Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    05-03-2013
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE (bridged) - WRT54GL
    SNR / Attn
    25.8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα, τα τελευταία 6+ χρόνια διατηρώ έναν αμερικάνικο τηλεφωνικό αριθμό μέσω του παρόχου broadvoice στην Ελλάδα χρησιμοποιώντας τον adapter sipura spa 2100 που μου παρείχε η broadvoice. Το σύστημα ήταν τελείως plug n play με τους 2 προηγούμενους παρόχους μου (vivodi παλαιότερα και HOL μέχρι πρόσφατα με Netfaster 2).
    -Enter Forthnet. Τον Φεβρουάριο άλλαξα πάροχο σε Forthnet και πήρα το router της Huawei (echolife HG521). Έκτοτε το τηλέφωνο σταμάτησε να δουλεύει. Όταν το καλώ από άλλη γραμμή χτυπάει κανονικά (δεν έχω δοκιμάσει να το σηκώσω για να δω αν κρατάει την σύνδεση, θα το δοκιμάσω απόψε) αλλά όταν προσπαθώ να πάρω τηλέφωνο από αυτό (δίνει κανονικά dialtone) μου βγάζει φωνητικό μύνημα σφάλματος (you are not able to make this call. Please contact your administrator).
    Υποθέτω ότι έχει να κάνει με settings που έχει περασμένα η Forthnet στο router τα οποία κόβουν την σύνδεση; Ξέρει κάποιος αν μπορώ να το κάνω να δουλέψει επεμβαίνοντας στα settings του Huawei; Θα προτιμούσα να μην δοκιμάσω να πειράξω τα settings του Sipura μιας και μπορεί να είναι customized από την broadvoice και δεν θα ήθελα να κάνω κάποιες αλλαγές. Ούτως ή άλλως το πρόβλημα δεν φαίνεται να προέρχεται από εκεί αφού έπαιζε κανονικά μέχρι πρότινως με HOL.
    Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη, έστω και αν δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα δουλέψει γιατί πραγματικά μόνος μου δεν έχω ιδέα από που να αρχίσω

  2. #2
    Εγγραφή
    30-06-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.306
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    FritzBox 7430
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αλλαξε Router γιατι προφανώς ξεκινάει από εκεί το πρόβλημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-03-2013
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE (bridged) - WRT54GL
    SNR / Attn
    25.8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όντως υπάρχουν κακά σχόλια για τον συγκεκριμένο router, δεν είναι όμως απαραίτητα η πηγή του κακού. Αν η Forthnet σετάρει όλους τους routers της ανάλογα τότε θα έχω πάλι πρόβλημα με τον καινούριο. Για αυτό ρωτάω αν ξέρει κάποιος από το που να ξεκινήσω να παίζω με τις ρυθμίσεις να δω αν μπορώ να αλλάξω κάτι πριν αλλάξω συσκευή ελπίζοντας ότι θα λυθεί έτσι το πρόβλημά μου. Με την ίδια λογική θα πρεπε να επιστρέψω στην HOL (που δεν μου ακούγεται κακή ιδέα τώρα πλέον) μιας και εκεί δεν είχα θέμα με το συγκεκριμένο adapter.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-06-2004
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020/6500
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,κοίτα,δεν πιστεύω να είναι θέμα forthnet αλλά του ρούτερ,διότι και εγώ χρησιμοποιώ voip,αν και πιστεύω μήπως να δεις εάν ο ρούτερ έχει plug n play και βέβαια δοκίμασε να δεις ποίες πόρτες πρέπει να ανοίξεις και θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στο σύστημα σου

  5. #5
    Εγγραφή
    05-03-2013
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE (bridged) - WRT54GL
    SNR / Attn
    25.8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΟΚ, πήρα τηλέφωνο την "τεχνική υποστήριξη" και μου είπαν ότι δεν πρόκειται να μου αλλάξουν εξοπλισμό αν δεν συντρέχει τεχνικός λόγος. Η αλήθεια είναι ότι εγώ αυτή τη στιγμή συγχρονίζω στα 1Mbit UP & 7.3 Mbit DOWN και έχω χοντρικά γύρω στην 1 αποσύνδεση το 24ώρο. Πώς μπορώ να τους πίσω να μου αλλάξουν εξοπλισμό;;

  6. #6
    Εγγραφή
    19-06-2004
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020/6500
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Lightbulb
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vanels Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,κοίτα,δεν πιστεύω να είναι θέμα forthnet αλλά του ρούτερ,διότι και εγώ χρησιμοποιώ voip,αν και πιστεύω μήπως να δεις εάν ο ρούτερ έχει plug n play και βέβαια δοκίμασε να δεις ποίες πόρτες πρέπει να ανοίξεις και θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στο σύστημα σου

    [QUOTE]ΟΚ, πήρα τηλέφωνο την "τεχνική υποστήριξη" και μου είπαν ότι δεν πρόκειται να μου αλλάξουν εξοπλισμό αν δεν συντρέχει τεχνικός λόγος. Η αλήθεια είναι ότι εγώ αυτή τη στιγμή συγχρονίζω στα 1Mbit UP & 7.3 Mbit DOWN και έχω χοντρικά γύρω στην 1 αποσύνδεση το 24ώρο. Πώς μπορώ να τους πίσω να μου αλλάξουν εξοπλισμό;;[QUOTE]

    Ψάξε να δεις μήπως βγάλεις τον firewall του router σου και εάν έχει και dmz στο off

  7. #7
    Εγγραφή
    05-03-2013
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE (bridged) - WRT54GL
    SNR / Attn
    25.8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το να απενεργοποιήσω το firewall ήταν το πρώτο που είχα δοκιμάσει αλλά δυστυχώς και κει, τζίφος. Το DMZ που το τσέκαρα είναι off by default. Θα δω αν μπορώ να βρω πώς να κάνω port-forwarding. Πάντως αυτό που με τσάντισε περισσότερο ήταν η τεχνική υποστήριξη της forthnet που μου έλεγε ότι "δεν μπορούμε να σας υποστηρίξουμε γιατί δεν υποστηρίζουμε VoIP" τη στιγμή που τους ζήταγα έναν τεχνικό να μου πει απλά και μόνο την άποψή του για το αν μπορεί να παίζει το VoIP με το συγκεκριμένο router ή όχι. Έλεος δηλάδη, ούτε μια ερώτηση δεν ήθελαν να μου απαντήσουν. Όταν θα αρχίσει να φεύγει ο κόσμος πάλι με την πάροδο της 12μηνίας τότε θα παίρνουν τηλέφωνα πάλι. Αθάνατο Ελληνικό "customer service"

  8. #8
    Εγγραφή
    19-06-2004
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020/6500
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefterim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να απενεργοποιήσω το firewall ήταν το πρώτο που είχα δοκιμάσει αλλά δυστυχώς και κει, τζίφος. Το DMZ που το τσέκαρα είναι off by default. Θα δω αν μπορώ να βρω πώς να κάνω port-forwarding. Πάντως αυτό που με τσάντισε περισσότερο ήταν η τεχνική υποστήριξη της forthnet που μου έλεγε ότι "δεν μπορούμε να σας υποστηρίξουμε γιατί δεν υποστηρίζουμε VoIP" τη στιγμή που τους ζήταγα έναν τεχνικό να μου πει απλά και μόνο την άποψή του για το αν μπορεί να παίζει το VoIP με το συγκεκριμένο router ή όχι. Έλεος δηλάδη, ούτε μια ερώτηση δεν ήθελαν να μου απαντήσουν. Όταν θα αρχίσει να φεύγει ο κόσμος πάλι με την πάροδο της 12μηνίας τότε θα παίρνουν τηλέφωνα πάλι. Αθάνατο Ελληνικό "customer service"
    Έτσι είναι αλλά κανε Port ffwd και να δεις και ποιες πόρτες να ανοίξεις από τον provider σου

Παρόμοια Θέματα

  1. windows 2008 vpn και forthnet
    Από geoioannou στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 23:58
  2. Netfaster IAD 2 και voip με άλλο gateway
    Από chrismfz στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-13, 23:39
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-12, 20:28
  4. Dect Συσκευή Pots+Voip με Google Sync...
    Από skyliner34 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-12, 10:36
  5. Port και Forthnet
    Από jimakos_a35gr στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-12, 19:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας