Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Διαθεσιμότητα VDSL

Ψήφισαν
123. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω ήδη VDSL!

    37 30,08%
  • Έχω κάνει αίτηση και αναμένω.

    4 3,25%
  • Δεν μπορώ(/θέλω) καν να κάνω αίτηση.

    82 66,67%
Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 49
  1. #1
    Εγγραφή
    19-06-2003
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~7000/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Vigor2700VG
    SNR / Attn
    4-6(dB) / 10(dB)
    Επειδή έχω την εντύπωση ότι οι διαφημίσεις του ΟΤΕ είναι σαν τις διαφημίσεις που έκαναν οι τράπεζες για τα φωτοβολταϊκά, θα ήθελα να μου πείτε πόσοι τελικά έχετε VDSL από αυτούς που θέλουν ή και έχουν κάνει αίτηση.
    Φοβάμαι ότι αληθινή διαθεσιμότητα της υπηρεσίες είναι πολύ μικρή.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αίτηση μιας και είμαι κάπου στα 2,5 χιλιόμετρα από το κέντρο…
    Ευελπιστώ να τα καταφέρω εάν και όποτε βάλουν «καμπίνες» vdsl στην περιοχή… Έως τότε θα βολεύομαι με ότι υπάρχει…

  3. #3
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    φυσικα ειναι περιοριμενη η διαθεσιμοτητα, το VDSL2 ειναι εξ ορισμου προιον καμπινας, το VDSL2 απο το Α/Κ ειναι απλα μια προσωρινη λυση μεχρι να μεγαλωσει το δικτυο FFTC.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-06-2003
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~7000/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Vigor2700VG
    SNR / Attn
    4-6(dB) / 10(dB)
    Το "φυσικά" αιτιολογείται με το ότι ο ΟΤΕ διαφημίζει ένα προϊόν το οποίο γνωρίζει ότι ΔΕΝ μπορεί να παρέχει;
    Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν τα τεχνικά θέματα.
    Θέλω απλώς γρήγορο download και upload και όχι να με δουλεύουν...

  5. #5
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    και τι θελεις να κανει? Να διαφημιζει το προιον στοχευμενα μονο σε οσους μενουν 1 χλμ απο το Α/Κ η σε περιοχη με ενεργες Καμπινες? Η να πατησει το κοκκινο κουμπι και να γεμισει αυτοματα η Ελλαδα καμπινες VDSL?

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gan33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "φυσικά" αιτιολογείται με το ότι ο ΟΤΕ διαφημίζει ένα προϊόν το οποίο γνωρίζει ότι ΔΕΝ μπορεί να παρέχει;
    Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν τα τεχνικά θέματα.
    Θέλω απλώς γρήγορο download και upload και όχι να με δουλεύουν...
    Θα πρέπει να βάλεις και τον παράγοντα κόστος μέσα, γιατί χωρίς αυτό υπάρχει αυτό που θέλεις απλά κοστίζει λιγάκι παραπάνω

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Fast Forward
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE931/RTAC66U
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neshtar Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τι θελεις να κανει? Να διαφημιζει το προιον στοχευμενα μονο σε οσους μενουν 1 χλμ απο το Α/Κ η σε περιοχη με ενεργες Καμπινες? Η να πατησει το κοκκινο κουμπι και να γεμισει αυτοματα η Ελλαδα καμπινες VDSL?
    Φίλε μου, όταν κάνεις μία διαφήμιση που λέει ότι η Ελλάδα πάει μπροστά και τάζει λαγούς με πετραχήλια και δεν λες ότι αναφέρεσαι σε μία πολύ μικρή μειοψηφία που έχει γραμμή αρκετά κάτω από 1χλμ. από το κέντρο (γιατί κοντά στο χλμ. νομίζω πάλι δεν έχει νόημα να πληρώσεις το έξτρα κόστος της vdsl) τότε στα δικά μου μάτια αυτό είναι παραπλάνηση. Γιατί στην ουσία κάνεις αθέμιτο ανταγωνισμό δημιουργώντας προσδοκίες, ενδιαφέρον για τις υπηρεσίες σου (που δεν υπάρχουν), ελκύεις νέο πελατολόγιο χωρίς στην ουσία να έχεις να τους προσφέρεις κάτι. Marketing 101. Απορώ πως δεν έκαναν καταγγελία οι υπόλοιποι providers.. Η CYTA κάτι πήγε να πει αλλά δεν το προχώρησε..


    Μιχάλης

  8. #8
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, όταν κάνεις μία διαφήμιση που λέει ότι η Ελλάδα πάει μπροστά και τάζει λαγούς με πετραχήλια και δεν λες ότι αναφέρεσαι σε μία πολύ μικρή μειοψηφία που έχει γραμμή αρκετά κάτω από 1χλμ. από το κέντρο (γιατί κοντά στο χλμ. νομίζω πάλι δεν έχει νόημα να πληρώσεις το έξτρα κόστος της vdsl) τότε στα δικά μου μάτια αυτό είναι παραπλάνηση. Γιατί στην ουσία κάνεις αθέμιτο ανταγωνισμό δημιουργώντας προσδοκίες, ενδιαφέρον για τις υπηρεσίες σου (που δεν υπάρχουν), ελκύεις νέο πελατολόγιο χωρίς στην ουσία να έχεις να τους προσφέρεις κάτι. Marketing 101. Απορώ πως δεν έκαναν καταγγελία οι υπόλοιποι providers.. Η CYTA κάτι πήγε να πει αλλά δεν το προχώρησε..


    Μιχάλης

    τωρα πλακα μου κανεις? Η Cyta διαφημιζει (και πουλαει) ακριβως το ιδιο VDSL εδω και κοντα ενα χρονο, πολυ πριν απο τον ΟΤΕ. Και ολοι οι αλλοι εναλλακτικοι διαφημιζουν (και πουλανε) το ιδιο VDSL απο τη μερα που το διαφημιζει και το πουλαει ο ΟΤΕ *με μια μικρη καθυστερηση απο τη HOL*. Ειδες κανενα αστερισκο πουθενα να σου λεει αν μενεις πανω απο 1 χλμ απο το Α/Κ κοιτα αλλου μη κοιτας τη διαφημιση?

  9. #9
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, όταν κάνεις μία διαφήμιση που λέει ότι η Ελλάδα πάει μπροστά και τάζει λαγούς με πετραχήλια και δεν λες ότι αναφέρεσαι σε μία πολύ μικρή μειοψηφία που έχει γραμμή αρκετά κάτω από 1χλμ. από το κέντρο (γιατί κοντά στο χλμ. νομίζω πάλι δεν έχει νόημα να πληρώσεις το έξτρα κόστος της vdsl) τότε στα δικά μου μάτια αυτό είναι παραπλάνηση. Γιατί στην ουσία κάνεις αθέμιτο ανταγωνισμό δημιουργώντας προσδοκίες, ενδιαφέρον για τις υπηρεσίες σου (που δεν υπάρχουν), ελκύεις νέο πελατολόγιο χωρίς στην ουσία να έχεις να τους προσφέρεις κάτι. Marketing 101. Απορώ πως δεν έκαναν καταγγελία οι υπόλοιποι providers.. Η CYTA κάτι πήγε να πει αλλά δεν το προχώρησε..


    Μιχάλης
    Συμφωνώ απόλυτα. Και ναί είμαι απο τους πολλούς που η μόνη περίπτωση να βάλω vdsl είναι να βάλω ρόδες στο σπίτι μου και να το κυλήσω δίπλα στον οτε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostarcng : 04-04-13 στις 15:58.
    Γκομπιούντερ.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-06-2003
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~7000/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Vigor2700VG
    SNR / Attn
    4-6(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neshtar Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα πλακα μου κανεις? Η Cyta διαφημιζει (και πουλαει) ακριβως το ιδιο VDSL εδω και κοντα ενα χρονο, πολυ πριν απο τον ΟΤΕ. Και ολοι οι αλλοι εναλλακτικοι διαφημιζουν (και πουλανε) το ιδιο VDSL απο τη μερα που το διαφημιζει και το πουλαει ο ΟΤΕ *με μια μικρη καθυστερηση απο τη HOL*. Ειδες κανενα αστερισκο πουθενα να σου λεει αν μενεις πανω απο 1 χλμ απο το Α/Κ κοιτα αλλου μη κοιτας τη διαφημιση?
    neshtar δεν καταλαβαίνω τη στάση σου. Επειδή εσύ έχεις βάλει VDSL θεωρείς ότι πρέπει να προστατεύσεις το κύρος του ΟΤΕ;
    Δεν είναι μία υπηρεσία ή προϊόν που διαφημίζει κάποια εταιρεία και αν έχεις τα χρήματα το αγοράζεις, όπως πχ ταξίδι στο διάστημα.
    Διαφημίζεται ένα προϊόν που απευθύνεται σε ΟΛΟΥΣ, όταν ΔΕΝ το προσφέρουν σε όλους. Πιο απλό δεν γίνεται...

  11. #11
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gan33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    neshtar δεν καταλαβαίνω τη στάση σου. Επειδή εσύ έχεις βάλει VDSL θεωρείς ότι πρέπει να προστατεύσεις το κύρος του ΟΤΕ;
    Δεν είναι μία υπηρεσία ή προϊόν που διαφημίζει κάποια εταιρεία και αν έχεις τα χρήματα το αγοράζεις, όπως πχ ταξίδι στο διάστημα.
    Διαφημίζεται ένα προϊόν που απευθύνεται σε ΟΛΟΥΣ, όταν ΔΕΝ το προσφέρουν σε όλους. Πιο απλό δεν γίνεται...
    η απαντηση μου ηταν σε αυτο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί στην ουσία κάνεις αθέμιτο ανταγωνισμό δημιουργώντας προσδοκίες, ενδιαφέρον για τις υπηρεσίες σου (που δεν υπάρχουν), ελκύεις νέο πελατολόγιο χωρίς στην ουσία να έχεις να τους προσφέρεις κάτι. Marketing 101. Απορώ πως δεν έκαναν καταγγελία οι υπόλοιποι providers.. Η CYTA κάτι πήγε να πει αλλά δεν το προχώρησε..


    Μιχάλης
    το οποιο μονο ως πλακα μπορω να το εκλαβω. Οταν ολοι οι εναλλακτικοι πουλανε ακριβως την ιδια υπηρεσια με τον ιδιο ακριβως τροπο.

    Απο κει και περα, οχι, δε μπορει κανεις να προσφερει 100% καλυψη απο τη πρωτη μερα λειτουργιας μιας υπηρεσιας. Χοντρικα το FTTC θα κοστισει περι το το μισο δις. Κανεις δεν επενδυει μισο δις τυφλα χωρις να ξερει αν και κατα ποσο θα πουλησει η επενδυση του. Ειδικα τωρα, στην Ελλαδα, που λεφτα δε παιζουν ουτε για δανεικα. Οποτε τι ακριβως θελεις να σου απαντησω? Ναι επρεπε ο ΟΤΕ να εχει 100% VDSL καλυψη πριν βγαλει διαφημιση για ενα προιον που x% των συνδρομητων δε μπορει να παρει για να μη νοιωθουν ασχημα οσοι δεν μπορουν εχουν? ΟΚ μαζι σου. Αλλα σου ξαναλεω οτι τετοιες επενδυσεις μονοκοπανια δε γινονται πουθενα στον κοσμο. Αναγκαστικα σταδιακα γινονται και αναγκαστικα καποιοι εχουν πρωτοι προσβαση στην υπηρεσια και καποιοι τελευταιοι

  12. #12
    Εγγραφή
    02-05-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neshtar Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα πλακα μου κανεις? Η Cyta διαφημιζει (και πουλαει) ακριβως το ιδιο VDSL εδω και κοντα ενα χρονο, πολυ πριν απο τον ΟΤΕ. Και ολοι οι αλλοι εναλλακτικοι διαφημιζουν (και πουλανε) το ιδιο VDSL απο τη μερα που το διαφημιζει και το πουλαει ο ΟΤΕ *με μια μικρη καθυστερηση απο τη HOL*. Ειδες κανενα αστερισκο πουθενα να σου λεει αν μενεις πανω απο 1 χλμ απο το Α/Κ κοιτα αλλου μη κοιτας τη διαφημιση?
    και γιατι να μην το λεει δηλαδη;οταν διαφημηζουν το 4G γιατι λενε οτι ειναι διαθεσιμο σε λιγες περιοχες;

  13. #13
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spithas Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατι να μην το λεει δηλαδη;οταν διαφημηζουν το 4G γιατι λενε οτι ειναι διαθεσιμο σε λιγες περιοχες;
    δε ξερω, δεν ειμαι διαφημιστης. Αλλα υποθετω γιατι δεν ειναι θεμα περιοχων, πχ δεν ειναι θεμα η Αθηνα εχει 4G και ξερωγω στο Μετσοβο δεν εχει, δεν ειναι εξισου ευκολο να πουνε οτι το VDSL ειναι διαθεσιμο και στην Αθηνα και στο Μετσοβο σε ακτινα 1ς χιλιομετρου απο τα 74 Α/Κ και σε Α/Κ με ενεργες καμπινες. Ο μεσος καταναλωτης δε θα το καταλαβει. Ειναι πιο ευκολο να παρει τηλεφωνο και να μαθει αν μπορει να εχει VDSL η οχι.

  14. #14
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Αντε περιμενω τη διαφημισουλα : Νεα τεχνολογια Οτε VDSL για γρηγορο Ιντερνετ. Αν ειστε σε απόσταση 1 χιλιομετρου από τον Οτε μπορειτε να το εχετε.. Φυσικά εννοουμε μηκος καλωδίου οπότε ξεσκονιστε οτι γνωριμιες εχετε στον Οτε για να δειτε χαρτες με το απο που πανε τα καλωδια και παρτε κομπιουτερακια για να υπολογισετε. Προσοχή μονο, ακόμα και 800 μετρα να ειστε ακόμα και αν εχετε χαμηλό att αν το ζευγος σας δεν ειναι καλο δε θα μπορειτε να παρετε..

    Τι λεμε τωρα; Σαφως και ειναι πιο ευκολο ο αλλος να δει τι διαφημιση να μπει στο site να βαλει το νουμερακι του και να δει αν μπορει να παρει η οχι..Εγω με att 14.5 και αποσταση γυρω στα 600 μετρα (οχι καλωδιου) δε μπορω να πάρω παντως vdsl..Βεβαια σε Adsl2+ πιανω 13 εδω και αρκετο καιρο λογω χαλκου (εχω δοκιμασει τα παντα και εγω και υποτιθεται και οι τεχνικοι του οτε)..

    Με την κριση παντως προσωπικά θεωρώ ότι το 2020 Δε παιζει ουτε το 50% να μπορει να παρει VDSL απο καμπινα η ΑΚ..

  15. #15
    Εγγραφή
    10-03-2012
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    VDSL δεν υπάρχει από την στιγμή που δεν υπάρχουν οπτικές στην γειτονιά. Απλά ο ΟΤΕ μας κοροϊδεύει.
    Συν το ότι το VDSL δημιουργεί αλλά και έχει προβλήματα λόγω της ADSL.
    Δεν βλέπω την μέρα να φτάσει η Ιούνης και να πάω ξανά ADSL.
    Ουε κι αλίμονο εάν αποκτήσω προβλήματα και εκεί από την στιγμή που δεν είχα πιο πριν. Θα στείλω δικηγόρο με την μία, αρκετά ανέχτηκα και τον ΟΤΕ και τους ξεφτίλες που μας δουλεύουν στον ΟΤΕ.
    Καιρός είναι να τους τρέξει κάποιος δικαστικώς, αρκετά με την ασυλία σε κάθε σκουπίδι, μας βουτάνε τα λεφτά ξεφεύγουν από το χρονοδιάγραμμα και ούτε υπηρεσίες δεν προσφέρουν.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  2. Καινούργιος σε VDSL!
    Από Demon1 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 21:05
  3. Μηνύματα: 753
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-13, 01:03
  4. Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 18:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας