Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    05-03-2013
    Περιοχή
    Paradise, Sky
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TG788vn
    Καλημέρα σε όλους! Καλή χρόνια, καλό μήνα, καλή άνοιξη να έχουμε! Ξέρω - ξέρω λίγο αργά αυτά αλλά, πρώτη φορά μπαίνω xD
    Στο θέμα μας. Έχει περίπου δύο εβδομάδες που έχω αλλάξει τη σύνδεσή μου σε vDSL.
    Πάροχος: Forthnet.
    Απόσταση από τον OTE < 200m
    Λειτουργικό σύστημα: Win. 7
    Security: ESET Smart Security
    Browser: Firefox
    Σύνδεση: vDSL
    Router: Technicolor TG788vn
    Λοιπόν, το θέμα που αντιμετωπίζω, είναι ότι η σύνδεση μου.. κάθε τόσο και λιγάκι, κόβετε. Αλλά τι εννοώ με αυτό. Ας πούμε ότι είμαι τώρα μέσα, μετά από κάποιο διάστημα το οποίο είναι ακαθόριστο -μπορεί 10' μπορεί 3 ώρες, μπορεί 10 ώρες- μου βγάζει το ESET "DNS cache poisoning attack" και δεν μπορώ να μπω στο internet. Όταν λέω δεν μπορώ να μπω στο internet, εννοώ ότι δεν έχω πρόσβαση σε sites. Οτιδήποτε άλλο που δεν χρησιμοποιεί DNS, λειτουργεί κανονικά. Π.χ ένα ιντερνετικό ραδιόφωνο που χτυπάει απευθείας σε ip και port παίζει χωρίς πρόβλημα. Κάποιο upload σε λειτουργία που είναι, ανεβάζει κανονικά. Αλλά όταν προσπαθώ να μπω π.χ στο imdb.com μου βγάζει error. Αν βάλω όμως τον ip του imdb θα μου το ανοίξει κανονικά το site. Έχω πάρει τη Forthnet και τα παιδιά εκεί μου είπαν ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα η σύνδεση. Κοίταξα online για θέματα, κοίταξα και στο forum της ESET αλλά δεν δίνει λύση, δίνει απλά πως να κρύψεις το μήνυμα.
    Κώδικας:
    http://kb.eset.com/esetkb/index?page=content&id=SOLN2933
    Να πω ότι η 'επίθεση' είναι internal, δηλαδή μέσα από το router μου: 192.168.x.x
    Τώρα, δοκίμασα να βγάλω τελείως το ESET μπας και φταίει τελικά αυτό, αλλά και πάλι. Μειώθηκε η συχνότητα αλλά δεν εξαλείφθηκε τελείως.
    Το μόνο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό, είναι ότι μπορεί να φταίει το router μου :
    Αν έχει κανείς καμιά ιδέα τι παίζει, ακόμα και αν δεν έχει λύση, θα ήθελα να καταλάβω τουλάχιστον(!) τι παίζει.
    Ευχαριστώ!!!

    Υ.Γ: Μετά που θα μου βγάλει το error αυτό, πάλι μετά από κάποιο διάστημα -ακαθόριστο- θα μου επανέλθει η σύνδεση χωρίς να κάνω κάτι. Και μετά πάλι τα ίδια. Απλά γίνετε κύκλος. Αν κλείσω και ξανά ανοίξω το router μου, στιγμιαία, όλα λειτουργούν σωστά (μετά το συγχρονισμό του router και το πάρσιμο της νέας ip).

  2. #2
    Εγγραφή
    30-10-2003
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 150 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7590
    Όπως έχει ειπωθεί και σε άλλα νήματα ο DHCP server του παρεχόμενου δρομολογητή με το τρέχον υλικολογισμικό είναι προβληματικός. Απόδοση στατικών ip στα μηχανήματά σας θα επιλύσει το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε με τη σύνδεσή σας.
    Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL από τη Wind και ZTE ZXDSL 931 WII
    Από stavrosa2 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 20:11
  2. DNS Problem??
    Από kostasdj_2 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 01:14
  3. ESET Smart Security 5 dns Προβληματισμός
    Από boubikos στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 01:29
  4. Dns servers & vdsl
    Από fits79 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-12, 20:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας