Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το παλιό καλό μου laptop μας άφησε χρόνους. Δυστυχώς, αν και το χρησιμοποιώ καθημερινά για τη δουλειά μου, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει σοβαρό budget. Τα 300 ευρώ δύσκολα θα δοθούν κι αυτά.

    Οι απαιτήσεις μου:

    Διαγώνιος οθόνης: Κατά προτίμηςη 13.3" ή 14", αν και με βλέπω πάλι να καταλήγω στις 15".
    Επεξεργαστής: i3 ή έστω Pentium B950/B980. Ίσως και αντίστοιχος της AMD αλλά είμαι άσχετος, έχω αλλάξει τόσους υπολογιστές στη ζωή μου, AMD δεν είχα ποτέ. Τώρα λόγω budget ίσως είμαι πρόθυμος να δοκιμάσω.
    Κάρτα οθόνης: Οπωσδήποτε ανεξάρτητη, εκτός και παίζει με τους i3 ό,τι παίζει και στα desktop.
    Μνήμη: Αδιάφορο, αρκεί να μπορεί να αναβαθμιστεί μελλοντικά στα 8 GB.
    Σκληρός δίσκος: Αδιάφορο αρχικά, αν χρειαστεί θα αναβαθμιστεί μελλοντικά.
    Άλλα χαρακτηριστικά: Οπωσδήποτε έστω και μία USB 3, κατά προτίμηση περισσότερες. Εξυπακούονται wireless, bluetooth, συνολικά τουλάχιστον 3 USB και να τα πηγαίνει καλά από θερμοκρασίες.
    Επιθυμητό: BD-Rom, το μόνο χαρακτηριστικό για το οποίο ίσως ανεβεί λίγο το budget, αφού αργά ή γρήγορα θα προστεθεί.
    Λειτουργικό: Αδιάφορο αρκεί να μπορούν να τοποθετηθούν win7 στη συνέχεια με υποστήριξη drivers από τον κατασκευαστή.

    Άλλα επιθυμητά χαρακτηριστικά - κάνω και χωρίς αυτά: Τουλάχιστον 2ετής εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας σε αυτά τα λεφτά, ματ οθόνη, ενσωματωμένο 3G modem. Να μην είναι υποδεέστερης ποιότητας τύπου π.χ. pavillion, προτιμώ να είναι κακάσχημο παρά consumer σειρά. Επίσης, όσο λιγότερο πλαστικούρα είναι το πληκτρολόγιο, τόσο καλύτερα.

    Δεν θα χρησιμοποιηθεί για gaming, αλλά κυρίως για εφαρμογές γραφείου (office και κανά-δυο πιο βαρειές εφαρμογές σε καθημερινή βάση) και περιστασιακά για πιο βαριά πράγματα (ocr, καμιά μετατροπούλα βίντεο, εφαρμογές γραφικών/επεξεργασίας φωτό αραιά και πού) τα οποία αρκεί να τα διεκπεραιώνει λογικά, δεν χρειάζεται να φυσάει.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας. Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι και να μπορέσει κάποιος φίλος να δώσει τα φώτα του. Αν προτείνετε κάτι από μαγαζιά πλην των γνωστών (π.χ. βλέπω κυκλοφορεί κάποιο kroko ή κάπως έτσι), μόνο εντός Αττικής να μπορέσω να πάω να παραλάβω και να πληρώσω αυτοπροσώπως.
    hnesne

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    με 300 ευρω καινουριο και με τα χαρακτηριστικα που θελεις δεν υπαρχει,ψαξε σε μεταχειρισμενα

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μεταχειρισμένα σε i3 δεν υπάρχουν ακόμα (σε τιμές που να δικαιολογούν το 'ρίσκο' του μεταχειρισμένου). Αν δεν βρω κάτι ίσως πάω σε κανένα Τ8/Τ9 αλλά σε σαφώς λιγότερα χρήματα.

    Στα 330 ήδη έχω βρει μηχανάκι αντίστοιχο που του λείπει όμως η usb3 και η εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας. Και άλλα παραπλήσια αρκετά. Αν έβρισκα στα 500 δεν θα άνοιγα καθόλου το θέμα, ελπίζω κάποιος φίλος με γνώση της αγοράς των laptop να μπορέσει να με κατευθύνει.
    hnesne

  4. #4
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.904386&sid=1
    για δυο μερες ακόμα...

  5. #5
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Για πρόσεξε αυτό , εγώ πάντως δε θα το εμπιστευόμουνα ........................
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails eshop.jpg  


  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το έχω δει το συγκεκριμένο μηχανάκι, παίζει κι αλλού σε κοντινά χρήματα. Εγώ το αποκλείω λόγω επεξεργαστή, όχι λόγω μαγαζιού, αν και δεν έχω την καλύτερη γνώμη...

    Αυτά που είχα δει στα 300 περίπου ήταν στα amazon και μάλιστα τιμές ασανσέρ, τη μία μέρα 320, την άλλη 360, μετά κάποιο άλλο στα 330 και πάντα B960, άντε B980. Οπότε αναγκαστικά το budget ανεβαίνει, πάμε στα 400.

    - - - Updated - - -

    @eagle13: Το διάβασα προσεκτικά. Αφενός χωρίς αναφορά της πηγής ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει. Αφετέρου, μπούρδα είναι αυτό που γράφει, η διατύπωση αλλάζει ανάλογα με τη μάρκα του laptop, δηλ. αν είναι σε αυτές που καλύπτει η έξτρα εγγύηση του eshop ή όχι. Για μένα το πρόβλημα είναι άλλο, τα έχουμε συζητήσει αλλού.
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    29-09-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μέχρι 400 ευρώ:
    1) 14" ASUS ( B980 ) Αγγλική έκδοση, με windows 8 όμως http://www.skroutz.gr/s/2764406/Asus...4GB-320GB.html
    Τα παρακάτω είναι 15,6":
    2) Thinkpad L520 (Β960 ) με 3 χρόνια εγγύηση και drivers για wind.7 http://www.skroutz.gr/s/2789154/Leno...4GB-320GB.html
    3 ) FUJITSU ( i3 2348M ) http://www.cosmodata.gr/product/158810/ Δεν γνωρίζω αν έχει drivers για τα 7. Κάνε μια ερώτηση στην fujitsu, για να είσαι σίγουρος.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Αν έχεις 380 ευρώ να διαθέσεις πάρε το Thnkpad L520 απλά θα πρέπει να του περάσεις λειτουργικό windows ή ότι άλλο θέλεις καθώς δεν έχει.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  9. #9
    Εγγραφή
    29-09-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    @eagle13: Το διάβασα προσεκτικά. Αφενός χωρίς αναφορά της πηγής ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει. Αφετέρου, μπούρδα είναι αυτό που γράφει, η διατύπωση αλλάζει ανάλογα με τη μάρκα του laptop, δηλ. αν είναι σε αυτές που καλύπτει η έξτρα εγγύηση του eshop ή όχι. Για μένα το πρόβλημα είναι άλλο, τα έχουμε συζητήσει αλλού.
    [/QUOTE]

    Επειδή τώρα πρόσεξα αυτό το σχόλιο και επειδή αυτό που έδειξε ο eagle το έγραψα εγώ..θέλω να ξέρεις το εξής.

    Αντιμετώπισα προσωπικά θέμα με την εγγύηση laptop αγορασμένοu από το e-shop και το έχω ψάξει όσο δεν φαντάζεσαι.

    1) Η πηγή της μπούρδας που λες είμαι ΕΓΩ, σύμφωνα με οτι αντιμετώπισα για να βρω το δίκιο μου και με βάση το τι υποστήριζε το e-shop.
    Επειδή μάλιστα ζήτησα DOA , ενώ στο δικό μου έγραφε μόνο το " 2 χρόνια άμεσης αντικατάστασης με καινούργιο ιδίων ή καλύτερων χαρακτηριστικών " ήταν το πρώτο πράγμα που μου τόνισαν στο e-shop , ότι όπως βλέπω και στην αναφορά της εγγύησης τους , δεν υπάρχει πουθενά η λέξη DOA.
    2) Δεν υπάρχει εξτρά εγγύηση του e-shop. Υπάρχει η μόνο η εγγύηση του e-shop ή μόνο η εγγύηση της αντιπροσωπείας.
    3) Η εγγύηση δεν αλλάζει ανάλογα με την μάρκα του laptop, αλλά ανάλογα με το μοντέλο του laptop, που αν προορίζεται για την αγορά κάποιας συγκεκριμένης χώρας (όπως ήταν το δικό μου), υπάρχει ειδική συμφωνία και δεν καλύπτεται από την εγγύηση αντιπροσωπειών άλλων χωρών.

    Δεν μπαίνει κατα τύχη, η μια ή η άλλη περιγραφή στην κατηγορία της εγγύησης. Ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν εκεί στο e-shop, γιατί πρέπει να τηρούν, όσα αναγράφουν στο site τους.

  10. #10
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.904386&sid=1
    για δυο μερες ακόμα...
    Και γιατί αυτό είναι προσφορά?

    Εδώ είναι φτηνότερο: http://www.e-experts.gr/lenovo-essen...gb-p-3207.html

  11. #11
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    @dynamic woman: Για τι μάρκα laptop είχες πρόβλημα;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις 380 ευρώ να διαθέσεις πάρε το Thnkpad L520 απλά θα πρέπει να του περάσεις λειτουργικό windows ή ότι άλλο θέλεις καθώς δεν έχει.
    Πες το κόλλημα δικό μου, με επεξεργαστή υποδεέστερο να πάρω, με μάπα κάρτα γραφικών να πάρω, με ανύπαρκτη εγγύηση να πάρω, αρκεί να γλυτώσω χρήματα. Αλλά χωρίς USB 3 να πάρω laptop τη σήμερον ημέρα το θεωρώ αναχρονισμό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί αυτό είναι προσφορά?

    Εδώ είναι φτηνότερο: http://www.e-experts.gr/lenovo-essen...gb-p-3207.html
    Μη βαράς, μέχρι χτες Σαββάτο το έδινε με χαμηλότερη τιμή.
    hnesne

  12. #12
    Εγγραφή
    29-09-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    lenovo ήταν και προοριζόταν για την αγορά της Πολωνίας.
    Ανεξαρτήτως όμως από την μάρκα, από το serial του μοντέλου, η κάθε αντιπροσωπεία γνωρίζει αν κάποιο laptop δικαιούται εγγύησης στην χώρα μας ή όχι.
    Τότε που το έψαχνα, είχα βρει και περίπτωση ενός dell, πάλι από το e-shop που ούτε με χρέωση από την dell ( όπως συνηθίζεται στην συγκεκριμένη εταιρία ) δεν μπορούσε να γίνει η μεταφορά της εγγύησης, αφού εκείνο προοριζόταν μόνο για την αγορά του Καναδά.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μάλιστα, τώρα σε κατάλαβα. Τελικά άκρη έβγαλες; Στο αντικατάστησαν;
    hnesne

  14. #14
    Εγγραφή
    29-09-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν ήθελα αντικατάσταση, γιατί έδειχνε να έχει κατασκευαστικό πρόβλημα όλη η φουρνιά του μοντέλου αυτού. Από την άλλη, βλέποντας την εξυπηρέτηση τους, δεν ήθελα να ξαναμπλέξω μαζί τους και το μόνο που ζήτησα ήταν τα λεφτά μου πίσω.
    Τα πήρα τελικά 1,5 μήνα μετά, από την ημέρα που παρέδωσα το λάπτοπ και όχι πολύ εύκολα. Μεσολάβησε και εξώδικο.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Έχει κανείς ιδέα για τον επεξεργαστή ULV 987 που φορά αυτό το λαπτοπάκι; Αν παραβλέψουμε τον τομέα γραφικά, το laptop στα 300 ευρώ αξίζει;
    hnesne

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλιακός φορτιστής για laptop / netbook
    Από cool11 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 10:26
  2. Μια απορία για laptop και drivers
    Από nikraven στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-12, 22:25
  3. επιλογή android κινητού στα 300 ευρώ
    Από beto11 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 20:58
  4. Τη συμβουλή σας για laptop μεταξύ 600-650 ευρώ
    Από geopasx στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-12, 21:57
  5. Ψάχνω για πρόγραμμα διαχείρισης ξενοδοχείου
    Από varaderos στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-11, 09:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας