανοιχτή αγορά είναι. Όποιος θέλει ας πάρει nVidia. Απλά οι ανακρίβειες δεν είναι ότι καλύτερο παίδες...

  5. #20
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Οι μαύρες οθόνες τώρα... Υπάρχει δημοσίευση και στο forum εδώ.
    Δεν βρίσκω κάτι σχετικό. Link πρόχειρο?
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  6. #21
    Εγγραφή
    07-06-2011
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Netgear D6200
    Λοιπόν, με την ATI/AMD ασχολούμαι από το 2005. Αρχικά μια X700 (αν θυμάμαι καλά) που δεν έλεγε και πολλά.

    Αλλά επειδή η nVidia πάντα είχε fanboys, αποφάσισα το 9 να πάω κοντρα στο ρεύμα και να πάρω την 4870 της Gigabyte. Βγήκε σκυλί και δε θυμάμαι να μου έχουν δημιουργήσει πρόβλημα ποτέ οι drivers. Επίσης, παιζει ακόμα τα πάντα σε HD (εντάξει, όχι και full, αλλά medium εύκολα).

    Τώρα έχω την 7970 GB edition, πάλι απο Giagabyte. Μέχρι στιγμής: Το Assassin's Creed 3 ήθελε update τους 12.11 beta για να μην εμφανίζει τεραγωνάκια στην οθόνη. Το Skyrim (αμυδρά) και το Witcher 2 (κυρίως) εμφανίζουν ένα ψιλο-lag στα ultra settings. Οτιδήποτε άλλο φυσαέι.

    Δυστυχώς, οι 13.2 που υποτίθεται ότι λύνουν το πρόβλημα, είναι ακόμα σε beta. Και σα να μην έφτανε αυτό, οι 13.1 μου έβγαλαν BSOD που θέλει system restore από safe mode για να διορθωθεί. Και επειδή δεν κολώνουμε σε τέτοια, μετά από αυτό δοκίμασα και τους 13.2 beta4, με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα (hint: φταίει ο νεός hdmi audio driver). Πάντως αυτό το θέμα είναι στα όρια του deal breaker για μένα. Αν καποιος δεν έχει τις γνώσεις, πάει για format από ένα update...

    Τέλος πάντων, η όλη ιστορία με τις κάρτες γραφικών είναι hit 'n miss. Μιά καίει κάρτες η nVidia, μιά λαγκάρει η ναυαρχίδα της AMD. Και στο κάτω-κάτω, value-for-money ψάχνουμε και η AMD είναι αρκετά φθηνότερη στα ίδια specs.

  7. #22
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iml Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρίσκω κάτι σχετικό. Link πρόχειρο?
    Εδώ...

  8. #23
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να μην απαντήσω. Το ποστ σου έχει πάμπολες ανακρίβειες.

    -Λες 'τα περισσότερα περισσότερα Dx9 παιχνίδια παρουσίαζαν "artifacts/corruptions"'. Δεν ξέρω πως κατέληξες στο περισσότερα. Γιατί εγώ ότι τρέχω σε DX9, παίζει σωστά. Και στα διάφορα forums, κάποιοι αναφέρουν artifacts, κάποιοι όχι, στα ίδια games. Κι εδώ υπάρχει και η άλλη παράμετρος. Το κατά πόσο ο εκάστοτε χρήστης έχει ενημερωμένο DX redistributable στο PC του. Δεν είναι μια παράμετρος που μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα, παρόλα αυτά, μας αρέσει η καταστροφολογία.

    -Λες για stuttering στο BF3. Μιλάμε για το πλέον μπακαλογραμμένο game το οποίο πρέπει να βγουν αρκετά patches για να το φέρουν στα ίσια. Επειδή πάλι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, σε προτρέπω να δεις αυτό το video. Να μου πεις εσύ αν είναι αποδεκτό αυτό. Μπορούμε βέβαια πάντα να κατηγορήσουμε την AMD και γι'αυτό.

    -Το πρόβλημα με το hardware acceleration στο Firefox ήταν πρόβλημα του Firefox. To είχα αναφέρει από την πρώτη μέρα στο support forum της Mozilla, υπήρχε στο Bugzilla τους. Υπήρχε memory leak όταν ήταν ενεργοποιημένο το CF. Σε καμία άλλη περίπτωση δεν υπήρχε πρόβλημα, σε stand alone κάρτα εννοώ, μόνο με CF και αυτό ελέω FF.

    -Οι μαύρες οθόνες τώρα... Υπάρχει δημοσίευση και στο forum εδώ. Η ίδια η Sapphire παραδέχθηκε πρόβλημα το οποίο είναι hardware issue. Έχει βγάλει κι επίσημη ανακοίνωση. Κατά τα άλλα, πάλι οι Catalyst φταίνε.

    Με αυτά και με αυτά, συντηρείται καλά όλο αυτό το παραμυθάκι περί drivers. Ανοιχτή αγορά είναι. Όποιος θέλει ας πάρει nVidia. Απλά οι ανακρίβειες δεν είναι ότι καλύτερο παίδες...
    Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου σε όλα!!!!!
    Δεν άντεξα και εγώ να μην γράψω!!!
    Γιατί έχω βαρεθεί να ακούω όλη την ώρα ανακρίβειες σχετικά με τους Drivers της AMD!!!

    Χρησιμοποιώ τουλάχιστον 8 χρόνια συνεχόμενα κάρτες γραφικών της AMD, και έχω αλλάξει πολλές μέσα σε αυτά τα χρόνια...
    Πρόβλημα με την έννοια του προβλήματος δεν είχα σχεδόν ποτέ με τους Drivers της AMD!!
    Να ήτανε 2-3 φορές μέσα σε αυτά τα χρόνια, και όχι τίποτα σοβαρό.
    Και έχω περάσει όλους τους Drivers της AMD!! (είμαι λίγο μανιακός με τα Updates... :P )

    Εγώ πιστεύω οτι με σωστή συντήρηση του συστήματος, σωστή απεγκατάσταση, καθαρισμό και εγκατάσταση, τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν είναι σχεδόν μόνο αυτα που γνωρίζει και η ίδια η AMD... ;-)

    Αυτά...
    Χαιρετώ την παρέα!!
    (και να είστε υπέρ της AMD!! οι Λόγοι είναι Πολλοί... ;-) )

  9. #24
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Εδω ειναι ανικανη 10 και βαλε χρονια να βγαλει linux driver θα βγαλει overclock tool λεει και χεστηκε η φοραδα στο αλωνι αμα βγαλει το oveclock tool.
    Ωραιο ανεκδοτο..

  10. #25
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω ειναι ανικανη 10 και βαλε χρονια να βγαλει linux driver θα βγαλει overclock tool λεει και χεστηκε η φοραδα στο αλωνι αμα βγαλει το oveclock tool.
    Ωραιο ανεκδοτο..
    Ας μαζευτούν και οι 50 χρήστες Linux που έχουν παράπονα από τον driver να κάνουν μιας πορεία διαμαρτυρίας.

  11. #26
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων


    Ας μαζευτούν και οι 50 χρήστες Linux που έχουν παράπονα από τον driver να κάνουν μιας πορεία διαμαρτυρίας.
    Sorry, δεν άντεξα.


  12. #27
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Περιοχή
    Cambridge, UK
    Μηνύματα
    1.405
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400 Mbps ⇋ 400 Mbps
    ISP
    Cambridge Fibre
    Router
    Linksys MR8300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων


    Ας μαζευτούν και οι 50 χρήστες Linux που έχουν παράπονα από τον driver να κάνουν μιας πορεία διαμαρτυρίας.
    Ένας ακόμα εδώ.

  13. #28
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας ακόμα εδώ.
    Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Με έναν εδώ, έναν εκεί και έναν παραπέρα το μερίδιο αγοράς είναι τόσο μικρό που για τα κεφάλια της AMD δεν δικαιολογείται η όποια επένδυση στην βελτίωση των drivers.

    Επίσης μην ξεχνάμε ότι δεν έχουν όλοι οι χρήστες πρόβλημα με τους drivers (ή δεν ξέρουν ότι έχουν).

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Sapphire Radeon HD 4890 (Vapor X)
    Από ArChEaN στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-13, 21:47
  2. Radeon HD 6850 Overclocking
    Από Platonas40 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-13, 17:47
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 17:49
  4. Γνώμες για την XFX Radeon HD 7750 Core Edition.
    Από tiffany στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-12, 17:06
  5. Μια γνώμη για AGP κάρτες γραφικών
    Από chralexo στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-12, 22:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας