Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 104
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αμέσως μετά την κυκλοφορία του evasi0n tool που επιτρέπει το jailbreak του iOS της, η Apple τροποποίησε την online προειδοποίηση της εναντίον της πρακτικής ξεκλειδώματος των συσκευών της.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  evasi0n_jailbreak_540x516.jpg 
Εμφανίσεις:  779 
Μέγεθος:  34,9 KB 
ID: 119525Η Apple τονίζει τους κινδύνους που σχετίζονται με το jailbreaking, όπως αστάθεια, κενά ασφαλείας, μικρότερη διάρκεια μπαταρία, πιθανά προβλήματα στην χρήση data και φωνής, και την μη δυνατότητα να περαστούν αναβαθμίσεις.

    Η πλήρης ανακοίνωση έχει ως εξής:

    As designed by Apple, iOS and iPhone, iPad, and iPod touch are designed to work together reliably. Unauthorized modifications to iOS ("jailbreaking") can cause numerous issues to the hacked iPhone, iPad or iPod touch. Examples of issues caused by these unauthorized modifications to iOS have included the following:

    -Instability: Frequent and unexpected crashes of the device, crashes and freezes of built-in apps and third-party apps, and loss of data.

    -Security vulnerabilities: Security compromises have been introduced by these modifications that could allow hackers to steal personal information, damage the device, attack the wireless network, or introduce malware or viruses.

    -Shortened battery life: The hacked software has caused an accelerated battery drain that shortens the operation of an iPhone, iPad, or iPod touch on a single battery charge.

    -Unreliable voice and data: Dropped calls, slow or unreliable data connections, and delayed or inaccurate location data.
    Disruption of services: Services such as Visual Voicemail, Weather, and Stocks have been disrupted or no longer work on the device. Additionally, third-party apps that use the Apple Push Notification Service have had difficulty receiving notifications or received notifications that were intended for a different hacked device. Other push-based services such as iCloud and Exchange have experienced problems synchronizing data with their respective servers.

    -Inability to apply future software updates: Some unauthorized modifications have caused damage to iOS that is not repairable. This can result in the hacked iPhone, iPad, or iPod touch becoming permanently inoperable when a future Apple-supplied iOS update is installed.

    Apple strongly cautions against installing any software that hacks iOS. It is also important to note that unauthorized modification of iOS is a violation of iOS end-user license agreement and because of this, Apple may deny service for an iPhone, iPad, or iPod touch that has installed any unauthorized software.

    Σύμφωνα με την Αμερικάνικη νομοθεσία το jailbreaking είναι νόμιμο, αλλά η Apple συνεχίζει να το θεωρεί παραβίαση των όρων χρήσης και δεν πιστεύει πως είναι υποχρεωμένη να παρέχει υποστήριξη και service για όσες συσκευές έχουν γίνει jailbreak.

    Πηγή : cnet

    Σχετικό θέμα στο Adslgr Διαθέσιμο το evasi0n για jailbreak του iOS 6.x

  2. #2
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόνο που δεν μας είπε ότι προκαλεί και φαλακρα
    ...

  3. #3
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    1.849
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Οταν ειχα το 3GS , 3.5 χρονια jailbreak....0 απο τα παραπανω!!!

    Ξεχασατε να πειτε οτι οποιος περναει jailbreak κινδυνευει να του επιτεθει ο Chuck Norris....

  4. #4
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Χειρότερα θα συνέβαιναν μόνο αν έβγαινε ο Σύριζα κυβέρνηση..

  5. #5
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να το πατενταρουν!

  6. #6
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χειρότερα θα συνέβαιναν μόνο αν έβγαινε ο Σύριζα κυβέρνηση..
    [OFFTOPIC]Ενώ τώρα περνάμε μέλι γάλα και τρώμε με χρυσά κουτάλια ε;[/OFFTOPIC]

    Άκυρο.... τώρα κατάλαβα το χιουμοριστικό.... sorry

  7. #7
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.815
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με την Αμερικάνικη νομοθεσία το jailbreaking είναι νόμιμο, αλλά η Apple συνεχίζει να το θεωρεί παραβίαση των όρων χρήσης και δεν πιστεύει πως είναι υποχρεωμένη να παρέχει υποστήριξη και service για όσες συσκευές έχουν γίνει jailbreak.
    Χωρίς να θέλω να ακουστώ fan της apple, δεν θεωρώ άδικο το να μην θέλει μία εταιρεία να υποστηρίξει και να επιλύσει software προβλήματα που δημιουργήθηκαν από επεμβάσεις στο λειτουργικό (jailbreak) και από εφαρμογές/αλλαγές που η ίδια δεν ελέγχει. Κάνοντας jailbreak κάνεις απευθείας επέμβαση στο λειτουργικό, αλλάζοντας αρχεία και ρυθμίσεις, δηλαδή είναι σαν να σβήνω ή να αλλάζω αρχεία του λειτουργικού που δεν έχω ιδέα τι κάνουν, να σταματάω ή να αλλάζω ρυθμίσεις σε services του που επίσης δεν ξέρω τι κάνουν κ.α. Βάζοντας επιπλέον και τρίτες εφαρμογές μέσω jailbreak τότε επεμβαίνω ακόμα περισσότερο σε αυτό γιατί αυτές οι εφαρμογές μπορεί να επεμβαίνουν στην καρδιά του και ίσως να αλλάζουν ένα σωρό πράγματα που ένας θεός ξέρει τι κάνουν και τι bugs έχουν.

    Εγώ λοιπόν ως απλός καταναλωτής από τη στιγμή που κάνω jailbreak και βάζω και "jailbroken" εφαρμογές και για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί κάτι μετά, δεν μπορώ να έχω την απαίτηση να απαιτώ υποστήριξη από την Apple για να μου το κάνει να λειτουργήσει ύστερα από όλα αυτά. Είναι για μένα λογικό λοιπόν η Apple να θέλει η υποστήριξη της να γίνεται πάνω σε software που τουλάχιστον ξέρει ότι 5 πράγματα θα είναι στη θέση τους, αλλιώς δεν θα μπορεί όχι να το υποστηρίξει και να το αναπτύξει, αλλά ούτε καν να βγάζει άκρη στο τέλος με το μπάχαλο που θα δημιουργηθεί.

    Για μένα το σωστό είναι, εάν το έχετε jailbroken και σας πάθει κάτι το υλικό, πολύ απλά γυρίστε το στο unjailbroken firmware και πηγαίνε το στο service. Δεν θα αρνηθεί η Apple να το επισκευάσει.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Το σωστό είναι ότι αν είναι jailbroken και δεν δουλευει σωστά τότε μπορεί να φταίει αυτό. Η μηλοεταιρία δεν μπορεί να εγγυηθεί για τις επεμβάσεις που κάνει το jailbrake στο λειτουργικό για να παρέχει μετά ολοκληρωμένη λειτουργική υποστήριξη στο λειτουργικό της. Ας άφηνε την δυνατότητα διαχείρισης της συσκευής ανοικτή και ας κρατούσε το iOS κλειστό για να μην έχει λόγο ύπαρξης το jailbrake.
    Αυτό είναι το συμπέρασμα, και σε αυτό νομίζω θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι που γράφουμε για τις ανόητες-μονοπωλιακές πρακτικές της μηλοεταιρίας.
    Ομως, οι νόμοι είναι για όλους, και όπως λέει το θέμα
    "Σύμφωνα με την Αμερικάνικη νομοθεσία το jailbreaking είναι νόμιμο, αλλά η Apple συνεχίζει να το θεωρεί παραβίαση των όρων χρήσης και δεν πιστεύει πως είναι υποχρεωμένη να παρέχει υποστήριξη και service για όσες συσκευές έχουν γίνει jailbreak".
    Αυτό δείχνει και το σεβασμό στον καταναλωτή και τους νόμους (που με καθε ευκαιρία εκμεταλεύεται)
    Οπότε δεν πάει να κουρεύεται, η μεγαλειότητά της δεν είναι υπεράνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iml : 06-02-13 στις 20:56.
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  9. #9
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να ακουστώ fan της apple, δεν θεωρώ άδικο το να μην θέλει μία εταιρεία να υποστηρίξει και να επιλύσει software προβλήματα που δημιουργήθηκαν από επεμβάσεις στο λειτουργικό (jailbreak) και από εφαρμογές/αλλαγές που η ίδια δεν ελέγχει. Κάνοντας jailbreak κάνεις απευθείας επέμβαση στο λειτουργικό, αλλάζοντας αρχεία και ρυθμίσεις, δηλαδή είναι σαν να σβήνω ή να αλλάζω αρχεία του λειτουργικού που δεν έχω ιδέα τι κάνουν, να σταματάω ή να αλλάζω ρυθμίσεις σε services του που επίσης δεν ξέρω τι κάνουν κ.α. Βάζοντας επιπλέον και τρίτες εφαρμογές μέσω jailbreak τότε επεμβαίνω ακόμα περισσότερο σε αυτό γιατί αυτές οι εφαρμογές μπορεί να επεμβαίνουν στην καρδιά του και ίσως να αλλάζουν ένα σωρό πράγματα που ένας θεός ξέρει τι κάνουν και τι bugs έχουν.

    Εγώ λοιπόν ως απλός καταναλωτής από τη στιγμή που κάνω jailbreak και βάζω και "jailbroken" εφαρμογές και για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί κάτι μετά, δεν μπορώ να έχω την απαίτηση να απαιτώ υποστήριξη από την Apple για να μου το κάνει να λειτουργήσει ύστερα από όλα αυτά. Είναι για μένα λογικό λοιπόν η Apple να θέλει η υποστήριξη της να γίνεται πάνω σε software που τουλάχιστον ξέρει ότι 5 πράγματα θα είναι στη θέση τους, αλλιώς δεν θα μπορεί όχι να το υποστηρίξει και να το αναπτύξει, αλλά ούτε καν να βγάζει άκρη στο τέλος με το μπάχαλο που θα δημιουργηθεί.

    Για μένα το σωστό είναι, εάν το έχετε jailbroken και σας πάθει κάτι το υλικό, πολύ απλά γυρίστε το στο unjailbroken firmware και πηγαίνε το στο service. Δεν θα αρνηθεί η Apple να το επισκευάσει.
    Άλλο αυτό που λες, με το οποίο και εγώ συμφωνώ και θεωρώ λογικό, και άλλο οι εφτά πληγές των Φαράω που θα συμβούν σε όποιον κάνει jailbreaking όμως.

  10. #10
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν λέει "θα συμβούν" - "will cause", λέει "μπορεί να συμβούν" - "can cause". Μεγάλη διαφορά και ορθώς έβγαλε αυτή την ανακοίνωση.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Ολα τα παπανω, συν του οτι προκαλει τερηδονα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με την Αμερικάνικη νομοθεσία το jailbreaking είναι νόμιμο, αλλά η Apple συνεχίζει να το θεωρεί παραβίαση των όρων χρήσης και δεν πιστεύει πως είναι υποχρεωμένη να παρέχει υποστήριξη και service για όσες συσκευές έχουν γίνει jailbreak.
    Αυτο μεταφραζεται ως "Η Apple εχει πολλα $$$ και μπορει να οριζει αυτη οπως πιστευει καλυτερα τους νομους".

  12. #12
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να ακουστώ fan της apple, δεν θεωρώ άδικο το να μην θέλει μία εταιρεία να υποστηρίξει και να επιλύσει software προβλήματα που δημιουργήθηκαν από επεμβάσεις στο λειτουργικό (jailbreak) και από εφαρμογές/αλλαγές που η ίδια δεν ελέγχει. Κάνοντας jailbreak κάνεις απευθείας επέμβαση στο λειτουργικό, αλλάζοντας αρχεία και ρυθμίσεις, δηλαδή είναι σαν να σβήνω ή να αλλάζω αρχεία του λειτουργικού που δεν έχω ιδέα τι κάνουν, να σταματάω ή να αλλάζω ρυθμίσεις σε services του που επίσης δεν ξέρω τι κάνουν κ.α. Βάζοντας επιπλέον και τρίτες εφαρμογές μέσω jailbreak τότε επεμβαίνω ακόμα περισσότερο σε αυτό γιατί αυτές οι εφαρμογές μπορεί να επεμβαίνουν στην καρδιά του και ίσως να αλλάζουν ένα σωρό πράγματα που ένας θεός ξέρει τι κάνουν και τι bugs έχουν.

    Εγώ λοιπόν ως απλός καταναλωτής από τη στιγμή που κάνω jailbreak και βάζω και "jailbroken" εφαρμογές και για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί κάτι μετά, δεν μπορώ να έχω την απαίτηση να απαιτώ υποστήριξη από την Apple για να μου το κάνει να λειτουργήσει ύστερα από όλα αυτά. Είναι για μένα λογικό λοιπόν η Apple να θέλει η υποστήριξη της να γίνεται πάνω σε software που τουλάχιστον ξέρει ότι 5 πράγματα θα είναι στη θέση τους, αλλιώς δεν θα μπορεί όχι να το υποστηρίξει και να το αναπτύξει, αλλά ούτε καν να βγάζει άκρη στο τέλος με το μπάχαλο που θα δημιουργηθεί.

    Για μένα το σωστό είναι, εάν το έχετε jailbroken και σας πάθει κάτι το υλικό, πολύ απλά γυρίστε το στο unjailbroken firmware και πηγαίνε το στο service. Δεν θα αρνηθεί η Apple να το επισκευάσει.
    μαζί σου με χίλια
    οπότε τι πιο λογικό να μην κλειδώνει δυνατότητες συσκευών και να δένει χειροπόδαρα ;
    τι ζητάω δλδ να μπορώ να έχω έναν file manager, bt, σύνδεση με άλλες συσκευές κτλ
    αν δεν έχω iTV δεν μπορώ να δω της ταινίες απο το nas,dvb κτλ

  13. #13
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anasazi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ειχα το 3GS , 3.5 χρονια jailbreak....0 απο τα παραπανω!!!

    Ξεχασατε να πειτε οτι οποιος περναει jailbreak κινδυνευει να του επιτεθει ο Chuck Norris....

    Τα πράγματα έχουν αλλάξει από τότε, η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι σίγουρα το jb για έκδοση 5 είχε θέματα η 4 και η 3 έπαιζε καλύτερα κλπ .

    Στο app store βγαίνουν κάθε μέρα δωρεάν εφαρμογές που ήταν επί πληρωμή , γενικά παίζουν πάρα πολλές προσφορές εάν κάποιος το παρακολουθεί θα αποκτήσει δωρεάν καλές εφαρμογές για το οτιδήποτε.

    Το καλό της υπόθεσης είναι ότι τυχόν προβλήματα υπάρχουν με το καινούργιο jb θα βγουν στην φόρα οπότε οποίος θέλει θα βρει θα διαβάσει θα ενημερωθεί , σε αντίθεση με άλλες που τα προβλήματα τα ανακαλύπτεις.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    1.849
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Και τωρα που το θυμηθηκα....τι θα γινει ρε ΓΙΓΑΝΤΕΣ της Apple με την αναφορα sms? Χωρις Cydia μπα ε?

    Δε πειραζει....Yo ho,yo ho.....

  15. #15
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Πληροφορίες που θέλαν την Apple να προτιμάει να της αντιγράψουν την εμφάνιση του καταστήματος αντί να ξεκλειδώσουν ένα τηλέφωνο, απορρίφθηκαν ως αβάσιμες.

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-13, 12:00
  2. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-13, 10:22
  3. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 10:59
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-12, 17:20
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-12, 23:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας