Σελ. 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 199
  1. #16
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    1450 να το βάλεις.
    Οκ ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις! Θα επανελθω με συμπερασματα!

  2. #17
    Εγγραφή
    24-01-2007
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Αν συνδέεσαι μόνο ασύρματα τότε είναι πολύ πιθανό το πρόβλημα να οφείλεται σε αυτό. Δοκίμασε να συνδεθείς με καλώδιο.Αν το πρόβλημα λυθεί, τότε απλά άλλαξε το κανάλι του wifi. Με το inSSIDer μπορείς να βρεις ποια κανάλια είναι ελεύθερα και ποια όχι.

    Επίσης εφόσον όλες οι συσκευές σου το υποστηρίζουν, βάλε να εκπέμπει σε 11n μονο.

    Και τα 2 που ανέφερα παραπάνω αλλάζουν από το General setup του menu Wireless Lan.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dfourt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συνδέεσαι μόνο ασύρματα τότε είναι πολύ πιθανό το πρόβλημα να οφείλεται σε αυτό. Δοκίμασε να συνδεθείς με καλώδιο.Αν το πρόβλημα λυθεί, τότε απλά άλλαξε το κανάλι του wifi. Με το inSSIDer μπορείς να βρεις ποια κανάλια είναι ελεύθερα και ποια όχι.

    Επίσης εφόσον όλες οι συσκευές σου το υποστηρίζουν, βάλε να εκπέμπει σε 11n μονο.

    Και τα 2 που ανέφερα παραπάνω αλλάζουν από το General setup του menu Wireless Lan.
    Κυρίως παίζω με wi-fi αλλά έπαιξα και με καλώδιο για να δω μήπως φταίει το wifi όμως ήταν το ίδιο πράγμα. Το κανάλι το έχω στο 3 μιας και μου το προτείνει το ίδιο το ρούτερ. ή το 3 ή το 4 κανάλι. Και απ'όσο βλέπω από το inSSIDer δεν υπάρχει άλλος στο 3 οπότε το έχω καρφωτά εκεί.

    - - - Updated - - -

    Παιδιά εσείς με ποιο modem code παίζετε;

  4. #19
    Εγγραφή
    24-01-2007
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Δεν μπορούμε να σου προτείνουμε συγκεκριμένο.Είναι ανάλογα με τη γραμμή.
    Αυτό πρέπει να το δεις μόνος σου.
    Πάντως με βάση την δική μου εμπειρία δεν θα προτιμούσα εκείνο που δείχνει λάθος το attenuation και το ρίχνει στο 29 από 40-42 που είναι κανονικά.(Διάβασα όσα γράφεις εδώ)

    Όπως και να έχει με το default modem code(αλλά και με οποιαδήποτε άλλο), δε θα πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα, όπως αυτά που αναφέρεις.
    Επιβεβαίωσε ότι το πρόβλημα προέρχεται από το συγκεκριμένο router και όχι από κάτι άλλο(πχ από τον ISP σου), δοκιμάζοντας για μερικές μέρες με κάποιο άλλο router.

    Εφόσον επιβεβαιώσεις ότι το πρόβλημα προέρχεται από το συγκεκριμένο router, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τελείως το QOS και το firewall, μήπως κάτι εκεί δεν έχει ρυθμιστεί σωστά.
    Τέλος κάνε και ένα factory reset στο router.

    Έχεις αποσυνδέσεις στη γραμμή σου ή όχι; Πχ αν το αφήσεις για καμία εβδομάδα κρατάει το συγχρονισμό ή ο συγχρονισμός χάνεται συχνά;

  5. #20
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Όχι δεν είχα καμιά αποσύνδεση με κανένα modem code και είχα uptime για μέρες. Με το που βάζω άλλο ρούτερ βλέπω κατευθείαν διαφορά στο youtube. Με τα websites δεν έχω κανένα πρόβλημα φορτώνουν γρήγορα όσο και με τα άλλα ρούτερς. Πάντα κάνω factory reset μετά από κάθε modem code φλασάρισμα. Αυτό με το QOS και το firewall δεν το έψαξα να σου πω την αλήθεια και δεν τα έχω πειράξει έτσι όπως είναι τα αφήνω. Για να το ξανά συνδέσω να δω το QOS και firewall..

    - - - Updated - - -

    Α καλά ότι να ναι. Λοιπόν πάω Bandwidth Management / Quality of Service και έχει στον πίνακα του General Setup 2 γραμμές με τη ταχύτητα που κλείδωσα και από κάτω Backup WAN. Πάνω δεξιά βλέπω Reset to Factory Default. Το πατάω και τσουπ βλέπω ανάβει το λαμπάκι του QOS του ρούτερ. Να προσθέσω ότι ποτέ δεν άναψε το λαμπάκι του QOS από τη μέρα που το πήρα και το έβαλα στη πρίζα. Ούτε με τόσα factory defaults που του έκανα. Μάλλον έπρεπε να κάνω κι στο QoS factory default ε; (sorry noob here)

    Πάω αμέσως youtube και ΝΑΙ φορτώνει ακατάπαυστα χωρίς διακοπές κλπ το βλέπω κι απ'το λαμπάκι του wifi του λάπτοπ αναβοσβήνει πολύ γρήγορα που σημαίνει ότι δέχεται δεδομένα με μεγάλη ταχύτητα και χωρίς να κομπιάζει!! Δοκίμασα αρκετά βιντεάκια και φόρτωνε γρήγορα και σταθερά! Πιστεύω ότι λύθηκε το πρόβλημα. Πάω για ύπνο και θα το ξαναδώ αύριο. Όλα αυτά με το 3.6.3.1_ 211011 standard modem code. Χίλια ευχαριστώ παίδες!! Γιατί όμως παίχτηκε τέτοια μανούρα με το ρούτερ δεν μπορώ να καταλάβω..Είχε φάει κάνα κόλλημα μήπως;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails qos.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andresalonika : 23-04-13 στις 02:17.

  6. #21
    Εγγραφή
    24-01-2007
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Το QoS είναι by default απενεργοποιημένο. Ουσιαστικά με αυτό που έκανες το ενεργοποιήσες. Το ότι έφτιαξε είτε είναι τυχαίο, είτε όφειλεται στο ότι υπάρχει κίνηση στο δίκτυο σου(πχ torrents).

    Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο δεν θα πρέπει να βλέπεις διάφορα με ή χωρίς QoS...
    Για δοκίμασε να το απενεργοποιησεις πάλι... Ίσως απλά κάτι είχε μπλοκάρει.

  7. #22
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dfourt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το QoS είναι by default απενεργοποιημένο. Ουσιαστικά με αυτό που έκανες το ενεργοποιήσες. Το ότι έφτιαξε είτε είναι τυχαίο, είτε όφειλεται στο ότι υπάρχει κίνηση στο δίκτυο σου(πχ torrents).

    Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο δεν θα πρέπει να βλέπεις διάφορα με ή χωρίς QoS...
    Για δοκίμασε να το απενεργοποιησεις πάλι... Ίσως απλά κάτι είχε μπλοκάρει.
    Το απενεργοποίησα, έσβησε το λαμπάκι. Χμμ....πάει καλά αλλά νομίζω ότι πάει καλύτερα με το λαμπάκι του QoS αναμμένο! Θα το παρακολουθήσω.. Ίσως κάτι είχε μπλοκάρει, μακάρι να ήταν μόνο αυτό...Συνεχίζω τις δοκιμές και θα επανέλθω!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails qosOFF.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andresalonika : 23-04-13 στις 14:14.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παιδιά by default το QOS (κλειστό) και το Firewall τα έχετε αφήσει έτσι όπως είναι;

  9. #24
    Εγγραφή
    24-01-2007
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Ναι, για οικιακή χρήση και αν δεν έχεις τίποτα ειδικό στο μυαλό σου να κάνεις, μπορείς να τα αφήσεις όπως είναι by default, χωρίς κανένα πρόβλημα.

  10. #25
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παιδιά βγήκε 3.6.3.2

  11. #26
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX V2
    Καλησπέρα. Το 3.6.3 μπορώ να το περάσω και στο 2710ne;;

    Έχω κάποια προβλήματα με αποσυνδέσεις και έλεγα να δοκιμάσω κάποιο παλιότερο fw από το 3.2.7 που έχω τώρα.

    Ευχαριστώ.

    Υ.Γ. Αν δεν μπορώ τελικά να το περάσω μπορώ να πειραματιστώ με άλλα modem codes του 3.2.7; Τώρα έχω την στάνταρ 321311.

    Υ.Γ.2 Έχω Forthnet. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά το αναφέρω.

    - - - Updated - - -

    κανείς;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alt3rnative : 12-05-13 στις 21:25.

  12. #27
    Εγγραφή
    24-01-2007
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Όχι δεν μπορείς.(λογικά)

    Μπορείς να δοκιμάσεις με άλλα Modem codes με την προϋπόθεση ότι θα βάλεις πάλι την 3.2.7.

    Αν δεν λυθεί το πρόβλημα πάρε την forthnet μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη γραμμή σου και για αυτό έχεις αποσυνδέσεις.
    Αν δεν βρουν τίποτα λογικά θα σου ανεβάσουν λίγο το snr margin.
    Θα χάσεις λίγο σε ταχύτητα συγχρονισμού, αλλά ενδέχεται να απαλλαγείς από τις αποσυνδέσεις.

  13. #28
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οποιος εχει προβλημα με την γραμμη ισως να μην ειναι συμβατο με το DSLAM ... δοκιμαστε το κωδικο 2471201 ... ειναι ο τελευταιος της draytek (και το 243... πολυ καλο και αυτο)
    Εχω κανει και εγω πολλα τεστ εδω στην Αγγλια με draytek 2830 & 2850 se adsl γραμμη ... αλλα το τσιπακι ειναι ιδιο σχοδον σε ολα τα μοντελα τους

    Αναφερθηκε οτι με ΟΤΕ δεν παει καλα ... αμαν και εχω 2 ... αν τα κατεβασω κατω δεν βλεπω προκοπη

    Το τελευταιο λογισμικο ειναι το 3.6.3.2 αλλα δεν εχει στο modem καποια αλλαγη, αλλα μονο απο τη μερια του router
    ftp://ftp.draytek.com/Vigor2710/Firm....6.3.2/annexA/

  14. #29
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ασυζητητί πάντως συγχρονίζει πολύ ψηλότερα από άλλα της αγοράς σε οιοσδήποτε DSLAM.

  15. #30
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστω famous-walker

    Αν συνχρονιζει καλα στις γραμμες του ΟΤΕ τοτε δεν θα πανε κοντα 500 ευρο χαμενα ... εχω 2830η & 2850η .... θα τα κατεβασω το καλοκαιρι που θα ερθω

    @ andresalonika

    Αν ακομα εχεις το προβλημα με γιου-τιουμπ για πηγαινε στο firewall>>DoS μηπως εκει μπλοκαρει κατι ( απο το εργοστασιο ειναι κλειστο οποτε δεν πιστευω να φταιει αλλα ριξε μια ματια καλου κακου)

    Εαν βαζεις τα αναβαθμισμενα λογισμικα και χρησιμοποιεις το *all file συνεχεια οχι για τα μοδεμ κοουντ - δεν χρειαζετε)... τοτε υπαρχει περιπτωση να εχει γινει καποιο μπερδεμα με τα σετινκς ...
    Οταν γινετε αναβαθμιση λογισμικου ... λογο των προηγουμενων bugs και λογο των τυχον νεων σετινγκς ... μπορει να γινει μπερδεμα - οχι απο σενα αλλα απο τα λογισμικα) ... η Ντρειτεκ συνιστα το * rst* file σχεδον σε καθε αναβαθμιση

    Aν δεν εχεις πολλα σεττινκς να κανεις (firewall settings, load balance policies, bind ip etc) θα σου ελεγα να κανεις ενα μαστερ ρισετ και να περασεις ολα απο την αρχη με το rst * file (θα τα καθαρισει ολα) και να βαλεις ολα τα σεττινγς ξανα απο την αρχη ...οχι με backup file

    Εγω ειμαι στο φορουμ της Ντρειτεκ Αγγλιας και εχω δει πολλους οταν περασαν το rst file (σε διαφορα μοντελα)να εχουν λυθει μερικα προβληματα

    EDIT gia ta modem code den xreiazete to *rst file
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 20-05-13 στις 18:24.

Σελ. 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό εκτυπωτή Hp Photosmart 2710
    Από CrazyScientist στο φόρουμ Ζήτηση - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-13, 13:44
  2. Vigor 2710n Firmware upgrade
    Από Noster στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-13, 17:00
  3. Πρόβλημα με vigor 2710 Vn
    Από nikosperos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-12, 13:03
  4. Πρόβλημα με σύνδεση ασύρματης κάμερας σε 2710
    Από bmour στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-12, 19:33
  5. Vigor 2710 και ADSL μόνο G.DMT
    Από yannis18 στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 12:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας