Σελ. 2 από 24 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 353
  1. #16
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    88375/10999
    ISP
    Nova (ex Wind) Fiber 100
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασες να ξαναβάλεις το παλιό; Όχι πως θα λυθεί ή θα αλλάξει κάτι, αλλά αν το παλιό σου ξαναδείξει 11.000 και μετά βάλεις το καινούργιο και δείξει πάλι 8.300 τότε κάτι συμβαίνει με το νέο ρούτερ (μπορεί με το νέο ρούτερ να παθαίνεις κι εσύ οτι πάθαινα εγώ με το παλιό ΖΤΕ, χαμηλότερο κλείδωμα ταχύτητας απο αυτή που πιάνει η γραμμή δηλαδή). Το αστείο θα είναι (υποθετικά λέμε τώρα) ενώ το παλιό είχε θέμα wifi και ήμασταν όλοι σε αναμμένα κάρβουνα για νεο firmware μπας και δούμε άσπρη μέρα, το καινούργιο να έχει θέμα... συγχρονισμού και να ψάχνουμε νεο firmware μπας και βελτιωθεί η ταχύτητα!!! Βρέ την κακομοίρα ΖΤΕ... ωραία τα κινητά της αλλά απο ρούτερ μάλλον έχει... μάυρα μεσάνυχτα!!!

  2. #17
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azuli Εμφάνιση μηνυμάτων
    το βαλα και γω σημερα το router και το πρωτο που ειδα ειναι οτι ενω πριν το παλιο το zte της wind ηταν με downstream γυρω στα 11.000 και κατεβαζα με 1.1 περιπου,αυτο κλειδωσε στα 8.300 περιπου και κατεβαζω με 0.85 περιπου.

    Τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?Παιρνω τηλεφωνο wind και τους λεω να με ανεβασουν απο εκει η μπορω να κανω κατι μονος μου απο τις ρυθμισεις του router?Για να μου ανεβασουν ταχυτητα στο παλιο το zte και να την φτασουν 11+ και να ειναι και σταθερη απλα μου σπασαν τα νευρα.Δεν θα επρεπε το νεο router να κλειδωνει και αυτο στην ιδια ταχυτητα?3μβιτ διαφορα ειναι μεγαλη υποθεση!

    Δεν ξερω και πολλα απο ρυθμισεις router,ελπιζω καποιος πιο σχετικος απο μενα να μπορει να βοηθησει!

    Δεν εκανα καμια ρυθμιση οπως ηταν το συνδεσα απο το κουτι του στα παλια καλωδια και επαιξε.
    Η Wind δεν μπορεί να κάνει κάτι να μεγαλώσει ξαφνικά η ταχύτητα.
    Αν βλέπεις διαφορά με τα 2 ρουτερ, κρατάς αυτό που συγχρονίζει πιο ψηλά.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #18
    Εγγραφή
    12-05-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.009
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΠΕΡΑΜΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    33(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azuli Εμφάνιση μηνυμάτων
    το βαλα και γω σημερα το router και το πρωτο που ειδα ειναι οτι ενω πριν το παλιο το zte της wind ηταν με downstream γυρω στα 11.000 και κατεβαζα με 1.1 περιπου,αυτο κλειδωσε στα 8.300 περιπου και κατεβαζω με 0.85 περιπου.

    Τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?Παιρνω τηλεφωνο wind και τους λεω να με ανεβασουν απο εκει η μπορω να κανω κατι μονος μου απο τις ρυθμισεις του router?Για να μου ανεβασουν ταχυτητα στο παλιο το zte και να την φτασουν 11+ και να ειναι και σταθερη απλα μου σπασαν τα νευρα.Δεν θα επρεπε το νεο router να κλειδωνει και αυτο στην ιδια ταχυτητα?3μβιτ διαφορα ειναι μεγαλη υποθεση!

    Δεν ξερω και πολλα απο ρυθμισεις router,ελπιζω καποιος πιο σχετικος απο μενα να μπορει να βοηθησει!

    Δεν εκανα καμια ρυθμιση οπως ηταν το συνδεσα απο το κουτι του στα παλια καλωδια και επαιξε.
    Δλδ παίζει να είναι ακόμα πιο πατάτα από τον προκάτοχό του??

  4. #19
    Εγγραφή
    13-04-2013
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ναι τα βγαλα και τα βαλα και παντα το καινουργιο ηταν περιπου 3mbit κατω.Η φαση ειναι οτι δεν εχω και μεγαλη ιδεα απο ρυθμισεις router μηπως και πειραζα κατι,περιμενα εδω να βρω κανενα tip αλλα βλεπω οτι το thread ειναι σχετικα καινουργιο..

    Κριμα ηθελα να το αλλαξω το αλλο το ασχημο και αβολο..!Πιστευω οτι το μονο σκεπτικο για τον σχεδιασμο του παλιου του zte της wind ηταν: ''Δε με νοιαζει πως θα το φτιαξεις,θελω να μπαινει ο αλλος στο δωματιο και να βλεπει το router ορθιο σουζα να γραφει wind'' ..lol! Το πιο αντιεργονομικο router που εχω δει,ορθιο,να μην μπαινει στον τοιχο,να μην μπαινει καπου οριζοντια διακριτικα,να μην μπορεις να συνδεσεις καλωδια αν δεν το γυρισεις αναποδα και να πρεπει να εχεις και δαχτυλο κινεζου για να πατησεις το wifi (εννοειται κρατοντας το με τα 2 χερια,γιατι αν πατιοταν με το ενα θα ηταν πολυ mainstream!)

    Aυτα,ελπιζω να βρεθει τιποτα να κανουμε να συγχρονιζει παραπανω,μην εχουμε τωρα πισογυρισματα στις ταχυτητες στα γεραματα..!

  5. #20
    Εγγραφή
    12-05-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.009
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΠΕΡΑΜΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    33(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azuli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τα βγαλα και τα βαλα και παντα το καινουργιο ηταν περιπου 3mbit κατω.Η φαση ειναι οτι δεν εχω και μεγαλη ιδεα απο ρυθμισεις router μηπως και πειραζα κατι,περιμενα εδω να βρω κανενα tip αλλα βλεπω οτι το thread ειναι σχετικα καινουργιο..

    Κριμα ηθελα να το αλλαξω το αλλο το ασχημο και αβολο..!Πιστευω οτι το μονο σκεπτικο για τον σχεδιασμο του παλιου του zte της wind ηταν: ''Δε με νοιαζει πως θα το φτιαξεις,θελω να μπαινει ο αλλος στο δωματιο και να βλεπει το router ορθιο σουζα να γραφει wind'' ..lol! Το πιο αντιεργονομικο router που εχω δει,ορθιο,να μην μπαινει στον τοιχο,να μην μπαινει καπου οριζοντια διακριτικα,να μην μπορεις να συνδεσεις καλωδια αν δεν το γυρισεις αναποδα και να πρεπει να εχεις και δαχτυλο κινεζου για να πατησεις το wifi (εννοειται κρατοντας το με τα 2 χερια,γιατι αν πατιοταν με το ενα θα ηταν πολυ mainstream!)

    Aυτα,ελπιζω να βρεθει τιποτα να κανουμε να συγχρονιζει παραπανω,μην εχουμε τωρα πισογυρισματα στις ταχυτητες στα γεραματα..!
    Δοκίμασες με το ΖΤΕ του Conn-X? Το ΖΧΗΝ Η108NS. Έχουν πανομοιότυπο interface βλέπω. Διαφορά στην απόδοση δεν ξέρω. Αλλά κι αυτό που σου έδωσαν όρθιο είναι με το λογότυπο της εταιρίας να βγάζει μάτι. Οπότε δεν άλλαξε κάτι ως προς αυτό!

  6. #21
    Εγγραφή
    13-04-2013
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    ειναι το μισο στο μεγεθος,μπαινει στον τοιχο,τα καλωδια μπαινουν κανονικα και εχει κανονικο κουμπι για το wifi που θελει μισο δευτερολεπτο πατημα οχι 5.Αυτα.Να επιανε και την ταχυτητα του παλιου θα ηταν ωραια!

  7. #22
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Η μόνη λογική εξήγηση (εκτός του κόστους) για την τότε επιλογή του H108L, είναι ο σχετικά καλύτερος συγχρονισμός στην προβληματική σε αυτό το θέμα Wind. Ό,τι κι αν έχω δοκιμάσει από ρούτερ, συγχρονίζουν όλα χαμηλότερα σε σχέση με το Η108L. Πέρα από το θέμα του (λίγο) καλύτερου συγχρονισμού όμως σε όλους τους άλλους τομείς εκείνο το ρούτερ ήταν σκέτο φιάσκο και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι επανέλαβε το ίδιο σφάλμα με αυτό το καινούργιο η Wind. Πρέπει πάντως κάποια στιγμή να καταλάβουν -όλες οι εταιρείες- ότι μια λάθος επιλογή σε εξοπλισμό μόνο και μόνο για να εξοικονομήσουν λίγα χρήματα, μπορεί να καταστρέψει τη φήμη τους με πολλαπλάσιο κόστος σε σχέση με το εξοικονομηθέν τελικά...

    Πολλές φορές είναι δυσδιάκριτο στον πελάτη το ποιός φταίει για κάποιο πρόβλημα μεταξύ παρόχου, συγκεκριμένης γραμμής και εξοπλισμού και τελικά αποδεικνύεται καιρό μετά (και αφού "έχει βγει το όνομα" στον πάροχο) ότι έφταιγε ο εξοπλισμός.

  8. #23
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    το καινουργιο μοντεμ εχουν εντολη να το δινουν μονο σε νεους συνδρομητες εμεις που εχουμε με χαλασμενο wifi ή παιρνουμε το παλιο zte ξανα ή παμε στα public για να αγορασουμε με 20 euro το νεο,ετσι μου ειπαν εχτες

  9. #24
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    το καινουργιο μοντεμ εχουν εντολη να το δινουν μονο σε νεους συνδρομητες εμεις που εχουμε με χαλασμενο wifi ή παιρνουμε το παλιο zte ξανα ή παμε στα public για να αγορασουμε με 20 euro το νεο,ετσι μου ειπαν εχτες
    Και δεν δίνει κάποιος άλλα 30€ να πάρει κάποιο τούμπανο ρούτερ;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #25
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    88375/10999
    ISP
    Nova (ex Wind) Fiber 100
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεν δίνει κάποιος άλλα 30€ να πάρει κάποιο τούμπανο ρούτερ;
    Ακριβώς Τουλάχιστον να παίζει το wifi, να συγχρονίζει σωστά, και να έχει και μια άλλη δυνατότητα που όλοι λίγο πολύ θέλουμε, και ξέρετε για ποιά δυνατότητα μιλάω (έχει σχέση με την γραμμή )

  11. #26
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azuli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τα βγαλα και τα βαλα και παντα το καινουργιο ηταν περιπου 3mbit κατω.Η φαση ειναι οτι δεν εχω και μεγαλη ιδεα απο ρυθμισεις router μηπως και πειραζα κατι,περιμενα εδω να βρω κανενα tip αλλα βλεπω οτι το thread ειναι σχετικα καινουργιο..
    Κοίτα το ADSL MODE αν είναι στο auto βάλτο στο ADSL2+ γιατί πιθανότατα να έχει συγχρονίσει σε ADSL2 σκέτο

  12. #27
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.302
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azuli Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι το μισο στο μεγεθος,μπαινει στον τοιχο,τα καλωδια μπαινουν κανονικα και εχει κανονικο κουμπι για το wifi που θελει μισο δευτερολεπτο πατημα οχι 5.Αυτα.Να επιανε και την ταχυτητα του παλιου θα ηταν ωραια!
    Στον τοίχο πώς ακριβώς το έβαλες; Εγώ του έφτιαξα ένα αυτοσχέδιο κρεμαστάρι και το θεωρώ βασική έλλειψη ότι δεν έχει σχετική πρόβλεψη.

    Σε συγχρονισμό τα πάει καλύτερα στην περίπτωσή μου από το μαύρο μπυρέλλι, κάτι που είχε συμβεί και όταν είχα μεταφέρει από ON -> Wind και την άλλη γειτονική σύνδεση με το παλιό. Και βέβαια έχει στο μενού του επιλογές για παπάδες, το αν τα κάνει και σωστά ο χρόνος θα δείξει, εγώ σήμερα το πρωί ενεργοποιήθηκα.
    hnesne

  13. #28
    Εγγραφή
    13-04-2013
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από africa_twin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα το ADSL MODE αν είναι στο auto βάλτο στο ADSL2+ γιατί πιθανότατα να έχει συγχρονίσει σε ADSL2 σκέτο
    ηταν auto το βαλα adsl+ εκανα restart αλλα η ταχυτητα παρεμεινε η ιδια δυστυχως.Μηπως πρεπει να αλλαξω και το ADSL Type ?Βασικα το ui του router εχει απειρες επιλογες για πειραγμα αλλα δεν ξερω τι να πειραξω..! Η ταχυτητα του παραμενει 2-3mbit κατω απο του προηγουμενου zte της wind..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον τοίχο πώς ακριβώς το έβαλες;
    Δεν το εβαλα,τωρα που το ξαναβλεπω μαλλον δεν κρεμιεται,τα καλωδια βγαινουν πολυ εξω..

  14. #29
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Περιοχή
    Άγιος Παντελεήμονας
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    On Telecoms
    Παιδια και εγω στην wind ειμαι και εχω το παλιό royter της ZTE πως μπορω να το αποκτήσω αυτο ? αξιζει ?
    Intel Core i5 4570 @ 3.20GHz Haswell 2nm Technology | |Asus H87-PRO | | G-Skill DDR3 1600 mhz (timings: 9-9-9-24) 2x 4gb | | ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 2GB DDR5 PCI-E RETAIL | | KINGSTON SH103S3 120GB SSD | | WDC WD6400AAKS-0 650 GB SATA | |XFX P1-550S-XXB9 PRO SERIES 550W PSU | |ZALMAN Z11 PLUS BLACK

  15. #30
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azuli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως πρεπει να αλλαξω και το ADSL Type ?
    Τι επιλογές έχει εκεί; (δεν έχω το modem να το δω)

Σελ. 2 από 24 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] ZTE ZXHN H108NS
    Από mariossss στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 803
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-23, 14:23
  2. ADSL WIND και modem ZTE ZXV10 H108L
    Από dimivasi στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1646
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-20, 21:47
  3. ZTE ZXHN H108NS
    Από mariossss στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-12, 15:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας