Εμφάνιση 1-10 από 10

Θέμα: ΤΡΙΛΙΖΑ

  1. #1
    Εγγραφή
    12-04-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Την δευτέρα πρέπει να παραδώσω μία εργασία σε JAVA αλλά είμαι πολύ αρχάρια και δεν έχω καταφέρει κάτι. Μας έχει βάλει να φτιάξουμε μία τρίλιμα με jframes και κώδικα java. Έχει κανείς κάτι σχετικόστο αρχείο του; Επίσης μας έχει δώσει εναλλακτική αν θέλουμε να φτιάξουμε ρουλέτα. Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων...

  2. #2
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tarousas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Την δευτέρα πρέπει να παραδώσω μία εργασία σε JAVA αλλά είμαι πολύ αρχάρια και δεν έχω καταφέρει κάτι. Μας έχει βάλει να φτιάξουμε μία τρίλιμα με jframes και κώδικα java. Έχει κανείς κάτι σχετικόστο αρχείο του; Επίσης μας έχει δώσει εναλλακτική αν θέλουμε να φτιάξουμε ρουλέτα. Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων...
    Ξεκίνα λέγοντας τι έχεις κάνει ή τι σκέφτεσαι να κάνεις, τι έχεις διαβάσει και τι δεν καταλαβαίνεις. Γενικά πες σε ποιο σημείο βρίσκεσαι. Εσύ πρέπει να κάνεις την αρχή. Μη ζητάς έτοιμα πράγματα με το καλημέρα.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-04-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Λοιπόν βασικά έχω φτιάξει έα απλό πρόγραμμα σε java για ρουλέτα και θέλει να το τροποποιήσουμε να εμφανίζεται με παράθυρα. Αυτο που έχω κάνει είναι εδώ:
    player.txtProgram.txtrouletta.txt
    Την τρίλιζα δεν ξέρω πως να τη δουλέψω!

  4. #4
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    WAG54G2 Linksys
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να κάνεις διάφορα πράγματα...
    Για παράδειγμα.
    1)Φτιάχνεις ένα αρχείο με λέξεις απο το οποίο διαβάζεις τυχαία κάποια γραμμή(μια λέξη δηλαδή) και την κρατάς σε μια μεταβλητή στο πρόγραμμα.
    2)Μετά βάζεις ένα label στο πρόγραμμα σου και εμφανίζεις τον πρώτο και τον τελευταίο χαρακτήρα και σε όλους τους άλλους βάζεις να φένεται ο χαρακτήρας _.
    3)Μετά βάζεις κουμπιά που αντιστοιχούν στην Α-Β και όταν πατάει κάποιο κουμπί ο χρήστης θα checkareis αν βρίσκεται το αντίστοιχο γράμμα μέσα στην λέξη.
    3)Αν υπάρχει μέσα στην λέξη αντικαθιστάς την _ με το γράμμα αλλιώς μειώνεις τις ζωές κατα μία.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-04-2013
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tarousas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Την δευτέρα πρέπει να παραδώσω μία εργασία σε JAVA αλλά είμαι πολύ αρχάρια και δεν έχω καταφέρει κάτι. Μας έχει βάλει να φτιάξουμε μία τρίλιμα με jframes και κώδικα java. Έχει κανείς κάτι σχετικόστο αρχείο του; Επίσης μας έχει δώσει εναλλακτική αν θέλουμε να φτιάξουμε ρουλέτα. Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων...
    Ο πιο brute force τρόπος είναι να πάρεις 4 γραμμές (για ακρίβεια 4 ευθυγραμμα τμήματα) απο την library της java και να τις βάλεις σε συντεταγμένης που θα θέσεις hardcode εσυ. Οπότε ως εδω έχεις το background της τριλιζας.
    Μετα φτιάξε μια if που ελέγχεις τις συνεταγμενες των γραμμων σε σχεση με τις συντεταγμενες που πατηθηκε το ποντίκι. Πχ αν πατηθηκε στο κέντρο θα το καταλάβεις γιατι θα έχει μεγαλύτερο y απο την πάνω πάνω γραμμή. Επίσης θα έχει μεγαλύτερο χ απο την αριστερή γραμμή κλπ κλπ
    Μπορείς να πάρεις το που πατηθηκε πάλι με χρήση των java libraries. Με το που ξέρεις που πάτησε θα εμφανιζεις στις συντεταγμένης εκείνες είτε μια εικόνα μετα Χ ή το Ο ή μπορείς να φτιάξεις να draw object εκει.
    Επίσης θα φτιάξεις δυο πίνακες που θα κρατάς που και τι έχει πατήσει ο κάθε παίχτης. Οπότε θα φτιάξεις και άλλη μια if που θα βλέπεις αν νίκησε κάποιος ή ήρθε ισοπαλία.
    Προσπάθησε να το κανείς με brute force τροπο για αρχη και μετα θα σου έρθουν και άλλες ιδέες .

  6. #6
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    WAG54G2 Linksys
    Path Level
    Interleaved
    Πω ναι sorry,τρίλιζα είπε, κρεμάλα εξηγούσα :P

  7. #7
    Εγγραφή
    12-04-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-07-2008
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xcyanx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να κάνεις διάφορα πράγματα...
    Για παράδειγμα.
    1)Φτιάχνεις ένα αρχείο με λέξεις απο το οποίο διαβάζεις τυχαία κάποια γραμμή(μια λέξη δηλαδή) και την κρατάς σε μια μεταβλητή στο πρόγραμμα.
    2)Μετά βάζεις ένα label στο πρόγραμμα σου και εμφανίζεις τον πρώτο και τον τελευταίο χαρακτήρα και σε όλους τους άλλους βάζεις να φένεται ο χαρακτήρας _.
    3)Μετά βάζεις κουμπιά που αντιστοιχούν στην Α-Β και όταν πατάει κάποιο κουμπί ο χρήστης θα checkareis αν βρίσκεται το αντίστοιχο γράμμα μέσα στην λέξη.
    3)Αν υπάρχει μέσα στην λέξη αντικαθιστάς την _ με το γράμμα αλλιώς μειώνεις τις ζωές κατα μία.
    Όταν διάβασα το μήνυμά σου, με έπιασαν αμφιβολίες για το πιο παιχνίδι λέγετε τρίλιζα

  9. #9
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    WAG54G2 Linksys
    Path Level
    Interleaved
    Ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι, τι περιμενείς? ^^ hehe

  10. #10
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Μία αντίστοιχα γρήγορη υλοποίηση είναι να έχεις έτοιμα objects,πχ labels και ανάλογα με τίνος σειρά είναι να θέτει το label.text ίσο με Χ ή 0 σε κλικάρισμα.
    Κάθε φορά έλεγχο αν υπάρχει τριάδα ίδιων χαρακτήρων κλπ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας