Σελ. 16 από 147 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 2193
  1. #226
    Εγγραφή
    02-02-2003
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35.000 / 35.000
    ISP
    Nova UNLIMITED 4G
    Router
    Archer MR600 v3
    με την ευκαιρία ... τι εθνικότητας είσαι?????????????

  2. #227
    Εγγραφή
    09-06-2003
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    "αχού βρε το παιδί που όταν ακούει ΕΛΛΑΣ βγάζει μπιμπικάκια... "

    Αυτό δηλωνει και πάλι την μεγαλη ιδεα που εχετε για τον εαυτό σας.

    "αν δεν γουστάρεις να ακούς η να διαβάζεις για ΕΛΛΑΔΑ όξω από εδώ ορέ " ποιός είπε οτι δεν μ'αρεσει?

  3. #228
    Εγγραφή
    09-06-2003
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    Είμαι Αγγλο-ιταλός.

  4. #229
    Εγγραφή
    02-02-2003
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35.000 / 35.000
    ISP
    Nova UNLIMITED 4G
    Router
    Archer MR600 v3
    δεν σου φαίνεται....

    είσαι κάτι απροσδιόριστο δηλαδή χωρίς καμία εθνική συνείδηση σε βάθος... σε λυπάμαι...

    και κάτι απλούστατο.... ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΜΦΟΡΕΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΤΕ??????????
    ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΞΑΝΘΟΙ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟΜΑΛΛΗΔΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ...
    αυτά για σένα ... ανθέλληνα

  5. #230
    Εγγραφή
    09-06-2003
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    "ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΞΑΝΘΟΙ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟΜΑΛΛΗΔΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ" αν κυκλοφορήσεις στους δρομους θα δεις 1 ξανθο στους πενηντα

    "είσαι κάτι απροσδιόριστο δηλαδή χωρίς καμία εθνική συνείδηση σε βάθος" ασε με εμενα, εγω τοθλάχιστον δεν καυχιεμαι βασισμενος στο παρελθον μου (το οποιο΄ήταν και το αρχικό θέμα, ξέφυγες λίγο επειδη στράφηκες εναντίον εμένα προσωπικα).

  6. #231
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xp1988
    Εσεις οι Έλληνες στηρίζεστε συνέχεια στο παρελθόν σας. Ποιός το είπε οτι ο κολόμβος ηταν ελληνας? ο ναπολεων? Ποιος ξέρει μπορεί και ο χίτλερ να ήταν ελληνικής καταγωγης, αλλά δεν θα σας συνέφερε να το πειτε, έτσι δεν είναι? Η αλήθεια είναι οτι οι περισσότεροι έλληνες κοιτανε μόνο το συμφέρον τους, κοιταξτε ποσοι φευγουν απ την ελλαδα μονο και μονο για να κερδισουν περισσοτερα λεφτα, κοιταξτε ολους τους φοροφυγαδες...! Δεν ξέρετε να οδηγατε. Πετατε τα σκουπίδια σας οπου τυχει. νομιζετε οτι ολοι οι τουρίστες είναι χαζοί... κτλ. Νομιζετε οτι ειστε οι καλυτεροι του κοσμου, λετε οτι ειστε πατριωτες ενω στην πραγματικοτητα εχετε την ελλαδα γραμμενη στα παλια σας τα παπουτσια. Α και κατι αλλο... εσεις που θεωρείτε τους εαυτούς σας ελληνες, μην νομιζετε πως εχετε καποια σχεση με τους αρχαιους ελληνες... αυτοι ηταν ξανθοι και γαλανομάτηδες, εσεις ειστε μελαχρινοι και καστανομάτηδες. Ο λογος είναι οτι ειστε μισοι τουρκοι και ποιος ξέρει τι αλλο, ψάξτε το λιγο το θεμα ή μηπως φοβόσαστε να μαθετε την αλήθεια? Και τωρα που παει καλα η ελληνικη ομάδα στο Ευρο 2004 νομιζετε πως ξερετε και μπαλα, οχ τι συμπτωση, ο προπονητης σας δεν ειναι ελληνας. Η μηπως εχει ελληνικες ριζες? pfffff ειστε γελιοι, και για κλαματα!!!
    Φιλε μου.....λες μ@μ@κιες.....Αυτο ακριβως ισχρυιζοτανε και ενας Αυστριακος δημοσιογραφισκος(μου ξεφευγει το ονομα του).Οτι οι Νεοελληνες δεν εχουνε καμια σχεση με τους αρχαιους....Το απεριψε περιφημα ο Λινος Πολιτης με την λαογραφια(Ο "ιδρυτής της εδω στην ΅Ελλαδα).

    Εκτος αυτου αμα ξερεις πραγματικα ΙΣΤΟΡΙΑ οι αρχαιοι Ελληνες ειχανε αδυναμιες,την καλοπεραση,το ξεφαντωμα και πολυ ατακτη ζωη ++ τις σεξουαλικες ακολασιες.Ολα αυτα ειναι αποδεδειγμενα(παραστασεις σε Αγγεια).Εμεις οι ΝεοΕλληνες εχουμε ακριβως αυτα τα χαρακτηριστικα(το ξεφαντωμα και την καλοπεραση).

    Ο Κολομβος απο οτι ξερω ειχε καταγωγη απο την Ελλαδα.Οσο για τον Χιτλερ μιλας τελειως αοριστα.

    Παντως φιλε μου λες την μια μαλακια πισω απο την αλλη.

    Ειμαστε απο τους λιγους λαους(μαλλον ο μοναδικος) που αντεξε σε 400 ολοκληρα χρονια σκλαβια (στην πραγματικοτητα πολυ περισσοτερα μιας και η ηπειρωτικη Ελλαδα ειχε καταλαφθει πολυ νωριτερα απο το 1453)σε μια φοβερη καταπιεση,εξεφτελισμο,παιδομαζεμα ,εξισλαμιμους....ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΤΕΞΑΜΕ,ΚΡΑΤΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.Αμα κρινω απο τα λεγομενα σου δεν θα αντεχες ουτε μια μερα σε αυτες τις συνθηκες για αυτο μην μιλας.

    Τι μιλας για αναμειξη με τους τουρκους(Εχει γινει αλλα σε πολυ περιορισμενο βαθμο)τη στιγμη που ολοι Ευρωπαιοι και ιδιαιτερα οι Αμερικανοι που ειναι μειγματα ολων των λαων.

    Οτι και να λες φιλε μου εγω ξερω οτι ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ,ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ,ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ,ΤΟΥ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ,ΤΟΥ ΠΕΡΙΚΛΗ ,ΤΟΥ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ και παρα πολλων αλλων.
    Οι αρχαιοι Ελληνες γεννησανε τη δημοκρατια ,το θεατρο και παρα πολλα αλλα.
    ΠΟΙΟ ΗΤΑΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥΣΥΣΤΑΤΟΥ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΜΕΝΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ? ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ......

    Οσο για μας τους Νεοελληνες εχουμε παρα πολλα αρνητικα στοιχεια αλλα οτι θυμομαστε οτι ειμαστε Ελληνες οποτε μας συμφερει οπως λες ειναι κοτσανα,μιας που καθε μερα ευχαριστω το θεο που γεννηθηκα Ελληνας.....
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  7. #232
    Εγγραφή
    09-06-2003
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    "Εκτος αυτου αμα ξερεις πραγματικα ΙΣΤΟΡΙΑ οι αρχαιοι Ελληνες ειχανε αδυναμιες,την καλοπεραση,το ξεφαντωμα και πολυ ατακτη ζωη ++ τις σεξουαλικες ακολασιες.Ολα αυτα ειναι αποδεδειγμενα(παραστασεις σε Αγγεια).Εμεις οι ΝεοΕλληνες εχουμε ακριβως αυτα τα χαρακτηριστικα(το ξεφαντωμα και την καλοπεραση)." Oλοι οι λαοί εχουν αδυναμίες (και οι τούρκοι)

    "Οσο για τον Χιτλερ μιλας τελειως αοριστα." εκανα μια υπερβολη για να τονισω το "αυτος ο γνωστος που αλλαξε τον κοσμο εχει ελληνικες ριζες"

    "Αμα κρινω απο τα λεγομενα σου δεν θα αντεχες ουτε μια μερα σε αυτες τις συνθηκες για αυτο μην μιλας." είναι δυνατον να κρίνεις απο τα λεγόμενα μου κατι τετοιο? (μην στρεφεστε συνεχως εναντιον μου)


    "Οι αρχαιοι Ελληνες γεννησανε τη δημοκρατια ,το θεατρο και παρα πολλα αλλα.
    ΠΟΙΟ ΗΤΑΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥΣΥΣΤΑΤΟΥ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΜΕΝΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ? ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ......" ναι οι Αρχαιοι. Βλέπεις? πάλι για τους αρχαίους λες.

    "αναμειξη με τους τουρκους(Εχει γινει αλλα σε πολυ περιορισμενο βαθμο)" εχει γινει, το περιορισμενο αριθμο το λες εσυ.

  8. #233
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Λεω οτι οι Επαναστατημενοι Νεοελληνες κατευθειαν στραφικαν προς τη δημοκρατια...Ιδια σκεψη με τους προγονους τους.....

    Ειναι απολυτως φυσικο να εχει γινει καποια αναμειξη στους δυο λαους αφου ητανε μαζι για παρα παρα πολλα χρονια....

    Τε σπα.....
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  9. #234
    Το avatar του μέλους maria
    maria Guest
    xp1988, εχεις δει ποτε τον πινακα Κρυφό Σχολειό? Απο κοντα λεω τωρα, οχι φωτογραφια. Εγω που τον εχω δει ενιωσα δεος. Πες μου ποιος αλλος λαος θα διατηρουσε τη λαλια του μετα απο 400 χρονια σκλαβιας. Κι οσο για τα αρνητικα των ελληνων: μη φοβασαι τα λεμε απο μονοι μας.Επικολληση απο αλλο forum:

    Ηθελα να το μοιραστω με ολους σας

    Ένας λαός απρόβλεπτος, που λατρεύει τον πρωινό ύπνο και το αραλίκι, αλλά έρχεται δεύτερος σ' εργατικότητα στον κόσμο μετά τα τζαπόνια (δες τι μαθαίνεις μαζί μου)!!!

    Ένα έθνος καταχρεωμένο, με καταθέσεις όμως στην Ελβετία (sic). Ένας λαός που πεινάει (θεωρητικά), αλλά το καλοκαίρι μένει στο πολυτελές ξενοδοχείο, στη διπλανή σουίτα με τον Aγγλο που έκανε οικονομίες όλον τον χρόνο για να 'ρθει διακοπές εδώ που είναι καλά και φτηνά. Και του πηδάμε και την γκόμενα και τον σπάμε και στο ξύλο, άμα ζητήσει τα ρέστα του, και τον στήνουμε και στο αεροδρόμιο μερικές μέρες, για να εμπεδώσει τη δύναμη του
    εργατικού κινήματος στην Ελλάδα, που διεκδικεί περισσότερα λεφτά και λιγότερη δουλειά.

    Η Ευρώπη θέλει να βάλει την Ελλάδα στο ένα της παπούτσι, αλλά το πιο
    πιθανό είναι να καταλήξει η ίδια να περπατάει ξυπόλητη. Ποιος άλλος λαός έβγαλε ποτέ άσμα, με ενδεικτικούς για την ψυχολογία της βαριεστιμάρας στίχους:
    "Θα πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι"; (μπορώ. Που αν το πεις αυτό σε Γερμανό θα πέσει κάτω λιπόθυμος και θα κάνεις ένα μικρό Παγκόσμιο για να τον συνεφέρεις. Τη ρεμαλοσύνη μην την κλαις. Αλλά, ναι, να τη φοβάσαι, γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου ξημερώσει.

    Τα ρεμάλια είναι παντοτινά κι εμείς χρόνια τώρα επιβιώνουμε ως έθνος χάρη στην τσαχπινιά και τη ρεμαλιά μας (σκίσε τη γάτα!). Ο Έλληνας έχει την ψυχολογία του αμετανόητου ρεμαλιού γραμμένη στο DNA του (επιστροφές δεν γίνονται δεκτές). Εγωιστές, καλοπερασάκηδες, ζαμανφουτίστες,τεμπέληδες (έχουμε και τις αρετές μας), άστατοι, απρόβλεπτοι (προσέχεις για να έχεις),τσαμπουκάδες, αιώνια ανώριμοι (όχι, δεν το μετράω για ελάττωμα). Και παρόλα αυτά γοητευτικοί (έναν καθρέφτη!). Mια χώρα φτωχή, που τα παίρνει από
    τους πλούσιους συγγενείς της, για να πληρώσει τα βερεσέδια στον μπακάλη και καταλήγει να τρώει στα μπουζούκια τους λογαριασμούς Δ.E.H.,O.T.E. και EYΔAΠ, για τα μάτια τής απέναντι ξανθιάς (τις μελαχρινές, ως γνωστόν, τις παντρεύονται, οπότε περιμένουν στο σπίτι με τα μωρά)...

    Εμείς είμαστε Βαλκάνιοι κι αν κάτι θα 'χαμε να υποστηρίξουμε ως μοντέλο, θα 'ταν αυτό που 'ναι γραμμένο στο DNA μας. Γι' αυτό ακριβώς εκνευρίζομαι με τους απέξω -και με τους μέσα μερικές φορές- όταν δεν δείχνουν το σέβας που έχουν υποχρέωση να εκφράζουν. Γονυπετείς, δηλαδή, και με ταπεινότητα.
    Και δεν είναι ότι δεν μας γουστάρουν ή ότι δεν τους λέει η χώρα μας. Είναι το αιώνιο κόμπλεξ που θα νιώθουν πάντα οι χθεσινοί γι' αυτούς που τους φωτίσανε. Έτσι η Kατρίν -δημοσιογράφος εκ Παρισίων, πρώην γκόμενα του
    κολλητού μου, διαμένουσα εν Eλλάδι- πίνοντας τη φραπεδιά της κάτω από μουριά στην Πλάκα, ακουμπώντας τα ποδαράκια της σε δυο καρέκλες και τα χεράκια της σε άλλες δυο, έβριζε με τα σπαστά ελληνικά της την Eλλάδα και τους Έλληνες. Τα καμάκια, τους σερβιτόρους, τους ταξιτζήδες, τον Παπανδρέου -γιατί τραβιότανε (από τότε) με τη Mιμή- τις συνήθειές μας, εμένα, τον γκόμενό της, και έχουν περάσει από τότε 10 χρόνια και ακόμη ζει
    και δουλεύει στην Aθήνα. Στη χώρα της δεν θα τόλμαγε να απλώσει την ποδάρα στην καρέκλα και τον καφέ της δεν θα τσακιζόντουσαν να της τον κεράσουν.
    Στη χώρα της ο Γάλλος είναι... Γάλλος κι ο Ξένος είναι Ξένος!

    Όταν οι Ευρωπαίοι κοιμούνται κι ονειρεύονται τις καλοκαιρινές τους
    διακοπές στην Ελλάδα, εμείς αναστενάζουμε πάνω σε τραπέζια, έχουμε κυκλοφοριακό στις 4 το ξημέρωμα στην παραλιακή, παρκάρουμε μες στη μέση στην Ομόνοια για να πάρουμε εφημερίδες, πλακωνόμαστε στα φιλιά κι αν τύχει -όχι σπάνια- πλακωνόμαστε και στις σφαλιάρες μεταξύ μας. Όλοι μας θέλουμε να'μαστε πρωθυπουργοί, γιατί εκτός απ' τη δόξα θα βάζαμε και τάξη σ' αυτόν τον τόπο
    κι όλοι μας έχουμε άποψη για όλα. Πουθενά στον κόσμο δεν βγαίνουν
    στους δρόμους οι γαύροι για να πανηγυρίσουν που έχασε ο ΠΑΟ απ' τον Aγιαξ, και δυο γειτονιές παραπέρα να πανηγυρίζουν οι Παναθηναϊκοί που έχασαν μεν,αλλά έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη δε. Εκτός όλων αυτών των αρετών,πίνουμε, καπνίζουμε -τα φουγάρα της Ευρώπης- βρίζουμε και ζούμε και παραπάνω απ' όλους τους Eυρωπαίους. Θεοί; Θεοί.

    Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις σ' όλο τον κόσμο, βρίσκεις από κάτω Ελληνάρα, ο οποίος διαπρέπει κιόλας σ'αυτή τη χώρα που ξέπεσε. Δεν ξέρω αν φταίει το κύτταρό μας, αλλά αυτόν ακριβώς που διαπρέπει τον φθονούμε, σπανίως τον στηρίζουμε -εκτός κι αν έχει γίνει μακαρίτης- και συνήθως πριν διαπρέψει έξω, εδώ τον έχουμε πετροβολήσει. Στα μεγαλύτερα ινστιτούτα ερευνών, στα πανεπιστήμια, στα καζίνα, ακόμα και στις φυλακές, οι καλύτερες μούρες που κάνουν καριέρα είναι ελληνικές.

    Γι' αυτό γουστάρω που 'μαι Έλληνας και Βαλκάνιος, που λιάζομαι στο
    Aιγαίο, που κλαίω με τον Πύρρο Δήμα, που γελάω με τον Χατζηχρήστο στον Ηλία Tου 16ου (fake μπάτσος που από τσιλιαδόρος γίνεται εξουσία), με την καφετζούΒασιλειάδου. Γουστάρω τις ΔΕΛΤΑ στις γειτονιές -που εκτός από τοματάκι ΚΥΚΝΟΣ, ρίχνεις και μια πολιτική ανάλυση. Γουστάρω τα θερινά τα σινεμά, γουστάρω που χουμε τα χιλιάδες μπαρ, κλαμπ, ταβέρνες, σουβλατζίδικα (συνήθως τα λένε Τ' ΑΓΡΑΦΑ), γουστάρω που 'χουμε ταξιτζήδες με πτυχίο
    αρχιτέκτονα, που ακόμα κουτσομπολεύουμε, που έχουμε τέλεια φέτα.
    Γουστάρω ούζα στο Πλωμάρι στη Μυτιλήνη, ρακιά και Ψαραντώνη στα Ανώγεια, τις πίπιζες στο πανηγύρι του 'η Συμιού στο Μεσολόγγι και γουστάρω που στα Σάλωνα σφάζουν αρνιά και στο Χρυσό κριάρια και στης Μαρίας την ποδιά σφάζονται παλικάρια. Γουστάρω τον φαντάρο στην Ευδοκία,που χορεύειζεϊμπέκικο, γουστάρω τον ψαρά στ' ανοιχτά της Kαλύμνου, γουστάρω που είμαι απ' την ίδια χώρα με τον Ελύτη, που πάνε κι έρχονται τα κεράσματα στο σύστριγκλο που γίνεται τις νύχτες, γουστάρω τον Καζαντζίδη και τον Δαμιανό, γουστάρω που ψηφίζω συνήθως λάθος και που 'μαι στη μέση ανάμεσα σ' Ανατολή και Δύση και στη γυναίκα μου και τη μαμά μου.

    Γενικά, γουστάρω πολύ που είμαι Έλληνας και Βαλκάνιος. Κι όποιος δεν καταλαβαίνει δεν ξέρει πού πατά και πού πηγαίνει !!!

  10. #235
    Εγγραφή
    02-02-2003
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35.000 / 35.000
    ISP
    Nova UNLIMITED 4G
    Router
    Archer MR600 v3
    Maria μην χολοσκάς δεν τα πιάνει το παιδί δεν τα πιάνει...
    όχι γιατί δεν είναι έξυπνος αλλά γιατί δεν έχει κανένα λόγο να είναι υπερήφανος για την (((τις))) πατρίδα του και για τους ανθρώπους που τον έφεραν στη ζωή...

  11. #236
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    Μια και έχουν ήδη αναφερθεί τόσα επιχειρήματα για το αν οι Νεοέλληνες έχουμε σχέση με τους Αρχαίους Έλληνες, εγώ θέλω να σε ρωτήσω κάτι διαφορετικό xp1988.

    Δήλωσες ότι είσαι Αγγλο-Ιταλός, κι μου δημιούργησες την μεγάλη κι συνάμα απλή απορία, για το πρώτο σκέλος της καταγωγής σου, γιατί έχω ζήσει πολλά χρόνια στην χώρα από την οποία λες ότι κατάγεσαι κατά το ήμισυ.

    Εσύ δηλώνεις Άγγλος, δηλαδή...τι?
    Σαξονικής ή Νορμανδικής καταγωγής? Κέλτης ή αυτόχθων Άγγλος?
    Ή είσαι γενικά Βρεττανός?
    Γιατί μια και ανέφερες Άγγλος αποκλείεις το να είσαι Ουαλλός ή Σκωτσέζος.

    Αμφισβητείς το κατά πόσο έχει δικαίωμα ένας λαός που έχει διατηρήσει την γλώσσα του μέσα από κατακτήσεις, σκλαβιά, και ξένη κατοχή (κι Αγγλική ακόμη, βλέπε Επτάνησα), κι που μπορεί ακόμη κι σήμερα να διαβάσει κι να καταννοήσει τις επιγραφές αυτών που θεωρεί προγόνους του (και τους οποίους εσύ αμφισβητείς για προγόνους του), επιγραφές που γράφηκαν 2000 χρόνια πριν, να καυχιέται γι'αυτό, κι για την ιστορία του.


    Αμφισβητείς λοιπόν ότι η συνέχεια της γλώσσας είναι το κύριο χαρακτηριστικό της συνέχειας ενός έθνους λοιπόν.

    Γιατί? Μήπως γιατί αυτή η συνέχεια της γλώσσας δεν παρατηρείται στην Αγγλική,
    όχι για διάστημα 2000 ετών πριν, αλλά ούτε για διάστημα 1000 και λιγότερο, κάτι που συμπίπτει όλως τυχαίως κι με την έλλειψη συνέχειας & την ύπαρξη εθνολογικής συνοχής στις ίδιες χρονικές κι ιστορικές περιόδους?

    Άμα βρεις κι αποδείξεις ότι έχει συνέχεια η Αγγλική γλώσσα, για όλο αυτό το διάστημα, κι άρα οι σημερινοί Άγγλοι μπορείτε να καυχιέστε ότι είστε απόγονοι των αρχαίων Άγγλων, και μόνο ή σχεδόν μόνο, τότε πας για παγκόσμια ανακοίνωση.

    Σημείωση ότι όσα έγραψα τα έγραψα με αφορμή το Αγγλικό μέρος της καταγωγής σου, μιας κι δεν γνωρίζω ούτε έχω τόσο μεγάλη γνώση για την Ιταλική γλώσσα κι ιστορία. Το μόνο που θυμάμαι (κι αυτό λόγω ενασχόλησης με τη μουσική) είναι ότι κι στην Ιταλία εμφανίζονται διάφορα ενδιαφέροντα φαινόμενα με πόλεις-βασίλεια να βρίσκονται σε συνεχείς πολέμους μεταξύ τους, κι μερικούς αιώνες αργότερα τα απελευθερωτικά κινήματα ενάντια στην Αυστρο-Ουγγρική αυτοκρατορία, να θέτουν ζητήματα "Ιταλικότητας" για τους κατοίκους των διαφόρων περιοχών.

    Και κάτι τελευταίο.......το μεγαλείο ενός λαού δεν είναι μόνο η ιστορία του, τα επιτεύγματα των προγόνων κι των νεωτέρων γεννιών, αλλά η παραδοχή και δημόσια αναγνώριση και διακωμώδιση προς πραδειγματισμό των λαθών, των μειονεκτημάτων κι των ελαττωμάτων του!
    Γιατί αν το κάνει αυτό, δεν αντιμετωπίζει τους υπόλοιπους λαούς της Γης σαν παλιές και μη αποικίες του αλλά τουλάχιστον σαν ίσος προς ίσους.


    ΥΓ : Δεν στρέφομαι εναντίον σου, παρά μόνο ενάντια στα επιχειρήματά σου.

  12. #237
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar
    Παπαδιαμάντης, Παπαρηγόπουλος (που ανέφερα παραπάνω) και πολλά άλλα.
    Ώπα-ώπα εδώ. Ατυχέστατο παράδειγμα.

    Ο Παπαδιαμάντης μιλά τοπική διάλεκτο της Σκιάθου. Αυτά συγνώμη αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, αλλά κάτι άλλο. Ως εκ τούτου, δεν είμαι υποχρεωμένος να μπορώ να τα καταλάβω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar
    Μερικές φουρνιές υπέστησαν και την έλλειψη διδασκαλίας των αρχαίων (ναι, από "δεξιούς" έγινε και αυτό). Ολέθρια λάθη.
    Ποτέ δεν έγινε αυτό. Απλώς κάποια χρόνια μειώθηκαν τα συνολικά χρόνια που έκανε κάποιος αρχαία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar
    Και τώρα ειπώθηκε και το φοβερό να έχουμε τα αγγλικά ως κύρια γλώσσα. Ας μην το πιάσουμε καλύτερα
    Ποιός το είπε αυτό και πότε;

    Είπε ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ αυτό, ή κάτι παραπλήσιο και εσκεμμένα παραλλάχθηκε και κατόπιν διογκώθηκε;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #238
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar
    Όπως διαφωνώ με τα multiple choice στο εκπαιδευτικό τους σύστημα. Με αυτόν τον τρόπο όμως παράγουν λειτουργικά εκτελεστικά όργανα του συστήματος.
    Τα multiple choice δείχνουν πολύ καλά πόσο του "κόβει" κάποιου (δηλαδή πόσο κρίση έχει) γιατί μπορείς να τον "ψαρέψεις":

    π.χ. κλασικό παράδειγμα που βάζω πάντα ο ίδιος:

    Έστω μία μετοχή χρηματιστιρίου.

    Την 1η μέρα κλείνει στην τιμή Α.

    Την 2η μέρα ανεβαίνει κατά 15% και κλείνει στην τιμή Β.

    Την 3η μέρα κατεβαίνει κατά 15% και κλείνει στην τιμή Γ.

    Επιλέξτε τη σωστή διάταξη των 3 τιμών της μετοχής, μετά το πέρας της 3ης μέρας:

    1. Α=Β=Γ
    2. Β>Α=Γ
    3. Β>Α>Γ
    4. Β>Γ>Α


    Προφανώς η σωστή απάντηση είναι το 3.

    Ξέρεις όμως πόσοι σε αυτό το multiple choice θα "σπεύσουν" μόλις το δουν να απαντήσουν 2;

    Πάρα πολλοί.
    Αυτό ακριβώς εννοούσα. Δείχνουν μία έφεση σε αριθμητικές πράξεις και συλλογισμούς. Δεν αξιολογούν όμως καθόλου το βάθος των γνώσεων, γιατί δεν μπορούν να το κάνουν. Έτσι ακριβώς είναι και τα βιβλία τους. Συνταγές και συμβουλές. Εάν θέλεις αυτό, κάνε εκείνο. Έτσι γίνεσαι καλός στην εκτέλεση εντολών. Όχι όμως στην δημιουργία.
    Λάθος lazar.

    Η "παπαγαλίστική" γνώση, αυτή που είναι στείρα, και δεν προέρχεται από σύνθεση άλλων, και δεν μπορεί με σύνθεση να παράγει νέα γνώση, δεν είναι γνώση.

    Η γνώση υπάρχει και είναι χρήσιμη στον άνθρωπο για να λύσει κάποιο πρόβλημα, λιγότερο ή περισσότερο πρακτικό ή θεωρητικό, από ένα συλλογισμό μέχρι π.χ. τον σχεδιασμό ενός π.χ. αυτοκινητόδρομου.

    Αλλά για να γίνουν τα παραπάνω, πρέπει επίσης και να σου "κόβει". Εάν είσαι περιορισμένης ευθύνης, ό,τι και να ξέρεις είναι άχρηστο γιατί δεν θα χρησιμοποιηθεί ποτέ.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #239
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk
    Τι εστί Βελόπουλος;
    "Εθνοπρεπής" με δικό του κανάλι στην Βόρεια Ελλάδα, κολλητός του Ψωμιάδη άν δεν κάνω λάθος!
    Άρα χουντο-βασιλικός, δεξιός και βασανιστής.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #240
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LewnDoS
    Φυσικά και είναι δυνατό.
    Μάλιστα τα μόνα ομοιογενή έθνη στο ΠΛΑΝΗΤΗ είναι οι ΕΛΛΗΝΕΣ και οι ΕΒΡΑΙΟΙ
    Συγνώμη LewnDos αλλά δεν θέλω οι υπόλοιποι λαοί του κόσμου να με βάζουν στην ίδια κατηγορία με τα αποβράσματα τους Εβραίους, που σήμερα κάνουν στους Παλαιστίνιους χειρότερα από αυτά που τους έκανε ο Χίτλερ.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Σελ. 16 από 147 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Asus Eee 900 και ελληνικη γλωσσα
    Από Άρης13 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-08, 13:21
  2. ελληνικη γλωσσα και speech recognition
    Από gantzinis στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-08, 14:48
  3. Vista και Ελληνικη γλωσσα Help.......
    Από kostast1 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-07, 16:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας