Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2006
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Γειά χαρά σε όλους,

    Είμαι πελάτης ΟΤΕ με conn-x 24Μbit. Για πολλά χρόνια ήμουν ευχαριστημένος με τη σύνδεση (tg585v7 modem) που έπαιζε στα 7-8Mbit down και κοντά στα 900Kbit up. Η απόσταση μου από το κέντρο (Διονύσου) είναι περίπου 3km.

    Μετά τη νύχτα των κεραυνών το Φεβρουάριο (2013) σταμάτησε να λειτουργεί το σταθερό τηλέφωνο.

    Για κακή μου τύχη επεδίωξα να το δώσω βλάβη και ξυπνάω μια μέρα και έχω τηλέφωνο και όχι internet. Ο ευγενικότατος υπάλληλος του ΟΤΕ (καμία ειρωνία εδώ, όντως οι υπάλληλοι είναι ευγενέστατοι) μου εξηγεί οτι στην παρούσα φάση η τηλ θα έχω ή internet και φυσικά επέλεξα internet. Δε θυμάμαι ακριβώς τι μου είπε, είτε είχε πρόβλημα η splitter card είτε η ρεγλέτα.

    Δυστυχώς μετά από λίγο με ενημερώνει οτι τελικά βρήκε τρόπο να το φτιάξει αλλάζοντάς μου όριο. Δεν γνωρίζω αν αυτή η αλλαγή υποχρεωτικά οδήγησε και σε αλλαγή στο γενικό κατανεμητή κάνωντας χρήση άλλου ζεύγους προς καφάο.

    Όντως από κεί και πέρα άρχισαν να δουλεύουν και τα δύο (τηλ+internet), με τα ακόλουθα προβλήματα:

    1. Μεγάλος θόρυβος στο σταθερό τηλέφωνο (σα φύσιμα για όσους θυμούνται από τις κασσέτες)
    2. Συνεχή σκαμπανευάσματα στην ταχύτητα και αποσυνδέσεις. Στη χειρότερη των περιπτώσεων 1 αποσύνδεση κάθε 20 λεπτά. Το περίεργο είναι οτι κάποιες μέρες είμαι απροβλημάτιστος χωρίς καμία αποσύνδεση και κάποιες άλλες συνεχείς.

    Εννοείτε οτι έχω κάνει τα κλασσικά έλεγχος/αλλαγή splitter κλπ.

    Σε κάποια από τις πολλαπλές αναγγελίες βλάβης που έχω κάνει, αλλάχθηκαν κάποιες παράμετροι στις ρυθμίσεις του dslam (από οτι μου είπε ο υπάλληλος) και επετράπει το modem να συχρονίζει με χαμηλότερο SNR, πράγμα που όντως βοήθησε για κάποιο διάστημα.

    Δυστυχώς από προχτές έχω πάλι συνεχείς αποσυνδέσεις και αφότου έδωσα βλάβη, σήμερα είμουν χωρίς καθόλου internet όλο το πρωί ώσπου πριν από λίγο βλέπω τα ακόλουθα:

    DSL Type: G.992.3 Annex L US Wide

    Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 608 / 6.896
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 608 / 5.089
    Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 10,5 / 17,0
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21,0 / 36,0
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 12,5


    Η κατάσταση αυτή φαίνεται σταθερή, αλλά μου έκανε εντύπωση αυτό το 992.3 Annex L. Ως τώρα είμουν 992.5 Annex A.

    Ψάχνωντας λίγο είδα οτι αυτό το mode είναι για μεγάλες αποστάσεις και το μέγιστο που δίνει είναι 5.7Mbit down και επίσης χαμηλό up!

    Αν αυτή είναι ρύθμιση οφείλεται σε αλλαγή που έχει κάνει ο πάροχος στην πόρτα, προκειμένου να αντιμετωπισθεί το πρόβλημα, προφανώς είμαι εκνευρισμένος διότι πληρώνω για 24Mbit (τα οποία βέβαια δεν περιμένω να πιάσω, αλλά άλλο 8-9Mbit και άλλο 5 ειδικά όταν αναγκάζομαι λόγω εργασίας να δουλεύω πολλές ώρες από το σπίτι με vpn)

    Οι ερωτήσεις μου είναι:


    1) Τι πρέπει να κάνω επιτέλους για να πεισθεί ο OTE να ψάξει να βρεί ακριβώς που είναι το πρόβλημα (όριο dslam, ρεγκλέτα γενικού κατανεμητή, ζεύγος προς καφάο ...) και να επανέλθω σε υπηρεσία που να δουλεύει χωρίς πρόβλημα και θόρυβο, αντί να προσπαθεί να αντιμετωπίσει το πρόβλημα απλά κατεβάζωντας ταχύτητα;

    Υπ'οψιν παρόμοιο πρόβλημα είχα οταν πρωτοέβαλα adsl το 2006 με συνεχείς αποσυνδέσεις μέχρι που μου άλλαξαν και τότε όριο ...

    2) Υπάρχει ελπίδα να ασκηθεί μεγαλύτερη πίεση αν πάω σε εναλλακτικό πάροχο; Θεωρώ εκ προοιμίου οτι απλά μεταφόρα σε άλλο πάροχο δε θα διορθώσει την κατάσταση αν υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση που είναι στον έλεγχο του ΟΤΕ.

    3) Αν ζητήσω Annex A over ISDN (με παραπάνω κόστος για μένα που δεν το θέλω βέβαια) έχω ελπίδες για κάτι καλύτερο;

  2. #2
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    1) Τι πρέπει να κάνω επιτέλους για να πεισθεί ο OTE να ψάξει να βρεί ακριβώς που είναι το πρόβλημα (όριο dslam, ρεγκλέτα γενικού κατανεμητή, ζεύγος προς καφάο ...) και να επανέλθω σε υπηρεσία που να δουλεύει χωρίς πρόβλημα και θόρυβο, αντί να προσπαθεί να αντιμετωπίσει το πρόβλημα απλά κατεβάζωντας ταχύτητα;
    Δοκίμασε με ένα άλλο ρούτερ της αγοράς, από φίλο, ή γνωστό σου να δεις αν θα δουλέψει σωστά. Μπορεί να φταίει το ρούτερ που έχεις.

    Υπ'οψιν παρόμοιο πρόβλημα είχα οταν πρωτοέβαλα adsl το 2006 με συνεχείς αποσυνδέσεις μέχρι που μου άλλαξαν και τότε όριο ...
    Το "νέο" (τότε) όριο, είναι αυτό που είχες μέχρι πρόσφατα?

    2) Υπάρχει ελπίδα να ασκηθεί μεγαλύτερη πίεση αν πάω σε εναλλακτικό πάροχο; Θεωρώ εκ προοιμίου οτι απλά μεταφόρα σε άλλο πάροχο δε θα διορθώσει την κατάσταση αν υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση που είναι στον έλεγχο του ΟΤΕ.
    Κανείς μας δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτό.

    3) Αν ζητήσω Annex A over ISDN (με παραπάνω κόστος για μένα που δεν το θέλω βέβαια) έχω ελπίδες για κάτι καλύτερο;
    Από την στιγμή που σου δούλευε σωστά μέχρι την "μαύρη νύχτα", μην κάνεις παραπάνω πειράματα που έχουν να κάνουν με χρήματα, γιατί δεν σε συμφέρει.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-11-2006
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Για να κλείσω αυτό το θέμα, το πρόβλημα λύθηκε επιτυχώς από τον τεχνικό του ΟΤΕ.

    Υπήρχε διάβρωση των χάλκινων καλωδίων τόσο στο BOX του ΟΤΕ (το πλαστικό κουτί πάνω στην κολώνα) όσο και μέσα στο κουτί στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού.

    Ειδικά το κουτί στον τοίχο του σπιτιού είναι και IP45 waterproofed και παρ'όλ'αυτά η υγρασία βρήκε το δρόμο της ...

    Για αυτό όσοι μπορείτε σε νέες κατασκευές σπιτιών φυλάσετε τα κουτιά από τις καιρικές συνθήκες αν είναι δυνατόν σε υδατοσκευείς κατασκευές.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή οριου δεδομένων wind χωρίς ενημέρωση.
    Από tiatrou στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-13, 18:03
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-13, 21:16
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-13, 19:55
  4. αλλαγη επεξεργαστη και απορια
    Από savra19 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-12, 17:47
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-12, 18:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας