Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 199
  1. #106
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Draytek Vigor 2710n
    Andresalonika,έχετε pm.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ReD-RevolutioN : 31-03-14 στις 12:56.

  2. #107
    Εγγραφή
    05-08-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReD-RevolutioN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βpel86 τι firmware έχει το 2710 σας?

    Αndresalonika τι ακριβώς εννοείτε όταν λέτε ότι χάνετε το wifi όταν έχετε disconnect;
    Λογικό είναι να συμβαίνει αυτό,αφού δεν έχετε ίντερνετ εκείνη τη στιγμή.
    Μήπως μπορείτε να εξηγήσετε λίγο καλύτερα τι πρόβλημα αντιμετωπίζετε;

    Eυχαριστώ!
    Πλέον είμαι με 3.3.7 211011 και κλειδώνω στα 6,6Mbps σε ΑDSL2+ AnnexM. Με το ΖΤΕ που μου εστειλε ο ΟΤΕ κλειδώνω σε ΑDSL2+ στα 8,5Mbps

  3. #108
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Draytek Vigor 2710n
    Bpel86 το πρόβλημα παραμένει ακόμα και αν έχετε το τελευταίο firmware(3.6.5) και σαν Modulation έχετε επιλεγμένο το ADSL2+(G992.5);

  4. #109
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReD-RevolutioN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bpel86 το πρόβλημα παραμένει ακόμα και αν έχετε το τελευταίο firmware(3.6.5) και σαν Modulation έχετε επιλεγμένο το ADSL2+(G992.5);
    και επισης περνα to 2471201, πρεπει να ανεβει κατα 1 μβ η γραμμη

  5. #110
    Εγγραφή
    05-08-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    και επισης περνα to 2471201, πρεπει να ανεβει κατα 1 μβ η γραμμη
    Δυστυχως με 3.6.5, ακομα κι αν βαλω την 2471201 δεν κλειδώνω με τιποτα. Κλειδώνει για ελάχιστα δευτερόλεπτα στα 5400000 αλλά αμέσως πέφτει...

  6. #111
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως με 3.6.5, ακομα κι αν βαλω την 2471201 δεν κλειδώνω με τιποτα. Κλειδώνει για ελάχιστα δευτερόλεπτα στα 5400000 αλλά αμέσως πέφτει...
    γιατι δεν σεταρεις το 2710 στο modulation G.DMT (WAN >> Internet Access), ουτως η αλλος δεν πας σχεδον πανω απο 8-9 μβ ... στο G.dmt θα κλειδωσει μεχρι 8 αλλα θα πρεπει να ειναι σταθερο ... για κανε μια δοκιμη

  7. #112
    Εγγραφή
    05-08-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Το δοκίμασα κι αυτό. Κλειδώνω στα 5,4...

  8. #113
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δοκίμασα κι αυτό. Κλειδώνω στα 5,4...
    πεφτει η γραμμη?

  9. #114
    Εγγραφή
    05-08-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    πεφτει η γραμμη?
    Ναι, οταν το εχω σε Mulimode Modulation κλειδώνει από μονο του σε ΑDSL 2+ Annex M στα 6-6,5

  10. #115
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, οταν το εχω σε Mulimode Modulation κλειδώνει από μονο του σε ΑDSL 2+ Annex M στα 6-6,5
    αστο στο d.dmt μεχρι η περιοχη να φτιαχτει ... αν θυμαμαι καλα ειπες πιο πανω οτι εχει ολη η περιοχη προβλημα

  11. #116
    Εγγραφή
    05-08-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    αστο στο d.dmt μεχρι η περιοχη να φτιαχτει ... αν θυμαμαι καλα ειπες πιο πανω οτι εχει ολη η περιοχη προβλημα
    Δεν είπα ότι έχει πρόβλημα η περιοχή. Πάντα έτσι ήμασταν. Απλά με το ZTE πιάνω 8,5mbps. Είναι προτιμότερο λοιπόν να παίζω με G.DMT στα 5,5mbps απο τι με annex M στα 6,5;

  12. #117
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα νέα είναι τα εξής. Ήρθε τη Δευτέρα ο τεχνικός του ΟΤΕ, ο οποίος αφού μου εξήγησε ότι γενικότερα η περιοχή έχει πρόβλημα λόγω πολλών σκαψιμάτων και κομμένω καλωδίων (πράγμα το οποίο γνώριζα), μου είπε ότι με έχει βάλει σε restricted προφίλ στα 6mbps για να δούμε τι γίνεται. Το draytek αρνήθηκε και πάλι να κλειδώσει είτε σε adsl2 είτε σε adsl2+. Έβαλε πάνω το δικό του όργανο και κλείδωνε αμέσως σε adsl2+ στα 6Mbps. Μου εξήγησε ότι αναγνωρίζει ότι έχω ένα ποιοτικό modem και βάσει snr δε θα έρπεπε να έχω θέματα και αντιθέτως θα έπρεπε να κλειδώνω πολύ ψηλά, αλλά καταλήξαμε στο ότι το πρόβλημά μου πιθανόν να οφείλεται σε συνδυασμό πραγμάτων (κακό δίκτυο, υποβιβασμός από το modem έτσι ώστε να είναι σταθερό και να μην έχω διακοπές κτλ). Σήμερα μου έστειλε ο ΟΤΕ το κλασσικό ΖΤΕ και ως δια μαγείας κλείδωσε αμέσως στα 6Mbps σε ADSL2+ αν και το SNR που βγάζει είναι ψηλότερο (15).... Και προφανώς αν με βγάλουν από το restricted profile θα κλειδώσω αρκετά ψηλότερα. Τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπα ότι έχει πρόβλημα η περιοχή. Πάντα έτσι ήμασταν. Απλά με το ZTE πιάνω 8,5mbps. Είναι προτιμότερο λοιπόν να παίζω με G.DMT στα 5,5mbps απο τι με annex M στα 6,5;
    εδω λες οτι η περιοχη εχει κομμενα καλωδια ... επισης σε αλλο ποστ ειδα οτι εχεις loop attenuator 30 ... με 30 ατενουετορ θα επρεπε να σου ερχονται εστω και με snr margin 14 (που ειδα τελευταια φορα απο τα στατιστικα σου) το λιγοτερο 12 mbps δεν νομιζω να φταιει το ντρειτεκ εν μερη
    (ασε που αν ξερεις μπορεις να σεταρεις την γραμμη και (υπο κανονικες συνθηκες) να κλειδωσεις και στα 18 mbps

    Αυτο που σου εστειλε ο οτε η αληθεια ειναι οτι ειναι πιο συμβατο με το την γραμμη δσλαμ (το τσιπακι του μοντεμ που εχει κατασκευαστει ταιριαζει πιο καλα) και μπορει να εχει πολυ λιγες εως σχεδον καθολου αποσυνδεσεις
    Ομως και σε αυτο μου λες οτι κλειδωνει στο 8,5 περιπου ... σε σχεση με τα 12 που επρεπε να σου ερχονται στην γραμμη ειναι πολυ κατω η ταχυτητα και αυτο σημανει οτι καπου λαθος ειναι η γραμμη στα σιγουρα
    Μπορει να ειναι απο τον οτε, μπορει στην καλωδιωση σου, μπορει το φιλτρο, μπορει το δσλαμ να ειναι πιτα γεματο δεν ξερω εγω θα τους επερνα τηλεφωνο να ρωτησω σε τι οφειλετε αυτο και στην γραμμη ερχεται μιση και με προβλημα(αν εχεις και αποσυνδεσεις και με αυτο του οτε) ταχυτητα ... γιατι (με την πειρα μου) και αλλο μοντεμ να παρεις στο μελλον εκτος του ντρειτεκ πχ ενα ασος που εχει wifi με ενσωματομενο ενισχυτη ... θα εχει και αυτο προβλημα και γενικα ολα τα αλλα που δεν εχουν συμβατο τσιπακι με την γραμμη οτε

    Οσο για το αννεξ Μ η το g.dmt, οποιο δεν σου κανει διακοπες αστο αλλα απο οτι ξερω το g.dmt ειναι το πιο σταθερο σε τετοιες περιπτωσεις με γραμμες που εχουν πολυ θορυβο

    Ρωτα τι γινετε και ερχεται η μιση ταχυτητα στην γραμμη σου, εαν εχουν πολλα κομμενα καλωδια και τα εχουν χιλιο-ενωσει αντι να τα αντικαταστησουνε ετσι θα μεινει η γραμμη για παντα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 08-04-14 στις 11:20.

  13. #118
    Εγγραφή
    05-08-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω λες οτι η περιοχη εχει κομμενα καλωδια ... επισης σε αλλο ποστ ειδα οτι εχεις loop attenuator 30 ... με 30 ατενουετορ θα επρεπε να σου ερχονται εστω και με snr margin 14 (που ειδα τελευταια φορα απο τα στατιστικα σου) το λιγοτερο 12 mbps δεν νομιζω να φταιει το ντρειτεκ εν μερη
    (ασε που αν ξερεις μπορεις να σεταρεις την γραμμη και (υπο κανονικες συνθηκες) να κλειδωσεις και στα 18 mbps

    Αυτο που σου εστειλε ο οτε η αληθεια ειναι οτι ειναι πιο συμβατο με το την γραμμη δσλαμ (το τσιπακι του μοντεμ που εχει κατασκευαστει ταιριαζει πιο καλα) και μπορει να εχει πολυ λιγες εως σχεδον καθολου αποσυνδεσεις
    Ομως και σε αυτο μου λες οτι κλειδωνει στο 8,5 περιπου ... σε σχεση με τα 12 που επρεπε να σου ερχονται στην γραμμη ειναι πολυ κατω η ταχυτητα και αυτο σημανει οτι καπου λαθος ειναι η γραμμη στα σιγουρα
    Μπορει να ειναι απο τον οτε, μπορει στην καλωδιωση σου, μπορει το φιλτρο, μπορει το δσλαμ να ειναι πιτα γεματο δεν ξερω εγω θα τους επερνα τηλεφωνο να ρωτησω σε τι οφειλετε αυτο και στην γραμμη ερχεται μιση και με προβλημα(αν εχεις και αποσυνδεσεις και με αυτο του οτε) ταχυτητα ... γιατι (με την πειρα μου) και αλλο μοντεμ να παρεις στο μελλον εκτος του ντρειτεκ πχ ενα ασος που εχει wifi με ενσωματομενο ενισχυτη ... θα εχει και αυτο προβλημα και γενικα ολα τα αλλα που δεν εχουν συμβατο τσιπακι με την γραμμη οτε

    Οσο για το αννεξ Μ η το g.dmt, οποιο δεν σου κανει διακοπες αστο αλλα απο οτι ξερω το g.dmt ειναι το πιο σταθερο σε τετοιες περιπτωσεις με γραμμες που εχουν πολυ θορυβο

    Ρωτα τι γινετε και ερχεται η μιση ταχυτητα στην γραμμη σου, εαν εχουν πολλα κομμενα καλωδια και τα εχουν χιλιο-ενωσει αντι να τα αντικαταστησουνε ετσι θα μεινει η γραμμη για παντα
    Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Όταν λέω ότι υπάρχουν σκαψίματα και κομμένα καλώδια εννοώ ότι λόγω πολλών έργων στην περιοχή (κοντά στις 3 γέφυρες) τα καλώδια είναι γεμμάτα μούφες.. Επίσης ο τεχνικός που έβαλε το argus πάνω είχε κλειδώσει στα 7mbps όταν μου άνοιξαν το προφιλ και μου είπε ότι γενικότερα η περιοχή δεν κλειδώνει πάνω από 7-7,5. Μάλλον η μόνη λύση είναι να περιμένω καμιά 10ετία ώσπου να φτιατεί το δίκτυο...

  14. #119
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Όταν λέω ότι υπάρχουν σκαψίματα και κομμένα καλώδια εννοώ ότι λόγω πολλών έργων στην περιοχή (κοντά στις 3 γέφυρες) τα καλώδια είναι γεμμάτα μούφες.. Επίσης ο τεχνικός που έβαλε το argus πάνω είχε κλειδώσει στα 7mbps όταν μου άνοιξαν το προφιλ και μου είπε ότι γενικότερα η περιοχή δεν κλειδώνει πάνω από 7-7,5. Μάλλον η μόνη λύση είναι να περιμένω καμιά 10ετία ώσπου να φτιατεί το δίκτυο...
    οποτε οπως ειπα κρατας το 2710 λογω καλυτερου wifi & ρυθμισεων με αννεξ Μ η g.dmt,οποιο δεν σου κανει διακοπες κατα προτημηση το δευτερο, σε τετοιες περιπτωσεις κοιταμε πως να γινει η γραμμη σταθερη

    τωρα αν σε ενοχλει η ταχυτητα που του οτε παει λιγο πιο πανω (απο οτι λες 2-3 mbps παραπανω) χωρις αποσυνδεσεις τοτε αν χρειαζεσε καλο wifi κοιτα & την περιπτωση να βαλεις ενα μικρο ραουτερ μονο (σεταρωντας το με του οτε) οποτε βαζεις του οτε για γραμμη που ειναι πιο σταθερο & το ραουτερ μονο για το wifi & τισ υπολοιπες ρυθμισεις ... εδω δινω ενα παραδειγμa ενδεικτικα με μερικα που εχουν γυρω στην 50αρα
    http://store.bluetecs.com/300mbps-wi...ter-w308r.html
    τωρα αν θελεις και ποιοτητα και μνημη και τελευταιο wifi AC εδω αλλο ενα παραδειγμα 1.844 κριτικες
    http://www.amazon.com/RT-AC66U-Dual-.../dp/B008ABOJKS

    νομιζω αυτη η λυση ειναι η καλυτερη αν του οτε κλειδωνει ψηλα χωρις αποσυνδεσεις & ολα αυτα περνουν & τριτο λογισμικο αν του εργοστασιου ειναι με bugs/λαθη

    - - - Updated - - -

    εκανα λαθος το πρωτο λινκ κανω νεο ποστ με λινκ εδω απο τα φτηνα ραουτερ
    http://www.amazon.com/RT-N16-Wireles.../dp/B00387G6R8
    http://www.aliexpress.com/store/prod...568528762.html
    http://www.amazon.com/ASUS-Dual-Band.../dp/B0049YQVHE

    & αν θελεις draytek ραυτερ το πιο φτηνο στην σειρα εδω
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=658&lang=en
    http://www.amazon.co.uk/DRAYTEK-V211.../dp/B00208X74Q

    ΟΛΑ αυτα τα συστηνω επειδη του οτε δεν εχει αποσυνδεσεις οποτε σεταρεις καποιο απο αυτα (υπαρχουν και αλλα βεβαια) πανω του
    Βεβαια υπαρχουν και μερικα συμβατα με την γραμμη του οτε που ειναι ολα σε ενα σαν το 2710n αλλα αν εχουμε σιγουρο μοντεμ (του οτε) που δεν τρωει αποσυνδεσιες ... δεν θα συνηστουσα ολα σε ενα εστω και αν ειναι συνμβατο 100% αλλα ενα σκετο ραουτερ σε περιπτωση που με αυτο του οτε δεν σε καλυπτουν οι ρυθμισεις η το wifi τoυ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 08-04-14 στις 13:39.

  15. #120
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.919
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δες λίγο στο αυτοκόλλητο που έχει πάνω του ποιο Hardware Version είναι και ποια είναι η Applied Area.

Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό εκτυπωτή Hp Photosmart 2710
    Από CrazyScientist στο φόρουμ Ζήτηση - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-13, 13:44
  2. Vigor 2710n Firmware upgrade
    Από Noster στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-13, 17:00
  3. Πρόβλημα με vigor 2710 Vn
    Από nikosperos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-12, 13:03
  4. Πρόβλημα με σύνδεση ασύρματης κάμερας σε 2710
    Από bmour στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-12, 19:33
  5. Vigor 2710 και ADSL μόνο G.DMT
    Από yannis18 στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 12:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας