Σελ. 21 από 147 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 2193
  1. #301
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Αυτό που δεν ξέρω αν γνωρίζει ο lazar είναι το πόσο πολύ είναι επηρρεασμένη η Γερμανική γλώσσα από την Ελληνική, κι γιατί συμβαίνει αυτό.
    Ασφαλώς στο πρώτο! Αλλά το γιατί δεν το ήξερα. Από αυτά πάντως που έχω διαβάσει σε γερμανικά κείμενα, διαπιστώνω όχι μόνο τη συγγένεια, αλλά και την συνέχεια που έχουν στη φιλοσοφία τους. Το σημαντικότερο στην κουβέντα μας είναι ότι ο μέσος γερμανός μπορεί να καταλάβει κείμενα του Έγελου, άσχετα εάν συλλαμβάνει ή όχι το φιλοσοφικό νόημα. Γλωσσικά δεν έχει πρόβλημα.
    Lupus pilum mutat, non mentem

  2. #302
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Γι'αυτό έχουν ειδικά κι συγκεκριμμένα προγράμματα για την απόλυτη καταγραφή της Ελληνικής γλώσσας (παρόμοια μ'αυτά που έχουν αναφερθεί σε σχετικά links από τον lazar νομίζω), κι για την ακρίβεια, πρώτα στην Ιαπωνία ξεκίνησαν τέτοια προγράμματα εδώ κι 15 χρόνια τουλάχιστον.
    Όχι zouzouni, δεν έδωσα τέτοια links. Επειδή έχω ασχοληθεί στο παρελθόν πολύ λίγο με γιαπωνέζικα, να σας πω ότι δεν συγκρίνονται με οποιαδήποτε ευρωπαϊκή γλώσσα. Κυρίως δε τα κινεζικά, απ'όπου προέρχονται και τα Κάντζι. Πρόκειται για εντελώς διαφορετική φιλοσοφία, λειτουργεί με έννοιες, παραστάσεις και όχι με αλφάβητο. Είμαι δε σίγουρος ότι εάν κάποιος ασχοληθεί σοβαρά με αυτές τις γλώσσες αποκτά και μίαν άλλην πλευρά στον τρόπο με τον οποίο σκέπτεται. Πολύ μεγάλο κέρδος.
    Lupus pilum mutat, non mentem

  3. #303
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    lazar Συγνώμη, λάθος λοιπόν θυμόμουν το ποιός έδωσε τα links για τα συγκεκριμμένα προγράμματα.
    Ποιός τα είχε δώσει? (για να μην ξαναψάχνω τόσες σελίδες)

  4. #304
    Εγγραφή
    02-02-2003
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35.000 / 35.000
    ISP
    Nova UNLIMITED 4G
    Router
    Archer MR600 v3
    Jsone:

    4)Ανμφισβήτητα οι Ελληνες έχουν αναμειχθεί γενετικά με αλλους λαούς , οπως και η υπόλοιπη ανθρωπότητα.Δεν υπάρχει λαός που να εχει παραμείνει στασιμος γενετικά.Με αυτή τη λογική κανείς δεν είναι απόγονος αυτών των ανθρώπων που ζούσαν στην χώρα που ζεί πριν απο 500 χρόνια.Αλλωστε η γενετική στασιμότητα οδηγεί στον εκφυλισμό.Ενας λαός που δέν επικοινωνεί με τον υπόλοιπο κόσμο με την πάροδο του χρόνου θα αποκτήσει πολύ χαμηλής ποιοτητας γενετικό υλικό.Αυτό εχει συμβεί και σε πολλές βασιλικές οικογένειες οι οποίες
    πάντα παντρευαν τα μέλη τους μεταξύ τους (γαλαζοαίματοι και λοιπές μαλακίες).Κατέληξαν να έχουν απόγονους με σοβαρές γενετικές ανομαλίες και αρρώστειες.Αυτό που κάνει ένα λαό απόγονο ενός αλλου είναι η πολιτιστική του συνάφεια και όχι η γενετική.


    Νομίζω έχεις πάθει εγκεφαλική παράκρουση...
    Όταν κάποιο έθνος κρατά τη γενετική του ταυτότητα δεν σημαίνει στασιμότητα και ούτε υπάρχει κίνδυνος για γενετικές ανωμαλίες και όλους τους άλλους παραλογισμούς που αναφέρεις...
    Εμείς οι ΕΛΛΗΝΕΣ έχουμε μείνει ανέγγιχτοι στη συντριπτική πλειοψηφία μας...
    Το ξαναείπα και ανέφερα ότι έχουν γίνει γενετικές αναλύσεις από έλληνες και ξένους ερευνητές-γενετιστές με πρώτο και καλύτερο τον κύριο Τριανταφυλλίδη και την ομάδα του.
    Αν δεν θέλεις να το πιστέψεις μην το πιστεύεις.
    Μήπως είσαι εσύ προϊόν κάποιας διασταύρωσης φυλών και γιαυτο τούτο το μένος???


    Οι ιδέες σου μου θυμίζουν επίσης τις ιδέες κάποιων διεθνιστούλιδων φραγκολεβαντίνων που υποστηρίζουν την ιδέα και την υλοποίηση του πολυπολιτισμού και της κατάλυσης και καταστροφής των εθνών.........

  5. #305
    Το avatar του μέλους maria
    maria Guest
    @wantilles, μου ζητας αποδειξεις ενω εσυ ο ιδιος καταφευγεις σε μια απαντηση του τυπου "το κρυφο σχολειο δεν υπηρξε ποτε, γιατι ετσι λεω εγω".Ατυχες το παραδειγμα της εμπνευσης του πινακα εκ μερους μου...Σου λεω οτι η τοπικες κοινωνιες εκαναν το κρυφο σχολειο, και διαχωριζω την εκκλησια απο την Εκκλησια ΑΕ και μου επιστρεφεις το ιδιο επιχειρημα...Για τις πτυχες των λεξεων, νομιζω οτι εχεις παρανοησει τι δινει αξια σε μια γλωσσα.Δεν ειναι η δυνατοτητα της να χρησιμοποιεις λιγες λεξεις ωστε να ειναι πιο ευκολη, αλλα οσο πιο πολλες γινεται ωστε να αποδιδεις επακριβως το νοημα των λεγομενων σου.Μπορει η λεξη elegant να δινει με μια πρωτη ματια μονο την λεξη κομψος, αλλα με μια δευτερη ματια εχεις και το καλοντυμενος.Επισης δειγμα μιας πλουσιας γλωσσας ειναι η ικανοτητα της να αναπαραγεται για να καλυψει τις αναγκες της εποχης με τρανταχτοτερο παραδειγμα το προθεμα τηλε-.

  6. #306
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    maria, που το διάβασες αυτό για το κρυφό σχολειό;
    Lupus pilum mutat, non mentem

  7. #307
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Το ξαναείπα και ανέφερα ότι έχουν γίνει γενετικές αναλύσεις από έλληνες και ξένους ερευνητές-γενετιστές με πρώτο και καλύτερο τον κύριο Τριανταφυλλίδη και την ομάδα του.
    Οι ξένοι ερευνητές ποιοί είναι;
    Lupus pilum mutat, non mentem

  8. #308
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maria
    @wantilles, μου ζητας αποδειξεις ενω εσυ ο ιδιος καταφευγεις σε μια απαντηση του τυπου "το κρυφο σχολειο δεν υπηρξε ποτε, γιατι ετσι λεω εγω".Ατυχες το παραδειγμα της εμπνευσης του πινακα εκ μερους μου...Σου λεω οτι η τοπικες κοινωνιες εκαναν το κρυφο σχολειο, και διαχωριζω την εκκλησια απο την Εκκλησια ΑΕ και μου επιστρεφεις το ιδιο επιχειρημα...Για τις πτυχες των λεξεων, νομιζω οτι εχεις παρανοησει τι δινει αξια σε μια γλωσσα.Δεν ειναι η δυνατοτητα της να χρησιμοποιεις λιγες λεξεις ωστε να ειναι πιο ευκολη, αλλα οσο πιο πολλες γινεται ωστε να αποδιδεις επακριβως το νοημα των λεγομενων σου.Μπορει η λεξη elegant να δινει με μια πρωτη ματια μονο την λεξη κομψος, αλλα με μια δευτερη ματια εχεις και το καλοντυμενος.Επισης δειγμα μιας πλουσιας γλωσσας ειναι η ικανοτητα της να αναπαραγεται για να καλυψει τις αναγκες της εποχης με τρανταχτοτερο παραδειγμα το προθεμα τηλε-.
    Έτσι με καλύπτεις πλήρως.

    Οι πιο μορφωμένοι λοιπόν (που πολλές φορές τύχαινε να είναι παπάδες) κάθε τοπικής κοινωνίας (και όχι Εκκλησίας) φρόντισαν για αυτό.

    Τα παραπάνω μου είναι πολύ πιο εύκολο να τα αποδεκτώ.

    Αλλά να μη λέμε ότι η Εκκλησία και το Φανάρι ήθελαν την Επανάσταση.

    Αυτό είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΨΕΜΑ.

    Όσο για την βιβλιογραφία που λέω, ένα συγκεκριμένο βιβλίο έχω στο νου μου που κυκλοφόρησε μάλιστα σχετικά πρόσφατα. Θα το ψάξω και θα σας πω.

    ΥΓ: Ο WAntilles ποτέ δεν λέει "έτσι είναι επειδή το λέω εγώ". Παραθέτει επιχειρήματα, κυρίες και κύριοι.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #309
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Δώσε μου 1-2 παραδείγματα με ζεύγη λέξεων που στη γραφή τους να διαφέρουν ΜΟΝΟ σε μία περισπωμένη ή ΜΟΝΟ σε μία ψιλή/δασεία.
    Δεν το κατάλαβα

    ΥΓ: Για τα κυπριακά, έκανα πλάκα για το τελικό (ν) αλλά δεν τό 'πιασες.
    ούφ! ηρέμησα


    Πάντως, να δεις που με αφορμή την ανορθογραφία των νεοελλήνων, θα έρθει και η ώρα της κατάργησης των διφθόγγων. Θα πουν: αφού τα γράφουν λάθος, έχει χαθεί το νόημα και η χρησιμότητα τους, δεν τα καταργούμε κιόλας; Αντί να σκεφτούν: μήπως πρέπει να μορφώνουμε καλύτερα τους έλληνες;
    Lupus pilum mutat, non mentem

  10. #310
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar
    Δώσε μου 1-2 παραδείγματα με ζεύγη λέξεων που στη γραφή τους να διαφέρουν ΜΟΝΟ σε μία περισπωμένη ή ΜΟΝΟ σε μία ψιλή/δασεία.
    Δεν το κατάλαβα
    Εννοώ, για να μου αποδείξεις ότι βοηθούν στην εύρεση της ετυμολογίας μιας λέξης και άρα και στην κατανόησή της, τα πνεύματα και η περισπωμένη, δώσε ένα παράδειγμα με ένα τουλάχιστο ζεύγος λέξεων που να γράφονται με τον ίδιο τρόπο σε μονοτονικό, αλλά διαφορετικό σε πολυτονικό.

    Δηλαδή η μόνη ειδοποιός διαφορά τους να φαίνεται μόνο σε πολυτονική γραφή, της οποίας η κατάργηση, στην περίπτωση αυτών των 2 λέξεων επιφέρει να νοηματική σύγχυση μεταξύ τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar
    Πάντως, να δεις που με αφορμή την ανορθογραφία των νεοελλήνων, θα έρθει και η ώρα της κατάργησης των διφθόγγων. Θα πουν: αφού τα γράφουν λάθος, έχει χαθεί το νόημα και η χρησιμότητα τους, δεν τα καταργούμε κιόλας; Αντί να σκεφτούν: μήπως πρέπει να μορφώνουμε καλύτερα τους έλληνες;
    Χριστός και Παναγία !!!

    Χωρίς ορθογραφία ή/και οξείες χαθήκαμε:

    λιτός - λυτός

    κριτικός - κρητικός

    κλίση - κλήση

    παίρνω - περνώ

    και μυριάδες άλλα ζεύγη λέξεων.

    Η ορθογραφία και οι δίφθογγοι είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ στοιχεία.

    Εάν αυτά εκλείψουν -> ΧΑΘΗΚΑΜΕ -> ΝΟΗΜΑΤΙΚΟ ΧΑΟΣ

    ΥΓ: Τα 3 πρώτα μάλιστα τα έχω συναντήσει κατά κόρον γραμμένα λάθος εδώ στο φόρουμ, στις δε 2 πρώτες περιπτώσεις έκανα και χιούμορ/πνεύμα αμέσως μετά.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #311
    Το avatar του μέλους maria
    maria Guest
    Μα εγω δε μιλησα ποτε για επανασταση!Μιλησα για το πεισμα ενος λαου να διατηρησει τη γλωσσα του!lazar, ποιο αυτο?

  12. #312
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Στο καζάνι που βράζουμε όλοι..
    Μηνύματα
    1.297
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TD5136V2
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 8.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LewnDoS
    Εμείς οι ΕΛΛΗΝΕΣ έχουμε μείνει ανέγγιχτοι στη συντριπτική πλειοψηφία μας...
    Μπράβο! Να πα να πάρεις και την Άγια Σοφιά. Βλέπω ότι η γκεμπελική θεωρία έχει ακόμα υποστηρικτές. Ά ρε Δαρβίνε σε αμφισβητούν ακόμα και το 2004!!!

    υγ. Ο πατέρας μου προέρχεται από βλάχικα φύλα και η μάνα μου από αρβανίτικα. Αυτό βέβαια με κάνει ελληναρά 100%, άμεσο απόγονο του Μεγαλέξαντρου!

    Δύο (κατά τη γνώμη μου) καλά κείμενα για τον ναζισμό και την αρχαία Ελλάδα

    http://www.anatolikos.com/arxea/kentriki.htm
    http://www.anatolikos.com/ethnikos/fasismos71.htm
    * Όταν ακούς «τάξη» ανθρώπινο κρέας μυρίζει.
    * Μες την έρμη κι άδεια πολιτεία μένει, το χέρι που μονάχα, με μπογιά θα γράψει στους μεγάλους τοίχους, ΨΩΜΙ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

    Οδυσσέας Ελύτης

    οδηγός δικαιωμάτων μισθωτών εκπαιδευτικών

  13. #313
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LewnDoS
    Νομίζω έχεις πάθει εγκεφαλική παράκρουση...
    Εσύ την έχεις πάθει και εξηγώ γιατί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LewnDoS
    Όταν κάποιο έθνος κρατά τη γενετική του ταυτότητα δεν σημαίνει στασιμότητα και ούτε υπάρχει κίνδυνος για γενετικές ανωμαλίες και όλους τους άλλους παραλογισμούς που αναφέρεις...
    Όσο πιο ποικιλόμορφο (variable) και τυχαίο (random) είναι το gene reservoire από το οποίο αντλούμε γονίδια για την διασταύρωση 2 ατόμων του ίδιου είδους (species) τόσο μικρότερη η πιθανότητα στους απογόνους για εμφάνιση ελλαττωμάτων (defects), ανεπαρκειών (deficiencies) και ασθενειών.

    Δεν έχω σπουδάσει ούτε ιατρική, ούτε βιολογία ή κάτι άλλο το συγγενές.

    Απλή λογική και νόμοι του Mendel που διδαχτήκαμε στη Β' Λυκείου. Δηλαδή γενική παιδεία που οφείλουμε να την έχουμε όλοι μας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LewnDoS
    Εμείς οι ΕΛΛΗΝΕΣ έχουμε μείνει ανέγγιχτοι στη συντριπτική πλειοψηφία μας...
    Το ξαναείπα και ανέφερα ότι έχουν γίνει γενετικές αναλύσεις από έλληνες και ξένους ερευνητές-γενετιστές με πρώτο και καλύτερο τον κύριο Τριανταφυλλίδη και την ομάδα του.
    Αν δεν θέλεις να το πιστέψεις μην το πιστεύεις.
    Μήπως είσαι εσύ προϊόν κάποιας διασταύρωσης φυλών και γιαυτο τούτο το μένος???
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LewnDoS
    Οι ιδέες σου μου θυμίζουν επίσης τις ιδέες κάποιων διεθνιστούλιδων φραγκολεβαντίνων που υποστηρίζουν την
    Οι ιδέες σου και εμένα μου θυμίζουν Γκέμπελς (με 5 umlaut), Αρεία φυλή, και όλα όσα αυτά επέφεραν μετά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LewnDoS
    ιδέα και την υλοποίηση του πολυπολιτισμού και της κατάλυσης και καταστροφής των εθνών.........
    Η πολυπολιτισμική (multicultural) φύση του πλανήτη και των λαών του, είναι ανεκτίμητος θησαυρός και όλοι οι λαοί έχουν να κερδίσουν από αυτό.

    Συνεργασία των λαών για την από κοινού αντιμετώπιση των μεγάλων προβλημάτων του πλανήτη, ούτε απαιτεί ούτε συνεπάγεται εξαφάνιση πολιτισμών ή γλωσσών.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #314
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maria
    Μα εγω δε μιλησα ποτε για επανασταση!Μιλησα για το πεισμα ενος λαου να διατηρησει τη γλωσσα του!lazar, ποιο αυτο?
    Ορίστε;

    Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι.

    Σε ρώτησα που γνωρίζεις για το κρυφό σχολειό. Τι ήταν, πότε λειτούργησε κλπ. Από που έχεις τις πληροφορίες αυτές;
    Lupus pilum mutat, non mentem

  15. #315
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LewnDoS
    Εμείς οι ΕΛΛΗΝΕΣ έχουμε μείνει ανέγγιχτοι στη συντριπτική πλειοψηφία μας...
    Το ξαναείπα και ανέφερα ότι έχουν γίνει γενετικές αναλύσεις από έλληνες και ξένους ερευνητές-γενετιστές με πρώτο και καλύτερο τον κύριο Τριανταφυλλίδη και την ομάδα του.
    Αν δεν θέλεις να το πιστέψεις μην το πιστεύεις.
    Μήπως είσαι εσύ προϊόν κάποιας διασταύρωσης φυλών και γιαυτο τούτο το μένος???
    βρε LewnDoS και έτσι να είναι, τι αποδεικνύεις με αυτό; Γιατί έχει για εσένα τόσο μεγάλη σημασία;
    Lupus pilum mutat, non mentem

Σελ. 21 από 147 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Asus Eee 900 και ελληνικη γλωσσα
    Από Άρης13 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-08, 13:21
  2. ελληνικη γλωσσα και speech recognition
    Από gantzinis στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-08, 14:48
  3. Vista και Ελληνικη γλωσσα Help.......
    Από kostast1 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-07, 16:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας