Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Γεια σας.
    Εδώ και αρκετό καιρό, διαπίστωσα ότι όταν ανοίγω μια σελίδα (με τον Mozilla Firefox) στο Διαδίκτυο, εμφανίζεται ένας σύνδεσμος πάνω σε κάποια λέξη του κειμένου (γίνεται μπλε), ο οποίος κατά κανόνα με οδηγεί σε μια ιστοσελίδα για αγορά iphone 5 η κάτι τέτοιο. Ο φυλλομετρητής βγάζει κόκκινο μήνυμα για WOT κι εγώ κλείνω τη σελίδα.
    Το λειτουργικό μου είναι windows XP SP3, υπάρχει προστασία από την McAfee, ενημερωμένη και ψάχνω στο Google να βρω κάποια σχετική πληροφορία. Μέχρι στιγμής δεν βρήκα και έτσι απευθύνομαι σε εσάς.

    Αν υπάρχει κάποιο σχετικό νήμα και δεν το είδα, παρακαλώ ενημερώστε με και κάποιος διαχειριστής ας σβήσει το παρόν.
    Αν δεν υπάρχει, ας με πληροφορήσει, όποιος ξέρει κάτι σχετικό.
    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Γράφει κάποιο μήνυμα η σελίδα ; Κατέβασε και τρέξε αυτό

    http://www.malwarebytes.org/

  3. #3
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To κακό με τα malwares είναι πως δεν είναι ακριβώς ιοί, με τη λογική ότι δε μπάινουν κρυφά στον υπολογιστή, αλλά συνήθως ζητάνε την αποδοχή σου. Πατάς ΝΑΙ δηλαδή στην εγκατάσταση (βέβαια o installer είναι συνήθως μασκαρεμένος, σου λέει δηλαδή πως θέλει update o browser ή κάτι τέτοιο).

    Γι' αυτό και τα περισσότερα adivirus δε τα εντοπίζουν. Όπως πρότειναν και παραπάνω το malwarebytes είναι πολύ καλό για αφαίρεση τέτοιων προγραμμάτων.

    Επίσης προσπάθησε να ψάξεις στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων για τίποτα ύποπτες εγκατεστημένες εφαρμογές. Για παράδειγμα, αν δεις κάτι που να λέει "babylon search" (παθών) το κάνεις uninstall κατευθείαν!
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  4. #4
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    TP-LINK Archer D5
    Καλησπέρα σε όλους,

    Για να μην ανοίγω άλλο θεμα, και εφόσον και το δικό μου πρόβλημα είναι μια ενοχλητική διαφήμιση γι' αυτό το βάζω εδώ.
    Εδώ και αρκετές μέρες στις σελίδες που επισκέπτομαι μου βγάζει την παρακάτω διαφήμιση την οποία κλείνω πατώντας πάνω της το "Χ".

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  χωρίς τίτλο.JPG 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  23,7 KB 
ID: 120288

    Εχω εγκαταστήσει το Combofix για την αφαίρεσή του καθώς επίσης και τα πρόσθετα του Firefox Adblock Plus και Adblock pop up αλλά πάλι βγαίνουν και αναγκάζομαι να τις αφαιρώ με το Combofix.
    Βέβαια για να πω την αλήθεια σελίδες που επισκέπτομαι συνέχεια ή τις έχω στα αγαπημένα μου τις "καθάρισα" με το combofix και δεν εμφανίζονται οι διαφημίσεις, αλλά όταν ανοίγουν νέες καρτέλες ή παράθυρα με σελίδες νέες εκεί τις ξαναβγάζει.
    Καμιά ιδέα ;
    Ευχαριστώ.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Σας ευχαριστώ eagle13 και OxAp0d0 που απαντήσατε στο θέμα που άνοιξα και απολογούμαι για την καθυστερημένη απάντηση.
    Έκανα όλα αυτά που μου προτείνατε αλλά δεν βρήκα λύση στο πρόβλημά μου. Συνεχίζεται η ίδια κατάσταση. Επιλέγει μια ή και 2 λέξεις στο κείμενο που διαβάζω και την "μαρκάρει" ως σύνδεσμο τον οποίο εμφανίζει μόλις περάσεις το δείκτη του ποντικιού πάνω από τη λέξη. Όταν οι λέξεις είναι δύο, τότε σε οδηγεί σε διαφορετικές διευθύνσεις.
    Ασφαλώς και θα ενημερώσω την παρούσα σελίδα στην περίπτωση που βρω τη λύση ή την αιτία που το προκαλεί.
    Να είστε όλοι καλά!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-12, 20:11
  2. ιος που εμφανιζεται ως antivirus
    Από Nettunia στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-12, 20:35
  3. Ιός στο email μου
    Από Zounds στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-12, 10:33
  4. Ειναι ιος?καποιος να με βοηθησει
    Από Nettunia στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-12, 01:04
  5. Παράξενος ιός
    Από leros2004 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 13:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας