Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    25-01-2011
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZXDSL 931WII
    SNR / Attn
    20(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το wizard στο site του οτε λέει ότι στην διεύθυνση που έδωσα είναι διαθέσιμο CONN-X VDSL 50 και 30 Mbps. Για να γίνεται αυτό σίγουρα έχει ενεργοποιηθεί η καμπίνα VDSL που εγκατέστησαν λίγο πιο κάτω τον Νοέμβριο. Οπότε πήρα τηλέφωνο στην Forthnet να ρωτήσω αν μπορούν να μου ενεργοποιήσουν VDSL, θεωρώντας ότι αφού μπορεί ο ΟΤΕ, θα μπορούν και αυτοί μέσω χονδρικής ΟΤΕ. Μου είπαν τα ίδια που μου είχαν πει και πριν ενεργοποιηθεί η καμπίνα (δηλ. ότι είμαι στα 2km από το A/K) και ότι δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία. Οπότε τους ρώτησα αν ενεργοποιούν μέσω χονδρικής ΟΤΕ, ώστε να συνδεθώ από την καμπίνα, και μου απάντησε η κοπέλα ότι δεν έχει ιδέα και ότι ενεργοποιούν μόνο από αστικό κέντρο.

    Πήρα και στη Wind (που είναι η 2η σύνδεση μου) να τους ρωτήσω, και έλεγε ακριβώς τα ίδια αυτός, ότι είναι μεγάλη η απόσταση. Τον ρώτησα αν δίνουν μέσω χονδρικής ΟΤΕ, λέει όχι. Τον ρώτησα μετά αν υπάρχει περίπτωση στο άμεσο μέλλον να μπορούν να μου δώσουν από την καμπίνα και άρχισε τα γνωστά με τις οπτικές ίνες που και καλά περνάνε και ότι αναβαθμίζουν τα αστικά κέντρα τους, λες και θα μειωθεί η απόσταση αν αναβαθμίσουν το κέντρο.

    Οπότε φυσικά η απορία μου είναι γιατί δεν δίνουν μέσω χονδρικής ΟΤΕ από την καμπίνα και δίνουν μόνο από A/K που ουσιαστικά είναι άχρηστο για αυτούς που είναι πιο μακριά από το αστικό κέντρο. Μάλιστα στο site της Wind αναφέρει στην σελίδα του double play VDSL κάτω κάτω "σε περίπτωση τεχνικής υλοποίησης μέσω χονδρικής ΟΤΕ το τέλος ενεργοποίησης είναι 15,00€" που υποδεικνύει ότι δίνουν και μέσω ΟΤΕ VDSL.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Φίλος που ειναι WIND εχει VDSL ΑΡΥΣ απο καμπίνα ΟΤΕ.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-01-2011
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZXDSL 931WII
    SNR / Attn
    20(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλος που ειναι WIND εχει VDSL ΑΡΥΣ απο καμπίνα ΟΤΕ.
    Πληρώνει και άλλα πάγια εκτός από της WIND? Να ξαναπάρω τηλέφωνο μήπως και έπεσα πριν σε κάποιον που δεν ήξερε; Επίσης έχει διάφορα να βάλω VDSL από forthnet από το να βάλω από τη WIND?

  4. #4
    Εγγραφή
    10-02-2007
    Περιοχή
    WWW
    Μηνύματα
    298
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    h300s
    SNR / Attn
    17(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H hol θα δίνει μόνο απο καμπίνες ΟΤΕ.Πάρε και εκεί ένα τηλέφωνο.
    Πεντέλη μένεις ?

  5. #5
    Εγγραφή
    25-01-2011
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZXDSL 931WII
    SNR / Attn
    20(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavlos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H hol θα δίνει μόνο απο καμπίνες ΟΤΕ.Πάρε και εκεί ένα τηλέφωνο.
    Πεντέλη μένεις ?
    Ναι, Πεντέλη. Έχω μια γραμμή wind και μια forthnet (και τις κάνω load balance για να έχω περισσότερο bandwidth). Στη forthnet έχει περάσει το 12μηνο αλλά δεν θέλω να την αλλάξω. Τη wind θα την άλλαζα αλλά έχω 9 μήνες ακόμα και δεν νομίζω άλλος πάροχος να δίνει 50άρι VDSL με 20 ευρώ το μήνα (double play S + VDSL με συνδυαστική προσφορά). Αν δεν υπάρχει βέβαια άλλος τρόπος θα το σκεφτώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    Δεν υπαρχει Κ Α Μ Ι Α ενεργη καμπινα στο Α/Κ Πεντελης. Κ Α Μ Ι Α. Αν δε μενεις διπλα στο Α/Κ και σου εβγαλε ο wizzard διαθεσιμητα bug στο wizzard ειναι, παρε 13888 και ρωτα αν μπορει ο ΟΤΕ να σου δωσει VDSL πρωτα πριν κανεις υποθεσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-03-2013
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα giorgisp!

    Load Balancing κάνεις με software ή hardware?

  8. #8
    Εγγραφή
    25-01-2011
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZXDSL 931WII
    SNR / Attn
    20(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω το TP-Link TL-R470T+

    Έχει 1 WAN, 1 LAN και άλλες 3 που ρυθμίζονται όπως θέλεις (WAN/LAN), και μπορεί να κάνει load balance. Το έχω αφήσει στο "intelligent" balance και με ελάχιστες ρυθμίσεις λειτουργεί πολύ καλά.

    neshtar, έχεις δίκιο για τις καμπίνες, προχθές που περνούσα είδα ότι η ΔΕΗ κατέβαζε καλώδιο από την κολόνα για την καμπίνα, οπότε δεν είχε ούτε καν ρεύμα πριν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgisp : 20-03-13 στις 17:10.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-03-2013
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ώπα !!! Ωραίος!!! Με ψησες!

    Εγώ νόμιζα ότι είχα καταλήξει σε μονόδρομο μεταξύ Cisco RV042-EU (παλιό καλό και εγγυημένο) και TP-LINK TL-ER6020! Αλλά το σκεφτόμουν διπλά λόγω τιμής!
    Το δικό σου είναι αρκετά οικονομικό (σε σχέση με τα άλλα 2 πάντα)!

    Εκτός απο load balancing κάνει και bonding (διπλασιάζει bandwidth) ? Πόσο καλά λειτουργεί? Εύκολα παραμετροποιήσιμο?

    Βρήκα στο internet εδώ και καιρό...και έχω σωθεί σχετικά με torrent...software λύση...και ουτε καν εφαρμογή (που κυκλοφορεί τελευταία...και έχει και μετρήσεις-στατιστικά κτλπ)...Απο τα ίδια τα windows 7!
    Αν σε/σας ενδιαφέρει μπορώ να το παραθέσω! Λειτουργεί όμως μόνο σε torrent!

  10. #10
    Εγγραφή
    25-01-2011
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZXDSL 931WII
    SNR / Attn
    20(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ το RV042 θα έπαιρνα αλλά έψαξα λίγο ακόμα και βρήκα το tp-link που τώρα το βρίσκεις κάτω από 50 ευρώ. Και πραγματικά για την τιμή του είναι άψογο. Το interface του έχει όλες τις ρυθμίσεις που έχω χρειαστεί, είναι γρήγορο και δεν χρειάζεται reboot για να αποθηκεύσει αλλαγές (και να χρειαζόταν, bootάρει σε 10').

    Το load balancing που το έχω στο intelligent mode λειτουργεί πολύ καλά, δηλαδή άμα fullάρει η πρώτη WAN από downloads κλπ. βγάζει τα υπόλοιπα requests από την άλλη WAN και έτσι μπορείς να κατεβάζεις κάτι με την full ταχύτητα της μίας σύνδεσης και να συνεχίζεις να κάνεις browsing κανονικά από την άλλη. Δεν έχει βγάλει ποτέ πρόβλημα, σχεδόν δεν το καταλαβαίνω ότι υπάρχει load balancing (εκτός από μερικές φορές που με κάνει logout κάποιο site επειδή με βγάζει το router από την άλλη WAN, και όχι από αυτήν που είχα κάνει login). Τις ρυθμίσεις που έχει στο manual balancing δεν τις έχω ψάξει και πολύ. Έχει πάντως επιλογές για να βγάζει συγκεκριμένο μηχάνημα (πχ server) ή συγκεκριμένες πόρτες από συγκεκριμένη wan πάντα. Έχει και QoS που λειτουργεί και αυτό άψογα, όσο και να κατεβάζω κρατάει bandwidth για VoIP κλήσεις και web radio.

    Bonding δεν κάνει (να μοιράζει ένα tcp stream και στις 2 wan και πχ να κατεβάζεις από browser με διπλή ταχύτητα) αλλά όταν κατεβάζω torrents φαίνεται ότι μοιράζει τα connections με τους peers και στις 2 adsl και έτσι πιάνω διπλή ταχύτητα 2.5-2.6 MB/s αντί για 1.3 που έπιανα παλιά.

    Το router είναι πολύ σταθερό, δεν θυμάμαι να το έχω κάνει ποτέ reboot ή να κόλλησε, το θεωρώ πολύ αξιόπιστο. Και δεν ζεσταίνεται και καθόλου επειδή έχει μεταλλικό case. Άλλο θετικό είναι ότι το τροφοδοτικό είναι ενσωματωμένο και έτσι μπαίνει κατευθείαν στην μπρίζα χωρίς adaptor.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-03-2013
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Να σε καλα giorgisp! Θα το κανονίσω!

  12. #12
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν, όπως ίσως να το είδατε, σήμερα ενεργοποιήθηκαν οι καμπίνες σε πάρα πολλές περιοχές της Αθήνας (δείτε τα θέματα με τις περιοχές και θα καταλάβετε).

    Το θέμα τώρα είναι το εξής:

    Θα δώσουν οι άλλοι πάροχοι VDSL από τις καμπίνες του ΟΤΕ;;;

    Τώρα που μάλιστα έχουν ενεργοποιηθεί τόσες περιοχές θα γίνει ΣΦΑΓΗ!

    Εγώ είμαι Φιλοθέη με άθλιο adsl. Έχω forthnet και λόγω nova θα προτιμούσα να μείνω forthnet. Εάν όμως δεν μας κάνει την χάρη να δώσει VDSL από τις καμπίνες του ΟΤΕ, τότε την χαιρετώ ΑΜΕΣΑ!

    Έχουμε κανένα νέο; Αξίζει να περιμένω; Ή να κάνω αίτηση φορητότητας;

    Ευχαριστώ.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-06-2010
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    663
    Downloads
    49
    Uploads
    1
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    4997/49998 kbps
    ISP
    WIND Double Play M & VDSL
    Router
    zte zxdsl 931 wii
    SNR / Attn
    30.3(dB) / 2.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω ακριβώς την ίδια απορία με σένα και είμαι στην αναμονή,θα παρακαλούσα αν κάποιος ξέρει να μας πει τι γίνετε γιατί είμαι στο τσακ να πάω ΟΤΕ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 134
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-13, 18:34
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-12, 14:56
  3. Μηνύματα: 372
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 09:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας