Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Security
    Στην εξάρθρωση ενός κυκλώματος online fraud με θύματα σε πάνω από 30 χώρες σε όλη την Ευρώπη προχώρησε η Europol, συλλαμβάνοντας τα μέλη του στην Ισπανία, μετά την σύλληψη του αρχηγού τον Δεκέμβριο, όλοι καταγωγής από Ρωσία, Ουκρανία και Γεωργία.

    Η ομάδα μόλυνε υπολογιστές με "Ransomware" το οποίο είχε 48 διαφορετικές παραλλαγές για να ξεγελάει τα antivirus software, και μετά κλείδωνε τον υπολογιστή του θύματος εμφανίζοντας μήνυμα πως για να ξεκλειδώσει πρέπει το θύμα να πληρώσει κάποιο ποσό online, ενώ σαν αποστολέας των μηνυμάτων εμφανίζονταν legit υπηρεσίες ασφαλείας μεταξύ των οποίων η Europol.

    Όπως δήλωσε ο διευθυντής της Europol, το μέσο ύψος των "λύτρων" που απαιτούσαν από τους χρήστες ήταν 100 ευρώ, και σύμφωνα με τα στοιχεία το 3% υπέκυπτε και το πλήρωνε, κάνοντας το ποσό που είχε εισπραχτεί να φτάνει τα εκατομμύρια ευρώ.

    Πηγή : Reuters

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Κόλλησε μια γνωστή μου πρόσφατα ένα ransomware και το έβλεπα μέσω skype. Ήταν αρκετά επίμονο το άτιμο! Πρέπει να ήταν και "φρέσκο" γιατί οι λύσεις που βρήκα googlάρωντας (ψιλοεπιπόλαια) δεν δούλευαν.
    Τελικά το πήγε στους "τεχνικούς" στο πανεπιστήμιο που δουλεύει, δεν ρώτησα πως το καθάρισαν όμως
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  3. #3
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15997/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    12.1(dB) / 15(dB)
    Όντως ειναι πολυ επιμονως ο υιος αυτος αλλα οχι και ακατόρθωτο να το σβησεις.
    Χωρίς να εχω ιδιαίτερη γνώση απο υπολογιστές και μόνο googlάροντας τον εχω βγάλει απο 3 υπολογιστές φίλων.
    Αλλα ιδιεταιρη εντύπωση μου έκανε πως και οι 3 περιπτώσεις θέλανε διαφορετικό τροπο να σβήσει.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κόλλησε μια γνωστή μου πρόσφατα ένα ransomware και το έβλεπα μέσω skype. Ήταν αρκετά επίμονο το άτιμο! Πρέπει να ήταν και "φρέσκο" γιατί οι λύσεις που βρήκα googlάρωντας (ψιλοεπιπόλαια) δεν δούλευαν.
    Τελικά το πήγε στους "τεχνικούς" στο πανεπιστήμιο που δουλεύει, δεν ρώτησα πως το καθάρισαν όμως
    Δύο εκδόσεις καθάρισα, τη μια απλά μπαίνοντας σε safe mode χωρίς δίκτυο και τρέχοντας MalwareBytes και τη 2η το ίδιο απλά από Live CD γιατί και στο safe mode εκτελούνταν και εμφάνιζε την οθόνη με το που έμπαινες.

    Εντυπωσιακό πάντως το ότι το 3% πλήρωνε πρόστιμο στην αστυνομία του μέσω... Paysafe!!! Θα ήθελα πολύ να δω τι ποσοστό πλήρωσε στην Ελλάδα.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #5
    Εγγραφή
    28-04-2011
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    683
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μέχρι τις δύο το βράδυ προχθές μου έβγαλε τιην πίστη.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-12-2008
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    JM-FIBRE ONU JF511-TV
    Κι εγώ το είχα κολλησει. Ξεκίνησα το pc σε ασφαλή λειτουργεία έκανα επαναφορά συστήματος και όλα ΟΚ. Ευτυχως γλύτωσα το format

  7. #7
    Εγγραφή
    27-03-2012
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    kanena
    Και γιατί να πληρώσεις και να μην απευθυνθείς στην αρμόδια υπηρεσία προστασίας από ηλεκτρονικά εγκλήματα?

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haniabal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί να πληρώσεις και να μην απευθυνθείς στην αρμόδια υπηρεσία προστασίας από ηλεκτρονικά εγκλήματα?
    Γιατί:
    1. Όλο και σε κάποιο περίεργο site θα μπήκες... Λογικό δεν είναι;
    2. Το θέμα αν χρειάζεσαι τον Η/Υ είναι να φύγει το μήνυμα (το οποίο σύμφωνα με τις αναφορές των εταιρειών AV δεν έφυγε απαραίτητα αλλά ξαναεμφανιζόταν μετά από τυχαίο διάστημα!)
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  9. #9
    Εγγραφή
    06-08-2004
    Περιοχή
    Ευρώπη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christhenis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ το είχα κολλησει. Ξεκίνησα το pc σε ασφαλή λειτουργεία έκανα επαναφορά συστήματος και όλα ΟΚ. Ευτυχως γλύτωσα το format
    Αυτή είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος:
    - Safe mode
    - Εκτέλεση του rstrui.exe
    - Επαναφορά συστήματος σε προηγούμενη ημερομηνία

  10. #10
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.263
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    να υποθέσω ότι ότι η είδηση και οι υπόλοιποι αναφέρεστε σε ransomware που σου βγάζουν ένα μηνυμα "πληρωσε ή αλλιώς" και όχι για αυτά που σου κρυπτογραφούν παράλληλα τους φακέλους...
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  11. #11
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί:
    1. Όλο και σε κάποιο περίεργο site θα μπήκες... Λογικό δεν είναι;
    Πάντως από περιπτώσεις που έχω δει μπορείς να τον κολήσεις και με εγκατάσταση σπασμένου προγράμματος, ειδικά από portable ....
    http://www.clubsradio.com
    59'/hour dance music ;)

  12. #12
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως από περιπτώσεις που έχω δει μπορείς να τον κολήσεις και με εγκατάσταση σπασμένου προγράμματος, ειδικά από portable ....
    Σίγουρα κυκλοφορούσε σε torrentosite μέσα σε διαφήμιση μεταμφιεσμένο ως Flash update, νομίζω και Quicktime.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  13. #13
    Εγγραφή
    20-02-2012
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντυπωσιακό πάντως το ότι το 3% πλήρωνε πρόστιμο στην αστυνομία του μέσω... Paysafe!!! Θα ήθελα πολύ να δω τι ποσοστό πλήρωσε στην Ελλάδα.

    Το νουμερο χρηστων που εχει πληρωσει στην ελλαδα (κ οχι μονο) ειναι τοσο οσο να κανει την paysafe να το γραψει σαν warning πανω στο προιον της........Επισης εχει μεγαλη επιτυχια σε παντρεμενους χρηστες!!! Εχει πεσει στην αντιληψη μου τρεις φορες, οι δυο πληρωσαν κανονικα κ ο τριτος σωθηκε στο 90'.
    Δυστυχία σου Ελλάς, με τα τέκνα που γεννάς !!!

  14. #14
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Φίλος με είχε πάρει τηλέφωνο να με προειδοποιήσει ότι η Ελληνική Αστυνομία άρχισε να κυνηγά το downloading και να μοιράζει πρόσθημα... Γέλασα με την ψυχή μου και του καθάρισα τον υπολογιστή.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2006
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Δύο φορές που τον καθάρισα, είχα στον υπολογιστή δύο user accounts και μπόρεσα να μπώ από τον δεύτερο.

    Αυτό που έκανα ήταν να κάνω search για όλα τα files που είχαν δημιουργηθεί ή επικαιροποιηθεί τις τελευταίες ώρες και είχαν extension .exe.
    Με το να σβήσεις το ύποπτο exe και μόνο, δεν κάνεις τίποτε, γιατί ξαναδημιουργείται.
    ΑΛΛΑ:
    Αν αμέσως αφού το σβήσεις κάνεις reboot, σου παρουσιάζεται ERROR παραθυράκι που λέει ότι δεν βρήκε το δείνα αρχείο (ένα το κρατούμενο).
    Δεν είναι απαραίτητα το ίδιο με αυτό που έσβησες, γιατί σε κάποιες version για να ξεγελάσουν τα πράγματα χρησιμοποιούν file linking.
    Πας λοιπόν στο msconfig και απενεργοποιείς την γραμμή του startup που ταιριάζει με τα ήδη εντοπισθέντα αρχεία.
    Εδώ παίρνεις ανάσα γιατί έχεις πλέον κάποιο χρόνο για τα υπόλοιπα.
    Τρέχεις κάποιο πρόγραμμα από αυτά που σου λένε πια processes τρέχουν (δεν θυμάμαι ονόματα αλλά το ένα είναι realtime το άλλο σου γράφει σε ένα αρχείο την διαδικασία του ξεκινήματος) και ψάχνοντας βρίσκεις το link.
    Σβήνεις και το δεύτερο file και αφαιρείς από την registry ότι έχει σχέση με αυτό.
    Τώρα είσαι καθαρός.

    Αυτά τις δύο φορές που μπόρεσα να μπώ μέσω δεύτερου user account, γιατί την τρίτη και πλέον πρόσφατη το πράγμα δυσκόλεψε. Ένα μοναδικό account και το safe mode μόλις εφτανε στο desktop έκανε reset τον υπολογιστή.
    Προσπάθησα να κάνω τα παραπάνω σε command line αλλά απεδείχθη πολύ πιό δύσκολο και χρονοβόρο από το να ξαναφορτώσω στον δίσκο το backup από τον WHS.

    Από εδώ και στο εξής όμως βάζω σε όλους τους υπολογιστές δύο user accounts για να υπάρχει back door.

    Σας συμβουλεύω να κάνετε το ίδιο, γιατί τον ιό αυτόν δεν τον κολλάς μόνο από τσοντο-sites.
    Την τελευταία φορά, τον άρπαξα από ένα site οικονομικού περιεχομένου!
    Αλλά την έπαθα σαν πρωτάρης, γιατί μου έβγαλε ένα παραθυράκι που έλεγε ότι ο Firefox έχει πρόβλημα ασφαλείας και να τον κάνω update.
    Κοιτάω πια έκδοση τρέχω και πια δίνει ο Firefox, οι ίδιες.
    Αντί να πονηρευτώ, σκέφτομαι:
    "Μήπως έχουν βγάλει καμία τόσο πρόσφατη που δεν την έχουν ανεβάσει ακόμη στο επίσημο Firefox site;".
    Και πατάω το κουμπί, τρομάρα μου!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MAuVE : 14-02-13 στις 21:21.
    Στις 6/8/2015 διεγράφησαν 2 μηνύματά μου υπό τον ισχυρισμό του trolling. Καλή συνέχεια σε όλους

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-20, 22:00
  2. Το νέο Xperia Tablet S από την Sony
    Από Seitman στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-12, 10:48
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-12, 16:32
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-12, 04:36
  5. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-12, 17:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας