Καλησπέρα σας,

με συγχωρείτε για το ασαφές του τίτλου. Αν κάποιος moderator διαβάσει την ιστορία και βρει κάποιον τίτλο πιο κατάλληλο, ας τον αλλάξει.

Είχα βάλει αγγελία για να πουλήσω κάτι στο Ebay, σε πολύ καλή τιμή (συγκεκριμένα, τις μέρες που υπήρχε η αγγελία, η τιμή μου ήταν μακράν η καλύτερη σε ebay.co.uk, ebay.de κλπ).
Κάποιος user "αγόρασε" το προϊόν, αλλά ποτέ δεν πλήρωσε.
Σημειωτέον, ο λογαριασμός του δημιουργήθηκε την ίδια μέρα της "αγοράς" (προφανώς και μόνο για να κάνει την υποτιθέμενη αγορά).
Το "πραγματικό" όνομά του που εμφανίστηκε στο mail που έλαβα απ' το ebay ήταν κάτι που δεν έβγαζε νόημα (σαν κινέζικο πχ), ενώ η διεύθυνσή του παρέπεμπε σε μια μικρή πόλη της Αγγλίας (αλλά σε δρόμο που δεν υπήρχε ούτε στο google maps!).
Έστειλα ένα ευγενικότατο μήνυμα στον χρήστη, μήπως χρειάζεται κάποια βοήθεια με το paypal κλπ, αλλά δεν πήρα ποτέ απάντηση.
Προφανώς, ο χρήστης έφτιαξε ένα λογαριασμό απλά για να θέσει εκτός λίστας το προϊόν μου (ενδεχομένως να πουλούσε κι αυτός το ίδιο προϊόν), αφού δεν προσπάθησε ποτέ να επικοινωνήσει μαζί μου.

Εν πάση περιπτώσει, περίμενα 4 μέρες από την μέρα της "πώλησης" για να κάνω "open case" (δηλαδή να ενημερωθεί το ebay ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα)
και αναγκαστικά άλλες 4 μέρες για να κάνω "close case", ούτως ώστε να ελευθερωθεί το προϊόν και να μπορέσω να το ξανακάνω relist.
Όταν όμως πήγα να το κάνω, έλαβα μήνυμα ότι για αυτόν τον μήνα έχω υπερβεί το όριο των 500$ και πρέπει να περιμένω τον επόμενο (!).
Έστειλα μήνυμα στο ebay, εξηγώντας το πώς έχει η κατάσταση κι ότι θα ήθελα να μου επιτραπεί να ανεβάσω το προϊόν. Έχουν περάσει 4 μέρες και δεν έχω πάρει απάντηση.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;