Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φιλοξενω αρκετες εικονες που εμφανιζω σε site, στο imageshack.
    Ολα καλα, αλλα(υπάρχει παντα ενα αλλά...), υπαρχει ενα θεμα με το μεγεθος του χωρου.
    Μιλω παντα για free account, δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσω για τετοιες υπηρεσιες.
    Και εξηγουμαι: νομιζα οτι ο μονος περιορισμος που εχει το imageshack ειναι το μεγεθος του αρχειου που ανεβαζεις, αντε και το traffic, αν εχεις πολυ κινηση.
    Αμ δε!
    Εφτασε καποια στιγμη, που ειχα σηκωσει αρκετες εικονες, και μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν μπορει να δεχτει αλλες! Και οτι πρεπει να σβησω για να μπορεσω να ανεβασω!
    Απογοητευση και ταλαιπωρια. Και μη φανταστειτε οτι ειχα ανεβασει και κανενα τεραστιο ογκο.
    Χονδρικα να πω, οτι το my images, ηταν καμια 10αρια σελιδες, πολλαπλασιαστε ποσες φωτο δειχνει σε καθε σελιδα, και καθε εικονα μεγεθος <100kb, για να φορτωνουν και γρηγορα στις σελιδες μου. Δηλαδη, εντελως νορμαλ πραγματα.

    Το προβλημα δημιουργειται, γιατι τα λινκς των εικονων ειναι περασμενα σε διαφορες σελιδες μου, και εγω μετα πρεπει να κανω τι? Αν σβησω εικονες, τι θα εμφανιζουν οι σελιδες μου?
    Ή ειναι ευκολο να κανω edit εκατονταδες σελιδες και να σβηνω/αντικαθιστω links?

    Για το λογο αυτο, μου μπηκαν διαφορες ιδεες.
    Φιλος μου ανεβαζει μεγαλο ογκο εικονων σε google drive, το οποιο δινει-μου ειπε-10gb χωρο!
    Το θεμα ειναι οτι ο φιλος τα βαζει εκει ως αποθηκη.
    Εμενα με ενδιαφερει να τις εμφανιζω σε ιστοσελιδες. Οπως ειδα, προχειρα κοιτωντας, γινεται. Δεν εχει καποιο περιορισμο.

    Επειδη ομως δεν ειναι ο κατεξοχην σκοπος του google drive η εμφανιση εικονων, αναρωτιεμαι αν εχει τυχον 'παγιδες' ή δυσκολιες το ολο εγχειρημα.

    Θελω τις προτασεις σας, και για google drive, ως image hosting, αλλα και αλλες υπηρεσιες, οι οποιες ομως, να εχουν πραγματικα μεγαλο χωρο για αποθηκευση, και να δουλευουν απροβληματιστα.
    Και σχολιαστε αν θελετε και τη δικη σας εμπειρια με το imageshack, το οποιο σε αυτο το θεμα, με κρεμασε., αν και αλλα παραπονα δεν ειχα.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    που φιλοξενεις το site σου;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    έχεις σχεδιάσει ή διαχειρίζεσαι 100άδες σελίδες και δεν έχεις 30 ευρώ το χρόνο για να πάρεις λίγο χώρο σε κάποιο server και να είσαι ήσυχος;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    που φιλοξενεις το site σου;
    forthnet, αλλα το θεμα ειναι οτι γενικοτερα με βολευει η ευκολια του ανεβασματος σε third party server, απο το να συνδεομαι με ftp και να ανεβαζω φωτο. Αλλιως κι η forthnet μου δινει 1gb χωρο, ο οποιος οχι απλα φτανει, περισσευει(απαντω και στον φανερο πρακτωρ).
    Δεν εχω προβλημα χωρου στη forthnet, και πιθανως ουτε και στο imageshack. Πιθανως εχει να κανει με καποιο limitation του imageshack στο ποσες εικονες μπορεις να ανεβασεις. Δεν εχει να κανει με το filesize καθε αρχειου και πολλαπλασιαστικά ποσα ειναι. Οπως ειπα, μιλαμε για εικονες <100kb.
    Ομως, το imageshack μου χτυπησε μηνυμα οτι πρεπει να σβησω.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το βρίσκω λάθος να βασίζεσαι σε κάποιον 3ο για της φώτο.
    Σκέψου ακόμα και να βρεις πχ κάποιον που να σου επιτρέπει σήμερα να ανεβάσεις τις φώτο, θα πρέπει να αλλάξεις όλα τα λινκ στο site σου, αν αύριο αυτός αποφασίσει να αλλάξει κάτι πάλι το ίδιο.
    Ενώ αν τα έχεις όλα στον ίδιο Host τότε απλά μεταφέρεις όλο το site όπου θέλεις και με relative links όλα δουλεύουν
    συν το ότι μπορείς ποιο εύκολα να πάρεις backup, διαχείριση κλπ κλπ

  6. #6
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    forthnet, αλλα το θεμα ειναι οτι γενικοτερα με βολευει η ευκολια του ανεβασματος σε third party server, απο το να συνδεομαι με ftp και να ανεβαζω φωτο.
    Σοβαρά τώρα;;;Μήπως δουλεύεις το ftp μέσου του internet explorer;;;
    Αν τρέξεις κάποιο σωστό πρόγραμμα π.χ. το Filezilla γίνεται πολύ ποιο εύκολα από όποια 3rd party σελίδα,απλά βάζεις μια φορά τα στοιχεία του ftp και μετά απλά επιλέγεις φακέλους και πατάς upload,δεν υπάρχει κάτι ποιο εύκολο,μπορείς να ανεβάσεις πάρα πολλές φωτογραφίες «ταυτόχρονα».

    Sdikr, υπάρχει και το search&replace ακόμα και σε αρκετά απλούς κειμενογράφους,ψάχνεις για το url του παλιού hoster και αντικαθιστάς με αυτό του νέου,δεν είναι και τραγικό.
    (αν και γενικά συμφωνώ με το να είναι στην ίδια σελίδα)

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoMoreDos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρά τώρα;;;Μήπως δουλεύεις το ftp μέσου του internet explorer;;;
    Αν τρέξεις κάποιο σωστό πρόγραμμα π.χ. το Filezilla γίνεται πολύ ποιο εύκολα από όποια 3rd party σελίδα,απλά βάζεις μια φορά τα στοιχεία του ftp και μετά απλά επιλέγεις φακέλους και πατάς upload,δεν υπάρχει κάτι ποιο εύκολο,μπορείς να ανεβάσεις πάρα πολλές φωτογραφίες «ταυτόχρονα».

    Sdikr, υπάρχει και το search&replace ακόμα και σε αρκετά απλούς κειμενογράφους,ψάχνεις για το url του παλιού hoster και αντικαθιστάς με αυτό του νέου,δεν είναι και τραγικό.
    (αν και γενικά συμφωνώ με το να είναι στην ίδια σελίδα)
    Το θέμα είναι σε πόσα σημεία (αρχεία, tables) θα πρέπει να ψάξεις
    Ακόμα αν δεν κάνω λάθος, τα λινκ στους image hoster είναι random, (δεν βάζουν δηλαδή, onomahoster/filename.jpg)

  8. #8
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ξερει κανεις τι ισχυει πλεον με το imageshack?
    Το γυρνα σε ολους οριστικα, επι πληρωμη;
    Μου βγαζει μηνυμα οτι σε 29 μερες ληγει το trial!!!!!!
    Αρα, πλεον, τελος το δωρεαν hosting φωτογραφιων;

    Ξερει κανεις;

    Επειδη το θελω για χρηση σε site, τι αλλο καλο προτεινεται ως εναλλακτικη επιλογη, που να ειναι δωρεαν, να δινει μεγαλο χωρο, και να δινει λινκ σε καθε φωτο, ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει ευκολα σε site?

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερει κανεις τι ισχυει πλεον με το imageshack?
    Το γυρνα σε ολους οριστικα, επι πληρωμη;
    Μου βγαζει μηνυμα οτι σε 29 μερες ληγει το trial!!!!!!
    Αρα, πλεον, τελος το δωρεαν hosting φωτογραφιων;

    Ξερει κανεις;

    Επειδη το θελω για χρηση σε site, τι αλλο καλο προτεινεται ως εναλλακτικη επιλογη, που να ειναι δωρεαν, να δινει μεγαλο χωρο, και να δινει λινκ σε καθε φωτο, ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει ευκολα σε site?
    Παραπάνω χώρο για το site σου
    Δωρεάν δεν είναι αλλά δουλεύει πάντα!

  10. #10
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χωρο στο site μου εχω.
    Απλα δεν με βολευει.
    Γιατι για να βαλω κατι στο site μου θελω ftp.
    Δεν εχουν εναν web based file browser.
    Ετσι με βολευει για λογους ευκολιας-ταχυτητας, μερος των εικονων μου (αυτων που αλλαζουν συχνα), να το σηκωνω σε καποιον free images hoster.

    Γι αυτο θελω προτασεις.

    - - - Updated - - -

    Το picassa δεν ειναι web based? Δουλευει μονο μεσω του προγραμματος;

    Ριχνω μια ματια σε picassa και flickr αλλα θελω κατι οσο το δυνατον πιο ευχρηστο.
    Με λιγα κλικ, να εχω ανεβασει εικονα και να εχω λινκ, οχι να ψαχνομαι μες τις οθονες και τις επιλογες.

    - - - Updated - - -

    Στο flickr που στην ευχη ειναι το λινκ της εικονας που ανεβαζω; Πρεπει να φτιαξω galleries? Πρεπει να φτιαξω photo streams?
    Μπορει καποιος να μου πει, 1,2,3, τι ανεβαζω, που, και που ειναι το λινκ τελικα;

    - - - Updated - - -

    Το tinypic αξιζει? Ειναι αξιοπιστο;

    Το photobucket εχει θεματα με το bandwidth?

    - - - Updated - - -

    Μολις ειδα οτι το tinypic ανηκει στο photobucket.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εδω και λιγο καιρο χρησιμοποιω το tinypic.
    Φαινεται καλο.
    Βασικα, δεν φαινεται να εχει περιορισμους bandwidth.
    Ο μονος περιορισμος (περα απο τυχον μεγαλο μεγεθος αρχειου), λεει οτι ειναι οτι μετα απο 90 μερες, αν δεν εχει κανενα view η εικονα, ισως να διαγραφτει.
    Ειναι περιπου 3 μηνες. Μαλλον με καλυπτει. Ανηκει στο 'μεγαλυτερο' photobucker, αυτο μαλλον ειναι εγγυηση.

    Αυτο που θελω να δω, ειναι να ειναι συνεχεια online.
    Θα δειξει.
    Μεχρι ωρας δειχνει καλο.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Περιεργη η ολη εμπειρια με το tinypic.
    Αλλοτε παιζει, αλλοτε παλι...

    Καλα ρε παιδια, κανεις δεν ανεβαζει φωτο σε online υπηρεσιες, για χρηση με url καπου αλλου; Μονο εγω ψαχνω αυτο το θεμα;
    Θελω εναν καλο αντικαταστατη του imageshack. Να ανεβαζω φωτο, και να μου δινει λινκ για να μπορω να την χρησιμοποιησω οπουδηποτε.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    TEE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    NETGEAR
    SNR / Attn
    (dB) / 23.5(dB)
    Μήπως σε εξυπηρετεί το Flick? (http://www.flickr.com) Είναι υπηρεσία του Yahoo!

  14. #14
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1XV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως σε εξυπηρετεί το Flick? (http://www.flickr.com) Είναι υπηρεσία του Yahoo!
    Link-url, δεν δινει ομως. Ακυρο.

    Δοκιμασα και το dropbox. Δινει url αλλα μαλλον εχει καποιο τροπο και 'κοβει' τα direct links απο αλλα sites.

    Αλλες προτασεις; Να δινουν και url για καθε εικονα που ανεβαζω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cool11 : 20-02-14 στις 13:02.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    TEE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    NETGEAR
    SNR / Attn
    (dB) / 23.5(dB)

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Free Web Hosting - ΔΩΡΕΑΝ WEB HOSTING ΜΕ ΔΩΡΕΑΝ DOMAIN! |x-webhost.tk|
    Από masterbill στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-13, 00:34
  2. Remote Image μεσω NAS
    Από etphonehome στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-12, 02:47
  3. hosting μοίρασμα σε δύο website's - είναι εφικτό;
    Από gio4 στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-12, 14:17
  4. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-12, 11:07
  5. Web hosting
    Από kostas213 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 23:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας