Ο εξοπλισμος μου

Fritz 7140 που εγινε μετατροπη του σε 7170 με τις οδηγιες στο αντιστοιχο νημα.


Τον τελευταιο καιρο και επειδη ηθελα wifi σε ολο το σπιτι ισογειο , 1ος οροφος, σοφίτα , μπαλκονια κλπ.. επρεπε με καποιο τροπο

να αυξησω την εμβελεια του wifi.

Αυτο εγινε πανευκολα μια και στην ακρη ειχα διαφορα μοντεμ αλλα και 2 ακομη fritz απο το παρελθον.

Δε θα περιγραψω πως και τι εγινε με wds , ap, κλπ , με επιτυχια μεν αλλα γεμιζοντας τους χωρους με επιπλεον συσκευες .

Θα περιγραψω πως μια κατασκευουλα μπορει να φανει σε καποιους χρησιμη αλλα και οικονομικη.

Λοιπον οι τροποι που μπορει καποιος να αυξησει την εμβελεια στο ρουτερακι του ειναι 2...

Α) αγοραζεις μια κεραια 9 db για παραδειγμα κανεις μια εγχειριση στο ρουτερακι αν η προς αντικατασταση κεραια που εχει ειναι fix τη συνδεει και ολα καλα .... το

κοστος maximum 15 ευρω απο οσο εχω δει.

Β) τροπος ειναι η κατασκευη απο εμας μιας κεραιας πανελ με μηδενικο κοστος και με εκπληκτικη αποδοση !

Ειναι πανευκολη στην κατασκευη της και τα υλικα τα εχουμε ολοι στο σπιτι μας ή σχεδον ολοι.

1. Ψαλιδι.

2. Κοπιδι ή ξυραφι.

3. Αλουμινοχαρτο.

4. Χαρτονι σε μεγεθος Α4 (2 σελίδες ή 1 θα εξηγησω παρακατω)

5. Αντι για χαρτονι εναν πλαστικο φακελλο μεγεθους Α4.

6. Κολλα.

7. Ζελοτειπ.


Η κατασκευή στα αγγλικα απο οπου και την ειδα



παρακατω τα σχεδια για την μεγαλη κεραια

Το οποιο πρεπει και να τυπωσουμε για να κανουμε την χαρτοκοπτικη μετα, για την συγκεκριμενη κεραια χρειαζομαστε 2 σελιδες Α4 και λενε οτι αποδιδει 9 με 12 db

στην κατευθυνση.


Υπαρχει και η μικρη με αποδοση 6 με 9 db σε αυτη την περιπτωση μας φτανει 1 σελιδα Α4.

το σχεδιο για την μικρη εδω εκτυπωση της 3ης σελιδας

Αν εχουμε ρουτερακι με 2 κεραιουλες καλυτερα να κανουμε 2 μικρες κεραιες.


Και στις 2 περιπτωσεις προσοχη στην εκτυπωση και στο τετραγωνακι που πρεπει να ειναι σωστο στο τυπωμα ωστε να εχουμε τις σωστες αναλογιες για το ενωμα.

Στη δικη μου περιπτωση ανεβηκε εκπληκτικα η αποδοση του fritz και εκει που ΔΕΝ ειχα σημα καθολου τωρα εχω και μαλιστα αριστο.

Αν καποιος χρειαστει βοηθεια εδω ειμαι.

υ.γ.

Μπορειτε να δειτε και διαφορα videos στο youtube αναζητωντας για windsurfer antenna.

Καλη επιτυχια!

- - - Updated - - -

Μολις ειδα ενα ενοχλητικο ορθογραφικο στον τιτλο του post.

Handmade ειναι το σωστο , καποιος mod ή admin ας το διορθωσει παρακαλω.