Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Linksys PAP2T
    Linksys SPA-3102
    Cisco SPA-122
    Draytek 2700VG

    Για να έχουμε VOIP γραμμή από πχ VIVA...
    VOIP από τον πάροχο μας με το δικό του router (VIVODI - Speedtoutch)...
    δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί αργότερα και σε VDSL επάνω στο router του τότε παρόχου μας...
    πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης αλλά και συνδεσμολογίας, ώστε να μπορούμε να το συνδέσουμε με διάφορους τρόπους...
    ίσως να θέλουμε και FAX...

    ...ποιο θα προτείνατε?

    Το Draytek είναι το πιο φθηνό σε σχέση με τις άλλες συσκευές, αλλά δεν ξέρω αν προσφέρει και τα ίδια πράγματα στο θέμα του VOIP.
    Γενικά, να βγάλω από την λίστα κάτι που ίσως να είναι ξεπερασμένο πλέον?

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πάρε το SPA-3102 μόνο με αυτό μπορείς να χρησιμοποιήσεις την γραμμή που σου φέρνει ο πάροχος συν την Viva. Επίσης μπορείς αργότερα αν θες να το χρησιμοποιήσεις εύκολα σαν fxo gateway με Elastix.

    Με τις υπόλοιπες συσκευές μπορείς απλά να έχεις register κάποιους λογαριασμούς με VoIP πάροχους αλλά την pstn δεν θα μπορέσεις να την χρησιμοποιήσεις γιατί δεν έχουν την αντίστοιχη θύρα που θες.

    Τέλος το PAP2T έχει καταργηθεί, στην θέση του υπάρχει το Cisco SPA-112.
    allVoIP.gr Support Team

  3. #3
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Με το SPA-3102 μπορώ να έχω 2 τηλεφωνικές συσκευές αν θέλω, ή πρέπει να πάρω 2 τέτοια?

    Με τις υπόλοιπες συσκευές μπορείς απλά να έχεις register κάποιους λογαριασμούς με VoIP πάροχους αλλά την pstn δεν θα μπορέσεις να την χρησιμοποιήσεις γιατί δεν έχουν την αντίστοιχη θύρα που θες.
    Ποια θύρα λες?

    Τέλος το PAP2T έχει καταργηθεί, στην θέση του υπάρχει το Cisco SPA-112.
    Οπότε το 122 είναι το μεγαλύτερο "αδελφάκι" του 112. Σωστά?

    Για το Draytek 2700VG ποια είναι η γνώμη σου?

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπορείς να βάλεις δύο συσκευές παράλληλα, απλά θα χτυπάνε μαζί κανονικά όμως μόνο μία συσκευή μπαίνει.

    Αν θες δύο τελείως ξεχωριστές συσκευές για ενδοεπικοινωνία κλπ τότε περιπλέκεται το θέμα γιατί θες και κάποιο κέντρο για να σου κάνει τη δουλειά εύκολα.

    Υπάρχουν δύο τύποι αναλογικών θυρών, FXO που είναι για να συνδέσεις την γραμμή σου από το τοίχο, FXS που είναι για να συνδέσεις τις συσκευές.
    Τα PAP2T, SPA112 και SPA122 έχουν μόνο θύρες FXS, μπορείς να συνδέσεις μόνο τηλέφωνα και όχι την γραμμή από το τοίχο.
    Από την στιγμή που δεν υπάρχει η αντίστοιχη θύρα δεν μπορείς με κάποιο τρόπο να δεχθείς κλήσεις από την συγκεκριμένη γραμμή.
    Το 2700VG έχει μία θύρα FXO αλλά από τα λίγα που έχω διαβάσει δεν μπορείς να περάσεις ρυθμίσεις σχετικά με αυτή για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το Vigor σαν gateway όταν θα έχεις VDSL.

    Σχετικά με Draytek, δεν το έχω χρησιμοποιήσει, δεν μπορώ να σου πω κάτι πάνω σε αυτό. Αν θες πάντως να έχεις κάτι για VoIP καλύτερα να πάρεις ένα 3102, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο του ή με κάποιο κέντρο. Μπορείς να έχεις ένα κανονικό μηχάνημα ή με κάποιο Virtual Machine, γενικά οι δυνατότητες που έχει υπερκαλύπτουν την αξία του.

    ΥΓ: Ναι το SPA122 είναι ένα SPA112 με διπλό ethernet για bridge.
    allVoIP.gr Support Team

  5. #5
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Τα PAP2T, SPA112 και SPA122 έχουν μόνο θύρες FXS, μπορείς να συνδέσεις μόνο τηλέφωνα και όχι την γραμμή από το τοίχο.
    Εγώ αυτά σκεφτόμουν να τα συνδέσω μέσω LAN, στην έξοδο του δικού μου router. Δεν θα δουλέψει?
    Δεν περνάει το σημα... FXO: SPEEDTOUTCH >>> LAN: PAP2T/SPA112/SPA122 >>> FXS: VIVA. ?????
    Αν μου πεις πως δεν θα δουλέψει, φταίει το παρακάτω που λες?
    Από την στιγμή που δεν υπάρχει η αντίστοιχη θύρα δεν μπορείς με κάποιο τρόπο να δεχθείς κλήσεις από την συγκεκριμένη γραμμή.
    Το 2700VG έχει μία θύρα FXO αλλά από τα λίγα που έχω διαβάσει δεν μπορείς να περάσεις ρυθμίσεις σχετικά με αυτή για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το Vigor σαν gateway όταν θα έχεις VDSL.
    Στο ADSL ?

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν έχει σχέση ο τύπος σύνδεσης, για τα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τα βελάκια, αν θέλεις γράψε αναλυτικά για να δουν και οι υπόλοιποι μήπως μπορούν αν σε βοηθήσει και κάποιος άλλος.
    allVoIP.gr Support Team

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Πήρα το SPA112 και έχω πρόβλημα με το CallerID δεν μου το δείχνει στο τηλέφωνο....Το έχει κανείς το πρόβλημα αυτό ? Το έχει λύσει ?

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βλέπω ότι πολλοί με τα αρχικά firmware είχαν το ίδιο πρόβλημα, που κανονικά έχει επιλυθεί από την v.1.2.1, αλλά εξακολουθεί να υφίσταται ανάλογα ποιες τηλεφωνικές συσκευές είναι συνδεδεμένες, που ταυτόχρονα δουλεύουν σωστά στο PAP2 ή SPA3102.
    Για αρχή κατέβασε την τελευταία έκδοση 1.3.2 και αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα δοκίμασε διάφορες παραμέτρους.
    Εναλλακτικά κάνε μια δοκιμή και με άλλη συσκευή.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω ότι πολλοί με τα αρχικά firmware είχαν το ίδιο πρόβλημα, που κανονικά έχει επιλυθεί από την v.1.2.1, αλλά εξακολουθεί να υφίσταται ανάλογα ποιες τηλεφωνικές συσκευές είναι συνδεδεμένες, που ταυτόχρονα δουλεύουν σωστά στο PAP2 ή SPA3102.
    Για αρχή κατέβασε την τελευταία έκδοση 1.3.2 και αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα δοκίμασε διάφορες παραμέτρους.
    Εναλλακτικά κάνε μια δοκιμή και με άλλη συσκευή.


    Στην Ελλάδα ξέρουμε τι έχουμε ...? Πάντως μου έπαιξε.....με τις ρυθμίσεις που λέει στο άρθρο !

Παρόμοια Θέματα

  1. Draytek Vigor 2700VG
    Από RoyBatty στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-12, 01:30
  2. Draytek Vigor 2700VG Annex B (ISDN)
    Από haHa στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-12, 13:27
  3. draytek 2700vg ως bridge?
    Από paparen στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-12, 10:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας