Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 136
  1. #1
    Εγγραφή
    05-06-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    815
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα,παρακολουθω εδω και καιρο το φορουμ και παντα οταν διαβαζα για χαμηλες ταχυτητες αισθανομουν ανακουφιση γιατι δεν ειχα προβλημα ποτε. Εχω 384/128
    με forthnet modem speedtouch 530 i δεν εχω καρτα δικτυου αλλα usb 2.0. Ενω ολα πηγαιναν μια χαρα (dslam siemens) τον τελευταιο καιρο οι ταχυτητες που εχω δεν ξεπερνουν τα 250-260 kbps τωρα που σας γραφω στο τεστ που εκανα με την forthnet δεν ξεπερασα τα 210
    με dl απο το ftp της forthnet 27kb per sec. Ξερω οτι δεν φταιει ο provider μου γιαυτο και απευθυνθηκα στο 121 οπου μου ειπαν οτι μαλλον θελει ρυθμισει το μοντεμ και αν εχω ασυρματη συσκευη τηλεφωνου και αλλα κουφα και θα στειλουν συνεργειο να το κοιταξουν. Υπαρχει και αλλος που εχει το ιδιο προβλημα με μενα στο dslam καλαμακιου? Ειδικα τις απογευματινες ωρες,
    και αν ναι και τελικα φταινε οι οτετζηδες που πρεπει να απευθυνθω να βρω το δικιο μου?
    Ελπίζω να προλάβω να πάω στον Παράδεισο,
    πριν καταλάβει ο Διάολος ότι πέθανα.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Μπορεί να σου φανούν χαζές οι ερωτήσεις αλλά...
    Όταν κάνεις τα τεστ από τον ftp, τρέχει κάτι άλλο στο PC σου; Έχεις κάνει scan για spyware/trojans/viruses;

    Ξερω οτι δεν φταιει ο provider μου
    Πώς το ξέρεις, αλήθεια; Έχεις δοκιμάσει και με άλλον (π.χ. Netcarta);
    Κοίτα αυτό το link που εξηγεί τι φταίει για χαμηλές ταχύτητες: http://www.adslgr.com/forum/thread6075.html

  3. #3
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Gedo, εγώ έχω αυτά τα προβλήματα εδώ και πολύ καιρό (2+ εβδομάδες) αλλά έχω βαρεθεί να παίρνω τηλέφωνα και να κάνω ποστ εδώ για το πρόβλημα. Είναι προφανές πλέον ότι το DSLAM είναι πιταρισμένο.

    Όταν βλέπεις π.χ. το upload στο DC++ να είναι < 5kb/sec τι άλλο να πεις;
    Εμένα τις προάλλες με πέταξαν έξω από hub του Άγγελου επειδή μάλλον είχε πέσει τόσο πολύ το upload μου που θα νόμισαν ότι το έκανα επίτηδες! :?

    Το δε μουλάρι το έχω παρατήσει εδώ και καιρό γιατί ως γνωστόν στο μουλάρι αν δεν ανεβάσεις, δεν κατεβάζεις κιόλας...
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-06-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    815
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Fastpath
    Οταν κανω τεστ εχω ολα τα προγραμματα κλειστα. Ιους trojan κτλ ειμαι καθαρος. Μολις εκλεισα το τηλεφωνο με help desk της forthent οπου καναμε τα τεστ μαζι. Αυτη την στιγμη η κινηση της forthnet se adsl δεν ξεπερανει το 30%. Αν δειτε τις ταχυτητες που εχω παραθεσει σε αλλα topic θα δειτε οτι ειναι πολυ μεγαλες. Δεν μπορει ξαφνiκα να επαθε κατι ο provider. Θα προσπαθησω να βρω καποιον τεχνικο απο καλαμακι να δω τι γινετε. Οσο υπηρχαν πορτες δεν ειχαμε προβλημα τωρα που τιγκαρισε γιναν ολα. Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση
    Ελπίζω να προλάβω να πάω στον Παράδεισο,
    πριν καταλάβει ο Διάολος ότι πέθανα.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Δεν μπορει ξαφνiκα να επαθε κατι ο provider.
    Κι όμως, κι όμως... Αν και σύμφωνα με τον AsGoodAsItGets, είναι πιταρισμένο το DSLAM, οπότε δεν ισχύει σε αυτή την περίπτωση.
    Καλή τύχη φίλε μου

  6. #6
    Εγγραφή
    27-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11500/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Thomson SpeedTouch 780WL
    SNR / Attn
    8(dB) / 33.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gedo
    Οταν κανω τεστ εχω ολα τα προγραμματα κλειστα. Ιους trojan κτλ ειμαι καθαρος. Μολις εκλεισα το τηλεφωνο με help desk της forthent οπου καναμε τα τεστ μαζι. Αυτη την στιγμη η κινηση της forthnet se adsl δεν ξεπερανει το 30%. Αν δειτε τις ταχυτητες που εχω παραθεσει σε αλλα topic θα δειτε οτι ειναι πολυ μεγαλες. Δεν μπορει ξαφνiκα να επαθε κατι ο provider. Θα προσπαθησω να βρω καποιον τεχνικο απο καλαμακι να δω τι γινετε. Οσο υπηρχαν πορτες δεν ειχαμε προβλημα τωρα που τιγκαρισε γιναν ολα. Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση
    Ίσως υπάρχει πράγματι πτώση τελευταία, αλλά θα προσθέσω πως το περασμένο βράδυ κατέβασα σφαίρα (140ΜΒ την ώρα από eMule ...) για όλο το βράδυ και με ταχύτητα που έφτασε τα 50Κ (!!) με Tellas 384 από το συγκεκριμένο DSLAM, πάντα με eMule. Πιστεύω πως εκτός από το "πιταρισμένο" ή όχι DSLAM, ρόλο παίζουν και το modem / οι ρυθμίσεις / ο provider. Εγώ χτες έκανα αλλαγές στις ρυθμίσεις μου και είδα διαφορά. Και να σημειώσω ότι ΠΑΝΤΑ έχω μεγάλες ταχύτητες σε download από FTP, ανεξαρτήτως ώρας/ημέρας (40-45Κ) .

  7. #7
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Ρε παιδιά κι εγώ είμαι στο Καλαμάκι με vivodi 384 απο ΟΤΕ κι έχω χαμηλές ταχύτητες 20-25
    Δεν καταλαβαίνω τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να βελτιωθώ στο κομπιούτερ?Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει απλά τί πρέπει να κάνω..........

  8. #8
    Εγγραφή
    05-06-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    815
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Fastpath
    Ίσως υπάρχει πράγματι πτώση τελευταία, αλλά θα προσθέσω πως το περασμένο βράδυ κατέβασα σφαίρα (140ΜΒ την ώρα από eMule ...) για όλο το βράδυ και με ταχύτητα που έφτασε τα 50Κ (!!) με Tellas 384 από το συγκεκριμένο DSLAM, πάντα με eMule. Πιστεύω πως εκτός από το "πιταρισμένο" ή όχι DSLAM, ρόλο παίζουν και το modem / οι ρυθμίσεις / ο provider. Εγώ χτες έκανα αλλαγές στις ρυθμίσεις μου και είδα διαφορά. Και να σημειώσω ότι ΠΑΝΤΑ έχω μεγάλες ταχύτητες σε download από FTP, ανεξαρτήτως ώρας/ημέρας (40-45Κ) .



    Την Πεμπτη και για μενα ηταν πολυ καλα τα πραγματα οπως και σημερα.
    Χτες μιλησα με καποιον τεχνικο του οτε για το συγκεκριμενο θεμα ηταν νεο παιδι
    και αρκετα συζητησιμο, μου παραδεχτηκε οτι πρεπει να γινει καποια αναβαθμιση στο Καλαμακι γιατι γεμισε και αυτο. Υπομονη μεχρι τους ολυμπιακους
    Ελπίζω να προλάβω να πάω στον Παράδεισο,
    πριν καταλάβει ο Διάολος ότι πέθανα.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11500/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Thomson SpeedTouch 780WL
    SNR / Attn
    8(dB) / 33.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis
    Ρε παιδιά κι εγώ είμαι στο Καλαμάκι με vivodi 384 απο ΟΤΕ κι έχω χαμηλές ταχύτητες 20-25
    Δεν καταλαβαίνω τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να βελτιωθώ στο κομπιούτερ?Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει απλά τί πρέπει να κάνω..........
    Εξαρτάται μάλλον από το Modem/router που χρησιμοποιείς. Επίσης, σε τί πρόγραμμα σου βγάζει τις ταχύτητες που λες; Με τι ταχύτητα σύνδεσης; (256, 384, 512 ...) Τι Windows χρησιμοποιείς; ... Χωρίς αυτές τις πληροφορίες, δεν μπορεί να σου πει κανείς εύκολα ΤΙ να κάνεις ...

  10. #10
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως χτες το απόγευμα κατά τις 5 και μέχρι περίπου τις 9, μάλλον λόγω της διακοπής κατά την οποία έπεσαν πολλά μηχανήματα και δεν είχαν επανέρθει ακόμα, κατέβαζα με κάτι απίστευτες ταχύτητες (αυτές που θα έπρεπε να έχουμε συνέχεια δηλαδή ), 45-48kb/s!
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  11. #11
    Το avatar του μέλους AYN@N@S
    AYN@N@S Guest
    Ρε παιδια και εγω στο DSLAM στο καλαμακι ειμαι και οντως ειναι πιταρισμενο.. Τα πινκς ειναι απλα ΑΣΧΟΣ!! Εστειλα mail στον Παν. Βασιλάκης (Τµήµα Υπηρεσιών xDSL τηλ. 210-6115235) στο "Vassilakis Panayiotis" <pvasilakis@ote.gr> και θα προτεινα να κανετε και οι υπολοιποι στην περιοχη το ιδιο!!!!! Τουταχωσα λιγο για να ξυπνησει κανενα αργοσχολο γιατι δεν αντεχεται αλλο πια...

    Johngr δεν χρειαζεται ναχεις ιδιαιτερες γνωσεις για να καταλαβεις τι φταιει.. Γιατι αν εισαι gamer προφανος θασαι over isdn και επειτα θαχεις ενα εσωτερικο μοντεμ isdn ειτε tornado ειτε fritz για να τσεκαρεις τα πινκς και να δεις αμα φταιει ο isp...... An δεν εισαι gamer ενα απλο tracert τα κανει ολα...

    Τεσπα διαμαρτυρηθειτε ολοι στο ---> pvasilakis@ote.gr
    Αμα μαζεψουν ονοματα και παραπονα θα κατσουν να το αναβαθμησουν.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-06-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    815
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Fastpath
    Μολις εστειλα mail και εγω ας ελπισουμε οτι κατι θα γινει. Η κατασταση την τελευταια εβδομαδα εχει γινει απαραδεκτη παλι.
    Ελπίζω να προλάβω να πάω στον Παράδεισο,
    πριν καταλάβει ο Διάολος ότι πέθανα.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-06-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    815
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξερω αν πηρες απαντηση ΑΥΝ@Ν@ αλλα εχει περασει μια εβδομαδα απο τοτε που του εστειλα το mail και με εχει γραμμενο
    Ελπίζω να προλάβω να πάω στον Παράδεισο,
    πριν καταλάβει ο Διάολος ότι πέθανα.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-06-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    815
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Fastpath
    Επανερχομαι δριμυτερος για το χειροτερο ισως DSLAM ΕΝ Ελλαδη. Δεν χρειαζετε να αναφερω οτι μετα την ρυθμιση του Ο.Τ.Ε σε 384/128 ταχυτητες d/l 45-46 εφυγαν ανεπιστρεπτι. Τα πραγματα κυλουσαν ποτε ετσι ποτε αλλιως αναλογα την ωρα και την μερα. Υπηρχαν φορες που ειχα 40 d/l (σπανιες) και φορες που δεν επιανα ουτε 23 . Απο την περασμενη Πεμπτη τα πραγματα ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ. Οι ταχυτητες ειναι εξευτελιστικες, ντρεπομαι να τις αναφερω. Βλεπω τα pings στουυς server του μαυλαριου και με πιανει τρελλα μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. Εχω παρει το 121 απο την Παρασκευη καμμια απαντηση , ξαναπηρα χτες τιποτα ακομα. Απο την forthnet, τους εστειλα mail, με πηραν τα παιδια το Σαββατο μου παραδεχτηκαν οτι εχουν ενα προβλημα ειδικα με το εξωτερικο και προσπαθουν να το λυσουν. Ολα μου οι αποριες λυθηκαν ομως εχθες οταν ειδα οτι για τις περιοχες του DLAM Καλαμακιου υπαρχει πλεον διαθεσημοτητα. Δηλαδη στο ηδη πιταρισμενο DSLAM στριμωξαν και αλλλους και φυσικα χωρις καμια αναβαθμιση της γραμμμης. Καταλαβαινω οτι ειναι πολλοι αυτοι που εχουν κανει αιτηση και περιμενουν να δοκιμασουν πως ειναι το γρηγορο internet αλλα με νοοτροποιες σαν του Ο.Τ.Ε "βαλε οσους μπορεις και εχει ο Θεος" δεν νομιζω να δει γρηγορο Internet κανεις.Λυπαμαι πραγματικα για τα παιδια που περιμενουν τοσο καιρο για μια πολυποθητη γραμμη Adsl και τελικα αυτο που θα δουνε θα ειναι για γελια και για κλαμματα.
    Ελπίζω να προλάβω να πάω στον Παράδεισο,
    πριν καταλάβει ο Διάολος ότι πέθανα.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-06-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    815
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Fastpath
    Σημερα το μεσημερι συγκεκριμενα πριν απο λιγο με πηραν τηλεφωνο απο τον Ο.Τ.Ε , επιτελους. Δεν τον αφησα να μου πει τιποτα ετσι κι αλλιως τα εχω ακουσει εκατο φορες. Του ειπα για ολη αυτην την γελοιοτητα που γινετε εις βαρος μας, απλα συμφωνησε μαζι μου (κατα γενικη ομολογια οι τεχνικοι ειναι καιευγενικοι και κατανοουν τα προβληματα). Οταν του ζητησα να μιλησω με καποιον υπευθυνο και οτι προκειτε να προχωρησω σε καταγγελια στο ΙΝ.ΚΑ μου εδωσε το τηλ της υπηρεσιας κατανομης του
    Bandwith. 210-3800111. Δεν νομιζω να βγαλω ακρη αλλα θα παρω.
    Ελπίζω να προλάβω να πάω στον Παράδεισο,
    πριν καταλάβει ο Διάολος ότι πέθανα.

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πού είναι το DSLAM Καλαμακίου
    Από elina_77 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-08, 12:13
  2. DSLAM Καλαμακίου login problems
    Από Michalos στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-07, 12:31
  3. Dslam Καλαμακιου Π.φαληρο Σερνεται!!!
    Από virtuoso στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-05, 01:21
  4. DSLAM Καλαμακίου (ξαναμανά)
    Από AsGoodAsItGets στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-04, 13:23
  5. DSLAM Καλαμακίου
    Από AsGoodAsItGets στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-04, 00:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας