Σελ. 21 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 78436
  1. #301
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://www.zougla.gr/greece/article/...o-apoliste-mas
    Εσεις τι λετε, υπαρχει ελπιδα?

  2. #302
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

    Aκόμα και πολλοί με ατομικο επάγγελμα ελ.επαγγελματίες ανήκουν στην τάξη των ευνοημένων. Ναι, πολλά μαστόρια, και κυρίως απο Αλβανία/Ρωσία που δούλευαν σε οικοδομές δεν έχουν πλέον δουλειά, και πολλοί απο αυτούς μαλιστα γύρισαν στις πατρίδες τους. Αλλοι που μένουν εδώ, γιατί όλο και κάτι θα σου προκύψει απο υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, τίποτε άλλες ιστορίες στο σπίτι, αν και έχουν ρίξει τιμές, ωστόσο παραμένουν ακριβοί. Με μαύρα, το μεροκάματο ενός τέτοιου τεχνίτη δεν πέφτει κάτω απο τα 80-100 ευρώ την ημέρα, ενώ σε δουλειές που δεν μπορείς να κάνεις εύκολα όπως υδραυλικά, τα μεροκάματα εκτοξεύονται στα 200 και 300 και μην παραπάνω. Και πάντα μαύρα. Εαν η δουλειά είναι μεγάλη και με διάρκεια πολλών ημερών, τότε μπορείς να έχεις καλύτερες τιμές, μιας και τους βολεύει αυτό, κάνουνε ταυτόχρονα κάποιες αρπαχτές και δουλεύουν και στο κύριο έργο. Το μόνο που τους καταλογίζω σαν δικαιολογία είναι ότι δεν έχουν συνεχώς δουλειά, άρα θα πρέπει με τις μέρες δουλειάς να βγάλουν και τα "σπασμένα" των ημερών που κάθονται.

    Ειναι τόσο επικερδές, ακόμα και σήμερα στην δύσκολη εποχή, που προσωπικα προτείνω σαν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση κάποιος να γίνει "μάστορας", υδραυλικά κυρίως (αυτά έχουν το πιο ακριβά μεροκάματα), στην συνέχεια χτίστες/πλακατζίδες, ηλεκτρολόγοι και τελευταίοι οι ελαιοχρωματιστές, και αυτο γιατί είναι σχετικό εύκολο και ακίνδυνο να το κάνεις και μόνος σου, άρα δεν έχουν πολύ ζήτηση εαν ζητάνε πολλά λεφτά, εκτός και εαν κάνουν δύσκολα πράγματα (τεχνοτροπίες και τα ρέστα). Η οικοδομή μπορεί να τέλειωσε αλλά το σπίτι δεν είναι κάτι που το έκανες μια φορά και μένει εσαεί έτσι, με το καιρό χαλάνε πράγματα, πέφτουν σοβάδες, θέλει βαψίματα, χαλάνε υδραυλικά, θέλεις αλλαγές σε ηλεκτρολογικά και πάει λέγοντας.

    Επίσης συνεχίζει, αν και σε αρκετά λιγότερο βαθμό απο την εμπειρία μου, η μη έκδοση αποδείξεων απο γιατρούς.

    Οπως είπα όμως, πλέον σε όλους αυτούς το πράγμα θα γυρίσει μπούμερανγκ μιας και θα έχουν σοβαρό πρόβλημα να δικαιολογήσουν δαπάνες και εισοδήματα. Οταν θα δηλώσεις πχ 6000 ευρώ, αλλά μόνο απο ΔΕΗ, ΕΤΗΗΔΕ, νερό, τοκους κάποιου δανείου κλπ που πληρώνονται, γενικά οτιδήποτε μπορει να διασταυρωθεί, βρεθεί ότι ξοδεύεις τα ίδια ή ακόμα χειρότερα παραπάνω, θα σε τσιμπήσουν. Με τόσο χαμηλό δηλωμένο εισόδημα δεν θα μπορείς να δικαιολογήσεις αγορές, ούτε πλέον οι τράπεζες δίνουν δάνεια ή καρτες, ακόμα και εαν ξέρουν ότι πράγματι βγάζεις τα δεκαπλάσια σε μαύρα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα που σε υδραυλικό γνωστό μου που δηλώνει 5000 ευρώ ετησίως, του ζήτησαν πίσω το επαγγελματικό δάνειο που είχε πάρει επειδή "θεωρητικά" δεν μπορεί να το αποπληρώνει, και είχε κάνει μια δυο καθυστερήσεις (ο συγκεκριμένος υδραυλικός έχει μεροκάματο κρίσης όπως το λέει απο 150-300 ευρώ/μέρα, ανάλογα με την δουλειά)...

  3. #303
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τρέμω ήδη γιατί θέλετε να επιβάλετε στην μειοψηφία (είτε αυτό είναι με βάση χρηματικές, χρωματικές, θρησκευτικές ή δεν ξέρω εγώ τι άλλες διαφορές) τις απόψεις σας όταν γνωρίζετε ότι είναι άδικες (εκτός αν θες να μας πεις ότι η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο είναι δίκαιη!!!). Και το δικαιολογείται και από πάνω.
    Λες ότι η μειοψηφία πρέπει να επιβάλλεται;


    Μάνο εσύ; Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  manossax.jpeg 
Εμφανίσεις:  148 
Μέγεθος:  11,2 KB 
ID: 126914
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  4. #304
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Άνον...καλά όλα αυτά που γράφεις, αλλά και εγώ ελ. επαγγελματίας είμαι και έχω ΜΟΝΟ χρέη. (Και όλοι όσους ξέρω). Επειδή επίσης η καραμελίτσα με τους υδραυλικούς/ηλεκτρολόγους/χτίστες έχει παρατραβήξει, να σου πω ότι
    1. Δεν έχω δει κανένα από τις παραπάνω κατηγορίες με καγιέν/εξοχικά/σκάφη/πισίνες κλπ. Αντίθετα έχω δει χιλιάδες μισθωτούς ή γιατρούς ή δικηγόρους/αστυνομικούς/εφοριακούς/υπαλ. πολεοδομίας κλπ κλπ. Μήπως αυτό λέει κάτι για την φοροδιαφυγή των μισθωτών ή μήπως ΜΟΝΟ εγώ τη βλέπω??

    2. Έλα στη γειτονιά μου να δεις πόσοι από αυτούς που αναφέρεις γυρίζουν στους κάδους και στα συσσίτια της εκκλησίας.

    3. Εγώ ανήκω στις κατηγορίες που αναφέρεις (μιας και είμαι ελ. επαγγελματίας με "μπλοκάκι" και για να καταλάβεις πόσο "φοροδιαφεύγω" να σου πω τα εξής όμορφα. Πέρσι πήρα από το ΙΙΕΚ που εργάζομαι 6500 €. Από αυτά, έδωσα 930 x 6 = 5540 € στον ΟΑΕΕ, 1300 € πλήρωσα (η εταιρία) στην εφορία. Κάτι τέλη επιτηδεύματος κάτι έκτακτες εισφορές φτάσαμε στις 8+ k €. Δεν βάζω καθόλου λογαριασμούς/χαράτσια/έξοδα παιδιών/πετρέλαια/αυτοκίνητο/προσωπικά έξοδα. Πώς τα βγάζω πέρα? Μα φυσικά από τα (μαύρα) ιδιαίτερα. Πρόσεξε τώρα. ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ, που ρώτησα αν θέλουν απόδειξη ΟΛΟΙ αρνήθηκαν ευγενικά. (Τα χρήματα που έβγαλα πέρσι από τα ιδιαίτερα ήταν γύρω στα 600 ευρώ/μήνα για 9 περίπου μήνες. άρα 5400 € περίπου ευρώ). Ακόμα και να έκοβα αποδείξεις (δεν υπάρχει ΦΠΑ στην εκπαίδευση) πάλι θα ήμουν αφορολόγητος... (εμένα με συμφέρει να κόβω αποδείξεις για λόγους φορολογικούς/ασφαλιστικούς).

    Ας δούμε λοιπόν το τρομερό εισόδημά μου ως ελεύθερου επαγγελματία 6500 + 5400 - 8500 = 3400 + 1300 ευρώ η εφορία επιστροφή = 4700 €/12 = 391 €/μήνα ΟΥΤΕ τα τσιγάρα μου. Το τρομερό ποσό των 11.000 τώρα η εφορία θέλει να μου το φορολογήσει από το πρώτο ευρώ με 26% συντελεστή. Επομένως την επόμενη χρονιά θα ψάχνω και εγώ στους σκουπιδοντενεκέδες... τόσο απλά, τη στιγμή που ο υπάλληλος της πολεοδομίας θα κάνει τις μπανάρες του στην ΠΕΝΗΝΤΑΡΑ πισίνα της βίλας του σε περιοχή του Ωρωπού, στην υγειά των κορόιδων.

    Θα πρότεινα λοιπόν λιγότερο μένος εναντίον των ελ. επαγγελματιών. Ή αν θέλεις λιγότερο "τσουβάλιασμα".

  5. #305
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες ότι η μειοψηφία πρέπει να επιβάλλεται;


    Μάνο εσύ; Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  manossax.jpeg 
Εμφανίσεις:  148 
Μέγεθος:  11,2 KB 
ID: 126914
    Spoiler:

    Λες:
    πχ2 Δημοκρατία στην πολιτική
    όσο οι νόμοι δημιουργούνται από την πλειονότητα τόσο θα γίνονται δικαιότεροι.
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...23#post5137423

    Λέω:
    Αν οι άνθρωποι σε αυτό το σύστημα είναι κακοί, τότε το σύστημα θα αποτύχει λόγο των κακών ανθρώπων (πχ η πλειοψηφία θα εκμεταλλεύεται την μειοψηφία).
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...00#post5137600

    Λες:
    αυτό είναι το καλύτερο δυνατόν
    Φαντάσου οι "κακοί" εργαζόμενοι να εκμεταλλεύονται τον επιχειρηματία!
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...45#post5137845

    Λέω:
    Και έρχεσαι στα λόγια μου. Αλλά κατά τα άλλα το σύστημα φταίει που θέλουμε να εκμεταλλευτούμε τον συνάνθρωπό μας....
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...47#post5137847

    Και για να μην τα πολυλογώ καταλήγουμε εδώ:

    Λες:
    Ο λόγος που υποστηρίζω την δημοκρατία είναι πως πιστεύω πως οι βλάκες είναι λιγότεροι
    Όταν θα γίνετε περισσότεροι τότε θα τρέμω
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...22#post5137922

    Και απαντάω:
    Εγώ τρέμω ήδη γιατί θέλετε να επιβάλετε στην μειοψηφία (είτε αυτό είναι με βάση χρηματικές, χρωματικές, θρησκευτικές ή δεν ξέρω εγώ τι άλλες διαφορές) τις απόψεις σας όταν γνωρίζετε ότι είναι άδικες (εκτός αν θες να μας πεις ότι η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο είναι δίκαιη!!!). Και το δικαιολογείται και από πάνω.
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5137925


    Και για να το κάνω πιο απλό, χωρίς τις παρενθέσεις: «Εγώ τρέμω ήδη γιατί θέλετε να επιβάλετε στην μειοψηφία τις απόψεις σας όταν γνωρίζετε ότι είναι άδικες. Και το δικαιολογείται και από πάνω.». Αν διαβάσεις προσεχτικά γράφω «όταν γνωρίζετε ότι είναι άδικες». Και για αυτό έβαλα και όλα τα post πιο πάνω (μέσα στα spoiler) για να καταλάβεις, παρόλο που δεν βρίσκω λόγο παρερμηνείας. Απλά Ελληνικά ήταν.
    Πάντως εγώ όχι μόνο δεν απαντάω ξανά στο παρόν νήμα, αλλά δεν θα μπω καν στον κόπο να το διαβάζω ξανά (το λάθος που έκανα τώρα και για αυτό απάντησα στο post σου). Οπότε μην περιμένετε άλλες διευκρινήσεις πάνω στα post μου, γιατί πολύ απλά δεν θα δω τα post σας.

  6. #306
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων


    Και για να το κάνω πιο απλό, χωρίς τις παρενθέσεις: «Εγώ τρέμω ήδη γιατί θέλετε να επιβάλετε στην μειοψηφία τις απόψεις σας όταν γνωρίζετε ότι είναι άδικες. Και το δικαιολογείται και από πάνω.». Αν διαβάσεις προσεχτικά γράφω «όταν γνωρίζετε ότι είναι άδικες». Και για αυτό έβαλα και όλα τα post πιο πάνω (μέσα στα spoiler) για να καταλάβεις, παρόλο που δεν βρίσκω λόγο παρερμηνείας. Απλά Ελληνικά ήταν.
    Πάντως εγώ όχι μόνο δεν απαντάω ξανά στο παρόν νήμα, αλλά δεν θα μπω καν στον κόπο να το διαβάζω ξανά (το λάθος που έκανα τώρα και για αυτό απάντησα στο post σου). Οπότε μην περιμένετε άλλες διευκρινήσεις πάνω στα post μου, γιατί πολύ απλά δεν θα δω τα post σας.
    Ελπίζω τουλάχιστον να μην έχεις αυτοκτονικές τάσεις, γτ βλέπω ότι η αδικία είναι κάτι που σε ενοχλεί πολύ...
    Evolution Through Revolution

    1ο Συνέδριο ΣΥΡΙΖΑ - Θέση του κόμματος για τα Μνημόνια: αναδιαπραγματευσοκαταργησομερικοκαταργησοαναθεώρησοεπαναδιαπ ραγματευσοταβλέπωπάσομπλόφας

  7. #307
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άνον...καλά όλα αυτά που γράφεις, αλλά και εγώ ελ. επαγγελματίας είμαι και έχω ΜΟΝΟ χρέη. (Και όλοι όσους ξέρω). Επειδή επίσης η καραμελίτσα με τους υδραυλικούς/ηλεκτρολόγους/χτίστες έχει παρατραβήξει, να σου πω ότι
    Spoiler:

    1. Δεν έχω δει κανένα από τις παραπάνω κατηγορίες με καγιέν/εξοχικά/σκάφη/πισίνες κλπ. Αντίθετα έχω δει χιλιάδες μισθωτούς ή γιατρούς ή δικηγόρους/αστυνομικούς/εφοριακούς/υπαλ. πολεοδομίας κλπ κλπ. Μήπως αυτό λέει κάτι για την φοροδιαφυγή των μισθωτών ή μήπως ΜΟΝΟ εγώ τη βλέπω??

    2. Έλα στη γειτονιά μου να δεις πόσοι από αυτούς που αναφέρεις γυρίζουν στους κάδους και στα συσσίτια της εκκλησίας.

    3. Εγώ ανήκω στις κατηγορίες που αναφέρεις (μιας και είμαι ελ. επαγγελματίας με "μπλοκάκι" και για να καταλάβεις πόσο "φοροδιαφεύγω" να σου πω τα εξής όμορφα. Πέρσι πήρα από το ΙΙΕΚ που εργάζομαι 6500 €. Από αυτά, έδωσα 930 x 6 = 5540 € στον ΟΑΕΕ, 1300 € πλήρωσα (η εταιρία) στην εφορία. Κάτι τέλη επιτηδεύματος κάτι έκτακτες εισφορές φτάσαμε στις 8+ k €. Δεν βάζω καθόλου λογαριασμούς/χαράτσια/έξοδα παιδιών/πετρέλαια/αυτοκίνητο/προσωπικά έξοδα. Πώς τα βγάζω πέρα? Μα φυσικά από τα (μαύρα) ιδιαίτερα. Πρόσεξε τώρα. ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ, που ρώτησα αν θέλουν απόδειξη ΟΛΟΙ αρνήθηκαν ευγενικά. (Τα χρήματα που έβγαλα πέρσι από τα ιδιαίτερα ήταν γύρω στα 600 ευρώ/μήνα για 9 περίπου μήνες. άρα 5400 € περίπου ευρώ). Ακόμα και να έκοβα αποδείξεις (δεν υπάρχει ΦΠΑ στην εκπαίδευση) πάλι θα ήμουν αφορολόγητος... (εμένα με συμφέρει να κόβω αποδείξεις για λόγους φορολογικούς/ασφαλιστικούς).

    Ας δούμε λοιπόν το τρομερό εισόδημά μου ως ελεύθερου επαγγελματία 6500 + 5400 - 8500 = 3400 + 1300 ευρώ η εφορία επιστροφή = 4700 €/12 = 391 €/μήνα ΟΥΤΕ τα τσιγάρα μου. Το τρομερό ποσό των 11.000 τώρα η εφορία θέλει να μου το φορολογήσει από το πρώτο ευρώ με 26% συντελεστή. Επομένως την επόμενη χρονιά θα ψάχνω και εγώ στους σκουπιδοντενεκέδες... τόσο απλά, τη στιγμή που ο υπάλληλος της πολεοδομίας θα κάνει τις μπανάρες του στην ΠΕΝΗΝΤΑΡΑ πισίνα της βίλας του σε περιοχή του Ωρωπού, στην υγειά των κορόιδων.

    Θα πρότεινα λοιπόν λιγότερο μένος εναντίον των ελ. επαγγελματιών. Ή αν θέλεις λιγότερο "τσουβάλιασμα".
    1. Oπως μιλάς εσύ με την προσωπική σου εμπειρία, έτσι μιλώ και εγώ, και η δική μου άλλα λέει.
    2. Μπορεί σήμερα, τώρα, ένα ποσοστό (μεγάλο ή μικρό δεν θα το κρίνω) των ελ.επαγγελματιών πραγματικά να έχει σοβαρά προβλήματα στην γενικότερη οικονομική δυσπραγία. Είναι οταν αυτοί πανυγήριζαν με τις οριζόντιες μειωσεις στο δημόσιο με μένος, και έλεγα ότι δεν είναι σωστό και θα γυρίσει μπούμερανγκ στην οικονομία (το έλεγα τουλάχιστον πριν 5 χρόνια και δεν ήμουν ΔΥ τότε ούτε σκεφτόμουν να γίνω) και επαληθεύτηκα, δυστυχώς, γιατί αφαιρώντας με οριζόντιες μειώσεις κάπου 8 δις απο μισθούς / συντάξεις, αυτά μοιραία θα αφαιρεθούν και απο την αγορά. Και τις συνέπειες μείωσης της καταναλωτικής δύναμης μόνο απο μισθωτούς ΔΥ και συνταξιούχους κατα 8 δις τις βλέπουμε γιατί επηρέασαν με αλυσιδωτή αντίδραση, το σπειράλ της ύφεσης, ΟΛΟΥΣ.
    3. Συμφωνώ στο όχι τσουβάλιασμα, αλλά ήταν απάντηση σε ένα γενικότερο άλλο τσουβάλιασμα, που αφορά μισθωτούς, ειδικά ΔΥ, αλλά και του ιδιωτικού τομέα ακόμη. Και το ξέρεις πολύ καλά τι τσουβάλιασμα υπάρχει, και δυστυχώς ακόμη.

    Οσο για την φορολόγηση απο το πρώτο ευρώ που λές, το κακό ειναι γενικότερο. Πως θα μπορούσες να τεκμηριώσεις ότι είσαι σε χειρότερη θέση απο τον άνεργο, ή τον εργαζόμενο των 300-400 ευρώ; Βέβαια και πάλι οι μισθωτοί του δημοσίου εμφανίζονται πλέον σε καλύτερη μοίρα, και το λέγαμε, πρώτα θα κάνουν μειώσεις εκεί, μιας και το μεγαλυτερο μέρος της κοινωνίας θα χειροκροτήσει (εδώ είναι που λέμε "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα") και μετά θα έρθει η σειρά του ΙΤ. Ε, ήρθε, αλλά ακόμα δεν βάζουν μυαλό.

    Το κακό ειναι γενικότερο και έχει να κάνει με τις πολιτικές επιλογές και ο κόσμος δεν καταλαβαίνει ακόμη τίποτε. Το κακό είναι ότι ακόμη και οι κυβερνώντες εμφανίζονται να μην καταλαβαίνουν, σαν να τους έχει πιάσει ομαδικώς βλακεία, ή ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν και παίζουν τους βλάκες. Πχ αναφέρουν ότι περιμένουν έσοδα απο την φορολογία εισοδήματος. Πέρυσι είχαν, γιατί μέσα στο 11 είχε αλλάξει το ποσοστό παρακράτησης και τα κλιμάκια και έτσι βρέθηκαν ΟΛΟΙ να πληρώνουν. Περυσι δεν είχαμε κάτι τέτοιο, δεν είχαμε αλλαγές, ηδη ήταν ανεβασμένα κατα πολύ τα κριτήρια (δεν χωρά άλλο) και η παρακράτηση ήταν στην πηγή (για μισθωτούς/συνταξιούχους), που σημαίνει ότι ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΧΡΕΩΣΤΙΚΑ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ. Αρα δεν θα έχουν εισοδήματα. Εμφανίζονται λοιπόν και οι ελ.επαγγελματίες στο αφορολόγητο όριο (γιαυτό θα φορολογούν απο το πρώτο ευρώ) και ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΣΟΔΑ. Μην πω για την ακρίβεια ότι οι μισθωτοί / συνταξιούχοι θα έχουν μηδενικό ή ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ εκκαθαριστικό! Αρα το Σεπτέμβριο θα κλάψουν μανούλες, γιατί αυτό σημαίνει ένα πράγμα. ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ!

    Μιλάς για ελεύθερους επαγγελματίες, και πόσο κακά περνάνε, και το ξαναλέω, μιλώ βέβαια απο προσωπικές εμπειρίες, αλλά σχεδόν το σύνολο των ελεύθερων επαγγελματιων που γνωρίζω, εκμεταλλευόμενοι της δυνατότητας φοροδιαφυγής, εμφανίζονται ως πάμπτωχοι συμπολίτες που χρειάζονται την αρωγή και συμπαράσταση της πολιτείας. Δεν λέω ότι ειναι πάμπλουτοι. Αλλά όταν εγώ για το 11 εμφανίζομαι με 34000 ευρώ εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες και συν το πολυτεκνικό επίδομα 3700 πάω στα 37700 και άρα εαν συνυπολογιστεί, δεν μπαίνει το μωρό στου ΕΣΠΑ για παιδικό σταθμό, και αυτά το 2011, το 2012 έχω εισόδημα 25.000 και το 2013 θαναι λιγότερα, έρχεται η κομμώτρια που "καθαρίζει" το λιγότερο ένα διχίλιαρο καθαρα για πάρτη της σήμερα και εμφανίζεται το 2011 να έχει 9000 ευρώ εισόδημα (ενώ είχε τριπλάσια - τετραπλάσια) και θα χαίρει της αρωγής της πολιτείας. Γιατί εγώ ήμουν πλούσιος με τα 34000 ευρώ τότε ενώ αυτή πάμπτωχη. Και όχι μόνο για παιδικούς σταθμούς, αλλά για οτιδήποτε που έχει να κάνει είτε με βοήθεια, είτε με φορολόγηση. Εγώ θα πληρώσω ΕΤΗΗΔΕ πάνω απο 700 ευρώ τον χρόνο και ας είμαι και πολύτεκνος, και ας μου έχουν κόψει πλέον το επίδομα (σε όλους το κόψανε απο 1/1/2013, θα το πάρουμε του Αγίου Φούφουτου και αν)... Ειναι να μην είμαι οργισμένος απο τα περίτρανα παραδείγματα που τρέχουν δίπλα μου;

    Ξέρω ότι εσύ και άλλοι με την σειρά σας είστε σε ανάλογη μοίρα, αλλά ενώ προσπαθω να μπώ στην θέση όλων των ανθρώπων, βλέπω ότι οι άλλοι με βλέπουν σαν βολεμένο, ξυστη, και στην τελική και πάμπλουτο! Μάλιστα τελευταία ακούω και ορισμένους να λένε ότι εσύ εισαι πολύτεκνος, και χαίρεις διευκολύνσεων κλπ κλπ... Τους λέω ναι ρε, πάρε τα παιδιά μου. Χάρη θα μου κάνεις (απο οικονομικής απόψεως), εαν νομίζεις ότι εαν είχες 4 παιδιά και παραπάνω θάσουν καλύτερα. Εκτός εαν έχεις πολλά παιδιά, τα στέλνεις στα φανάρια, και φοράνε και τρώνε ότι βρίσκουν σε κάδους, και απο γιατρούς, ότι βρέξει ο Θεός απο υγεία....

    Τεσπα, πολλά είπα. Σορρυ εαν έβγαλα κάποιο μένος αλλά τρώω συνέχεια επιθέσεις και δεν γουστάρω, γιατί πλέον δεν τα βγάζω. Εχω φτάσει σε περιπτώσεις να περιμένω το τέλος του μήνα με μερικά ευρώ. Και είμαι οργισμένος γιατί ενώ πήγα by the book, το μάθε παιδί μου γράμματα, η πράξη απέδειξε, ότι την εποχή των παχιών αγελάδων, έπαιρνα απλώς ένα καλό μισθό και νόμιμος, ενώ κάποιοι άλλοι πλούτιζαν επειδή μπορούσαν να φοροδιαφύγουν. Μπορεί και αυτοί να "πονάνε" σήμερα, αλλά βγάζανε πολλαπλάσια μια εποχή παλαιότερα, και κάνανε περιουσίες. Οι περισσότεροι εξ αυτών. Και αυτό πονάει, ειδικά εαν βλέπεις στις σημερινές δύσκολες εποχές να τυχαίνουν και πάλι καλύτερης "εξυπηρέτησης" απο εμένα τον μ@λ@κ@ που πάω με τον σταυρό στο χέρι.

  8. #308
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Περιοχή
    Προσφυγιά
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω τουλάχιστον να μην έχεις αυτοκτονικές τάσεις, γτ βλέπω ότι η αδικία είναι κάτι που σε ενοχλεί πολύ...
    Αν ήσουν και εσύ ευάισθητος θα καταλάβαινες. Η αδικία της εκμετάλλευσης του αφεντικού από τον εργαζόμενο δεν αντέχεται. Γιαυτό κι ο Μάνος την βάζει ψηλά στις προτεραιότητές του

  9. #309
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για την φορολόγηση απο το πρώτο ευρώ που λές, το κακό ειναι γενικότερο. Πως θα μπορούσες να τεκμηριώσεις ότι είσαι σε χειρότερη θέση απο τον άνεργο, ή τον εργαζόμενο των 300-400 ευρώ;
    Ο εργαζομενος των 300-400ε παιρνει 3600-4800Ε.

    Ο ΕλΕπ ακομα και 6000-8000Ε να βγαζει, αυτα τα λεφτα (300-400Ε το μηνα) δε προκειται να τα δει. Μπορει να βαλει και απ'τη τσεπη του - γιατι του τα παιρνει ολα το κρατος.

  10. #310
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο εργαζομενος των 300-400ε παιρνει 3600-4800Ε.

    Ο ΕλΕπ ακομα και 6000-8000Ε να βγαζει, αυτα τα λεφτα (300-400Ε το μηνα) δε προκειται να τα δει. Μπορει να βαλει και απ'τη τσεπη του - γιατι του τα παιρνει ολα το κρατος.
    Πολύ απλά κάνει παύση ασκήσεως επαγγέλματος, και ότι βγάζει το κάνει μαύρα.

  11. #311
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ απλά κάνει παύση ασκήσεως επαγγέλματος, και ότι βγάζει το κάνει μαύρα.
    Ε με την ιδια λογικη να βαλουμε φορους/εισφορες και στους υπαλληλους >100% των εισοδηματων τους και να τους πουμε ειτε να σταματησουν να δουλευουν ειτε να γινουν "μαυροι".

  12. #312
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...

    Και για να το κάνω πιο απλό, χωρίς τις παρενθέσεις: «Εγώ τρέμω ήδη γιατί θέλετε να επιβάλετε στην μειοψηφία τις απόψεις σας όταν γνωρίζετε ότι είναι άδικες. Και το δικαιολογείται και από πάνω.». Αν διαβάσεις προσεχτικά γράφω «όταν γνωρίζετε ότι είναι άδικες». Και για αυτό έβαλα και όλα τα post πιο πάνω (μέσα στα spoiler) για να καταλάβεις, παρόλο που δεν βρίσκω λόγο παρερμηνείας. Απλά Ελληνικά ήταν.
    Πάντως εγώ όχι μόνο δεν απαντάω ξανά στο παρόν νήμα, αλλά δεν θα μπω καν στον κόπο να το διαβάζω ξανά (το λάθος που έκανα τώρα και για αυτό απάντησα στο post σου). Οπότε μην περιμένετε άλλες διευκρινήσεις πάνω στα post μου, γιατί πολύ απλά δεν θα δω τα post σας.
    αδικία

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω τουλάχιστον να μην έχεις αυτοκτονικές τάσεις, γτ βλέπω ότι η αδικία είναι κάτι που σε ενοχλεί πολύ...
    Ο Στέφανος έτσι είναι, ευαίσθητος για τις μειονότητες ( εφοπλιστές, βιομηχάνους, κατασκευαστές, διαπλεκόμενους, πολιτικούς κλπ λαμόγια )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GetRid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήσουν και εσύ ευάισθητος θα καταλάβαινες. Η αδικία της εκμετάλλευσης του αφεντικού από τον εργαζόμενο δεν αντέχεται. Γιαυτό κι ο Μάνος την βάζει ψηλά στις προτεραιότητές του
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  13. #313
    Εγγραφή
    18-05-2012
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ΣΚΑΙ παρακαλώ, μόλις πριν λίγο. Σύμφωνα με τις περυσινές δηλώσεις (2012) και τις προπερυσινές (2011) προκύπτουν τα εξής:
    1) Οι μισθωτοί είχαν πτώση κατα 18% του μέσου ετήσιου εισοδήματος, απο 17 στα 14 χιλιάρικα περίπου.
    2) Οι μισθωτοί είχαν ΑΥΞΗΣΗ κατα 50% της φορολογίας, παρόλο που μειώθηκε το εισοδημά τους.
    3) Οι ελεύθεροι επαγγελματίες όμως πληρώσανε κατα 17% λιγότερους φόρους, και μάλιστα πάνω απο το 60% δήλωσε μέχρι 6000 ευρώ (το όριο αφορολογήτου)....

    Τα συμπεράσματα δικά σας...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ απλά κάνει παύση ασκήσεως επαγγέλματος, και ότι βγάζει το κάνει μαύρα.
    Μετά από 10 σεντόνια που γράψαμε όλοι βλέπω συνειδητοποίησες γιατί το 60% δήλωσε μέχρι 6000 ευρώ. Μην ξαναδείς σκουπιδοκάναλο ή καλύτερα σπάσε την τηλεόραση. Το ίδιο προτείνω και στους πανίβλακες που σου κάνουν προσωπικές επιθέσεις όπως γράφεις επειδή είσαι δημόσιος υπάλληλος.

    Παρεμπιπτόντως είναι πολύ καλύτερο για τη χώρα να παραμένουν μέσα και να δουλεύουν "μαύρα" γιατί μένει ο πλούτος στην χώρα έστω και στη μορφή της παραοικονομίας. Δυστυχώς όμως στην πραγματικότητα γίνεται το αντίθετο, δηλαδή φεύγουν οι επιχειρήσεις στο εξωτερικό, ειδικά οι μικρομεσαίες και ο πραγματικός πλούτος πάει σε χώρες όπως τη Βουλγαρία. Αυτό θα είναι και το τέλος της χώρας μας με μαθηματική ακρίβεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος infested : 27-07-13 στις 00:57.

  14. #314
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από infested Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από 10 σεντόνια που γράψαμε όλοι βλέπω συνειδητοποίησες γιατί το 60% δήλωσε μέχρι 6000 ευρώ. Μην ξαναδείς σκουπιδοκάναλο ή καλύτερα σπάσε την τηλεόραση. Το ίδιο προτείνω και στους πανίβλακες που σου κάνουν προσωπικές επιθέσεις όπως γράφεις επειδή είσαι δημόσιος υπάλληλος.

    Παρεμπιπτόντως είναι πολύ καλύτερο για τη χώρα να παραμένουν μέσα και να δουλεύουν "μαύρα" γιατί μένει ο πλούτος στην χώρα έστω και στη μορφή της παραοικονομίας. Δυστυχώς όμως στην πραγματικότητα γίνεται το αντίθετο, δηλαδή φεύγουν οι επιχειρήσεις στο εξωτερικό, ειδικά οι μικρομεσαίες και ο πραγματικός πλούτος πάει σε χώρες όπως τη Βουλγαρία. Αυτό θα είναι και το τέλος της χώρας μας με μαθηματική ακρίβεια.
    Έτσι

    Πόσοι κλέβουν για να ζήσουν και πόσοι κλέβουν για να χτίσουν μπορούν να το βρουν και να πατήσουν τους δεύτερους.
    Απλά δεν το κάνουν γιατί τρώνε κι εκείνοι.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  15. #315
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από infested Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από 10 σεντόνια που γράψαμε όλοι βλέπω συνειδητοποίησες γιατί το 60% δήλωσε μέχρι 6000 ευρώ.
    Να συμπληρωσω και κατι που παρελειψα νωριτερα: Ακομα και για μικροτερα ποσα, ο ΕλΕπ δεν νομιζω οτι εχει πραγματικο αφορολογητο. Κατι θα πληρωσει... επιτηδευμα, αλληλεγγυη, καμμια περαιωση χρησης κτλ. Και φυσικα την αυτασφαλιση του.

    Με λιγα λογια εχουμε ενα κρατος που μας λεει οτι αμα θελουμε να κανουμε κατι μονοι μας και να μη περιμενουμε τον εργοδοτη-εξ-ουρανου, αυτο πρακτικα απαγορευεται μεσω της υπερφορολογησης που καθιστα το εγχειρημα μη-ανταποδοτικο. Και τι επιτρεπει το κρατος? Μονο τη μεσαια και μεγαλη επιχειρηματικοτητα (>30.000 ευρω, με αφθονα μαυρα ή μεσω νομικου προσωπου που εχει τελειως διαφορετικη φορολογικη αντιμετωπιση*)

    * Απ'τον ΕλΕπ και τη μικρη επιχειρηση του (κατ'ονομα, δε σημαινει οτι εχει καποιο μαγαζι απαραιτητα) ζηταει 26% επι του τζιρου. Στη μεγαλη επιχειρηση αν εβαζε 26% επι του τζιρου θα επρεπε απ'τα >100 δις τζιρο που κανουν αυτες οι επιχειρησεις να παρει οχι 1.5 δις που εισπρατει σημερα αλλα τουλαχιστον 35 δις+ (γιατι θα εχει και προκαταβολη φορου για τον επομενο). Φυσικα μια τετοια απαιτηση εισφορας θα εκλεινε ολες, εκτος απ'τις πιο ευρωστες επιχειρησεις. Αλλα τον μικρο θελει να τον κλεισει (ή να μην τον αφησει να βρει λυση στην ανεργια** μεσω της νομιμης αυταπασχολησης). Τον μεγαλο οχι και τοσο. Αυτος ας πληρωνει 1.5% φορο επι του τζιρου actual rate ως νομικο προσωπο / επιχειρηση.

    ** Και εδω φαινεται οτι η ανεργια δεν ειναι απλα ενα side-effect αλλα αποτελεσμα εκ σχεδιασμου, αφου η αυταπασχοληση ειναι μια διεξοδος την οποια μπλοκαρουν εσκεμμενα, θετοντας ως μοναδικο στοχο των νεων να γινουν υπαλληλοι-σκλαβοι, σε μια σχεση εξαρτησης και εκβιασμου απ'τον καθε "εργοδοτη" που θα του λεει παρε 400Ε και να σαι ευχαριστημενος. Γιατι ο νεος θα ελεγε "ασε ρε που θα παω στον εκμεταλλευτη να δουλευω ολη μερα για 400Ε... δε καθομαι μονος μου να κανω το ΤΑΔΕ και να βγαζω περισσοτερα?" Και γι'αυτο ακριβως ποινικοποιουν εμμεσως την αυταπασχοληση μεσω της υπερφορολογησης. Γιατι αμα υπηρχε αυτη η δυνατοτητα, αυτο θα δουλευε σαν εξισορροπητικος μηχανισμος για την αγορα εργασιας και το κοστος αυτης. Αλλα δε θελουν αυτο να συμβει. Θελουν να οδηγουνται οι επιλογες μας σε συγκεκριμενες κατευθυνσεις μεσω χειραγωγησης των μεταβλητων περιβαλλοντος (πχ φορολογικο συστημα, μισθοι κτλ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 27-07-13 στις 03:45.

Σελ. 21 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας