Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Καλησπέρα,
    Αν και έχω σχεδόν συμβιβαστεί με το ότι το iPod μου "πέθανε", θέλω και μια ακόμα γνώμη περισσότερο απ' όσους έχουν διαλύσει iPods ή παρόμοιες συσκευές, πριν μπω στη διαδικασία αντικατάστασης.
    Είμαι κάτοχος ενός iPod Nano 6ης γενιάς, το οποίο μου δόθηκε απ' την Apple στα πλαίσια της αντικατάστασης των Nano 1ης γενιάς πέρσι -οπότε δεν υπάρχει καμία εγγύηση εν ισχύ, αφού η 3μηνη που δινόταν με αυτά έχει λήξει. Μέχρι πριν 4 μέρες όλα πήγαιναν καλά όταν το Power/Wake button κόλλησε στη θέση του και αρνιόταν να λειτουργήσει. Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο Google είδα πως το πρόβλημα είναι κοινό και είναι θέμα κατασκευής του Nano 6ης γενιάς, όπου αργά ή γρήγορα θα βγει σε κάποιες συσκευές. Να μη τα πολυλογώ, χωρίς εγγύηση και με πολύ ακριβά εργατικά, μπήκα στη διαδικασία να το διαλύσω μόνος μου αφού έχω παλαιότερη εμπειρία από άνοιγμα μικροσυσκευής (συγκεκριμένα του παλιού μου κινητού W910i που το είχα φτιάξει τότε). Το πρόβλημα το εντόπισα και το διόρθωσα, ωστόσο όταν επανασυνέδεσα το iPod, η συσκευή δεν άνοιγε. Το άνοιξα, το ξανακοίταξα όλα είχαν μπει σωστά, δεν είχε τραυματιστεί κανένα καλώδιο, ωστόσο το iPod δεν άνοιγε. Με τα πολλά έκανα να το δει ο υπολογιστής και να το αναγνωρίσει κανονικά το iTunes (όνομα, υλικό που έχω μέσα κλπ), ωστόσο το iPod ενώ άναψε δεν εμφανιζόταν τίποτα στην οθόνη.
    Δοκίμασα να ακούσω κάποιο απ' τα τραγούδια που έχει η συσκευή μέσω του iTunes και όλα έπαιζαν σωστά. Τελικά, το έκανα restore όπου και σβήστηκαν τα πάντα, ωστόσο όταν άνοιξε ξανά το iPod και πάλι δεν έδειχνε τίποτα στην οθόνη παρόλο που αυτή φωτιζόταν.
    Πλέον, το βλέπει και ο υπολογιστής και το iTunes, βάζοντας ακουστικά και παίζοντας με τα πλήκτρα της έντασης ακούω κανονικά τον ήχο της αυξομείωσης της έντασης, αλλά η οθόνη του είναι νεκρή. Τα καλωδιάκια τα έλεγξα και δε φαίνεται να έχουν τραυματιστεί, ενώ είναι κουμπωμένα καλά. Υπάρχει περίπτωση το θέμα να λύνεται, δεδομένου πως το iPod είναι πλήρως λειτουργικό πέραν της οθόνης ή να μπω σε διαδικασία αντικατάσης; Σημειώστε πως το disassembly το έκανα με βάση βίντεο που υπάρχει στο Internet και όχι κουτουρού και δε χρησιμοποίησα αιχμηρά αντικείμενα όταν το άνοιξα.

    Υ.Γ.: Το Wake button ενώ πατιέται πια, έχει περίεργη λειτουργία: δεν ενεργοποιεί το iPod με παρατεταμένο πάτημα, ωστόσο το σβήνει όταν το πατήσω και λειτουργεί όταν το κάνω reset (πατώντας ταυτόχρονα τα πλήκτρα έντασης και αυτό). Το iPod ανάβει μόνο όταν το συνδέω στον υπολογιστή (η οθόνη, όχι οι ενδείξεις) και σβήνει απ' το κουμπί.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    για ρίξε μια ματιά εδώ μην και έχεις ξεχάσει τίποτα:

    http://www.ifixit.com/Device/iPod_Nano_6th_Generation

    το ifixit με έχει βοηθήσει πολύ με το να ανοίξω και να αναβαθμίσω τους διάφορους mac υπολογιστές μου.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #3
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ρίξε μια ματιά εδώ μην και έχεις ξεχάσει τίποτα:

    http://www.ifixit.com/Device/iPod_Nano_6th_Generation

    το ifixit με έχει βοηθήσει πολύ με το να ανοίξω και να αναβαθμίσω τους διάφορους mac υπολογιστές μου.
    Βρήκα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε post κάποιου άλλου, όπου απ' ό,τι λένε πρέπει να πληγώθηκαν τα καλώδια που στέλνουν πληροφορίες στην οθόνη, καθώς το backlight το παίρνει από άλλη καλωδιοταινία. Δυστυχώς, πάω καρφί για αντικατάσταση, καθώς δε το ρισκάρω να αγοράσω με περίπου $30 μια νέα οθόνη για το Nano, μη τυχόν και δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Όπως και νά 'χει ευχαριστώ για τη βοήθεια

Παρόμοια Θέματα

  1. Στο μπουταρισμα δεν ανοιγει η οθονη
    Από Takis_Kal στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-13, 21:33
  2. ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ Η ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΛΑΠΤΟΠ
    Από vasilisx στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-12, 00:59
  3. Ipod nano 4th generation problem
    Από Nikos Pskills στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-12, 19:38
  4. ζητείται ipod nano 5th generation ( Αθήνα )
    Από Nikos Pskills στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-12, 19:58
  5. Η οθόνη αργεί να "ξυπνήσει"
    Από xpan στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-12, 12:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας