Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    20-02-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    COSMOTE
    Router
    APU2 PC ENGINES
    Path Level
    Fastpath
    Μέρα με τη μέρα μεγαλώνει το ζήτημα ασφάλεια.

  2. #17
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ τους ίδιους ενδοιασμούς έχω ειδικά αν έχω και κανένα dropbox για να αποθηκεύω την κωδικοποιημένη database (έτσι ώστε να την μοιράζομαι μεταξύ των συσκευών μου).
    Άσε που αν το εμπιστεύεσαι τυφλά και έχει καμιά τρύπα, αυτός που θα πάρει τα pass σου μπορεί πραγματικά να σε σκίσει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι στόχο να δώσουν; Την κωδικοποιημένη database την έχεις τοπικά στον δίσκο σου, όχι στο internet.
    Άμα βάλω τέτοια εφαρμογή, έφυγε back up standard στο dropbox.. Οπότε...

  3. #18
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν κατάλαβα γιατί ενέπλεξαν την microsoft. Σε ποια υπόθεση χακαρίσματος αναφέρονται;
    (Η λογική μας χάκεψαν και εμάς όπως και τους άλλους, τα *σπάει*... )
    Εμένα με την απορία θα με αφήσετε; Πότε χακέψαν την microsoft και σε ποια υπηρεσία; hotmail;

  4. #19
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ τους ίδιους ενδοιασμούς έχω ειδικά αν έχω και κανένα dropbox για να αποθηκεύω την κωδικοποιημένη database (έτσι ώστε να την μοιράζομαι μεταξύ των συσκευών μου).
    Άσε που αν το εμπιστεύεσαι τυφλά και έχει καμιά τρύπα, αυτός που θα πάρει τα pass σου μπορεί πραγματικά να σε σκίσει.
    Το θέμα της ασφάλειας, είναι περισσότερο ζήτημα ισορροπίας μεταξύ των ασφαλών πρακτικών και της ευχρηστίας. Ο κίνδυνος να υπάρξει κάποιο θέμα ασφάλειας με το keepass είναι πραγματικός, αλλά είναι μικρότερος από το να υπάρχουν χαρτάκια με passwords, ή αρχεία excel (έστω και προστατευμένα με κωδικό) με όλα τα passwords, ή ακόμα χειρότερα να χρησιμοποιούμε τους ίδιους, παρόμοιους ή εύκολο να μαντέψει κανείς κωδικούς, σε διαφορετικά sites.

    Η έκταση όμως της ζημιάς στην περίπτωση που το Keepass αποκτήσει πρόβλημα, θα είναι μικρή. Είναι πιο δελεαστικό για έναν χάκερ ν' αποκτήσει πρόσβαση στους κωδικούς πολλών χρηστών σε μια υπηρεσία, παρά ν' αποκτήσει πρόσβαση στους κωδικούς ενός και μόνο χρήστη.

    Τέλος, αν πρέπει ν' ανεβάσεις τη βάση του keepass online, τότε φρόντισε να έχει πολύ καλό κωδικό η βάση. Αν την ανεβάσεις και ως συμπιεσμένο αρχείο με κωδικό πρόσβασης, ανεβαίνεις ένα ακόμα επίπεδο ασφάλειας.

    Προσωπικά, δεν εμπιστεύομαι τη βάση μου Online και συνεπώς την έχω σε στικάκι, μαζί με την Portable εφαρμογή, που έχω συνέχεια μαζί μου. Εναλλακτικά, μπορεί κάποιος να την έχει στο κινητό του, αφού υπάρχει και το KePassDroid.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Περιοχή
    Πελοπόννησος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    949
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Όσοι το έχουν ξεχάσει τελικά θα το κάνουν reset?

  6. #21
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα της ασφάλειας, είναι περισσότερο ζήτημα ισορροπίας μεταξύ των ασφαλών πρακτικών και της ευχρηστίας. Ο κίνδυνος να υπάρξει κάποιο θέμα ασφάλειας με το keepass είναι πραγματικός, αλλά είναι μικρότερος από το να υπάρχουν χαρτάκια με passwords, ή αρχεία excel (έστω και προστατευμένα με κωδικό) με όλα τα passwords, ή ακόμα χειρότερα να χρησιμοποιούμε τους ίδιους, παρόμοιους ή εύκολο να μαντέψει κανείς κωδικούς, σε διαφορετικά sites.

    Η έκταση όμως της ζημιάς στην περίπτωση που το Keepass αποκτήσει πρόβλημα, θα είναι μικρή. Είναι πιο δελεαστικό για έναν χάκερ ν' αποκτήσει πρόσβαση στους κωδικούς πολλών χρηστών σε μια υπηρεσία, παρά ν' αποκτήσει πρόσβαση στους κωδικούς ενός και μόνο χρήστη.

    Τέλος, αν πρέπει ν' ανεβάσεις τη βάση του keepass online, τότε φρόντισε να έχει πολύ καλό κωδικό η βάση. Αν την ανεβάσεις και ως συμπιεσμένο αρχείο με κωδικό πρόσβασης, ανεβαίνεις ένα ακόμα επίπεδο ασφάλειας.

    Προσωπικά, δεν εμπιστεύομαι τη βάση μου Online και συνεπώς την έχω σε στικάκι, μαζί με την Portable εφαρμογή, που έχω συνέχεια μαζί μου. Εναλλακτικά, μπορεί κάποιος να την έχει στο κινητό του, αφού υπάρχει και το KePassDroid.
    ευχαριστώ για την απάντησή σου! Τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει να το σκέφτομαι όλο και πιο σοβαρά και προς την κατεύθυνση που προτείνεις και εσύ. Τη λύση dropbox μάλλον θα την απορρίψω (δεν είναι απαραίτητη). Μπορεί η database να μείνει στα όρια του σπιτιού.

    Το κινητό είναι καλή ιδέα αλλά σε ένα iphone που μπορεί να γίνει το οτιδήποτε (δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι) διστάζω να τη βάλω. Παρόλα αυτά θα ήταν το ιδανικό μαζί με μια database στο σπίτι που θα γίνονται sync όταν το κινητό συνδέεται στο home δίκτυο.

    - - - Updated - - -

    http://splashdata.com/splashid/desktop/

    Υπάρχει και αυτό το οποίο υπόσχεται wireless sync μεταξύ υπολογιστή και mobile συσκευής. Έχει κάποιο κόστος αλλά αυτό που με κρατάει είναι το ότι δεν θα ήθελα μια μη open-source εφαρμογή για τόσο σημαντικές πληροφορίες.

    Μάλλον τα θέλω όλα δικά μου...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-13, 13:41
  2. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-12, 11:08
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-12, 20:10
  4. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-12, 19:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας