Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-34 από 34
  1. #31
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το Plasma Active έχει ήδη store όπου μπορεί να λειτουργήσει με χρήματα αλλά και credits, υποστηρίζει εφαρμογές, βιβλία, μουσική και είναι DRM free. Επιπλέον το server side μέρος είναι και αυτό free software ώστε να μπορούν και άλλοι να φτιάξουν δικά τους καταστήματα. Εφόσον μιλάμε για Linux, κάποια στιγμή θα δούμε και εφαρμογές όπως blender, digikam, libreoffice κλπ πέρα από τα κλασσικά iFart apps.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    @mrsaccess ναι, έχω δοκιμάσει 7-άρι.

    Δεν χρειάζεται να το ακουμπήσεις στο τραπέζι, αλλά στα πόδια σου, ή οπουδήποτε σε βολεύει. Αν θες να γράψεις γρήγορα χρειάζεσαι δύο χέρια όχι δύο δάχτυλα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να αγοράσεις netbook για να γράψεις ένα κείμενο. Αρκεί ένα tablet (με σωστό πληκτρολόγιο). Άσε που γιατί θα βάλεις κονσόλα ή Linux; Για να γράφεις αργά ή θα καταναλώνεις καλύτερα με Linux;

    Το tablet είναι ελαφρύτερο από ένα netbook, γιατί να μην πληκτρολογείς άνετα;

    Δεν είναι user-friendly η παραμετροποίηση, είναι καλό να υπάρχει ένα όραμα για την χρήση και απ' ότι έχει δείξει έως τώρα η Canonical το καταφέρνει καλύτερα απ' όλους στο Open Source.

    Κρίμα που μπορεί να μπει μόνο σε Nexus.
    Τι να πω; Στο δικό μου είναι τελείως άβολο. Το γυρίζω σε portrait για να γράψω.

    Δεν έχω πρόβλημα με το μέγεθος γενικά, έχω με το form factor. Δεν με ενοχλεί να συνδέσω ένα πληκτρολόγιο όταν χρειαστεί να γράψω αρκετά στο tablet. Αλλά όταν διαβάζω, σερφάρω ή παίζω -που είναι η περισσότερη ώρα- θέλω tablet και on screen πληκτρολόγιο που φτάνουν τα δάχτυλά μου σε όλη του την επιφάνεια χωρίς να κάνω μεγάλες κινήσεις.

    Το γιατί να βάλω κονσόλα, είναι trivial. Το tablet είναι ένα μικρό PC, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να το χρησιμοποιούμε μόνο ως tablet. Θα πρέπει να αγοράσω 10 μηχανήματα για να καλύψω τις ανάγκες που μπορούν να καλυφθούν με μια συσκευή; Όχι, tablet και keyboard dock είναι αρκετά για εκτός σπιτιού.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #32
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Δεν με κατάλαβες. Επειδή ακριβώς θα βάλεις linux για να έχεις κονσόλα, προφανώς θες ένα λειτουργικό πληκτρολόγιο στην οθόνη για να γράφεις. Ειδάλλως καλύτερα μείνε σε android, δεν έχει καμμία σοβαρή έλλειψη αν δες θες να γράφεις. Αν θες να γράφεις όμως, χρειάζεσαι άνετο και λειτουργικό πληκτρολόγιο.

    Για να γράψω άνετα τα καταφέρνω με δύο χέρια σε landscape, όχι σε portrait με δύο δάχτυλα (δεν χωράνε δύο χέρια).

    Περί ορέξεως βέβαια. Έχω την αίσθηση πως μίκρυναν το πληκτρολόγιο δίχως λόγο. Άλλωστε στο video γράφει με πένα!
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  3. #33
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest

  4. #34
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαθέσιμο το evasi0n για jailbreak του iOS 6.x
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 01:25
  2. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 22:21
  3. Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-12, 16:59
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-12, 22:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας