Είναι ένα ζήτημα που έχει απασχολήσει πολλούς και έχω διαβάσει πολλά θέματα από την αρχή της λειτουργίας αυτής της υπηρεσίας του ΟΤΕ. Όμως δεν έχω βρει κάποιον ξεκάθαρο οδηγό, για το πως μπορεί κάποιος να μεταδώσει ασύρματα το σήμα του Conn-X TV από το router στον αποκωδικοποιητή.

Η πιο αναλυτική προσέγγιση που είχα διαβάσει ήταν εκείνη του συμφορουμίτη spacer, η οποία όμως ήταν και η μοναδική του δημοσίευση και ο χρήστης δυστυχώς δεν είναι πλέον ενεργός στο forum.

Από όσα διάβασα κατάλαβα ότι είναι εφικτή η μετάδοση του σήματος, με κάποιες προϋποθέσεις.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι εμένα δεν με ενδιαφέρει να μεταδώσω το σήμα μέσω του ασύρματου δικτύου του modem/router που μου έχει δώσει ο ΟΤΕ, και πάνω του έχει την θύρα STB. Γίνεται και αυτό, αλλά είναι πολύ μεγαλύτερη ταλαιπωρία να ρυθμίσεις την κάθε συσκευή που θα συνδέεται σε αυτό ξεχωριστά.

Θα παραθέσω τον εξοπλισμό που διαθέτω αυτή την στιγμή για αυτό το project:
ZTE ZXHN 108NS - Το modem/router στο οποίο είναι συνδεδεμένη η γραμμή και δίνει internet σε όλο το σπίτι, καθώς και τον αποκωδικοποιητή
Baudtek TW263r4 Ασύρματο Modem/Router
TP-Link TL-WA901ND Ασύρματο Access Point
Παρακάτω έφτιαξα ένα διάγραμμα για να πάρετε μια ιδέα:
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  a2C3lVk.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  91,4 KB 
ID: 122347

To ΖΤΕ δίνει internet σε όλο το σπίτι με τις ethernet 1-3 και το Wi-Fi του. Πάνω στην port 4 - STB είναι συνδεδεμένο το Baudtek σε λειτουργία wireless bridge. Με την σειρά του το TP-Link είναι συνδεδεμένο στο ασύρματο δίκτυο που εκπέμπει το Baudtek και με την λειτουργία Client mode περνάει αυτό το σήμα μέσω της ethernet του στον αποκωδικοποιητή.

Αρχικά έστησα το ασύρματο δίκτυο μεταξύ του Baudtek και του TP-Link. Απενεργοποίησα το DHCP και στις δύο συσκευές έτσι ώστε να παίρνουν IP κατευθείαν από το μπουκέτο που στέλνει το ZTE. Για αρχή σύνδεσα το Baudtek σε μια από τις κανονικές ethernet του ZTE και έδωσα internet σε ένα laptop από την ethernet του TP-Link για να βεβαιωθώ ότι στήθηκε σωστά το ασύρματο μεταξύ αυτού και του TP-Link. Έπειτα σύνδεσα το Baudtek στην θύρα STB, έκανα restart και τον σταυρό μου

Περίμενα μέχρι να ανάψει η λυχνία του TP-Link... Άναψε, συνδέθηκε με το Baudtek και εγώ σκέφτηκα "Ουφ.. Καλά πάμε μέχρι τώρα".

Έλα μου που έπρεπε να δαγκώσω την γλώσσα μου. άνοιξα τον Pirelli, παρακολουθούσα αγωνιωδώς εκείνες τις τελίτσες να αναβοσβήνουν, πέταξε error 001 ακολουθούμενα από κόκκινες τελίτσες και μετά έγραψε NO DHCP Answer.

Έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις του Baudtek χωρίς επιτυχία.
Έκλεισα το IGMP Snooping..
Έκλεισα το Firewall του..
Τζίφος.

Δεν μπορώ να βρω ποιο είναι το πρόβλημα, οπότε οποιαδήποτε ιδέα μπορεί να με ξεμπλοκάρει είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ