Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    318
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    εχω σταθερο υπολογιστη με ενσωματωμένο Wifi και λαμβανω κανονικα απο το δικο μου wifi router
    Αν βαλω και ενα usb wifi στο ιδιο pc πιανω μια ασυρματη συνδεση απο τον κατω οροφο που εχω τον κωδικο (μου τον εχουν δωσει),
    μπορω να συνδεθω με το wifi αυτο ταυτοχρονα με το δικο μου?
    Μπορω να σερφαρω δηλαδη με την δικη μου συνδεση κ να κατεβαζω torrent με την αλλη ταυτοχρονα?

  2. #2
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AGGANIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω σταθερο υπολογιστη με ενσωματωμένο Wifi και λαμβανω κανονικα απο το δικο μου wifi router
    Αν βαλω και ενα usb wifi στο ιδιο pc πιανω μια ασυρματη συνδεση απο τον κατω οροφο που εχω τον κωδικο (μου τον εχουν δωσει),
    μπορω να συνδεθω με το wifi αυτο ταυτοχρονα με το δικο μου?
    Μπορω να σερφαρω δηλαδη με την δικη μου συνδεση κ να κατεβαζω torrent με την αλλη ταυτοχρονα?
    Nαι, απλά χρειάζεσαι κάποια εφαρμογή "routing" στον Η/Υ σου. Με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτήν που λογικά θα σου κάνει.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Με λίγα λόγια όχι δεν γίνεται
    Καταρχήν για να συνδεθείς ταυτόχρονα θα πρέπει τα δύο router θα πρέπει να έχουν διαφορετικό DHCP, αν και τα δύο έχουν 192.168.0.1 θα μπορείς να συνδεθείς ή στο ένα ή στο άλλο
    Αν υποθέσουμε όμως ότι έχουν διαφορετικό DHCP και πάρουν διεύθυνση και οι δύο κάρτες δικτύου θα βγαίνει στο internet αυτή που είναι πρώτη στη σειρά
    Για να δεις ποια σύνδεση είναι πρώτη μπορείς να γράψεις σε μια γραμμή εντολών
    Κώδικας:
    netstat -rn | more

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΣΥΡΟΥ
    Router
    ZXHN H267A V1.0
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 31.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπαρχουν προγραμματα οπως το connectify που το κανουν πολυ ευκολα χωρις πολλα μπερδεματα. Μεχρι 10 διαφορετικες συνδεσεις μπορεις να ενωσεις με αυτο, επιγειες, ασυρματες, τα παντα. Και στα ενωνει σε μια συνδεση με ταχυτητα το συνολο των συνδεσεων που βαζεις. Κανει και αλλα πραγματα οπως διαμοιρασμο της συνδεσης κτλ.
    Θα το βρεις στα καλυτερα μαγαζια...

  5. #5
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγα λόγια όχι δεν γίνεται
    Καταρχήν για να συνδεθείς ταυτόχρονα θα πρέπει τα δύο router θα πρέπει να έχουν διαφορετικό DHCP, αν και τα δύο έχουν 192.168.0.1 θα μπορείς να συνδεθείς ή στο ένα ή στο άλλο
    Αν υποθέσουμε όμως ότι έχουν διαφορετικό DHCP και πάρουν διεύθυνση και οι δύο κάρτες δικτύου θα βγαίνει στο internet αυτή που είναι πρώτη στη σειρά
    Για να δεις ποια σύνδεση είναι πρώτη μπορείς να γράψεις σε μια γραμμή εντολών
    Κώδικας:
    netstat -rn | more
    Στέλιο λάθος κάνεις. Καταρχήν δεν μιλάμε για 2 router, αλλά και για δύο router να μιλούσαμε υπάρχουν τρόποι να επιλύσεις τα προβλήματα που αναφέρεις (ενδεικτικά, οι 2 router και οι δύο κάρτες να είναι σε διαφορετικά subnets). Απλά χρειάζεσαι μια εφαρμογή η οποία θα αναλαμβάνει τη δρομολόγηση προς τον έναν ή τον άλλον router.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  6. #6
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλιο λάθος κάνεις. Καταρχήν δεν μιλάμε για 2 router, αλλά και για δύο router να μιλούσαμε υπάρχουν τρόποι να επιλύσεις τα προβλήματα που αναφέρεις (ενδεικτικά, οι 2 router και οι δύο κάρτες να είναι σε διαφορετικά subnets). Απλά χρειάζεσαι μια εφαρμογή η οποία θα αναλαμβάνει τη δρομολόγηση προς τον έναν ή τον άλλον router.
    Σε μένα πάντως με 2 ταυτόχρονες συνδέσεις στο ίδιο router μια ασύρματη και μία ενσύρματη όταν ζητούσα κάτι από το server ερχόταν με 7mb/s
    Τα windows δίνανε προτεραιότητα στην ασύρματη κάρτα, χρειάστηκε να αλλάξω χειροκίνητα αυτή τη προτεραιότητα ώστε να είναι προεπιλεγμένη η ενσύρματη σύνδεση
    Ίσως ένα software να μπορεί να το κάνει αυτό και πολλά περισσότερα αλλά δεν είναι λύση ρύθμισης δικτύου, πχ σε άλλο λειτουργικό (mac linux) θα πρέπει πάλι να βρεις software να το κάνει δεν υπάρχει τρόπος να το ρυθμίσεις μόνος σου

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα πάντως με 2 ταυτόχρονες συνδέσεις στο ίδιο router μια ασύρματη και μία ενσύρματη όταν ζητούσα κάτι από το server ερχόταν με 7mb/s
    Τα windows δίνανε προτεραιότητα στην ασύρματη κάρτα, χρειάστηκε να αλλάξω χειροκίνητα αυτή τη προτεραιότητα ώστε να είναι προεπιλεγμένη η ενσύρματη σύνδεση
    Ίσως ένα software να μπορεί να το κάνει αυτό και πολλά περισσότερα αλλά δεν είναι λύση ρύθμισης δικτύου, πχ σε άλλο λειτουργικό (mac linux) θα πρέπει πάλι να βρεις software να το κάνει δεν υπάρχει τρόπος να το ρυθμίσεις μόνος σου
    Mα το λέω από την αρχή ότι χρειάζεται εφαρμογή που κάνει routing! Και είναι απόλυτα λογικό. Και σε οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό πάλι χρειάζεσαι εφαρμογή ή υπηρεσία.
    Για την ακρίβεια θεωρητικά γίνεται από το λειτουργικό μέσω static routes, στην πράξη όμως, στα Windows, αυτό είναι προβληματικό.
    Και το ότι χρειάζεται software δεν είναι τραγικό. Στο post μου δίνω link προς freeware εφαρμογή στην οποία επιλέγεις κάθε εφαρμογή από ποιο gateway (router) θα βγει!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    07-11-2003
    Περιοχή
    Βούλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 9.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blackjack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν προγραμματα οπως το connectify που το κανουν πολυ ευκολα χωρις πολλα μπερδεματα. Μεχρι 10 διαφορετικες συνδεσεις μπορεις να ενωσεις με αυτο, επιγειες, ασυρματες, τα παντα. Και στα ενωνει σε μια συνδεση με ταχυτητα το συνολο των συνδεσεων που βαζεις. Κανει και αλλα πραγματα οπως διαμοιρασμο της συνδεσης κτλ.
    Θα το βρεις στα καλυτερα μαγαζια...
    Το κατέβασα το πρόγραμμα γιατί θέλω να το δοκιμάσω. Έχω 2 router που εκπέμπουν wifi στο σπίτι και θέλω να συνδυάσω τα 2 δίκτυα αυτά στο laptop. Το πρόγραμμα βλέπει όμως μονο το δίκτυο με το οποία είναι ήδη συνδεδεμένο το laptop. Προφανώς η onboard wifi card του laptop δεν μπορεί να συνδεθεί ταυτόχρονα και με τα δύο δίκτυα, έτσι δεν είναι ?

  9. #9
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iparout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς η onboard wifi card του laptop δεν μπορεί να συνδεθεί ταυτόχρονα και με τα δύο δίκτυα, έτσι δεν είναι ?
    Προφανώς.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  10. #10
    Εγγραφή
    07-11-2003
    Περιοχή
    Βούλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 9.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς.
    Thanks ! Θα ποστάρω τότε καινούριο Thread σχετικά με την δικτύωση του σπιτιού μου γιατί είμαι τελείως αδαής !

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-12, 04:03
  2. 2 Wifi spots στο ίδιο adsl modem
    Από mogsub στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-12, 18:07
  3. Δύο εσωτερικές ip στο ίδιο pc.
    Από grovolis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-12, 13:09
  4. 2 wifi συνδέσεις, αλληλοπετιούνται..
    Από nikosxeng στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-12, 13:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας